Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Częstochowa

Robocze spotkanie przed pielgrzymką papieża Franciszka do Polski

Przedstawiciele Katolickiej Agencji Informacyjnej, Polskiej Agencji Prasowej, TVP oraz Polskiego Radia – jako instytucji odpowiedzialnych za organizację obsługi prasowej przyszłorocznej papieskiej pielgrzymki – odbyli 14 października br. roboczą wizytę w Częstochowie. W Domu Biskupów Częstochowskich spotkali się z abp. Wacławem Depo, metropolitą częstochowskim, przewodniczącym Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP. Na spotkaniu obecni byli również przedstawiciele Jasnej Góry oraz Referatu Środków Społecznego Przekazu Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, a także przedstawiciele BOR-u. Abp Depo zauważył, że jeśli chodzi o pielgrzymkę papieża Franciszka, wszyscy jesteśmy ludźmi „niespokojnej nadziei”. – Papież Franciszek przybędzie na Jasną Górę prawdopodobnie w sobotę 30 lipca 2016 r., ale dokładny program jego wizyty i pielgrzymki nie został jeszcze opublikowany. O dacie jego ogłoszenia zadecyduje Stolica Apostolska – powiedział abp Depo i dodał: – Być może papież Franciszek odprawi prywatną Mszę św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej i mamy nadzieję, że potem wyjdzie na Szczyt Jasnogórski na krótkie nabożeństwo albo tylko by spotkać się z pielgrzymami.

W związku z papieską pielgrzymką poinformowano również, że KAI odpowiada za proces akredytacji, dystrybucję papieskich tekstów oraz za obsługę dziennikarzy akredytowanych przez Stolicę Apostolską, natomiast PAP wyposaży centra prasowe dla dziennikarzy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Mariusz Frukacz

Inauguracja

WSKSiM pomaga młodym ludziom wzrastać

To dobra uczelnia, wysoko notowana w różnych rankingach, i to niekoniecznie życzliwych Kościołowi – mówił w Toruniu w czasie 15. inauguracji roku akademickiego Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej biskup toruński Andrzej Suski.

Inauguracja rozpoczęła się Mszą św. pod przewodnictwem abp. Sławoja Leszka Głódzia, metropolity gdańskiego, z homilią bp. Andrzeja Suskiego. Eucharystię koncelebrowali bp. Stanisław Stefanek z Papieskiej Rady ds. Rodziny, o. dr Janusz Sok – przełożony Warszawskiej Prowincji Redemptorystów, o. dr Tadeusz Rydzyk – rektor-założyciel WSKSiM i o. dr Zdzisław Klafka – jej obecny rektor. W inauguracji uczestniczyli także biskup włocławski Wiesław Mering, ks. inf. Ireneusz Skubiś – honorowy redaktor naczelny „Niedzieli”, min. Małgorzata Sadurska – szefowa Kancelarii Prezydenta RP, która przekazała pozdrowienia od głowy państwa, liczni parlamentarzyści oraz Michał Zaleski – prezydent Torunia.

Reklama

– 15. inauguracja dla Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej to przede wszystkim dziękczynienie Panu Bogu za dotychczasowe lata – powiedział ojciec rektor Zdzisław Klafka. – Jesteśmy świadkami ogromnego zbiorowego czynu Polaków, którzy otrzymali inspirację od ojca dyrektora Tadeusza Rydzyka, wspartego przez swoją rodzinę zakonną, Ojców Redemptorystów. Ale gdyby Polacy w kraju i za granicą nie wspierali tego dzieła, tej uczelni by nie było – mówił.

Jak podkreślił o. Klafka, toruńska uczelnia pozwala młodym ludziom wzrastać w ideałach, które noszą w swoich sercach, podczas gdy dzisiejszy świat często gasi całą pozytywną energię młodego człowieka lub wykorzystuje ją dla złych celów.

Wykład inauguracyjny pt. „Uniwersytet na straży godności życia” wygłosił prof. Bogdan Chazan. Gdy mówił o roli uniwersytetu, wyjaśnił, że przyszłe elity winniśmy wyposażyć w wiedzę, ale też w silną osobowość, szacunek do życia i wrażliwość na piękno.

W czasie inauguracji studenci pierwszego roku złożyli ślubowanie i odebrali indeksy, absolwenci zaś otrzymali dyplomy ukończenia studiów. Szczególne podziękowania założyciel uczelni złożył mecenasom WSKSiM, a studentom życzył wzrastania w dobru. – Studentom życzę, by pragnęli poznawać prawdę i kształtować się tak, by odpowiedzialnie podejmować zadania w przyszłości – mówił o. dr Tadeusz Rydzyk.

Reklama

Katarzyna Cegielska

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Człowiek zostawi na ziemi wszystko: urzędy i godności, biura i gigantyczne fabryki, olbrzymie miasta i nowoczesne mieszkania, a zabierze tylko jedno – nawet nie wiarę, bo ona się skończy, gdy ujrzymy Boga twarzą w twarz, i nie nadzieję, którą żyjemy dzisiaj, lecz – miłość. Tylko ona jedna nie ustaje.

Krótko

• Relikwie św. Urszuli Ledóchowskiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Urszulanek, 14 października br. zostały uroczyście wprowadzone do Panteonu Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

• Do likwidacji „okien życia” i promowania alternatywnych rozwiązań umożliwiających zrzeczenie się praw do dziecka wzywa Polskę Komitet Praw Dziecka ONZ. Jego zdaniem, idea „okien życia” narusza prawo dziecka do tożsamości i tym samym jest niezgodna z Konwencją o prawach dziecka. Czyżby komitet nie wiedział, że „okna” ratują życie dzieci? Czy prawo do tożsamości ma im odebrać prawo do życia?

• Prasa informuje, że samorządy nie kwapią się z deklaracjami o przyjmowaniu uchodźców, do czego zobowiązał się rząd Ewy Kopacz. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej co kilka lat szuka gmin chętnych do przyjęcia uchodźców.

• W Bydgoszczy podczas studenckiej imprezy doszło do tragedii. W wyniku wybuchu paniki w przejściu między uniwersyteckimi budynkami stratowano kilkanaście osób. Dwie z nich nie żyją, a kilkanaście zostało poszkodowanych.

• W Dniu Nauczyciela 14 października br. 15 tys. nauczycieli pikietowało przed Kancelarią Premiera. Domagali się poprawy warunków pracy i płacy.

• Sześciolatki mają gorsze wyniki w nauce od siedmiolatków. Ich problemy dotyczą głównie koordynacji wzrokowo-ruchowej, panowania nad emocjami, czytania, pisania oraz zdolności matematycznych. To wnioski z raportu „Pierwszoklasista 2014”.

• Policja ujęła trzech więźniów, którzy uciekli z więzienia w Grudziądzu. Znaleziono ich w Poznaniu. Zatrzymano jeszcze jedną osobę, która pomogła im w ucieczce.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2015-10-21 08:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premier: konsekwencją pracy komisji ds. badania wpływów rosyjskich będą działania służb i prokuratury

2024-05-21 16:41

[ TEMATY ]

premier

PAP/Piotr Nowak

Premier Donald Tusk podkreślił, że konsekwencją pracy komisji ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich "mogą być i będą z całą pewnością" działania służb i prokuratury. Zapewnił, że celem komisji nie jest ściganie przeciwników politycznych.

Premier wydał we wtorek zarządzenie ws. powołania komisji ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich w Polsce w latach 2004-2024. Jej szefem będzie szef SKW gen. Jarosław Stróżyk.

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: krzewmy opieką paliatywną, odrzućmy eutanazję

2024-05-22 11:58

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Wszyscy, którzy doświadczają niepewności tak często wywoływanej przez chorobę i śmierć, potrzebują świadectwa nadziei dawanego przez tych, którzy się nimi opiekują i trwają przy nich - stwierdził papież w przesłaniu skierowanym do uczestników odbywającego się w Toronto w Kanadzie Międzynarodowego Międzywyznaniowego Sympozjum na temat Opieki Paliatywnej. Jednocześnie podkreślił niedopuszczalność eutanazji. Wydarzenie to w dniach 21-23 maja zorganizowały Papieska Akademia Życia oraz Kanadyjska Konferencja Biskupów Katolickich.

Ojciec Święty nawiązał do hasła kanadyjskiego sympozjum: „Ku narracji nadziei”. Zaznaczył, że widząc skutki wojny, przemocy i różnego rodzaju niesprawiedliwości łatwo poddać się smutkowi, a nawet rozpaczy. Jednak jako członkowie rodziny ludzkiej, a zwłaszcza jako ludzie wierzący, jesteśmy wezwani do towarzyszenia, z miłością i współczuciem, tym, którzy walczą i mają trudności ze znalezieniem motywów do nadziei (por. 1 P 3,15). Podkreślił, iż nadzieja daje nam siłę w obliczu pytań stawianych przez wyzwania życiowe, trudności i niepokoje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję