Reklama

Zdrowie

Szlachetne zdrowie

Rak to nie wyrok

Jak uniknąć nowotworu piersi?

Niedziela Ogólnopolska 2/2024, str. 72-73

[ TEMATY ]

nowotwór

Bliżej Życia z wiarą

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dziś wiadomo, że rak to nie wyrok, a jego wczesne wykrycie daje szansę praktycznie całkowitego wyleczenia. Aby tak się stało, należy regularnie wykonywać badania. Mniej rozmawia się natomiast o tym, co tak naprawdę możemy zrobić, by uniknąć nowotworzenia piersi. Każda kobieta ma duży wpływ na swoje zdrowie i może znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory, także piersi!

Statystyki zachorowań rosną

W Polsce rak piersi dotyka rocznie kilku tysięcy kobiet i stanowi 1/4 ich zachorowań na nowotwory. Każdego roku liczba zachorowań na ten nowotwór wzrasta. Rośnie też wśród kobiet ryzyko zachorowania nań po 35. roku życia. Rocznie notuje się ok. 20 tys. zachorowań, a aktualnie z nowotworem piersi żyje ok. 55-60 tys. kobiet. Z powyższych danych należy wyciągnąć następujące wnioski:

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

• Należy częściej się badać: samemu palpitacyjnie + minimum raz na 2 lata USG piersi.

• Stosować szerszą profilaktykę.

Jak badać piersi?

Samobadanie powinno się wykonywać raz w miesiącu, najlepiej po zakończeniu miesiączki, a jeśli kobieta jej nie ma, warto ustalić stały termin badania, np. pierwszy dzień miesiąca. Polega ono na obserwacji zmian oraz na dotykaniu piersi wg schematu zamieszczonego obok.

USG piersi warto wykonywać co 2 lata od 20. do 30. roku życia, a po 30. roku życia – już z częstotliwością co roku. Mammografię należy wykonywać po 50. roku życia co 2 lata, chyba że lekarz zaleci inaczej i kiedy są jakieś zmiany. Rezonans magnetyczny piersi jest najbardziej czuły, ale standardowo nie ma potrzeby jego wykonywania. Można zrobić markery CA 125 i CA 15-3 oraz geny BRCA1 i BRCA2, które określają ryzyko. Warto raz w roku zrobić przynajmniej morfologię krwi, CRP.

Kiedy zwiększyć czujność?

Powodem do poszerzenia diagnostyki i do wizyty lekarskiej powinny być: zmiana kształtu piersi, wyciek z brodawki, wypukłości, wklęśnięcia, pojawienie się miejsc cieplejszych czy powiększone węzły chłonne w dole pachowym.

Co faktycznie obniża ryzyko zachorowania na raka?

Zwiększony wzrost zachorowania na nowotwory piersi związany jest z wieloma czynnikami, także cywilizacyjnymi, na które mamy wpływ. Utrzymanie prawidłowej masy ciała, regularna aktywność fizyczna i ograniczenie stresu mają ogromny wpływ na obniżenie ryzyka zachorowania. Niezwykle ważna jest zdrowa dieta, bogata w antyoksydanty, które znajdziemy w świeżych warzywach czy owocach. Warto pić zieloną herbatę i napar z pokrzywy, stosować zioła w codziennej kuchni, np.: kurkumę, bazylię, tymianek, estragon, oregano, rozmaryn, jałowiec, czosnek, cebulę. Ważne jest też spożywanie 5 porcji różnokolorowych, niskoskrobiowych warzyw i owoców. W profilaktyce chorób nowotworowych szczególne miejsce zajmują wielonienasycone kwasy tłuszczowe, zwłaszcza omega-3, które znajdziemy w orzechach, oliwie, oleju lnianym oraz rybach, szczególnie przydatne będą produkty bogate w witaminy C, E, D, A, cynk, selen, miedź, magnez, mangan. Ogromne znaczenie ma usunięcie z diety cukru, przetworzonych produktów oraz ograniczenie mięsa i używek. Post okresowy, taki jak dieta dr Dąbrowskiej, stanowi przydatną profilaktykę. Będzie nią również dbanie o ogólny stan zdrowia oraz o stan torbieli, jeśli występują. Zmiany łagodne należy konsultować ze specjalistą, czasem dobadać tarczycę oraz hormony, choćby prolaktynę. Ja polecam wsparcie kuracją ziołową oraz okłady z oleju rycynowego.

Reklama

Czy istnieją pomocne substancje?

Fitoterapia może stanowić doskonałe wsparcie profilaktyki i leczenia nowotworów. Do ziół o działaniu antynowotworowym zaliczamy: kurkumę, ziele pokrzywy, śledziennicy, miłorząb japoński, bylicę roczną, szałwię, czarny bez, dziurawiec, korzeń arcydzięgla, ziele drapacza lekarskiego, liście czarnej jagody, ziele glistnika, ostrożeń, kwiat nagietka i czerwonej koniczyny, a także jej ziele, korzeń łopianu, ziele ruty, aloes, konopie, korzeń mniszka lekarskiego, vilcacorę, młodą korę dębową, owoc jałowca, hubę brzozową czy modrzewiową i inne. Można też wybrać gotowe mieszanki, np. według o. Grzegorza Sroki czy dr. Henryka Różańskiego. Uważam, że zwłaszcza przy nowotworach piersi nie może zabraknąć CBD, czyli olejku z konopi, omega-3, uzupełnienia brakujących witamin i minerałów.

Reklama

Napar przeciwrakowy

Składniki:

• ziele ostrożenia warzywnego – 3 części,
• ziele bylicy pospolitej lub piołunu – 1 część,
• kłącze lub liść lepiężnika – 1 część,
• ziele lub kwiatostan sadźca konopiastego – 2 części,
• kwiat arniki – 1 część,
• kwiat lub ziele nagietka – 2 części

Sposób przygotowania: zioła wymieszać, 3 łyżki mieszanki zalać 2 szklankami wrzącej wody, odstawić na 30 min, przecedzić. Pić 3 razy dziennie po 1 szklance.

Za: oczymlekarze.pl

Zbadaj się

KROK 1

Stań przed lustrem z uniesionymi do góry rękami.

Obejrzyj dokładnie swoje piersi. Powinno cię zaniepokoić np.: zagłębienie, płyn wypływający z brodawki, wciągnięta brodawka, „pomarańczowa skórka”, zmiana rozmiaru lub kształtu piersi, powiększona żyła na piersi.

KROK 2

Teraz połóż ręce na biodrach.

Obejrzyj dokładnie swoje piersi w tej pozycji. Zwróć uwagę, czy zauważasz zmiany wymienione w kroku 1.

KROK 3

Złącz 3 środkowe palce prawej dłoni.

Unieś lewą rękę nad głowę, a palcami prawej dłoni sprawdź swoją lewą pierś. Rób to w następujący sposób:

• ruchami okrężnymi od środka piersi na zewnątrz,

• z góry na dół całą pierś,

• od środka piersi na zewnątrz ruchami promienistymi.

Tak samo zbadaj drugą pierś. Unieś prawą rękę nad głowę, a palcami lewej dłoni sprawdź swoją prawą pierś.

KROK 4

Połóż się na plecach.

Złącz 3 środkowe palce lewej dłoni i sprawdź prawą pierś, a potem prawą ręką lewą pierś, tak jak w kroku 3.

Za: pacjent.gov.pl

2024-01-09 11:42

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Onkologiczna czujność

Niedziela Ogólnopolska 19/2022, str. 47

[ TEMATY ]

nowotwór

onkologia

Adobe Stock

Dość powszechny lęk przed chorobami nowotworowymi powoduje, że bagatelizujemy pewne objawy, wypieramy myśl, iż to może być „to”.

Anna Wyszyńska: Jakie objawy powinny nas skłonić do wizyty u lekarza?

Dr n. med. Janusz Meder: Jest grupa objawów, które mogą, chociaż oczywiście, nie muszą, być sygnałami choroby nowotworowej. Gwałtowne chudnięcie, które nie jest wynikiem diety odchudzającej, jest właśnie takim objawem. Może nim być także podwyższona, przekraczająca stan podgorączkowy, temperatura ciała, która nie ustępuje pod wpływem leczenia objawowego, przeciwzapalnego. Obecność wielu nowotworów, np. chłoniaków, jest sygnalizowana właśnie gwałtownym chudnięciem, podwyższoną ciepłotą ciała i szybkim męczeniem się. Jeżeli niepokojące dolegliwości i objawy mimo zastosowania wstępnego leczenia utrzymują się dłużej niż 2-3 tygodnie i nie ustępują całkowicie, trzeba się zgłosić do lekarza.

CZYTAJ DALEJ

Św. Joanna d´Arc

[ TEMATY ]

Joanna d'Arc

pl.wikipedia.org

Drodzy bracia i siostry,
Chciałbym wam dzisiaj opowiedzieć o Joannie d´Arc, młodej świętej, żyjącej u schyłku Średniowiecza, która zmarła w wieku 19 lat w 1431 roku. Ta młoda francuska święta, cytowana wielokrotnie przez Katechizm Kościoła Katolickiego, jest szczególnie bliska św. Katarzynie ze Sieny, patronce Włoch i Europy, o której mówiłem w jednej z niedawnych katechez. Są to bowiem dwie młode kobiety pochodzące z ludu, świeckie i dziewice konsekrowane; dwie mistyczki zaangażowane nie w klasztorze, lecz pośród najbardziej dramatycznych wydarzeń Kościoła i świata swoich czasów. Są to być może najbardziej charakterystyczne postacie owych „kobiet mężnych”, które pod koniec średniowiecza niosły nieustraszenie wielkie światło Ewangelii w złożonych wydarzeniach dziejów. Moglibyśmy je porównać do świętych kobiet, które pozostały na Kalwarii, blisko ukrzyżowanego Jezusa i Maryi, Jego Matki, podczas gdy apostołowie uciekli, a sam Piotr trzykrotnie się Go zaparł. Kościół w owym czasie przeżywał głęboki, niemal 40-letni kryzys Wielkiej Schizmy Zachodniej. Kiedy w 1380 roku umierała Katarzyna ze Sieny, mamy papieża i jednego antypapieża. Natomiast kiedy w 1412 urodziła się Joanna, byli jeden papież i dwaj antypapieże. Obok tego rozdarcia w łonie Kościoła toczyły się też ciągłe bratobójcze wojny między chrześcijańskimi narodami Europy, z których najbardziej dramatyczną była niekończąca się Wojna Stulenia między Francją a Anglią.
Joanna d´Arc nie umiała czytań ani pisać. Można jednak poznać głębiej jej duszę dzięki dwóm źródłom o niezwykłej wartości historycznej: protokołom z dwóch dotyczących jej Procesów. Pierwszy zbiór „Proces potępiający” (PCon) zawiera opis długich i licznych przesłuchań Joanny z ostatnich miesięcy jej życia ( luty-marzec 1431) i przytacza słowa świętej. Drugi - Proces Unieważnienia Potępienia, czyli "rehabilitacji" (PNul) zawiera zeznania około 120 naocznych świadków wszystkich okresów jej życia (por. Procès de Condamnation de Jeanne d´Arc, 3 vol. i Procès en Nullité de la Condamnation de Jeanne d´Arc, 5 vol., wyd. Klincksieck, Paris l960-1989).
Joanna urodziła się w Domremy - małej wiosce na pograniczu Francji i Lotaryngii. Jej rodzice byli zamożnymi chłopami. Wszyscy znali ich jako wspaniałych chrześcijan. Otrzymała od nich dobre wychowanie religijne, z wyraźnym wpływem duchowości Imienia Jezus, nauczanej przez św. Bernardyna ze Sieny i szerzonej w Europie przez franciszkanów. Z Imieniem Jezus zawsze łączone jest Imię Maryi i w ten sposób na podłożu pobożności ludowej duchowość Joanny stała się głęboko chrystocentryczna i maryjna. Od dzieciństwa, w dramatycznym kontekście wojny okazuje ona wielką miłość i współczucie dla najuboższych, chorych i wszystkich cierpiących.
Z jej własnych słów dowiadujemy się, że życie religijne Joanny dojrzewa jako doświadczenie mistyczne, począwszy od 13. roku życia (PCon, I, p. 47-48). Dzięki "głosowi" św. Michała Archanioła Joanna czuje się wezwana przez Boga, by wzmóc swe życie chrześcijańskie i aby zaangażować się osobiście w wyzwolenie swojego ludu. Jej natychmiastową odpowiedzią, jej „tak” jest ślub dziewictwa wraz z nowym zaangażowaniem w życie sakramentalne i modlitwę: codzienny udział we Mszy św., częsta spowiedź i Komunia św., długie chwile cichej modlitwy prze Krucyfiksem lub obrazem Matki Bożej. Współczucie i zaangażowanie młodej francuskiej wieśniaczki w obliczu cierpienia jej ludu stały się jeszcze intensywniejsze ze względu na jej mistyczny związek z Bogiem. Jednym z najbardziej oryginalnych aspektów świętości tej młodej dziewczyny jest właśnie owa więź między doświadczeniem mistycznym a misją polityczną. Po latach życia ukrytego i dojrzewania wewnętrznego nastąpiły krótkie, lecz intensywne dwulecie jej życia publicznego: rok działania i rok męki.
Na początku roku 1429 Joanna rozpoczęła swoje dzieło wyzwolenia. Liczne świadectwa ukazują nam tę młodą, zaledwie 17-letnią kobietę jako osobę bardzo mocną i zdecydowaną, zdolną do przekonania ludzi niepewnych i zniechęconych. Przezwyciężywszy wszystkie przeszkody spotyka następcę tronu francuskiego, przyszłego króla Karola VII, który w Poitiers poddaje ją badaniom przeprowadzanym przez niektórych teologów Uniwersytetu. Ich ocena jest pozytywna: nie dostrzegają w niej nic złego, lecz jedynie dobrą chrześcijankę.
22 marca 1429 Joanna dyktuje ważny list do króla Anglii i jego ludzi, oblegających Orlean (tamże, s. 221-22). Proponuje w nim prawdziwy, sprawiedliwy pokój między dwoma narodami chrześcijańskimi, w świetle imion Jezusa i Maryi, ale jej propozycja zostaje odrzucona i Joanna musi angażować się w walkę o wyzwolenie miasta, co nastąpiło 8 maja. Innym kulminacyjnym momentem jej działań politycznych jest koronacja Karola VII w Reims 17 lipca 1429 r. Przez cały rok Joanna żyje między żołnierzami, pełniąc wśród nich prawdziwą misję ewangelizacyjną. Istnieje wiele ich świadectw o jej dobroci, męstwie i niezwykłej czystości. Wszyscy, łącznie z nią samą, mówią o niej „la pulzella” - czyli dziewica.

Męka Joanny zaczęła się 23 maja 1430, gdy jako jeniec wpada w ręce swych wrogów. 23 grudnia zostaje przewieziona pod strażą do miasta Rouen. To tam odbywa się długi i dramatyczny Proces Potępienia, rozpoczęty w lutym 1431 r. a zakończony 30 maja skazaniem na stos. Był to proces wielki i uroczysty, któremu przewodniczyli dwaj sędziowie kościelni: biskup Pierre Cauchon i inkwizytor Jean le Maistre. W rzeczywistości kierowała nim całkowicie duża grupa teologów słynnego Uniwersytetu w Paryżu, którzy uczestniczyli w nim jako asesorzy.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 31.): Pasterze mili

2024-05-30 21:21

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

Materiał prasowy

Czy Maryja i Kościół mają podobne cechy? Czemu Maryja jest Matką Kościoła? Co Matka Boża ma wspólnego z biskupami? I co właściwie Jej postawa mówi nam o posłuszeństwie? Zapraszamy na trzydziesty pierwszy (ostatni) odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o maryjnym patrzeniu na Kościół i jego pasterzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję