Reklama

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: zmartwychwstanie nie jest reanimacją!

2024-03-31 14:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archidiecezja Łódzka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Zmartwychwstanie to nie jest reanimacja, powrót do życia na chwilę, na 5, 10, 20 lat. Zmartwychwstanie to jest wejście w inne życie, Boże. Tu chodzi o jakość życia – mówił kard. Ryś w Niedzielę Wielkanocną.

Mszy św. w wielkanocne południe w łódzkiej katedrze przewodniczył kard. Grzegorz Ryś. W homilii odniósł się do Ewangelii św. Jana o Apostołach przy grobie Zmartwychwstałego, tłumacząc, jaka jest prawdziwa wiara paschalna. - Co to znaczy, że Jezus zmartwychwstał? Odpowiedź Jana jest taka: „wierzyć w zmartwychwstanie Pana, to uwierzyć w to, co o Nim mówią pisma”. (…) Wreszcie rozumie, co pisma mówią o powstaniu z martwych Jezusa Chrystusa. Rozumie i wierzy pismom. Wierzyć dzisiaj w zmartwychwstanie, to uwierzyć w to, co na temat zmartwychwstania Mesjasza ogłaszają nam pisma święte – mówił kard. Ryś.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Odnosząc się do tekstów o prawdziwej wierze wielkanocnej, duchowny wskazał na Księgę proroka Ozeasza i Jonasza. – Prorok chce nam powiedzieć, że zmartwychwstanie Mesjasza dotyczy nas wszystkich i o tyle wierzymy w wyjście Jezusa z grobu, o ile dzisiaj mamy ochotę zrobić to samo. Chrystusa zmartwychwstał jako pierwszy, nie jako ostatni. Zmartwychwstał jako pierwszy! Ozeasz zapowiadał zmartwychwstanie Pana, ale w kluczu, że Jego zmartwychwstanie wszystkich dźwignie nas z grobu! Nie mogę powiedzieć o sobie, że wierzę w zmartwychwstanie Jezusa, jeśli mam zamiar trwać w śmierci – zaznaczył metropolita łódzki. W nawiązaniu do proroka Jonasza homileta powiedział o jego trzydniowej śmierci i nowym życiu dany =m przez Boga. – Ta Księga mówi, że jak się poddasz nienawiści, to ona cię zabije. Ale Jest obietnica, lekarstwo na nienawiść. To jest miłosierdzie i przebaczenie, dlatego Bóg po tych trzech dniach śmierci, kiedy Jonasz jest w brzuchu wielkiej ryby, daje mu nowe życie i posyła go drugi raz. Jonasz poszedł i zobaczył, jak cała Niniwa się nawraca. Zobaczył, co to znaczy być narzędziem w rękach Boga, który jest miłosierdziem, przebaczeniem i miłością. Jonasz wszedł w kompletnie nowe życie. Jeśli nienawiść była śmiercią, współmiłosierdzie z Bogiem jest życiem! – mówił. - Zmartwychwstanie to nie jest reanimacja, powrót do życia na chwilę, na 5, 10, 20 lat. Zmartwychwstanie to jest wejście w inne życie, Boże. Tu chodzi o jakość życia. Nie o to, że możesz szczęśliwie się poruszać, mając 100 lat albo więcej, ale że możesz kochać, wybaczać i być miłosierny jak Bóg! – podsumował metropolita łódzki, zachęcając wiernych do modlitwy i prawdziwą paschalną wiarę za wstawiennictwem św. Jana.

W Poniedziałek Wielkanocny Mszę św. w łódzkiej katedrze o godz. 12.30 będzie celebrował bp Ireneusz Pękalski.

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódzka oaza u św. Piotra

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Łukasz Burchard

Mija piąty dzień rekolekcji oazowych w Rzymie. Dziś rekolektanci po raz drugi odwiedzili Bazylikę św. Piotra na Watykanie.

CZYTAJ DALEJ

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik może nam wiele wymodlić

2024-03-22 18:36

[ TEMATY ]

Warszawa

sanktuarium

św. Andrzej Bobola

polona.pl

Kustosz narodowego sanktuarium św. Andrzej Boboli jezuita o. Waldemar Borzyszkowski zauważa od lat wzmożenie kultu męczennika. Teraz, kiedy wolność Polski jest zagrożenia, szczególnie warto modlić się za jego wstawiennictwem - zaznacza w rozmowie z KAI. W dniach 16-24 marca odbywa się ogólnonarodowa nowenna o pokój, pojednanie narodowe i ochronę życia za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. Jerzego Popiełuszki.

Joanna Operacz (KAI): Czy w sanktuarium św. Andrzeja Boboli widać, że ten XVII-wieczny męczennik jest popularnym świętym? Czy jest bliski ludziom?

CZYTAJ DALEJ

Francja: kościół ks. Hamela niczym sanktuarium, na ołtarzu wciąż są ślady noża

2024-04-18 17:01

[ TEMATY ]

Kościół

Francja

ks. Jacques Hamel

laCroix

Ks. Jacques Hamel

Ks. Jacques Hamel

Kościół parafialny ks. Jacques’a Hamela powoli przemienia się w sanktuarium. Pielgrzymów bowiem stale przybywa. Grupy szkolne, członkowie ruchów, bractwa kapłańskie, z północnej Francji, z regionu paryskiego, a nawet z Anglii czy Japonii - opowiada 92-letni kościelny, mianowany jeszcze przez ks. Hamela. Wspomina, że w przeszłości kościół często bywał zamknięty. Teraz pozostaje otwarty przez cały dzień.

Jak informuje tygodnik „Famille Chrétienne”, pielgrzymi przybywający do Saint-Étienne-du-Rouvray adorują krzyż zbezczeszczony podczas ataku i całują prosty drewniany ołtarz, na którym wciąż widnieją ślady zadanych nożem ciosów. O życiu kapłana męczennika opowiada s. Danièle, która 26 lipca 2016 r. uczestniczyła we Mszy, podczas której do kościoła wtargnęli terroryści. Jej udało się uciec przez zakrystię i powiadomić policję. Dziś niechętnie wraca do tamtych wydarzeń. Woli opowiadać o niespodziewanych owocach tego męczeństwa również w lokalnej społeczności muzułmańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję