Reklama

Niedziela Kielecka

50-lecie koronacji obrazu Maryi w Piekoszowie

Niedziela kielecka 39/2018, str. I

[ TEMATY ]

Matka Boża

koronacja

TER

Homilię wygłosił abp Tadeusz Wojda, metropolita białostocki

Homilię wygłosił abp Tadeusz Wojda, metropolita białostocki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę drugiego września w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Piekoszowie rozpoczęły się Misje Święte, przygotowujące wspólnotę do obchodzenia wyjątkowego jubileuszu – 50-lecia koronacji cudownego obrazu Maryi przez kard.Stefana Wyszyńskiego. Dniem dziękczynienia za dar koronacji obrazu była kolejna niedziela, kiedy to odbyły się największe uroczystości. Centralnym punktem była uroczysta Suma pontyfikalna odprawiona na ołtarzu polowym, pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego. Homilię wygłosił abp Tadeusz Wojda, metropolita białostocki, pochodzący z diecezji kieleckiej, z parafii Brzeziny. Podczas Mszy św. wprowadzone zostały relikwie św. Joanny Beretty Molli.

Centralna Msza św. zgromadziła rzesze wiernych nie tylko z parafii Piekoszów, ale także pielgrzymów, którzy przybyli z innych parafii. W uroczystościach wziął udział Pierluigi Molla – syn św. Joanny Beretty Molli. Wprowadzeniem do Eucharystii była modlitwa różańcowa, którą poprowadził ks. prał. gen. Stanisław Rospondek z Częstochowy, wieloletni proboszcz parafii garnizonowej w Kielcach. Po odmówieniu różańca, biskupi i kapłani procesyjnie udali się do kościoła, aby tam pokłonić się Maryi Piekoszowskiej w cudownym obrazie. Po odsłonięciu obrazu, kapłani przeszli do ołtarza polowego, gdzie odprawiona została Eucharystia. Tu zebranych powitał proboszcz wspólnoty parafialnej ks. kan. Zygmunt Kwieciński, proboszcz i kustosz sanktuarium. Dziękując Bogu za pół wieku od koronacji Matki Miłosiernej, prosił, by Bóg zjednoczył całą wspólnotę w modlitwie. Homilię wygłosił abp Tadeusz Wojda, który mówił: – Gromadzimy się dla Niej – Matki Bożej Miłosierdzia, bo chcemy się z Nią spotkać i nawiązywać nieustanną przyjaźń.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przypomniał również historię obrazu Maryi, którego dzieje liczą kilkaset lat i związane są z Jasną Górą. Został on bowiem namalowany przez nowicjusza Ojców Paulinów w Częstochowie – Krzysztofa Lateckiego w 1691 r. Metropolita białostocki zachęcał wszystkich, aby na wzór Maryi realizowali własną drogę do świętości, zaznaczając, że „nikt nie jest święty od urodzenia, do świętości trzeba dorastać”. Mówił o potrzebie dokonywania dobrych wyborów, dojrzewania do prawdy i świętości. Pytał zebranych: „Co zrobimy z łaską, którą Bóg nas obdarzył, jak realizujemy swoje posłannictwo w dziejach zbawienia”. Mówiąc o wyborach nieraz bardzo trudnych, abp Wojda przypomniał postawę św. Joanny Beretty Molli, a także jej męża i całej rodziny, która tworzyła „rodzinny wieczernik”. Za heroiczną decyzję wyboru życia swojego dziecka św. Joanna przypłaciła życiem. Po homilii w procesji z darami syn św. Joanny, Pierluigi Molla niósł relikwie swojej matki, a wielodzietna rodzina przyniosła w darze obraz świętej.

Reklama

Na zakończenie Eucharystii biskup Jan poświęcił odnowioną elewację kościoła. Prace remontowe trwały kilka lat i były możliwe do zrealizowania dzięki materialnemu wsparciu parafian, pielgrzymów, Urzędowi Gminy Piekoszów, a także unijnej dotacji przekazanej za pośrednictwem Urzędów Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Na zakończenie biskupi otrzymali wizerunki Matki Bożej Miłosierdzia namalowane przez 17-letnią parafiankę Karolinę Poddębniak. Oprawę muzyczną w czasie jubileuszowej uroczystości zapewniła Orkiestra Górnicza „Power of Winds” z Piekar Śląskich pod batutą Klaudiusza Jania, a także Chór Parafialny pod dyrekcją organisty Tomasza Karauda.

Głos zabrał też syn św. Joanny – Pierluigi Molla. Dziękował za ciepłe przyjęcie, zaznaczając, że piekoszowska parafia jest setną parafią w Polce, w której znajdują się relikwie jego mamy (relikwie św. Joanny znajdują się m.in. w kaplicy polskiego parlamentu oraz w kaplicy pałacu prezydenckiego). Wspomniał także św. Jana Pawła II, który wyniósł do chwały ołtarzy ponad tysiąc pięciuset świętych i błogosławionych. – A moja mama była ostatnią, którą ogłosił świętą – powiedział, dodając, że Jan Paweł II zawsze twierdził, że świętość jest też czymś właściwym dla osób świeckich.

Reklama

Głos zabrał także Zbigniew Piątek, wójt Gminy Piekoszów, który dziękował wszystkim za uświetnienie tego szczególnego wydarzenia dla całej parafii. Po Mszy św. odbył się koncert pieśni i piosenek Maryjnych w wykonaniu orkiestry z Piekar Śląskich, po koncercie wszyscy mogli skosztować grochówki oraz ciast, które upiekły parafianki.

18 listopada 2018 r. zostanie zakończony Rok Jubileuszowy wspólnoty parafialnej z Piekoszowa. Wtedy do parafii przybędzie prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński. Podczas Eucharystii Prymas dokona poświęcenia „szaty dla Maryi”, która będzie wotum parafian z okazji trwającego jubileuszu.

2018-09-25 11:55

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka Boża Ostrobramska

Niedziela podlaska 45/2001

[ TEMATY ]

Matka Boża

Dorota Niedźwiecka

"Witaj Panno, nieustanną czcią wszystkich ludzi" - śpiewają wierni Matce Bożej Miłosierdzia. Sanktuarium w Ostrej Bramie od czterech wieków jest ostoją wiary, w którym modlą się m.in.: Polacy, Litwini, Łotysze, Białorusini i Ukraińcy.

Dlatego komuniści, choć pozamykali po wojnie w Wilnie prawie wszystkie świątynie, zamieniając je w muzea ateizmu, galerie sztuki, sale koncertowe, nie odważyli się podnieść ręki na Ostrą Bramę. Ostra Brama choć sławą dorównuje Jasnej Górze, jest znacznie mniejsza niż sanktuarium częstochowskie. W kaplicy może się zmieścić niewiele więcej niż sto osób. Dlatego liczniejsze grupy - a od kilku lat przybywają tu także piesze pielgrzymki z Suwałk i Kętrzyna - mają Msze św. w kościele pw. św. Teresy, do którego przylega Ostra Brama.

Początki tego kultu sięgają XVI w., kiedy to w latach 1503-1522 Wilno obwarowano kamienną ścianą z 9 bramami i wieżami obronnymi. Na Bramie Miednickiej, która z czasem przybrała nazwę Ostrej Bramy, umieszczono obraz Najświętszej Maryi Panny, który jednak pod wpływem warunków atmosferycznych, dość szybko uległ zniszczeniu. Wówczas to władze miasta zamówiły nowy obraz, który namalował w stylu renesansowym, w połowie XVI w. nieznany malarz. W 1622 r. przy Ostrej Bramie osiedlili się ojcowie karmelici, otaczając obraz wielką czcią. W 1671 r. zakonnicy wybudowali na Ostrej Bramie niewielką kapliczkę, w której umieścili obraz.

Do obrazu Matki Bożej Miłosierdzia wierni wchodzą na kolanach, po schodach, od strony kościoła świętej Teresy. Po wejściu modlą się przed obrazem Madonny otoczonej złocistą aureolą o 42 promieniach, z dwunastoma srebrnymi gwiazdami. Całość zamyka u dołu duży, srebrny półksiężyc. Obraz Matki Bożej Ostrobramskiej, zwanej też Matką Miłosierdzia, przedstawia Madonnę bez Dzieciątka, z półprzymkniętymi oczami, z rękami złożonymi na piersiach.

O Matce Bożej Ostrobramskiej pisali najwybitniejsi polscy pisarze i poeci - Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Józef Ignacy Kraszewski, a z twórców współczesnych - między innymi ks. Jan Twardowski. Do Ostrej Bramy w dniu odjazdu na wygnanie przybyli i uczestniczyli we Mszy św. filareci z Adamem Mickiewiczem na czele. To właśnie jego słynna inwokacja w poemacie Pan Tadeusz jeszcze bardziej spopularyzowała kult Matki Bożej Ostrobramskiej.

2 lipca 1927 r., za zgodą papieża Piusa XI, słynny obraz ozdobiono koronami papieskimi. W uroczystościach koronacyjnych, którym przewodniczył kardynał Aleksander Kakowski, uczestniczyli prezydent Rzeczpospolitej Ignacy Mościcki, marszałek Józef Piłsudski i wielkie rzesze wiernych.

Po wojnie wielu Polaków, zmuszonych do opuszczenia Wileńszczyzny, zabierało ze sobą kopię obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej. Kult Jej nigdy nie zanikł, mimo że nie można było pielgrzymować do Ostrej Bramy. W Polsce powstawały po wojnie liczne kościoły pod wezwaniem Matki Bożej Miłosierdzia albo Matki Bożej Ostrobramskiej, utworzono także - wzorowane na kaplicy w Ostrej Bramie - sanktuaria w Białymstoku i Skarżysku - Kamiennej.

Od kilku lat, gdy między Polską a Litwą jest ruch bezwizowy, wielu Polaków udaje się w pielgrzymkach do Ostrej Bramy, zwłaszcza w uroczystość Matki Bożej Ostrobramskiej, która obchodzona jest 16 listopada.

CZYTAJ DALEJ

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję sosnowiecką, a wierni modlili się nad biskupem

2024-05-09 10:00

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

Piotr Babisz/Muza Dei

Msza święta, wieczór uwielbienia, modlitwa wstawiennicza oraz adoracja Najświętszego Sakramentu połączyły wiernych diecezji sosnowieckiej w dziękczynieniu za dar nowego biskupa diecezjalnego Artura Ważnego. Wydarzenie miało miejsce 8 maja w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sosnowcu-Środuli.

8 maja bp Artur Ważny podczas specjalnej uroczystości w Bazylice Katedralnej w Sosnowcu objął kanonicznie urząd biskupa sosnowieckiego. Jego wolą było, aby jeszcze tego samego dnia zawierzyć w modlitwie Bogu swoją nową posługę i cały lokalny Kościół, do którego został posłany.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie Młodych z Biblią

Na Jasnej Górze odbędzie się coroczne, 17. już z kolei Spotkanie Młodych z Biblią. Jako termin wydarzenia wybrano 13 maja.

Każdego roku wybierana jest data zbliżona do daty rocznicy zamachu na życie św. Jana Pawła II, aby przypomnieć o cudzie jego ocalenia. W częstochowskim Sanktuarium symbolem upamiętniającym ów cud jest przestrzelony pas papieskiej sutanny znajdujący się w Kaplicy Cudownego Obrazu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję