Reklama

Polska

Miłosierni aż po krańce świata

Niedziela sandomierska 8/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

misje

misjonarze

misjonarz

Archiwum misjonarzy

Ekwador, ks. Wiesław Podgórski wśród swoich parafian

Ekwador, ks. Wiesław Podgórski wśród swoich parafian

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przeżywamy dziś (21 lutego), czyli w drugą niedzielę Wielkiego Postu, Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami pod hasłem „Miłosierni aż po krańce świata”. Papież Franciszek w Orędziu na Światowy Dzień Misyjny przypomniał nam, że: „Misje to pasja, którą żywimy wobec Jezusa i wobec ludzi”.

Również naszych Czytelników chcemy zachęcić do materialnego i duchowego wsparcia tych, których Chrystus, jak Apostołów, posłał na krańce świata. Naszymi modlitwami otoczmy dziś misjonarki i misjonarzy, którzy ofiarnie głoszą Chrystusa w krajach misyjnych i przemieniają ludzkie serca, by były zdolne pokochać Jezusa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Chcemy dziś choć trochę przyjrzeć się pracy misjonarzy i zobaczyć jak wykorzystują, to, co od nas otrzymają.

Papieskie Dzieła Misyjne

Odpowiedzialny za koordynację misyjną w diecezji ks. Daniel Koryciński informuje: – Poza granicami kraju mamy 3158 polskich misjonarzy i misjonarek. W tej liczbie 2015 posługuje na misjach „Ad Gentes”, tzn. na terenach uznanych za misyjne przez Kongregację Ewangelizacji Narodów, natomiast ponad tysiąc wyjechało do pracy misyjnej na tereny dawnych krajów bloku postsowieckiego. Diecezja sandomierska ma swoich misjonarzy w Papui Nowej Gwinei, Zambii, Ugandzie, Republice Południowej Afryki, Ekwadorze, Botswanie, Ukrainie, Białorusi, Rosji oraz w wielu krajach Europy Zachodniej. Wielkim patronem i opiekunem misjonarzy sandomierskich jest kard. Adam Kozłowiecki SJ, który stał się symbolem poświęcenia dla Kościoła i ludzi na Czarnym Lądzie. Muzeum jego imienia w Hucie Komorowskiej stara się krzewić i zachować pamięć na przyszłe pokolenia o tym wielkim Misjonarzu Afryki – zaznacza Dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych.

Lećmy do Ekwadoru

Od kilku lat pracuje tam ks. Wiesław Podgórski. Wcześniej przez kilka lat był w Czadzie, ale z powodu wojny musiał opuścić swoją placówkę. Myślą jest jednak z tymi, których prowadził do Chrystusa. Obecnie posługuje w Ekwadorze wraz z ks. Tomaszem Furmankiem i ks. Maciejem Rączkiewiczem. Ks. Wiesław opowiedział nam jak wygląda jego praca: – Jesteśmy obecnie w trakcie budowy jadłodajni, czy też kuchni parafialnej dla parafian oraz dla osób biednych. Równocześnie budujemy salę na zajęcia z informatyki. W parafii, dzięki wolontariuszom z Polski, od roku działa centrum dla dzieci i młodzieży. Prowadzone są w nim zajęcia i warsztaty. Uczestniczy w nich ponad setka dzieci z centrum parafii i z okolicznych wiosek. Odsyłam po więcej informacji na Facebook. Szukajcie: „centro de formacion de padre Alberto Ferri”. Poza tym rozpoczęliśmy budowę sali spotkań dla 200 uczestników, potrzebną dla spotkań formacyjnych dla katechetów, młodzieży i dzieci. Brak takiego obiektu utrudniał nam pracę duszpasterską i informacyjną. Jest wiele do zrobienia, ale ufam, że dzięki zrozumieniu wielu uda się zrealizować te projekty. Bóg zapłać za wszelką pomoc, zarówno modlitewną, jak i materialną – podkreśla Misjonarz.

Reklama

Na Czarny Ląd

W Ugandzie posługują świeckie misjonarki: Joanna Owanek i Ewa Maziarz, pochodzące z parafii Zarzecze. Po solidnym przygotowaniu zostały wysłane do Gulu. Dziś opowiadają: – Mieszkamy w Domu Dziecka. Placówka jest dość duża, bo tworzymy dom dla 150 dzieci. Mamy tu także dzieci niepełnosprawne, na których szczególnie skupia się nasza uwaga, bo to one są najbardziej bezbronne i opuszczone. Opuszczone dlatego, że pojęcie niepełnosprawności wciąż jest kojarzone z karą za przewinienia dokonane przez kogoś z rodziny lub klątwę – stwierdzają ze smutkiem Misjonarki. Jednocześnie dodają: – To, czego głównie dla nich potrzebujemy, to środki pielęgnacyjne, takie jak oliwki, kremy, mydła, maści, głównie przeciwbólowe oraz przeciwodleżynowe. Te dzieci cały dzień siedzą na wózkach inwalidzkich, wiec proszę sobie wyobrazić ich skórę. Konieczne są także pampersy. Dużym wyzwaniem jest dla nas znalezienie na to pieniędzy. Poza tym stworzyłyśmy też projekt edukacyjny dla dzieci z bardzo biednych rodzin, których sytuacja materialna jest naprawdę czasem fatalna i beznadziejna (rodzice nie żyją, lub żyje tylko matka, ale choruje na HIV). Postanowiłyśmy dzieciom, które przejawiają chęć nauki oraz zdolności pomóc opłacając za nich szkołę. To są te dwie najważniejsze rzeczy, które zawsze będą potrzebować wsparcia materialnego. Oprócz tego ważne dla nas jest wsparcie duchowe i modlitwa. Tu naprawdę poczułyśmy jak bardzo ważne jest, by czuć i mieć świadomość, że ktoś się za nas modli, bo czasem nie chce się po prostu wstać z łóżka, ogarnia człowieka zniechęcenie. Za każde wsparcie serdecznie dziękujemy i chcemy, by każdy był świadomy jak bardzo jest ono ważne – mówią Misjonarki.

Reklama

U Papuasów

Posługę misyjną w Papui Nowej Gwinei w diecezji Kimbe pełni ks. Grzegorz Kasprzycki. Tak nam opisał swoją placówkę: – Samoloty i statki z czasów II wojny światowej oraz gorące źródła, to tylko niektóre z ciekawszych miejsce w parafii. Parafia położona jest pośród plantacji palm olejowych. Jest najstarszą z parafii w diecezji Kimbe. Pierwszy katechista świecki przybył do tej miejscowości w 1919 r. Po nim przybyli księża misjonarze z Niemiec i w 1924 r. w zatoce na wzgórzu zbudowali piękny drewniany kościół, który niestety obecnie jest tylko cieniem swojej dawnej świetności. Do parafii należy jeszcze 8 stacji misyjnych z własnymi kościołami. Najdalej oddalonym miejscem jest Kilu i znajduje się ono 21 km od Bitokary. Niestety głównym środkiem lokomocji są nogi. Ale dzięki temu w czasie mojej pierwszej wędrówki przez parafię wszyscy mieszkańcy przypomnieli sobie dawnych misjonarzy, którzy właśnie tak prowadzili duszpasterstwo – zaznacza ks. Grzegorz. Zapytany o potrzeby, bez zawahania wyjaśnia: – Najbardziej potrzebujemy tutaj modlitwy, ofiarowanego cierpienia. Potrzebna jest odbudowa szpitala, bo remont już nie wystarczy. Przydałoby się również wyposażenie do szpitala. Szkoła potrzebuje gruntownego remontu, a dzieci ławek do nauki. Kościół parafialny z 1924 r. będzie obchodził biebawem jubileusz stu lat istnienia, ale bez szybkiej pomocy i remontu może tego nie doczekać – wylicza Misjonarz i półżartem dodaje: – Parafia posiada bardzo silne źródła geotermalne i przydałby się tu o. Tadeusz Rydzyk w celu zbudowania infrastruktury do produkcji energii elektrycznej.

Reklama

Krótki wolontariat

Z parafii Turbia pochodzi Angelika Zielińska, uczennica szkoły średniej. W czasie zimowej przerwy otrzymała propozycję wyjazdu jako młody misjonarz do Meksyku. Był to krótki pobyt, ale jakże bogaty. Opowiada: – Przygotowania polegały na tygodniowym szkoleniu rekolekcyjno-misyjnym za Warszawą. Dobrze się złożyło ponieważ drugim moim językiem, jest język hiszpański, bo mieszkałam w Hiszpanii 9 lat. Wyjazd miał miejsce w dniach 14-30 stycznia. Misyjne doświadczenie Kościoła meksykańskiego oraz tamtejszej kultury było bardzo ubogacające, a jeszcze większą radością było dzielenie się wiarą, ewangelizując tamtejszą społeczność. Pojechałam tam, aby być z tymi ludźmi i pomagać przy budowie kościoła. Był to też dobry czas, aby nabrać doświadczenia i zobaczyć jak to jest na misjach, bo być może kiedyś Pan Bóg pośle mnie na dłużej – zaznacza adeptka misyjna.

Jak możemy pomóc?

Istnieje wiele form pomocy duchowej, takich jak modlitwa, ofiarowanie cierpienia czy umartwienia w intencji misjonarzy oraz materialnej, jak chociażby: jałmużna, wsparcie finansowe konkretnego projektu czy ofiary składane na rzecz misji. Ks. Koryciński wyjaśnia: – Ważne jest zaplecze modlitewne i materialne misji, dlatego gorąco dziękuję tym wszystkim, którzy systematycznie pamiętają o wsparciu dla naszych misjonarzy i włączają się w akcje szkolne i młodzieżowe, aby wspierać Dzieło Misyjne Kościoła. Dzieło pomocy misjom „Ad Gentes” realizuje swą działalność w czterech obszarach, w których diecezja sandomierska czynnie uczestniczy: działalność ewangelizacyjna (budowanie kościołów i kaplic, stacji misyjnych, kształcenie katechetów, ewangelizacja, tworzenie wspólnot kościelnych, udzielanie sakramentów św.). Działalność charytatywna (pomoc materialna dla najuboższych, prowadzenie placówek pomocowych, wspieranie ubogich, sierot, chorych i starszych, walka z niedożywieniem i głodem, pomoc dla dzieci ulicy, walka z niewolnictwem). Działalność medyczna (prowadzenie szpitali i przychodni, walka z AIDS i innymi chorobami zakaźnymi, wychowanie prozdrowotne). Działalność edukacyjna (prowadzenie przedszkoli i szkół, internatów, stypendia dla ubogiej młodzieży, prowadzenie świetlic i schronisk dla młodzieży) – wylicza Duszpasterz.

Reklama

Misjonarz na post

Szukasz inspiracji, co możesz zrobić, jak pomóc? „Misjonarz na post”, to już trzecia edycja ogólnopolskiej akcji mającej na celu wsparcie misjonarzy. W ubiegłym roku, jak podają inicjatorzy, wzięło w niej udział prawie 5 tys. osób. Każdy może się włączyć. Wystarczy w okresie Wielkiego Postu: modlitwę, post lub cierpienia ofiarować w intencji posługujących na misjach. Chodzi szczególnie o wsparcie i duchowe towarzyszenie tym, którzy głoszą imię Jezusa na odległych kontynentach. Jeden jest jako misjonarz powołany, aby jechać w odległe strony, drugi misjonarzem staje się towarzysząc duchowo ewangelizującym. Taką była św. Teresa z Lisieux, zwana małą Tereską lub św. Teresą od Dzieciątka Jezus – patronka misji, która nigdy na misjach nie była, ale wszystkie swoje modlitwy i cierpienia ofiarowała za posługę misyjną.

Modlitwa, to istotne zaplecze duchowe dla misjonarzy. Oczywiście, organizatorzy akcji zachęcają, by nie ograniczać się do 40 dni, ale by kontynuować duchową opiekę, adopcję misjonarza, przez cały rok.

2016-02-18 09:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek do Papieskich Dzieł Misyjnych: Kościół, misyjny z istoty, ma służyć w miłości ubogim

[ TEMATY ]

papież

misje

Kościół

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Ewangelizowanie w dzisiejszych czasach wielkich przemian społecznych wymaga Kościoła w pełni misyjnego, który z rozeznaniem podejmuje wyzwania różnych kultur i wizji człowieka. Przypomniał o tym Franciszek w przemówieniu do krajowych przewodniczących Papieskich Dzieł Misyjnych, których przyjął w Watykanie 9 maja. Jednocześnie podkreślił, że priorytetem dla Kościoła, z samej swej istoty misyjnego, ma być służenie w miłości ubogim.

Ojciec Święty powtórzył, cytując swą adhortację apostolską „Evangelii gaudium”, iż wszyscy wierni mają uczestniczyć w nowym etapie ewangelizacyjnym. Dodał, że również w naszych czasach misja „ad gentes” (do pogan) jest siłą napędzającą „ów podstawowy dynamizm Kościoła”, jakim jest niesienie Ewangelii ludom we wszystkich zakątkach ziemi. Niepokój o ewangelizowanie „krańców”, o którym dawali świadectwo święci i wielkoduszni misjonarze, pomaga wszystkim wspólnotom urzeczywistniać duszpasterstwo wychodzące na zewnątrz i skuteczne, odnowę struktur i dzieł – podkreślił gospodarz spotkania.

CZYTAJ DALEJ

Maryja – lustro Kościoła

Matka to obecność. To ktoś, kto jest zawsze czynnie obecny. Ktoś, kto rodzi, wychowuje, uczy, każdego dnia oddaje życie, daje przykład, tworzy wypełnione miłością środowisko. Motywuje i ukazuje cel.

Maryja jest Matką. Również Kościół jest Matką... Nie będzie on jednak dobrą Matką, jeśli nie będzie swej Matki Maryi znał, kochał i naśladował. Jeśli z Nią nie będzie. Ona pokazuje, jak ma wyglądać Kościół, by spełnił swą dziejową rolę. By historia mogła się wypełnić Bogiem po brzegi. Pomaga mu takim się stać. Podczas rekolekcji głoszonych w 1976 r. w Watykanie kard. Karol Wojtyła uczył, że „ponowne przyjście [Chrystusa] musi być przygotowane przez Ducha Świętego już nie w łonie Dziewicy, ale w całym Ciele Mistycznym”. Według niego, Kościół ma w czasach ostatnich odzwierciedlić w pełni cechy Maryi i przejąć Jej zbawczą rolę. Innymi słowy, ma być „jak Maryja” – święty i nieskalany, stając się ikoną uniżenia, w której jest już miejsce tylko dla Boga. Wtedy – przekonywał przyszły papież – trudna historia będzie mogła przejść w chwalebną wieczność.

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

2024-05-20 20:44

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat.prasowy

Co Komunia ma wspólnego z egoizmem? Czy można ją przyjmować „w czyjejś intencji”? Jaką rolę odgrywa w niej Matka Boża? Czym się różni kolejka od procesji? I co właściwie mają zrobić osoby, które aktualnie nie mogą przystępować do Komunii? Zapraszamy na dwudziesty pierwszy odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o przyjmowaniu Ciała Chrystusa z Maryją i tak, jak Ona.

ZOBACZ CAŁY #PODCASTUMAJONY

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję