Reklama

Niedziela Łódzka

Wyjść naprzeciw oczekiwaniom

22 października w sercu Łodzi odbędzie się I Forum Liderek i Duszpasterzy Wspólnot dla Kobiet działających w Kościele rzymskokatolickim.

Niedziela łódzka 38/2022, str. VI

[ TEMATY ]

duszpasterstwo kobiet

Archiwum Duszpasterstwa Kobiet Archidiecezji Łódzkiej

Delegat ds. Duszpasterstwa Kobiet KEP wspólnie z przedstawicielkami wspólnot kobiet

Delegat ds. Duszpasterstwa Kobiet KEP wspólnie z przedstawicielkami wspólnot kobiet

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To dla nas niezwykłe wyróżnienie, ale i duża odpowiedzialność organizacji takiego wydarzenia. Chcemy zgromadzić w tym mieście nie tylko kobiety odpowiedzialne za wspólnoty działające przy parafiach, ale także kapłanów, którzy z nimi współpracują oraz diecezjalnych duszpasterzy kobiet. Chcemy spotkać się, wspólnie pomodlić i zastanowić nad tym, co możemy zrobić by w jedności z nauczaniem Kościoła tworzyć, przez naszą służbę, dzieła na większą chwałę Boga – mówi jedna z organizatorek wydarzenia. Tematem spotkania organizowanego przez bp. Wiesława Szlachetkę, Delegata ds. Duszpasterstwa Kobiet Konferencji Episkopatu Polski, jest „Charyzmat i Apostolstwo Kobiet w Kościele”. Celem będzie wspólna modlitwa, zapoznanie się oraz wymiana myśli w kontekście tego, co kobiety i kobiece wspólnoty mogą dać Kościołowi i o co go wzbogacić, a także w jaki sposób i w jakich przestrzeniach mogą prowadzić działalność apostolską. – Jan Paweł II w encyklice Mulieris Dignitatem zwraca uwagę, że kobieta, jeszcze bardziej niż mężczyzna widzi człowieka, gdyż widzi go sercem i stara się wyjść naprzeciw, a także przyjść z pomocą. Na różne sposoby ukazuje ona piękno i realizuje zamysły Boga. Tym bardziej zapraszamy te kobiety, działające przy parafiach, które przez swoją służbę i pracę przyczyniają się do rozwoju kobiet w miejscach swojego zamieszkania – dodaje organizatorka. Podczas jednodniowego spotkania organizatorzy przygotowali dwie konferencje dotyczące kobiet jako apostołki apostołów oraz w odniesieniu do charyzmatu kobiecości jako daru i misji. Nie zabraknie czasu na wspólną Eucharystię i adorację Najświętszego Sakramentu. Mszy św. przewodniczył będzie abp Grzegorz Ryś. Miejscem spotkania jest siedziba Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.

Zgłoszenia odbywają się drogą internetową przez formularz https://forms.gle/Cc4GtdpidcjuJNca6 lub pod adresem mailowym: kep.duszpasterstwokobiet@gmail.com w nieprzekraczalnym terminie do 30 września. W spotkaniu – wraz z duszpasterzem – mogą wziąć udział 3 osoby. Jednym z organizatorów wydarzenia jest także „Kierunek Niebo” – projekt, który od kilku lat działa z inicjatywy osób zatroskanych o kobiety i przy współpracy Krajowej Rady Duszpasterstwa Kobiet Konferencji Episkopatu Polski. Wszystkie szczegóły wydarzenia dostępne są na stronie internetowej projektu www.kierunekniebo.pl oraz pod adresem mailowym, gdzie organizatorzy odpowiedzą na wszelkie pytania: kep.duszpasterstwokobiet@gmail.com.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2022-09-13 14:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kobiety świadome swojej misji

Niedziela warszawska 15/2022, str. VI

[ TEMATY ]

duszpasterstwo kobiet

Archiwum „Dzielnych Niewiast”

Spotkania „Dzielnych Niewiast” formują do przeżywania kobiecości w Bożej perspektywie

Spotkania „Dzielnych Niewiast” formują do przeżywania kobiecości w Bożej perspektywie

Gdy w debacie publicznej coraz więcej środowisk lobbuje za przyznawaniem kobietom szerszych uprawnień powstaje pytanie, czy same kobiety szukają w Kościele wyższych „stołków”? A może po prostu szukają swojej drogi do Boga? Drogi odkrywania piękna kobiecości i Bożego zamysłu względem niej.

Być może w świecie, w którym każdy chce błyszczeć i osiągać spektakularne wyniki, takie cele wydają się zbyt oczywiste i niezbyt porywające. Ale przecież właśnie dziś, gdy tyle zamętu i zagubienia, wokół tożsamości osoby, roli mężczyzny i kobiety, trzeba wszechstronnie ukazać „geniusz kobiety”. Mając świadomości, że: „nadeszła już godzina, w której powołanie niewiasty realizuje się w pełni. Godzina, w której niewiasta swoim wpływem promieniuje na społeczeństwo i uzyskuje władzę, nigdy dotąd nie posiadaną. Dlatego też w tej chwili, kiedy ludzkość przeżywa tak głębokie przemiany, niewiasty przepojone duchem ewangelicznym mogą nieść wielką pomoc ludzkości, aby nie upadła” (Jan Paweł II, Mulieris dignitatem).

CZYTAJ DALEJ

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

A.Duda: budowanie bezpieczeństwa wymaga "absolutnej współpracy" między władzami w Polsce

2024-05-15 12:57

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Katar

PAP/Marcin Obara

Budowanie bezpieczeństwa wymaga "absolutnej współpracy" między władzami w Polsce - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda podczas briefingu prasowego w Dausze.

Prezydent, który przebywa w Katarze, podkreślił podczas spotkania z polskimi mediami, że najważniejszą kwestią, która w tym momencie wymaga "absolutnej współpracy pomiędzy władzami w Polsce", jest budowanie bezpieczeństwa na wszelkich możliwych polach, w tym bezpieczeństwa granic czy bezpieczeństwa energetycznego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję