Reklama

Niedziela Łódzka

Ponad 100 diakonów stałych w Polsce! – ogólnopolskie spotkanie odpowiedzialnych za diakonat stały

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już po raz kolejny w dniach 4-6 czerwca br. w Ośrodku Konferencyjno-Rekolekcyjnym w Porszewicach k. Łodzi odbywa się ogólnopolskie spotkanie odpowiedzialnych za formację diakonów stałych w polskich diecezjach.

Celem spotkania – jak podkreślają organizatorzy – jest przegląd aktualnego stanu formacji do diakonatu i formacji permanentnej diakonów stałych w Polsce, uwzględniający obowiązujące obecnie dokumenty Stolicy Apostolskiej, KEP oraz biskupów diecezjalnych, w celu wypracowania projektu dokumentu o formacji, życiu i posłudze diakonów stałych w Polsce. - W naszym spotkaniu uczestniczą księża, diakoni stali oraz bp Wojciech Skibicki z Elbląga, którzy odpowiadają w diecezjach za formację do diakonatu stałego, za formację stałą diakonów tam wyświęconych, ale są również księża z diecezji, gdzie dopiero są tworzone struktury formacji do diakonatu stałego, lub z diecezji, w których biskupi przygotowują się do wprowadzenia diakonatu stałego – informuje ks. Ryszard Skowronek, jeden ze współorganizatorów spotkania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W czasie spotkania uczestnicy mają okazję wysłuchać wykładów na temat etapów formacji do diakonatu, o posłudze diakonów stałych na różnych polach ich działalności oraz podzielić się własnymi spostrzeżeniami dotyczącymi posługi diakonów stałych w swoich diecezjach. Jak zauważa ks. Skowronek - według danych jakie posiadamy diakonat stały wprowadzony jest przez 18 biskupów w Polsce. Jeśli chodzi o liczby, to na pewno w Polsce mamy ponad 100 diakonów stałych obrządku łacińskiego. Najwięcej diakonów stałych jest w archidiecezji katowskiej, na kolejnym miejscu jest archidiecezja łódzka, obie diecezje warszawskie, a potem rozkłada się na liczby po kilku diakonów na diecezję – zauważa duchowny z archidiecezji katowickiej.

W drugim dniu spotkania Mszy św. dla odpowiedzialnych za formację diakonów stałych w Polsce przewodniczył i homilię wygłosił kard. Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki nawiązując do liturgii Słowa zwrócił uwagę na to, że - to niewłaściwe, kiedy w naszych diecezjach zastanawiamy się – a potrzebny, a może nie potrzebny nam ten stały diakonat. Może nie potrzebny, bo księży mamy jeszcze tylu, a może potrzebny, bo już nie mamy tylu. Kiedy wreszcie z nim ruszymy? To nie są nasze decyzje! To Pan Bóg uruchamia ludzi w tym kierunku, to Duch Święty daje te charyzmaty! On je wzbudza, a my jesteśmy na służbie żywej wiary ludzi, którzy chcą żyć tymi darami, które otrzymują od Ducha Świętego! Rozeznać, przyjąć, zaakceptować, ucieszyć się tym! Nie gasić Ducha! Przyjąć i posyłać uformowanych! – podkreślił hierarcha.

- Duch, którego otrzymują, charyzmat, który otrzymują przez włożenie rąk jest najpierw Duchem mocy tzn. działania. Moc jest ci potrzebna, żebyś coś zrobił. Moc jest po to, żeby móc coś wykonać. Duch - charyzmat diakonatu jest do działania. To działanie nazywa się posługa – zauważył kaznodzieja. - Tyle rozpalonego chryzmatu jest w człowieku, charyzmatu diakonatu stałego, ile jest tego zaangażowania w czyn, który jest służbą, posługą. Nie tyle chodzi o podkreślanie swojej wyjątkowej godności – ale o działanie, o służbę. To jest Duch mocy. Potem czytamy, że to jest Duch miłość - to jest motywacja. Duch nie tylko daje ci możliwość działania, ale daje ci moc byś działał, ale daje ci motyw, którym jest miłość. Jak tego motywu braknie, to mając wszelkie predyspozycje do działania przestajesz działać, albo to co robisz jest co raz głupsze! Co jest warte to działanie? Ku czemu zmierza? Jak człowiek odwołuje się do mocy, do możliwości, które ma a nie kieruje nim miłość to do czego to wykorzysta?- pytał kard. Ryś.

W trzydniowym spotkaniu biorą udział duchowni z czternastu polskich diecezji: diecezji bydgoskiej, elbląskiej, ełckiej gdańskiej, gliwickiej, gnieźnieńskiej, kaliskiej, katowickiej, kieleckiej, koszalińsko- kołobrzeskiej, legnickiej, lubelskiej łódzkiej i opolskiej. Tego typu spotkanie odbywają się raz w roku w Porszewicach.

2024-06-05 18:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś: Jeśli wszystko wydaje się nam za trudne, popatrzmy na Maryję

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Łukasz Burchard

- Już od Nowego Testamentu, zwłaszcza od Apokalipsy św. Jana Kościół przygląda się Maryi, patrzy na nią uważnie, ponieważ od niej się uczy, kim ma być, uczy się od niej wszystkich ważnych dla siebie postaw – mówił abp Ryś podczas uroczystości kończącej peregrynację Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w archidiecezji gnieźnieńskiej. W katedrze gnieźnieńskiej odbyła się Msza św. z okazji zakończenia peregrynacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w archidiecezji gnieźnieńskiej.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: zniszczono Pierścień Rybaka i pieczęcie pontyfikatu papieża Franciszka

Podczas dwunastej kongregacji generalnej Kolegium Kardynalskiego, ostatniej przed rozpoczęciem konklawe, anulowano Pierścień Rybaka i pieczęcie pontyfikatu papieża Franciszka, umieszczając na nich krzyż - poinformował dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.

Podczas spotkania kardynałów odczytano również oświadczenie-apel o zawieszenie broni w strefach wojennych. Zapytany przez dziennikarzy o sprawę kenijskiego kardynała Johna Ndje, który w wywiadzie oświadczył, że nie jest chory, ale nie został wezwany na konklawe, Bruni przypomniał, że „kardynałowie elektorzy nie potrzebują wezwania, aby się stawić, ponieważ są dopuszczeni do konklawe z mocy prawa. W niektórych przypadkach to dziekan Kolegium Kardynałów sprawdza za pośrednictwem nuncjatury, czy kardynał może przybyć, czy też nie. W tym przypadku taka interwencja miała miejsce i odpowiedź była negatywna” - stwierdził rzecznik Watykanu.
CZYTAJ DALEJ

Prymas do rzeczników diecezjalnych: komunikacja potrzebuje poznania, a poznanie bliskości

2025-05-06 15:13

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

prymas

komunikacja

rzecznicy diecezjalni

poznanie

Episkopat News

Prymas Polski i rzecznicy diecezjalni

Prymas Polski i rzecznicy diecezjalni

„Dobra komunikacja nie może być oparta na domyślaniu się i jakimś osobistym wyczuciu sytuacji. Dobra komunikacja potrzebuje poznania, a poznanie bliskości” - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak do rzeczników diecezjalnych uczestniczących w Gnieźnie w trzydniowym zjeździe z okazji jubileuszu korony polskiej i metropolii gnieźnieńskiej.

W Gnieźnie goszczą rzecznicy prasowi, ale i osoby pracujące w biurach prasowych poszczególnych diecezji. Rozpoczęte w poniedziałkowy wieczór spotkanie jest okazją przede wszystkim do dyskusji, wymiany doświadczeń, modlitwy i integracji. W programie znalazły się także dwa bloki robocze. We wtorkowe przedpołudnie rzecznicy spotkali się z ks. dr. Wojciechem Rzeszowskim, kierownikiem Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży oraz asp. sztab. Anną Osińską, oficerem prasowym gnieźnieńskiej KPP. W południe Mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję