Reklama

Niedziela Lubelska

Czas otwartego nieba

Niedziela lubelska 30/2018, str. 4

[ TEMATY ]

misje

Krzysztof Mucha

Na zakończenie misji wierni przynieśli swoje krzyże

Na zakończenie misji wierni przynieśli swoje krzyże

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Co 10 lat w parafii pw. św. Jakuba Apostoła Większego i Świętych Aniołów Stróżów w Lublinie odbywają się misje. W tym roku na prośbę proboszcza ks. Zbigniewa Pietrzeli rekolekcje poprowadzili kapłani ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny: ks. Bogusław Jaworowski, ks. Janusz Jezusek i ks. Szymon Górski. Wybrane przez proboszcza zgromadzenie z inicjatywy św. Jana Pawła II do podstawowych zadań zalicza duszpasterstwo rodzin. W centrum przepowiadania znajduje się Święta Rodzina z Nazaretu, która jest szczególną Patronką na współczesne, trudne czasy. Symbolem dzieł ewangelizacyjnych i spotkań z misjonarzami jest ikona Świętej Rodziny, której kopię wierni zabierają do swoich domów.

Umocnienie w wierze

Misyjne dni w Głusku przebiegały pod przypisanym im hasłem; był m.in. dzień wiary, przebaczenia, krzyża, rodziny chrześcijańskiej. Nie zabrakło nauk stanowych oraz odnowienia przyrzeczeń sakramentalnych. Wyjątkowe okazało się odnowienie przyrzeczeń małżeńskich i błogosławieństwo rodzin. Małżonkowie zostali wywołani do ustawienia się pośrodku kościoła, a kryterium stanowił staż małżeński. Najstarsza para cieszyła się prawie 60-letnim pożyciem małżeńskim. W przedostatnim dniu rekolekcji cała parafia została zawierzona Najświętszej Rodzinie z Nazaretu; odbyło się też nabożeństwo wynagradzające. Znaczną frekwencją wiernych cieszyły się wieczorne nabożeństwa maryjne z Apelem Jasnogórskim, podczas którego świątynia rozświetlana była dziesiątkami lampionów. Na zakończenie misji parafianie zgromadzili się na placu kościelnym, gdzie odnowili przyrzeczenia krzyżowi i otrzymali błogosławieństwo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Za nami 9 niezwykłych dni, pełnych intensywnej modlitwy, zagłębiania się w fundamentalne prawdy wiary i rozważania sensu własnego życia. Za nami misje, które każdy przeżywał na swój sposób, ale dla każdego był to czas szczególnego zatrzymania się: modlitwy, zamyślenia, zasłuchania, by w efekcie na nowo, wśród tzw. pilnych spraw odnaleźć Pana Boga, drugiego człowieka, ale i siebie – zabieganego, zbaczającego z drogi, wątpiącego, pogubionego – mówili na zakończenie przedstawiciele Rady Duszpasterskiej. Nawiązując do słów rekolekcjonistów, którzy misje nazwali „czasem otwartego nieba”, wierni z Głuska dziękowali za możliwość uczestnictwa w nabożeństwach, katechezach i naukach stanowych. – Świadomość otwartego nieba działa bardzo stymulująco na wzrost wiary oraz potęguje gorliwość modlitwy. Prosimy Cię, Boże, by ta gorliwość modlitwy w nas została, a nasza wiara ciągle wzrastała, by osiągnąć choćby wielkość ziarnka gorczycy – mówili parafianie. Ze wzruszeniem dziękowali misjonarzom za słowa, które „płyną z serca i potrafią przebić się przez blokadę obojętności i znudzenia”, za poetyckie strofy i wyśpiewane nauki, które na długo pozostaną w pamięci oraz za możliwość uzyskania pamiątkowych symboli misji, które obecne w rodzinnych domach przywołają nauki misyjne. Ci, którzy nie mogli uczestniczyć w misjach, za rok będą mogli poczuć ich atmosferę w czasie odnowienia, które będzie miało miejsce w pierwszą niedzielę Adwentu 2019 r.

Reklama

Trochę historii

Parafia pw. św. Jakuba Apostoła w Lublinie istnieje od XIV wieku. Pierwszy kościół został wybudowany w latach 1395-98 przez ówczesnego właściciela Abramowic Wojciecha Sieciecha. Po kolejnym zniszczeniu drewnianego kościoła, w latach 1786-90, dzięki ks. Wincentemu Jezierskiemu wzniesiono kościół z cegły, którego konsekracji w 1796 r. dokonał biskup chełmski Wojciech Skarszewski. Jako dopełnienie nowej świątyni ok. 1890 r. została wybudowana kostnica oraz dzwonnica. Rozbudowy kościoła, stosując styl neobarokowy z elementami neoklasycyzmu, według projektu Stefana Szyllera, dokonano w 1906 r. Dobudowano prezbiterium, zakrystię i 2 kaplice, a w latach 1925-27 wnętrze zostało pokryte secesyjną polichromią przez Celestyna Miklasińskiego. Świątynia w takim kształcie zachowała się do dziś i jest wpisana do rejestru zabytków.

W ostatnim czasie, dzięki gospodarności proboszcza ks. Zbigniewa Pietrzeli i zaangażowaniu wiernych, przeprowadzonych zostało wiele czynności konserwatorskich, związanych z osuszaniem, izolacją i naprawą fundamentów świątyni oraz remontem jej elewacji i dachu. Odnowiono ołtarze boczne i chrzcielnicę, konserwacji poddano dzwony, witraże, drzwi i okna. W otoczeniu kościoła zmieniono zagospodarowanie całego terenu, wymieniono nawierzchnie i ogrodzenia. Od trzech lat we wnętrzu świątyni trwają prace renowacyjne polichromii, unikatowej w swym rodzaju, bogatej w szeroką paletę barw, bogatą w złocenia i grę cieni tworzących fakturę przestrzenną. Obecnie prace prowadzone są przy ścianach i sklepieniu transeptu oraz nawy kościoła. W prześwitach między rusztowaniami parafianie i goście mogą podglądać, jak pięknieje świątynia, odzyskując swój pierwotny blask. I

Więcej nt. parafii i misji w Głusku na stronie: www.niedziela.pl

2018-07-25 11:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Głos z Boliwii na Tydzień Misyjny

Niedziela legnicka 44/2012, str. 7

[ TEMATY ]

misje

Archiwum parafii

Już po raz kolejny w trzecią niedzielę października przeżywaliśmy Dzień Misyjny. Gdy słyszymy słowo „misja”, mamy skojarzenia z misją pokojową w Afryce czy Afganistanie, z misją danego człowieka czy misjami Kościoła w krajach Trzeciego Świata. Zawsze jednak myślimy o czymś, co realizuje się gdzieś daleko stąd. I pewnie mamy rację. Choć z drugiej strony, każdy z nas, jako człowiek wierzący ma do spełnienia wielką misję - osiągnąć zbawienie.
W Roku Wiary papież Benedykt XVI wezwał nas do odnowy w sobie tej wiary, jaką nam daje chrzest św. i do szerzenia jej w naszych rodzinach, w naszym otoczeniu. Dawać świadectwo to pielęgnować tę wiarę w sobie. Do tego są wezwani także misjonarze i misjonarki pracujący w różnych krajach, w tym także krajach Trzeciego Świata.
Jako misjonarz pracujący od pięciu lat w Boliwii doświadczam potrzeby wiary - być wierzącym, chłonąć i poznawać Chrystusa oraz dzielić się Nim z innymi. Najbardziej jest to widoczne wtedy, gdy ludzie przychodzą do księdza i pytają go o sakramenty - jak je „zdobyć”, jak można pogłębić swoją wiarę. Chodząc ulicami to tu, to tam, spotykam ludzi sprzedających różne rzeczy, którzy w wolnej chwili czytają Pismo Święte. Nierzadko przyłączam się do nich i wtedy prowadzimy rozmowy nad Pismem Świętym o znaczeniu wiary w życiu chrześcijanina. Kiedyś, pamiętam, idąc wieczorem do sklepu zostałem rozpoznany przez grupę parafian oraz osoby pochodzące spoza parafii. Po krótkiej rozmowie jedna z tych osób przynależąca do Kościoła ewangelickiego umówiła się ze mną na spowiedź. Oczywiście, wyjaśniłem, że nie mogę jej wyspowiadać, ale rozmowa o jej życiu i wierze była bardzo owocna. Myślę, że wspaniale potrzebę wiary pokazuje cała rzesza katechistów, a jest ich ok. 40 w parafii, która bez żadnego wynagrodzenia naucza, przygotowuje do sakramentu bierzmowania, I Komunii św., ewangelizuje i włącza się aktywnie w całe życie wspólnoty. Wielu jest takich ludzi szczególnie młodych, którzy po przyjęciu sakramentów chcą pozostać blisko Kościoła, by swoim młodszym braciom i siostrom pomagać w poznawaniu wiary. W takim kraju jak Boliwia widać głębokie zaangażowanie świeckich i chęć służenia swym braciom zaniedbującym praktyki religijne, bądź często nieczującym potrzeby wiary lub niesłyszącym o wierze. Ewangelizacje młodych osób, trwające nawet jeden dzień lub weekend, już przynoszą efekty. Ludzie sami później zawiązują wspólnoty modlitewne, bądź proszą o Msze św. odprawiane w ich dzielnicach. Dzień Misyjny jest także dniem refleksji. Patrząc w czasie spotkań kapłańskich na twarze księży - białe lub mniej czy bardziej brązowe, żółte ze skośnymi oczami, czy czarne, człowiek czuje jedność tego wielkiego sakramentu - jak niektórzy o nim mówią - jakim jest Kościół. Obojętnie, gdzie się prowadzi ewangelizację, naucza, sprawuje sakramenty, okazuje miłosierdzie, widać jak wielkie jest działanie i powiew Ducha Pocieszyciela. Z okazji Niedzieli Misyjnej i Tygodnia Misyjnego proszę o modlitwę za wszystkich misjonarzy i wiernych o różnorodnych kolorach skóry, którzy są im powierzeni, a także o wsparcie materialne tych wielkich dzieł misyjnych. Niech Dobry Bóg w tym Roku Wiary napełnia Was swoimi łaskami.

CZYTAJ DALEJ

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się zmierzyć z naszym myśleniem o sobie

2024-05-17 09:42

[ TEMATY ]

Sosnowiec

bp Artur Ważny

Diecezja Sosnowiecka

Konferencja o. Józefa Augustyna SJ, adoracja Najświętszego Sakramentu, słowo bp. Artura Ważnego i informacje dotyczące tzw. „ustawy Kamilka” złożyły się na program tegorocznego Wiosennego Dnia Duszpasterskiego. W wydarzeniu formacyjnym, które odbyło się 16 maja w Bazylice Katedralnej w Sosnowcu wzięło udział około 180 księży diecezji sosnowieckiej.

Gościem specjalnym wiosennej edycji był o. dr hab. Józef Augustyn SJ, uznany rekolekcjonista, kierownik duchowy, autor książek i artykułów z zakresu życia duchowego, pedagogiki chrześcijańskiej oraz formacji seminaryjnej i kapłańskiej. - Bóg wie z jakiego błota nas ulepił i dlatego nie trzeba się wstydzić swojej słabości przed Bogiem - mówił do księży o. Augustyn SJ. - Trzeba mówić o tej swojej słabości wprost. A kiedy ktoś nie daje sobie rady ze swoją słabością, powinien szukać pomocy. Trzeba znaleźć człowieka zaufanego w najważniejszych sprawach. Takim kimś w pierwszym rzędzie powinien być własny biskup - podkreślił prelegent.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia, to musimy wdychać Ducha Świetego

2024-05-18 08:32

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

19 maja 2024, Niedziela Zesłania Ducha Świętego, rok B

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję