Reklama

Niedziela Łódzka

Standardy ochrony dzieci w parafii – szkolenie dla proboszczów Archidiecezji Łódzkiej

2024-06-06 14:42

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Ks. Paweł Kłys

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Łodzi i w Piotrkowie Trybunalskim odbyły się szkolenia dla księży proboszczów Archidiecezji Łódzkiej dotyczące Standardów ochrony dzieci w parafii.

Organizatorem szkolenia dla duchownych jest Kuria Metropolitalna Łódzka. - To szkolenie muszą przejść wszyscy! -tłumaczy metropolita łódzki. – Kiedy mówię muszą, to mam na myśli nie tyle strach przed konsekwencjami prawnymi, ale o istotną zmianę mentalności. W tej zmianie mentalności trzeba przyznać pierwszeństwo osobie, która jest skrzywdzona. Elementem tego, że przyznajemy pierwszeństwo osobie skrzywdzonej jest też prewencja – żeby nie było takich osób. Nie rozwiążemy żadnego problemu dokąd osoby pokrzywdzone nie będą w naszym reagowaniu - na takie, czy inne problemy – nie będą na pierwszym miejscu! – zauważa kardynał Ryś. - O wiele łatwiej jest chronić instytucję, czy swoich dobrych znajomych, ale to nie jest wyjście! To jest dramat! My potrafimy zatroszczyć się o Kościół, o struktury, o diecezję, natomiast pierwszeństwo jest dla osób, które są skrzywdzone. Dopóki nie ustawimy tego w ten sposób, to się nic nie zmieni! – podkreślił metropolita łódzki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Łódzkie szkolenie dla proboszczów prowadzą: ks. dr Marek Pluta – proboszcz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łodzi oraz ks. dr Tomasz Liszewski - duszpasterz Osób skrzywdzonych i Ich rodzin, którzy w dniach 3-5 czerwca br. brali udział w ogólnopolskim szkoleniu dla delegatów ds. ochrony dzieci i młodzieży w Gnieźnie. - Chodzi o ochronę osób wrażliwych na skrzywdzenie – podkreśla ks. dr M. Pluta. - Nie chodzi tylko o pedofilię, pedofilię w Kościele, czy o złych księży. Chodzi o ochronę wszelkich osób, które mogą doznawać jakiejkolwiek przemocy. Chodzi zarówno o dzieci jak i o dorosłych. Przemoc mogą wyrządzać dzieci wobec dzieci, dorośli wobec dzieci, jak i dorośli wobec dorosłych. Żadne formy przemocy nie powinny mieć miejsca w takiej instytucji jaką jest Kościół, w takiej wspólnocie jaką jest parafia - dodaje proboszcz łódzkiej parafii.

Reklama

We wprowadzeniu do szkolenia, które poprowadził ks. dr Tomasz Liszewski zwrócił uwagę na to, że – potrzebna jest zmiana naszej mentalności. Choć takie zmiany dokonują się wolno, to takiej zmiany bardzo potrzebujemy. Wprowadzenie Standardów ochrony dzieci jest kolejnym krokiem i to nie tylko po to, by przejść od postawy - bronimy swoich - do postawy - jesteśmy po stronie dzieci - ale także na takiej osi - zabezpieczam się, robię wszystko, by nikt mi niczego nie zarzucił - do - jesteśmy pro aktywni, podejmujemy wyzwanie na rzecz dobra drugiej osoby. Do tego zachęca nas przecież Ewangelia! – tłumaczy duszpasterz Osób skrzywdzonych i Ich rodzin. - O ile w innych instytucjach motywem ochrony dzieci są jakieś wątki humanistyczne - pomocy słabszym, o tyle nas do tego obliguje Ewangelia i tego podważyć się nie da! – dodał ks. dr Liszewski.

Szkolenie zostało podzielone na 4 części, w których prelegent wskazał na konieczność wprowadzenia standardów nie tylko na poziomie diecezji, ale w każdej wspólnocie parafialnej. Przypomniał, że nie jest to prawo kościelne, ale obliguje nas do tego prawo państwowe, które będzie egzekwowane. Duchowny wskazał konteksty społeczne związane z krzywdzeniem dzieci. Poinformował o pomocy instytucjonalnej Kościoła. Wytłumaczył zmiany prawne wprowadzone w związku z tzw. Ustawą Kamilka oraz zaprezentował i omówił Standardy ochrony dzieci w parafii.

Podczas szkolenia każdy z uczestników miał okazję zadać pytania prowadzącym oraz uzyskać niezbędną wiedzę dotyczącą wprowadzenia Standardów ochrony dzieci w parafiach Archidiecezji Łódzkiej.

W najbliższym czasie każdy z księży proboszczów otrzyma niezbędne dokumenty, które pozwolą mu przygotować Standardy ochrony dzieci w jego własnej wspólnocie parafialnej. Należy podkreślić, że jeszcze przed wakacjami na terenie Archidiecezji Łódzkiej zostanie przeprowadzone podobne szkolenie dla osób organizujących wypoczynek wakacyjny dla dzieci i młodzieży. Odbędzie się ono 17 czerwca br. o godz. 19:00 w Wyższym Seminarium Duchownym.

Reklama

Dzisiejsze Szkolenie miało również wydźwięk ekumeniczny, ponieważ wzięli w nim udział duchowni z Kościoła Chrześcijan Baptystów, Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.

Archidiecezja Łódzka jako pierwsza w Polsce opracowała i wprowadziła w życie (20 V 2019 roku) swoje „Zasady ochrony małoletnich i niepełnosprawnych w praktyce wychowawczo duszpasterskiej Archidiecezji Łódzkiej” oparte o watykański dokument „Motu Proprio - Vos estis lux mundi”. Każdy z duchownych jak i świeckich posługujących w Kościele Łódzkim nie tylko zapoznał się z zasadami, ale również podpisał deklarację respektowania ich w swojej posłudze.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha Świętego!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

- Lubię przypominać, że Duch Święty jest jak woda - jest pokorny. Z wodą jest tak, że niczego bez niej nie ma, ale nikt jej nie zauważa – mówił kard. Grzegorz Ryś podczas spotkania autorskiego.

16 maja w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi odbyło się spotkanie z kard. Grzegorzem Rysiem poświęcone jego najnowszej książce „Duch Święty”. Wydarzenie rozpoczęło się modlitwą, po której metropolita łódzki odniósł się do treści książki, podkreślając znaczenie miłości i nadziei w Duchu Świętym.

CZYTAJ DALEJ

Zanim na boisku, najpierw przy ołtarzu

2024-06-15 09:35

ks. Łukasz Romańczuk

Do Brzegu przyjechały drużyny piłkarskie LSO z Archidiecezji Wrocławskiej, a także jedna z diecezji świdnickiej. Na boisku Stadionu Miejskiego w Brzegu, gdzie na co dzień trenuje Stal Brzeg do rywalizacji przystąpili zarówno ministranci jak i lektorzy i ceremoniarze. Zanim rozpoczęły się rozgrywki sportowe, wszyscy spotkali się na Eucharystii w kościele pw. Miłosierdzia Bożego.

Mszy świętej przewodniczył bp Maciej Małyga, który w homilii nawiązał do czytań mszalnych, w których Eliasz nakłada płaszcz Elizeuszowi. Wskazując na ten moment w Piśmie Świętym hierarcha porównał przekazanie płaszcza prorockiego do nałożenia koszulki piłkarskiej. To duża odpowiedzialność, wymagająca dyscypliny i zaangażowania. To powierzone zadanie, które należy wykonywać sumiennie i uczciwie. W związku z tym nie zabrakło także odniesienia do postawy fair-play zarówno na boisku piłkarski, jak i w życiu codziennym.

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski do LSO: bądźcie sługami słowa Bożego

– Ministrant, nie tylko lektor, ma być sługą słowa Bożego – powiedział bp Andrzej Przybylski. Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przewodniczył Mszy św. podczas XI Pielgrzymki Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej do sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej w Myszkowie-Mrzygłodzie.

W homilii podkreślił, że Maryja „przychodzi jako wielka nauczycielka służby ołtarza”. – Matka Boża chce przypomnieć: w czymkolwiek bierzecie udział, cokolwiek robicie, nie zapomnijcie, że jesteście przede wszystkim ministrantami Boga. Nie jesteście tylko sługami ampułek, gongu, dzwonków, wody, wina, takich czy innych czynności, chociaż one są niesłychanie ważnymi znakami. Jeśli jednak będzie służyć tylko znakom, a zapomnicie, że tam jest Pan Bóg, wasza służba będzie bezużyteczna – wyjaśnił bp Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję