Reklama

Rodzina

Bądźcie obok, a nie między

Jak powinny się kształtować relacje między dorosłymi już dziećmi a ich rodzicami i teściami? Odpowiedź nie jest łatwa.

Niedziela Ogólnopolska 11/2024, str. 54-55

[ TEMATY ]

rodzina

Adobe Stock

Jeśli w małżeństwie jest Bóg, nie ma co się martwić na zapas

Jeśli w małżeństwie jest Bóg, nie ma co się martwić na zapas

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po śmierci będziemy sądzeni nie tylko ze sprzeciwu wobec miłości Bożej, ale i z... wtrącania się do życia małżeńskiego swoich dzieci – takie zachowanie co niejednokrotnie spowodowało rozpad niejednego małżeństwa. Nigdy, ale to przenigdy nie możecie trzymać strony swojego dziecka w jego małżeństwie. Chyba że wasze dziecko czy zięć lub synowa są krzywdzeni przez współmałżonka albo kogoś innego.

Wspierajcie

Starajcie się delikatnie skłaniać w stronę swojego zięcia lub synowej. Nie bójcie się, wasze dziecko najbardziej pragnie właśnie tego, żebyście akceptowali jego wybór, jego ukochaną czy ukochanego. W czasie kiedy wasze dziecko wybierało, można było korygować, ewentualnie nie godzić się na wybranka czy wybrankę, szczególnie kiedy było wyraźnie widać, że to nieodpowiednia osoba. Ale kiedy już dokonało wyboru i jest po weselu, to jest po temacie. Wtedy pozostaje wam jedynie ich wspierać. Służyć dobrą, obiektywną radą, i to tylko na prośbę młodego małżeństwa. To już nie jest wasz synek. To już nie jest wasza córeczka. To jest poważne małżeństwo – to są mąż i żona. Jedno ciało, nierozerwalne i nienaruszalne w majestacie samego Boga. To sam Bóg od teraz staje w ich obronie i nie chciejcie się z Nim zmagać, bo zawsze przegracie. Traktujcie ten związek od tej pory bardzo poważnie. Waszą prawdziwą radością i miłością od teraz są oni razem i nierozerwalnie. Jeśli macie wrażenie, że wasz zięć czy wasza synowa was nie lubią, to zachowajcie spokój. Podejdźcie do tego z dystansem i przyjmijcie to z pokorą, zawsze bądźcie wobec tej osoby otwarci i odnoście się do niej z szacunkiem. To oni, małżonkowie, powinni podejmować wspólne decyzje. Tego trzeba było nauczyć swoje dziecko. A jeśli się nie udało, to w tym momencie zwracajcie uwagę i napominajcie delikatnie, że tak trzeba. I nigdy nie naradzajcie się tylko z jedną stroną. Jeśli macie coś ważnego do przekazania, to zawsze obojgu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Cementujcie

Zadaniem rodziców jest wspieranie małżeństwa swoich dzieci i cementowanie ich związku. Poświęcanie się na rzecz tej pięknej nowej rodziny. Trzeba się za nich modlić, ponosić ofiary i akceptować ich całym sobą. Nigdy nie ważcie się oceniać, obmawiać, osądzać swojej synowej lub swojego zięcia, szczególnie do swojego dziecka, które jest jej mężem czy żoną. Nie wprowadzajcie atmosfery nieufności, nerwowości. Jeśli to możliwe, postarajcie się doprowadzić do tego, aby małżeństwo waszych dzieci mieszkało oddzielnie. Z dala od was, od swoich teściów. Nigdy nie kupujcie im mieszkania, płacąc za nie w całości. Maksymalnie w połowie. Resztę zostawcie im do realizacji. Muszą mieć nad czym wspólnie pracować. Pomagajcie, ale nigdy w całości. Zawsze trzeba zostawić im miejsce na ich inicjatywę. Chyba że sytuacja wymaga maksymalizacji środków, kiedy np. któreś z nich (lub ich dziecko, czyli wasz wnuk czy wnuczka) jest poważnie chore. Nie trzeba ich zarzucać propozycjami, pomysłami lub innymi rozwiązaniami. Oni chcą sobie sami poradzić, żeby mieć satysfakcję, że dali radę. Uczcie ich współdziałania, a nie rywalizacji.

W razie konfliktu (oczywiście, poza sytuacją przemocy w rodzinie), który zawsze będzie miał miejsce w małżeństwie waszych dzieci, nie zapraszajcie i nie przyjmujcie swojego dziecka do domu z walizką. A jeśli stanie w drzwiach, to delikatnie z nim porozmawiajcie i przekonajcie je, że to niewłaściwa droga. Doprowadźcie do prawdziwej zgody. Zadzwońcie po zięcia i zaproście go do siebie, niech zabierze swoją żonę. Ewentualnie wy zawieźcie swoją córkę do ich domu – do jej męża, do jej rodziny. W razie potrzeby przez chwilkę tam bądźcie, ale nie za długo, i zostawcie ich. Na pewno się dogadają. Spokój, rozwaga, rozsądek i królowa cnót, czyli roztropność, w tej sytuacji są na wagę złota. Choć serce boli i możecie nie spać po nocach przez tę sytuację, to musicie to zostawić i nieustannie ofiarowywać ich Panu Bogu. Nie dzwońcie i nie bądźcie nachalni. Oni muszą sami – w drodze własnych doświadczeń, popartych wzajemnym zrozumieniem i przebaczeniem – budować swoje życie.

Nie zamartwiajcie się

Zawsze ich doceniajcie, nawet za najdrobniejsze osiągnięcia. Delikatnie, ale z przekonaniem zauważajcie swojego zięcia lub swoją synową. Bądźcie raczej jedną wielką wyrozumiałością, a nie bez przerwy „wujkiem dobrą radą”. Nie przychodźcie do nich za często i niespodziewanie. Niech podczas tych wspólnych chwil dopisuje wam dobry humor. Na poważną i merytoryczną rozmowę przyjdzie czas, gdy trzeba będzie poruszyć problem, który ich przerasta. Będziecie prawdziwymi mistrzami świata, jeśli doczekacie się od małżeństwa waszych dzieci prośby o radę. Jakąkolwiek. To będzie prawdziwe ukoronowanie waszych starań, aby w małżeństwie waszego dziecka było dobrze. Wy daliście radę, to oni też dadzą. Z każdym małżeństwem jest Bóg. Nie ma co się martwić na zapas.

2024-03-12 13:35

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kilka słów o wychowaniu

Miała to być pierwsza lekcja z „Wychowania do życia w rodzinie” z uczniami klasy piątej. Dzieci mają dopiero po dwanaście lat. Postanowiłam rozpocząć ambitnym tematem: „Co jest w życiu najważniejsze”. Gdy szłam do sali, różne myśli kołatały się po mojej głowie: Czy taki temat zainteresuje moich podopiecznych? Czy będą rozumieli wagę tematu i czy poważnie go potraktują? Myślałam, że jeśli jedna metoda będzie za trudna, zastosuję inną, prostszą. Może skorzystam z rysunku, a może z zabawy. To zawsze łatwiejsze dla dziecka - myślałam po drodze. Po chwili rozpoczęliśmy zajęcia. Gdy zapowiedziałam temat naszego spotkania, wcale nie byli zaskoczeni. Owszem, ktoś powiedział: „niełatwy temat”. Potwierdziłam, że trudny nawet dla dorosłego. Odpowiedzi tych przecież małych jeszcze dzieci zaskoczyły mnie. Pierwszy chłopiec powiedział: „najważniejszy jest Pan Bóg!”. Swoje odpowiedzi uczniowie zapisywali na tablicy. Kolejno padały następne słowa: mądrość, miłość, rodzina, wiedza, uczciwość, przyjaźń, zdrowie. Aż trudno uwierzyć, że oni mają dopiero po 12 lat!? - myślałam. Prawdopodobnie, gdybym pytała dorosłych, otrzymałabym inne, może nawet mniej dojrzałe odpowiedzi. Potem moi uczniowie zapisywali te słowa w takiej kolejności, w jakiej dla każdego z nich są ważne. Ktoś pod nosem skwitował: „to jest bardzo trudne”. „Tak - przytaknęłam - ale warto to sobie ułożyć, aby widzieć, jak żyć”.
Podczas gdy wszyscy pracowali nad swoją hierarchią wartości, jeden z chłopców zapytał: „co to takiego jest najmniej ważne, a jednak ważne?”. I znów cała klasa miała się nad czym zastanawiać. Bardzo szybko ktoś krzyknął: „to chyba są pieniądze!”. Przysłuchiwałam się rozmowom dwunastolatków i byłam z nich bardzo dumna. Myślałam - są wychowywane w dobrych, polskich rodzinach. W rodzinach, w których się rozmawia. Rodzice, mimo pracy i zabiegania, znajdują czas, aby przekazywać swoim dzieciom najcenniejsze przemyślenia i refleksje, swoją mądrość i hierarchię wartości. W szkole nauczyciel patrząc na ucznia widzi tych, którzy go wychowują. Trochę jakby był lustrzanym odbiciem całej swojej rodziny. Dziecko żyje tak, jak żyją jego rodzice i zachowuje się tak, jak oni się zachowują.
Jak wiele traci dziecko, gdy rodzice nie mają dla niego czasu. Najczęściej właśnie ci rodzice odpowiedzialnością za wychowanie obarczają wszystkich wokół, począwszy od pani w przedszkolu, a kończąc na współmałżonku. Zawsze inni będą winni, że jest takie a nie inne. Agresją reagują na uwagi nauczycieli. Nie potrafią dostrzec swojej winy.
Szkoła może i powinna uzupełniać wysiłek rodziców, ale nie może ich nigdy zastąpić. To rodzice są najważniejsi dla swojego dziecka. To ich zdanie, bo ich zachowanie liczy się najbardziej. Pamiętam, jak kiedyś chłopiec, którego rodzice właśnie się rozwodzili, powiedział do swojej wychowawczyni: „rodzice się rozwodzą, ale mnie kochają i zawsze będą mnie kochać”. W całej tej tragicznej dla niego sytuacji, rodzice zdążyli przekazać mu ten ważny komunikat, który pozwolił mu czuć się nadal ich kochanym dzieckiem.
Szkoła powinna być drugim domem dla uczniów. Najmilsze, co może usłyszeć dyrektor takiej placówki, to protest dziecka, kiedy rodzice próbują zabrać je do domu. Oznacza to, że w szkole czuje się bezpieczne i kochane. Może, gdyby każdy rodzic uświadomił sobie, że wychowuje swoje dziecko nie po, żeby jego kochało, ale żeby cały świat kochał kiedyś jego dziecko, wiedziałby, że warto znajdować czas dla niego nawet wówczas, gdy tego czasu bardzo brakuje. Bo - jak stwierdził mój dwunastoletni uczeń, pieniądze są najmniej ważne, także, a może przede wszystkim, w wychowaniu dziecka.

CZYTAJ DALEJ

Co nas dzieli niech nas łączy

2024-05-08 07:29

[ TEMATY ]

historia

felieton

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Na początku chciałbym gorąco i serdecznie przywitać się z czytelnikami portalu „Niedziela”! Jestem zaszczycony tym, że mogę publikować na łamach portalu, który wyrósł w tradycji tygodnika, który za dwa lata obchodzić będzie swoje 100. urodziny i jest na stałe wpisany w polską historię.

W czasie II wojny światowej czasopismo „Niedziela”, a konkretnie jego nazwa została zawłaszczona przez Niemców na potrzeby dodatku do gadzinowego Kuriera Częstochowskiego, a powojenne aresztowanie redaktora naczelnego wznowionego pisma, ks. Antoniego Marchewkę to był tylko jeden z elementów prześladowań ze strony komunistów, których tygodnik „Niedziela” niesamowicie „uwierał”. Czym? Tym samym co dziś uwiera wrogów Kościoła Katolickiego: pomocą duchową i otuchą jaką otrzymywali Polacy, nauczaniem o zbawieniu, prawdzie i kłamstwie, złu i dobru oraz naturze ludzkiej. Ostatecznie w 1953 r. pismo zostało przez władze komunistyczne zawieszone, a w latach 80. ubiegłego tygodnik było wielokrotnie obiektem ingerencji cenzorskich.

CZYTAJ DALEJ

Lednica i Festiwal Życia w Kokotku – dwa największe w Polsce wydarzenia katolickie dla młodzieży łączą siły

„Wracaj do domu” - to wspólne hasło, które towarzyszyć będzie dwom największym wydarzeniom katolickim organizowanym dla młodzieży w Polsce - Spotkaniu Lednica 2000 oraz Festiwalowi Życia w Kokotku. Dom to nie tylko ściany ale i relacje. To właśnie odkrywanie i budowanie relacji oraz doświadczanie Kościoła, jako domu, do którego można wracać - będzie tematem spotkań zaplanowanych 1 czerwca oraz od 8 do 14 lipca br. O idei i szczegółach programu tegorocznej „Lednicy” mówili uczestnicy konferencji prasowej, która odbyła się dziś w Sekretariacie KEP w Warszawie.

28. Ogólnopolskie Spotkanie Młodych LEDNICA 2000 organizowane przez Dominikańską Fundację Lednica 2000 odbędzie się 1 czerwca br. na Polach Lednickich. Od 8 do 14 lipca br. trwać będzie z kolei Festiwal Życia, organizowany przez Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA. Jak wyjaśnił bp Grzegorz Suchodolski, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży, zarówno o. Tomasz Nowak OP, duszpasterz Lednicy, jak i o. Tomasz Maniura OMI, odpowiedzialny za Oblackie Centrum Młodzieży NINIWA współpracują w ramach tej Rady, która łączy różne inicjatywy i osoby zaangażowane na rzecz młodych. - Widzimy, że razem możemy zrobić więcej i skuteczniej - podkreślił.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję