Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia w parafii Gozdów

Zakończył się Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia, który z woli Ojca Świętego Franciszka trwał od 8 grudnia 2015 r. do 20 listopada 2016 r. W naszej diecezji Ksiądz Biskup dekretem z 30 listopada 2015 r. wyznaczył kilkadziesiąt kościołów jubileuszowych. Wśród nich kościół parafialny pw. Miłosierdzia Bożego w Gozdowie

Niedziela zamojsko-lubaczowska 49/2016, str. 7-8

[ TEMATY ]

parafia

Rok Miłosierdzia

Archiwum autora

Kościół parafialny pw. Miłosierdzia Bożego w Gozdowie

Kościół parafialny pw. Miłosierdzia Bożego w Gozdowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

8 grudnia 2015 r. podczas uroczystej Mszy św. koncelebrowanej przeze mnie i ks. Jana Radziszewskiego została otwarta Brama Miłosierdzia. Odczytano stosowne dekrety i wyjaśniono sprawy związane z przeżywaniem tego czasu.

Od tego dnia, zgodnie z dekretem Pasterza, codziennie pół godziny przed Mszą św. był wystawiony Najświętszy Sakrament. Wierni modlili się najpierw w ciszy, następnie był śpiew jednej z pieśni o Miłosierdziu Bożym i odmawiano Koronkę do Miłosierdzia Bożego. W dni powszednie po Ewangelii czytano sukcesywnie po kilka stron z „Dzienniczka” św. Faustyny. Przez rok przeczytano całość tego niezwykłego dzieła polskiej świętej. W niedziele natomiast śpiewaliśmy „Godzinki o Miłosierdziu Bożym”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tekst powyższych godzinek oraz 15 pieśni o Miłosierdziu Bożym oraz po kilka: o Matce Bożej Miłosierdzia, św. Faustynie i św. Janie Pawle II wraz z litaniami, nowenną do Miłosierdzia Bożego i aktem zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu zostały zebrane w specjalnym modlitewniku wydanym przeze mnie na powielaczu do użytku własnego w liczbie kilkuset egzemplarzy. Książeczka nosi tytuł „Kult Miłosierdzia Bożego w kościele parafialnym w Gozdowie”. Wierni nabyli ją sobie, a kilkadziesiąt egzemplarzy jest w kościele.

Eucharystia i nowenna

W każdy piątek od ponad 18 lat modlimy się nowenną do Miłosierdzia Bożego. 18 listopada 2016 r. była już 960 nowenna. Po nowennie jest ucałowanie relikwii św. Faustyny, które mamy w naszej parafii od 2002 r.

Ponadto po każdej Eucharystii przed błogosławieństwem modliliśmy się wspólnie o dar odpustu dla siebie samego lub naszych zmarłych. Były to zalecane przez Pasterza modlitwy: „Ojcze nasz”, „Zdrowaś”, „Wierzę”, modlitwa w intencji Ojca Świętego oraz akt zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu: „Boże, Ojcze miłosierny, który objawiłeś swoją miłość w Twoim Synu Jezusie Chrystusie i wylałeś ją na nas w Duchu Świętym, Pocieszycielu, Tobie zawierzamy dziś losy świata i każdego człowieka. Pochyl się nad nami grzesznymi, ulecz naszą słabość, przezwycięż wszelkie zło, pozwól wszystkim mieszkańcom ziemi doświadczyć Twojego miłosierdzia, aby w Tobie, trójjedyny Boże, zawsze odnajdywali źródło nadziei. Ojcze przedwieczny, dla bolesnej męki i zmartwychwstania Twojego Syna, miej miłosierdzie dla nas i całego świata. Amen” (św. Jan Paweł II, Łagiewniki 17 sierpnia 2002 r.).

Reklama

Ufając miłosierdziu

Parafianie z Gozdowa i Podhorzec bardzo chętnie przychodzili na nabożeństwa i modlili się we własnych intencjach. Zwykle raz w tygodniu w dzień powszedni modliła się stała grupa wiernych. Byli tacy, którzy każdego dnia, np. w poniedziałki, byli zawsze na nabożeństwie. Podczas wakacji można było zauważyć wielu gości, którzy spędzali urlopy w naszej parafii. Sporadycznie dostrzegałem też wiernych z sąsiednich parafii. Każdego dnia rozdawałem po kilkadziesiąt Komunii św. Podczas adoracji Najświętszego Sakramentu była okazja do spowiedzi. Cieszyłem się z tego powodu, zwłaszcza gdy przychodzili niektórzy do spowiedzi po dłuższym okresie.

W dni powszednie okresu zwykłego celebrowałem Msze św. ze specjalnego Mszału, gdzie jest zbiór Mszy św. o Bożym Miłosierdziu (celebrowałem je zwykle w piątki i wtorki), o Matce Bożej Miłosierdzia (w środy i soboty), o św. Faustynie (poniedziałki) i św. Janie Pawle II (czwartki).

Duchowe owoce

Owocem duchowym Nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia jest powstała przy parafii ponad 30-osobowa grupa modlitewna „Czcicieli Miłosierdzia Bożego”, którzy m.in. każdego dnia odmawiają Koronkę, uczestniczą w nowennie oraz starają się wykonać jakiś czyn miłosierdzia.

Ważnym elementem przeżywania Roku Miłosierdzia był doroczny odpust w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, który był połączony ze srebrnym jubileuszem moich święceń prezbiteratu. Uczciliśmy także uroczyście św. Faustynę 5 października, św. Jana Pawła II – 22 października i Matkę Bożą Miłosierdzia – Ostrobramską – 16 listopada. Nie mogło też zabraknąć pielgrzymek parafialnych, w tym do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach. W 2016 r. zorganizowano cztery pielgrzymki, w tym najliczniejsza, bo licząca 180 pątników do Matki Bożej Sokalskiej w Hrubieszowie.

Reklama

Sprawy materialne

Również w sferze materialnej udało się nam zaznaczyć ten rok. Otóż w latach 2015/16 ufundowano w kościele parafialnym 13 okien z witrażami, a wśród nich 4 ze świadkami miłosierdzia: św. Faustyną, św. Janem Pawłem II, św. Bratem Albertem i bł. Bernardyną Jabłońską. Pozostałe witraże to: w prezbiterium – Trójca Święta, w nawie – święci patroni polscy: Wojciech BM, Stanisław BM, Stanisław Kostka i Andrzej Bobola, a na chórze Matka Boża Częstochowska i św. Józef. Innym dziełem materialnym upamiętniającym ten rok był montaż elektromagnetycznych napędów pięciu dzwonów w obu kościołach. Szczególne ważny jest ten największy dzwon w parafii przy kościele w Gozdowie, o imieniu „Jezus Miłosierny”, który każdego dnia bije o godz. 15, czyli w Godzinie Miłosierdzia.

Tak dobiegł końca niezwykły czas łaski, czas cudowny. Pięknie to ujął Ojciec Święty Franciszek w „Misericodiae vultus”: „Są chwile, w których jeszcze mocniej jesteśmy wezwani, aby utkwić wzrok w miłosierdziu, byśmy sami stali się skutecznym znakiem działania Ojca (MC 3)”. Głęboko wierzę, że tak się stanie.

2016-12-01 11:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zarzecze: nieznani sprawy zniszczyli 22 figury świętych

[ TEMATY ]

parafia

Parafia MB Śnieżnej w Zarzeczu

Nieznani sprawcy zniszczyli 22 figury świętych ustawione przy kościele pw. Matki Bożej Śnieżnej w Zarzeczu. Do wandalizmu doszło w niedzielę 25 listopada, prawdopodobnie w godzinach wieczornych.

„Aleja świętych” powstała zaledwie dwa tygodnie temu, poświęcono ją 11 listopada. Ufundowana została przez parafian z okazji obchodzonej 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wykonano 28 figur przedstawiających świętych, z czego 23 zostały ustawione wzdłuż alei prowadzącej od ulicy do kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś: w Kościele chodzi o przekaz łaski!

2024-05-21 20:35

- Jesteście potrzebni do przekazywania łaski - mówił kard. Grzegorz Ryś do przyszłych diakonów archidiecezji łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję