Reklama

Niedziela Łódzka

Kard. Grzegorz Ryś otrzymał Nagrodę Kopernikańską „Fides et ratio”

2024-06-07 14:25

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Łukasz Burchard

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ramach obchodów Święta Województwa w Bydgoszczy kard. Grzegorz Ryś otrzymał pierwszą Nagrodę Kopernikańską „Fides et ratio”.

Jak podkreślił Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, stanowi to wyróżnienie osób, które potrafią łączyć wiarę i naukę, promując wartości przekazane przez św. Jana Pawła II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Księże Kardynale, mówi się, że historia jest najlepszą nauczycielką życia, dlatego tę pierwszą Nagrodę Kopernikańską, zarząd województwa postanowił przyznać Księdzu Kardynałowi jako wybitnemu historykowi, który w swoich badaniach nie pomijał trudnych i bolesnych tematów. Zgodnie z metodologią kopernikańską zawsze i we wszystkim, jako człowiek nauki, Ksiądz Kardynał, poszukiwał prawdy. Jest również Ksiądz Kardynał przyszłością Kościoła, w którym wyniesiono naszego Rodaka Karola Wojtyłę do najwyższych godności; Kościoła, który nie zna granic, ale ma różne oblicza, również to polskie, które przez wieki kształtowało naszą tożsamość i często stanowiło o niepodległości i niezależności naszego państwa – mówił w laudacji Piotr Całbecki. – Nagroda ta jest wyrazem uznania dla osiągnięć Księdza Kardynała jako człowieka pokoju, który i wiarę, i wiedzę spaja w jedną misję nauczania ludzi – podkreślił marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Reklama

Uroczystość wpisana była w 25. rocznicę powstania województwa kujawsko-pomorskiego oraz wizytę Jana Pawła w Toruniu 7 czerwca 1999 roku.

Marszałek województwa zaznaczył, że metropolita łódzki, otrzymując Nagrodę Kopernikańską jako pierwszy, będzie współtworzył kapitułę decydującą o przyznawaniu tego wyróżnienia.

Ocena: +5 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Bieg dla Bohaterów Niepodległości

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Kilkadziesiąt osób z łódzkich grup biegowych wyruszyło ulicami miasta, aby upamiętnić Bohaterów i Ojców Niepodległości 1918 r. Swoją obecnością biegnących zaszczycił marszałek Józef Piłsudski, wielki wódz i twórca wolnej Polski. W postać marszałka wcielił się historyk Karol Rzeźnicki, dla którego nie była to codzienna sytuacja i musiał się do niej odpowiednio przygotować.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Co to jest Królestwo Boże?

2024-06-15 08:17

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

16 czerwca 2024, XI niedziela zwykła, rok B

CZYTAJ DALEJ

Kraków: ks. Michał Rapacz ogłoszony błogosławionym

2024-06-15 11:57

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Ks. Michał Rapacz

PAP/Łukasz Gągulski

Kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, odczytał list apostolski papieża Franciszka, w którym Ojciec Święty swoją władzą zezwala, aby „Czcigodny Sługa Boży Michał Rapacz, prezbiter diecezjalny, męczennik, (…) był odtąd nazywany Błogosławionym”. Msza św. beatyfikacyjna proboszcza z Płok zamordowanego przez komunistów w 1946 r. trwa w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, odczytał list apostolski papieża Franciszka, w którym Ojciec Święty swoją władzą zezwala, aby „Czcigodny Sługa Boży Michał Rapacz, prezbiter diecezjalny, męczennik, pasterz według Serca Chrystusa, wierny i szlachetny świadek Ewangelii aż do daru z własnego życia, był odtąd nazywany Błogosławionym, oraz aby co roku jego wspomnienie mogło być obchodzone dwunastego maja, w dniu jego narodzin dla nieba”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję