Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Boża pieczęć na świątyni zbudowanej z żywych kamieni

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Budowaliśmy ten dom i przyozdabialiśmy, ale nie dla siebie, ale po to, by w nim i pośród nas zamieszkał sam Bóg. Budowaliśmy go z lękiem, i podobnie jak dawniej, zadawaliśmy sobie pytanie: czy jednak zechce zamieszkać Święty w domu wzniesionym rękami grzesznych ludzi? Dzisiaj dziękujemy wszechmogącemu Bogu za to, że dzieło budowy dobiega końca. Konsekracja, to Boża pieczęć położona na naszym kościele, która już na zawsze będzie potwierdzeniem, że to szczególne miejsce spotkania i przebaczenia wybrane przez samego Boga. To miejsce, gdzie niebo styka się z ziemią, ludzkie sprawy dzieją się w Bożej obecności, a patronuje mu Najświętsze Serce Pana Jezusa. Dzisiaj mamy się z czego cieszyć, mamy świątynię Boga zbudowaną z żywych kamieni – powiedziała przedstawicielka parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krasnej, którą to świątynię w niedzielę 8 czerwca o godz. 11 konsekrował biskup ordynariusz Roman Pindel. To była pierwsza konsekracja świątyni dokonana przez nowego biskupa.

Konsekrację poprzedziło odnowienie misji parafialnych prowadzone od 5 do 7 czerwca br. przez franciszkanina o. Janusza Dziedzica OFM. Proboszcz parafii, ks. Stanisław Filapek, przypomniał, że konsekracja wpisuje się w jubileusz 25-lecia istnienia tej parafii, która liczy ok. 800 wiernych. Samego pobłogosławienia parafii dokonał biskup Tadeusz Rakoczy 8 czerwca 2010 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Witając biskupa Romana Pindla, reprezentanci parafii przypomnieli historię świątyni: – 2 czerwca 1989 r. ówczesny arcybiskup katowicki Damian Zimoń erygował w Cieszynie-Krasnej parafię tymczasową. Pierwszym jej proboszczem został ks. Jan Suchanek. Wcześniejsze życie naszej wspólnoty ogniskowało się wokół kaplicy zbudowanej w 1901 r. na cmentarzu. Kościółek ten był filią parafii św. Marii Magdaleny w Cieszynie. Od 1957 r. – parafii w Cieszynie-Bobrku, od 1980 r. – parafii w Cieszynie-Mnisztwie. W końcu powołano parafię stałą w 1989 r. Wtedy stał się kościołem parafialnym. Z uwagi na wzrastającą liczbę mieszkańców tutejszej dzielnicy w 2006 r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. kan. Adama Ciesiółki, przystąpiono do budowy nowej świątyni. W 2009 r. kościół był postawiony w stanie surowym i zaczęto sprawować w nim nabożeństwa. W latach następnych dzieło budowy i upiększania kontynuował obecny proboszcz ks. kan. Stanisław Filapek – mówił przedstawiciel parafii, podkreślając, że wykonanie tego dzieła w tak krótkim czasie nie byłoby możliwe bez zaangażowania wielu parafian, a także osób i parafii wspierających finansowo budowę kościoła w Krasnej.

Reklama

W uroczystości wzięli udział kapłani dekanatu cieszyńskiego z ks. dziekanem Stefanem Sputkiem na czele, kapłani z innych parafii diecezji, proboszcz pomocniczy parafii ewangelickiej w Cieszynie ks. Tomasz Chudecki, siostry i bracia zakonni, ministranci, dzieci pierwszokomunijne, poczet sztandarowy OSP, przedstawiciele władz powiatu i miasta: wicestarosta Jerzy Pilch, burmistrz Mieczysław Szczurek i przewodniczący Rady Miejskiej Bolesław Zemła, osoby zasłużone przy pracach budowlanych kościoła, parafianie i goście.

Na uroczystą liturgię konsekracji świątyni w Krasnej złożyło się pokropienie wiernych, ścian kościoła i ołtarza wodą święconą; modlitwa poświęcenia; namaszczenie ołtarza i ścian kościoła olejem Krzyżma św.; okadzenie ołtarza i wszystkich wiernych; nakrycie ołtarza; oświetlenie ołtarza i kościoła oraz Eucharystia. Liturgię ubogacał śpiewem chór parafialny „Ave”.

Jako że konsekracja przypadła w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, biskup Roman Pindel nawiązywał w homilii do działania Ducha Świętego i trzech symboli: wiatru, ognia i wody. – Podobieństwo Ducha Świętego do wiatru najbardziej widać w naszej modlitwie. Zacznijmy od tego, że to nie my Go posiadamy, ani też nad nim nie panujemy. Duch Święty przychodzi do nas jak wiatr – mówił Hierarcha w odniesieniu do pierwszego symbolu, podkreślając że wierni właśnie w tej świątyni mogą efektywnie otwierać się na Ducha Świętego Parakleta, czyli Pocieszyciela, Orędownika, Rzecznika. W odniesieniu do ognia, biskup Roman Pindel zauważył, że ogień jest tak nieuchwytny jak wiatr, ogrzewa, rozświetla, ale i oczyszcza. – Spodziewamy się, że w tej świątyni Duch Święty jak ogień będzie nas oczyszczał, będzie oczyszczał nasze wargi, aby wypowiadały piękno i w sposób piękny i skuteczny słowo Boże, ale będzie też oczyszczał nasze serca z nienawiści, ze złości. Będzie nas prowadził do skruchy, do dobrze przeżytego rachunku sumienia, do wyznania szczerze grzechów, do pokuty, do żalu. Duch Święty prawdziwie będzie nas oczyszczał jak złotnik ogniem – podkreślał Biskup. Zaznaczył, że ostatni symbol – woda, jest symbolem życia. Tam, gdzie jest Duch Święty, jest życie. Daje On życie i umacnia tych, którzy przyjmują sakramenty Pana. – Strumienie wody żywej, to działanie Ducha Świętego, ilekroć sprawujemy sakramenty w tej świątyni – dodał Ksiądz Biskup.

Jako pamiątkę konsekracji w procesji z darami wierni nieśli oprócz chleba i wina kalendarz na nowy rok ukazujący historię Śląska Cieszyńskiego i parafii. Na zakończenie wicestarosta Jerzy Pilch wręczył list gratulacyjny Proboszczowi, a młodzież podziękowała Biskupowi. Odśpiewano „Te Deum” i „Ojcowski Dom”. O godz. 15 odbył się jeszcze koncert chóru gospel Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. S. Moniuszki w Bielsku-Białej pod dyrekcją Zuzanny Pradeli.

2014-06-17 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konsekracja kościoła w Zieleniewie

Niedziela szczecińsko-kamieńska 45/2015, str. 1, 3

[ TEMATY ]

świątynia

konsekracja

Dawid Wajda

Konsekracja ołtarza. Pierwszy z prawej: ks. Sławomir Mazurkiewicz – proboszcz parafii

Konsekracja ołtarza. Pierwszy z prawej: ks. Sławomir Mazurkiewicz –
proboszcz parafii

Nasza archidiecezja z bogatą historią tych ziem doświadczona została jednak w minionych wiekach najpierw obecnością protestantyzmu, a następnie gehenną II wojny światowej. Wszystkie te uwarunkowania złożyły się na to, że dziedzictwo sakralne z wielkim mozołem podnoszone było z ruin i zniszczeń, aby przywrócić ich pierwotne piękno. Niezwykle budujący jest fakt, że w ostatnich latach odbywają się dość często historyczne w swojej treści uroczystości konsekracji świątyń, które powróciły do blasku czasów ich wznoszenia. Tak właśnie stało się 16 października w Zieleniewie podczas konsekracji miejscowego kościoła pw. św. Jadwigi Śląskiej. Przypomnijmy najpierw kontekst historyczny. Prawdopodobnie już w połowie XIII wieku była tu słowiańska osada rybacka. 15 września 1312 r. zatrzymał się w tej wsi margrabia brandenburski wraz z dworem, gdy jechał zawrzeć układy z władcą Pomorza. Przez wieś przebiegały dwa ważne trakty komunikacyjne. Jeden z Berlina do Gdańska, a drugi nosił nazwę „traktu polskiego” i prowadził z Poznania przez most na Drawie w Osiecznie, Radęcin, Bierzwnik, Zieleniewo, Raduń, Choszczno do Szczecina. Pierwsza wzmianka o Zieleniewie związana jest z fundacją Zakonu Cysterek w Reczu. Dyplom margrabiów z 1296 r. mówi o prawie patronatu nad kościołem w Zieleniewie. Należy więc wnosić, że w tym czasie w Zieleniewie istniała parafia ze świątynią i własnym duszpasterzem. Podczas reformacji, gdy cysterki z Recza zmuszone były uciec do Polski, wieś dołączono w 1546 r. do domeny bierzwnickiej. Pastor Jan Krauze z Recza zorganizował parafię protestancką w Zieleniewie. Wojna trzydziestoletnia przyniosła duże zniszczenie ziemi choszczeńskiej. Wieś zaczęła rozwijać się na przełomie XVIII-XIX wieku, kiedy to rozpoczął się napływ osadnictwa niemieckiego. 14 października 1945 r. ks. Jerzy Kowalski, proboszcz z Choszczna, poświęcił kościół w Zieleniewie i przyjeżdżał w co drugą niedzielę odprawić Mszę św. Następnie robił to ks. Franciszek Nowacki z Brenia. Od 1 października 1948 r. Zieleniewo było filią parafii w Chłopowie. Parafia ta miała duży zasięg terytorialny, myślano więc o usamodzielnieniu Zieleniewa. 24 października 1957 r. bp Teodor Bensch erygował parafię pw. św. Jadwigi z siedzibą w Zieleniewie. Pierwszym proboszczem został ks. Feliks Kurczewski (1957-59), po nim księża: Tadeusz Szczepanik (1959-61), Wacław Kiełczewski (1961-84), Tadeusz Pietras (1984-87), Józef Korczyński (1987-96), ks. Jarosław Dobrosz oraz obecny ks. Sławomir Mazurkiewicz, wicedziekan dekanatu Drawno.

CZYTAJ DALEJ

Odpust u św. Andrzeja Boboli

2024-05-15 21:18

[ TEMATY ]

parafia św. Andrzeja Boboli w Warszawie

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Jutro – 16 maja – kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. w narodowym sanktuarium św. Andrzeja Boboli na stołecznym Mokotowie.

Liturgia ku czci patrona Polski i metropolii warszawskiej rozpocznie się o godz. 18.00. Eucharystię będą koncelebrowali biskupi z metropolii warszawskiej, a homilię wygłosi bp Zbigniew Zieliński, biskup diecezjalny koszalińsko-kołobrzeski.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Pizzaballa przywiózł pomoc dla mieszkańców Strefy Gazy

2024-05-16 16:45

[ TEMATY ]

strefa gazy

Abp Pizzaballa

Włodzimierz Rędzioch

Pierbattista Pizzaballa OFM

Pierbattista Pizzaballa OFM

Łaciński patriarcha Jerozolimy kard. Pierbattista Pizzaballa przyjechał dziś do Strefy Gazy. Jest to pierwszy etap misji humanitarnej prowadzonej z Zakonem Maltańskim, we współpracy z Malteser International i innymi partnerami, mającej na celu przekazanie żywności i lekarstw mieszkańcom Gazy, odciętym od świata z powodu działań wojennych.

Wraz z kard. Pizzaballą do Strefy Gazy przyjechali m.in. wielki szpitalnik Zakonu Maltańskiego Alessandro de Franciscis i proboszcz z Gazy, ks. Gabriele Romanelli, którego wybuch wojny w październiku ub.r. zastał w Betlejem i od tamtej pory nie mógł wrócić do swej parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję