Reklama

5-lecie Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Szczecińskim

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W piątek 9 stycznia br. odbyły się uroczyste obchody 5-lecia powstania Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Spotkanie zaproszonych gości, władz Uniwersytetu oraz studentów miało miejsce w wydziałowej auli im. Jana Pawła II. Na początku spotkania ks. dr hab. prof. US Zdzisław Kroplewski, dziekan WT, powitał zebranych gości, wyrażając wdzięczność za przybycie, a w szczególności dziękował władzom Uniwersytetu na czele z prorektorami - prof. dr. hab. Józefem Perencem i prof. dr. hab. Edwardem Włodarczykiem, władzom państwowym i regionalnym oraz przedstawicielom duchowieństwa metropolii szczecińsko-kamieńskiej. W imieniu Wielkiego Kanclerza WT alokucję wygłosił abp Marian Przykucki. Taka uroczystość jest przede wszystkim czasem radości i spojrzenia w przeszłość. Dlatego program uroczystości był ukierunkowany na wspomnienia, które miały przybliżyć WT.
Pierwsze wystąpienie pt. „Droga do powstania Wydziału Teologicznego” miał ks. dr A. Krzystek - prodziekan WT ds. Studenckich. Był on od sierpnia 2000 r. pełnomocnikiem abp. Zygmunta Kamińskiego ds. utworzenia i organizacji WT w strukturach US. W roku 2000 zostały uczynione pierwsze kroki do powstania WT zarówno w czasie rozmów abp. Z. Kamińskiego z ówczesnym rektorem US prof. dr. hab. Zdzisławem Chmielewskim, jak i Ministrem Edukacji Narodowej i Sportu prof. Mirosławem Handke. W 2001 r. inicjatywa utworzenia WT w Szczecinie została poparta przez zgromadzonych biskupów na 310. sesji plenarnej Episkopatu Polski. W tym czasie powstały Komisje ds. Powstania Wydziału ze strony kościelnej oraz Uniwersytetu. Do tworzenia Wydziału Metropolita zaprosił również diecezje zielonogórsko-gorzowską oraz koszalińsko-kołobrzeską. W 2002 r. został skierowany wniosek do Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego w Stolicy Apostolskiej, który otrzymał odmowę. W tym przypadku starania Kościoła w Szczecinie o utworzenie Wydziału stały się jeszcze mocniejsze. Przełomem było spotkanie abp. Z. Kamińskiego z papieżem Janem Pawłem II w styczniu 2003 r. Wykorzystując ten moment spotkania, Ksiądz Arcybiskup przedstawił Ojcu Świętemu argumenty, które przemawiały za utworzeniem upragnionego Wydziału Teologicznego. Po uważnym wysłuchaniu Ojciec Święty powiedział: „W Szczecinie musi powstać Wydział Teologiczny”. O swojej decyzji Ojciec Święty poinformował Kongregację przez kard. Angelo Sodano. 12.03.2003 r. dotarła do archidiecezji radosna nowina o pozwoleniu utworzenia fakultetu teologicznego na US. Dnia 24.04.2003 r. Senat Uniwersytetu jednogłośnie podjął uchwałę o utworzeniu Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Szczecińskim. Również Kongregacja, mając na uwadze osobistą decyzję Ojca Świętego, powołała Kanonicznie Kościelny Wydział Teologiczny na US. Ten dekret uruchomił drugi etap przygotowania do powstania WT, a więc przygotowanie według norm Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz prawa polskiego. Następnie została przekazana umowa między państwem a Kościołem. Podpisanie umowy nastąpiło 9.01.2004 r. w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu. Swoje podpisy złożyli ówczesny minister Krystyna Łybacka, rektor US prof. dr hab. Zdzisław Chmielewski, kard. Józef Glemp i abp Zygmunt Kamiński.
Po wystąpieniu ks. dr. A. Krzystka został wyświetlony zarejestrowany przekaz z Telewizji Watykańskiej z czasu wizyty władz miasta, uniwersyteckich i kościelnych archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej u Ojca Świętego, by podziękować za utworzony Wydział. W odpowiedzi za podziękowania papież Jan Paweł II odpowiedział: „Ufam, że dzięki powstaniu tego Wydziału młodzi ludzie ze Szczecina i całej północno-zachodniej Polski będą mieli większe możliwości w zdobywaniu wiedzy filozoficznej i teologicznej. Począwszy od wieków średnich, mówiono, że Uniwersytet bez Wydziału Teologicznego jest jakby niepełny. Wynika to z dialogu pomiędzy rozumem i wiarą. Taki Wydział jest potrzebny, jeżeli jego owoce mają służyć każdemu człowiekowi. Niech ta współpraca uczy wiernych. Również niech naukowe spory przynoszą owoce prawdy. Niech służą rozsądnemu rozwojowi tych rzeczy, żeby czerpać ze źródła wiedzy i mądrości”.
Po wysłuchaniu wystąpienia księdza prodziekana swój referat wygłosił ks. dr hab. Grzegorz Wejman. Tematem wystąpienia było: „5 lat Wydziału Teologicznego. Zamierzenia i realizacja”. W pierwszej części wykładu usłyszeliśmy, jakie zamierzenia do realizacji postawił sobie WT.
Były to ambitne plany, o których również mówił prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego kard. Zenon Grocholewski. W podsumowaniu możemy zauważyć, że WT US rozwija się prężnie: 7 doktorów otrzymało habilitacje, niestety nadal brakuje profesorów tytularnych; Wydział osiągnął zamierzoną liczbę 1000 studentów, która ciągle się powiększa; nadto powstały nowe kierunki. Obecnie na WT studenci mają szansę zdobywać wiedzę na kierunkach: Teologia, Italianistyka z elementami studiów nad chrześcijaństwem oraz Nauki o Rodzinie. Należy wspomnieć, że kierunek Teologia posiada również prawa doktoryzowania. Pierwszym doktorem został o. Roman Rusek OFM Cap. Należy zauważyć, że kadra naukowa w przeciągu 5 lat nieustannie się rozwija oraz bardzo czynnie działa na polu naukowym. Większość pracowników publikuje również liczne książki naukowe oraz artykuły naukowe i popularnonaukowe. Dzięki tym osiągnięciom Komisja Badań na Rzecz Rozwoju Nauki przyznała WT I kategorię. Niewątpliwie ważna dla WT była ocena Państwowej Komisji Akredytacyjnej, która stwierdziła: „Uczelnia spełnia wymagania kadrowe, programowe i organizacyjne, a także posiada odpowiednia bazę materialną do prowadzenia kierunku Teologia jednolitych studiów magisterskich. Poziom prowadzonych studiów odpowiada podstawowym kryteriom jakościowym”. Niewątpliwie ocena ta cieszy i mobilizuje do kontynuowania tak dobrze rozpoczętego dzieła.
Po wystąpieniu ks. dr. hab. G. Wejmana nastąpiła część artystyczna, w której mieliśmy możliwość wysłuchania kilku utworów w wykonaniu K. Wiewiórowskiej i R. Córskiej. Utwory były odgrywane na flecie oraz wiolonczeli, co wprowadziło słuchaczy w spokojny, pozytywny i stonowany nastrój.
Następnie słowa swoich refleksji z drogi powstania i funkcjonowania WT wypowiedział były rektor US, a obecny europoseł prof. dr hab. Z. Chmielewski. Swój głos zabrali również prorektor US prof. dr hab. Józef Perenc, przewodniczący Rady Miasta Szczecina dr Bazyli Baran, wiceprezydent Miasta Szczecina dr Tomasz Jarmoliński, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Witold Jabłoński, a w imieniu wszystkich zebranych dziekanów - dr hab. prof. US Barbara Kromolicka, dziekan Wydziału Humanistycznego. Został również odczytany list od dziekana Literatury Obcej i Języków na Uniwersytecie w Bari, który wyraził zadowolenie ze współpracy tych Wydziałów.
Konkluzją tej uroczystości była alokucja wygłoszona przez abp. M. Przykuckiego, który przytoczył łacińską sentencję „Radź się przeszłości, kieruj się teraźniejszością i patrz w przyszłość”. W oparciu o te rady podziękował w pierwszym rzędzie Opatrzności Bożej, która czuwała nad powstaniem WT. Następnie wyraził swoją wdzięczność słudze Bożemu Janowi Pawłowi II za przychylne ustosunkowanie się do prośby abp. Z. Kamińskiego. Później podziękował Wielkiemu Kanclerzowi WT abp. Z. Kamińskiemu za ogromne starania w utworzeniu tego Wydziału oraz wszystkim, którzy przyczynili się do powstania WT US. Na zakończenie abp Przykucki wraz z obecnymi biskupami: Marianem Błażejem Kruszyłowiczem i Janem Gałeckim pobłogosławił wszystkim zgromadzonym na uroczystości.
Po zakończonym spotkaniu zebrani w auli goście wraz ze studentami mieli możliwość obejrzenia galerii zdjęć, która została wystawiona na holu wydziałowym. Prezentacja przedstawiała zdjęcia z wizyty u papieża Jana Pawła II w Watykanie oraz wielu fragmentów z życia Wydziału.
Niech ten czas minionych pięciu lat istnienia WT w Szczecinie będzie dobrą podstawą i przykładem dynamicznego rozwoju na kolejne lata funkcjonowania. Życzę wszystkim wykładowcom i studentom Wydziału, aby nie tylko pogłębiali wiedzę, ale tworzyli bliższą zażyłość z Jezusem Chrystusem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patronka dnia - św. Małgorzata z Cortony

[ TEMATY ]

Św. Małgorzata z Cortony

pl.wikipedia.org

Małgorzata z Kortony

Małgorzata z Kortony

W historii św. Małgorzaty występuje wiele elementów z baśni lub fabularnego filmu. Piękna dziewczyna, książęcy zamek, macocha, które nie toleruje przybranej córki, kochanek, który umiera w tajemniczy sposób, a na końcu oczywiście szczęśliwe zakończenie- nawrócenie, które doprowadzi Ją do świętości.

W 1247 r. na świat przychodzi Małgorzata, w wieku 8 lat zostaje osierocona przez matkę, a ojciec żeni się ponownie. Zazdrosna macocha nie toleruje dziewczynki, co objawia się w uprzykrzaniu jej życia. Młoda Małgorzata szuka wolności, w wieku 18 lat zakochuje się w Arseniuszu z Montepulciano, z którym ucieka, myśląc, że ich uczucie zakończy się małżeństwem. Niestety nigdy do tego nie doszło, po mimo przyjścia na świat ich dziecka, gdyż szlachecka rodzina nie zgadza się na ich związek. Małgorzata próbuje wtopić się w życie rodziny swojego ukochanego, hojnie pomagając ubogim.

CZYTAJ DALEJ

Turniej ATP w Rzymie - Hurkacz awansował do ćwierćfinału

2024-05-14 19:33

[ TEMATY ]

tenis

Hubert Hurkacz

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Rozstawiony z numerem siódmym Hubert Hurkacz wygrał z Argentyńczykiem Sebastianem Baezem (nr 17) 5:7, 7:6 (7-4), 6:4 w 1/8 finału tenisowego turnieju ATP rangi Masters 1000 na kortach ziemnych w Rzymie. Polak zanotował aż siedemnaście asów serwisowych.

Było to pierwsze spotkanie tych zawodników. Hurkacz grał o awans do trzynastego ćwierćfinału turnieju Masters 1000. Rywal po raz pierwszy stanął przed taką szansą.

CZYTAJ DALEJ

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba. Zaniosą tam też Twoją intencję

2024-05-15 12:09

[ TEMATY ]

Santiago de Compostela

Camino

świadectwa

Archiwum rodzinne

Mają już za sobą dwa tygodnie pieszej wędrówki. Zostało im jeszcze 100 dni, by planowo dotrzeć do sanktuarium w Santiago de Compostela. Dorota i Rafał Janoszowie zamierzają pokonać 2890 km. Wyruszyli z Andrychowa Drogą św. Jakuba, by podziękować za 35 lat małżeństwa. Dziękują także za trójkę swych dzieci, za pozostałych członków rodziny, za przyjaciół i za to, co ich w życiu spotkało. Andrychowskie małżeństwo znane jest z wieloletniego zaangażowania w Ekstremalną Drogę Krzyżową.

Małżonkowie przyznają, że po raz pierwszy znaleźli się na tym jednym z najbardziej znanych szlaków pielgrzymkowych 10 lat temu. „Było to dla nas bardzo głębokie doświadczenie duchowe, powiązane wtedy z wdzięcznością za 25 lat wspólnego życia małżeńskiego. Okazało się, że Camino wpisało się głęboko w nasze serca, a my wpisaliśmy je w serca naszych dzieci i ich przyjaciół. Za nami 6 takich wędrówek trasą północną i portugalską” - opowiadają na swym facebookowym profilu, który nazwali „Camino Wdzięczności”.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję