Reklama

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś w Święto Eucharystii – potrzebujemy kapłanów, którzy, jak Chrystus, są Ofiarą i Świątynią!

2024-06-08 08:05

ks. Paweł Kłys

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Trzeba nam dziś takich kapłanów, którzy są Ofiarą i którzy są Świątynią. Nie potrzeba takich kapłanów, którzy tylko chodzą kościoła, ale są Świątynią! Nie potrzeba takich kapłanów, którzy tylko potrafią odprawić, ale którzy samych siebie składają w Ofierze! Potrzebujemy głosić takie kapłaństwo, ale głosić je w formie świadectwa – mówił kard. Ryś.

Uroczystą Eucharystią celebrowaną w Bazylice Archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi zainaugurowano obchody Archidiecezjalnego Święta Eucharystii, które zostało ustanowione przez abpa Władysława Ziółka na pamiątkę wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Łodzi 13 czerwca 1987 roku. Już po raz 5. Święto Eucharystii odbywa się w zmienionej formie. Obok uroczystości centralnych w łódzkiej katedrze Święto Eucharystii ma także swój wymiar lokalny, który związany jest z Dobą Eucharystyczną, w czasie której w każdej parafii ma miejsce całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Liturgii rozpoczynającej tegoroczne Święto Eucharystii przypadające w przededniu 37. rocznicy wizyty Ojca Świętego Jan Pawła II w Łodzi przewodniczył i kazanie wygłosił kard. Grzegorz Ryś. W Eucharystii uczestniczyli księża dziekani oraz przybyłe delegacje wiernych wraz ze swoimi duszpasterzami ze wszystkich parafii archidiecezji łódzkiej. O obrazie Boga o przebitym sercu i o Chrystusie, który jest Kapłanem i Ofiarą złożoną Ojcu za nasze grzechy mówił w swojej homilii metropolita łódzki. Obrazem Boga jest Jezus Chrystus o przebitym sercu. Jakie w nas się rodzą pytania, kiedy widzimy Jezusa przebitego? Jakie rodzą się w nas pytania, kiedy widzimy Boga z przebitym sercem? Jakie rodzą się w nas emocje? Podpowiada nas prorok Zachariasz, który zapowiadając przebitego na Krzyżu – będą patrzeć na tego, którego przebili – będzie otwarte źródło dla zmycia grzechu i nieczystości. Ten moment przebicia serca Jezusa Chrystusa jest otwarciem źródła – to źródło, które wytryskuje z Jego serca ma jeden sens, by zmywać całkowicie każdy grzech i każdą nieczystość. Gdy tylko bok Jezusa i Jego serce zostały przebite – natychmiast wypłynęła krew i woda, natychmiast wytrysnęło źródło dla zmycia naszych grzechów i nieczystości. Najważniejsze pytanie jakie nam stawia ten obraz Boga o przebitym sercu – to nie jest to, jak to się stało, że myśmy to zrobili, ale najważniejsze czy potrafimy korzystać z tego źródła, które jest na obmycie naszych grzechów i nieczystości? Czy to przebite serce nie jest przebite na próżno? Czy poddajemy się temu, co Bóg uczynił z tym wydarzeniem swojego przebitego serca, że On z tego wydarzenia wyprowadza wielkie serce, wielką miłość do człowieka? – pytał duchowny.

Reklama

Duchowny zauważył, że - Chrystus jest kapłanem i jest jednocześnie Ofiarą. Jezus umiera wtedy, kiedy w świątyni są zabijane baranki na ofiarę Paschalną. Wtedy, kiedy baranki są zabijane, wtedy On również umiera na krzyżu. Jezus jest Barankiem Ofiarnym. Ten, który jest Kapłanem jest jednocześnie Ofiarą. On nie składa na Ofiarę czegoś, ale składa na Ofiarę samego siebie. To jest sens Chrystusowego Kapłaństwa, że kapłan jest tożsamy z Ofiarą. Tak, jak jest Ofiarą, tak jest też Świątynią, która zostaje otwarta włócznią rzymskiego żołnierza. Kiedy zostaje otwarta, to wówczas tryska z niej źródło na oczyszczenie. Chrystus jest kapłanem, ale nie takim, który od czasu do czasu wchodzi do świątyni, by doświadczyć świętego Boga, tylko jest Kapłanem, który jest Świątynią, bo cały jest wypełniony Duchem Świętym i tego Ducha ze swojego wnętrza udziela – podkreślił kard. Ryś. - Trzeba nam dziś takich kapłanów, którzy są Ofiarą, i którzy są Świątynią. Nie potrzeba takich kapłanów, którzy tylko chodzą kościoła, ale są Świątynią! Nie potrzeba takich kapłanów, którzy tylko potrafią odprawić, ale którzy samych siebie składają w Ofierze! To orędzie o kapłaństwie św. Jan opatruje sformułowaniem – świadectwo. Potrzebujemy głosić takie kapłaństwo, ale głosić je w formie świadectwa. Nie potrzebujemy głosić takich czy innych kazań, takie kapłaństwo potrzebujemy pokazać jeśli nam rzeczywiście zależy na następnych powołaniach. Zachęcam was do takiego świadectwa Chrystusowego kapłaństwa, by z niego się rodziły nowe powołania! – apelował metropolita łódzki.

Reklama

Po błogosławieństwie delegacje poszczególnych parafii z całej diecezji otrzymali modlitwę Ojca Świętego Pawła VI oraz Ojca Świętego Jana Pawła II o powołania oraz różaniec przygotowany dla każdej parafii przez siostry karmelitanki. Metropolita łódzki zachęcił, aby w czasie rozpoczynającej się Doby Eucharystycznej, ale po jej zakończeniu, modlić się o powołania do służby Bożej w Kościele. Należy zauważyć, że ornat, w którym dziś celebrował Eucharystię kard. Grzegorz był używany przez Ojca Świętego Jana Pawła II podczas uroczystej Mszy św. na łódzkim lotnisku Lublinek pamiętnego 13 czerwca 1987 roku.

Archidiecezjalne Święto Eucharystii zostało ustanowione w 1989 r. na pamiątkę wizyty Jana Pawła II w Łodzi 13 czerwca 1987 r. oraz Kongresu Eucharystycznego. Podczas swojej wizyty w Łodzi papież udzielił sakramentu Pierwszej Komunii Świętej ponad 1,5 tys. dzieciom i spotkał się z milionową rzeszą mieszkańców miasta łodzian na łódzkim lotnisku Lublinek.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę zmieniać siebie i świat!

2024-06-13 11:17

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

BP KEP

Człowiek nadziei króluje razem ze swoim Mistrzem. Nosi w sobie, już teraz, małe nasienie zwycięstwa. W takim człowieku wszystko zorientowane jest na przyszłość i wszystko zmierza ku zmartwychwstaniu.

Ewangelia (Mk 4, 26-34)

CZYTAJ DALEJ

Włochy: papież spotkał się z prezydentem Ukrainy

2024-06-14 18:59

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Wołodymyr Zełenski

PAP/GIUSEPPE LAMI

W Borgo Eniazia w południowych Włoszech w ramach otwartej sesji szczytu G7 doszło do spotkania Ojca Świętego z prezydentem Ukrainy. Było to trzecie spotkanie Franciszka z Wołodymyrem Zełenskim, którego papież wcześniej przyjął w Watykanie 8 lutego 2020 r. i 13 maja 2023 r.

W swoim wpisie na komunikatorze X (dawny Twitter) prezydent Ukrainy napisał: "Spotkałem się z papieżem Franciszkiem i podziękowałem Jego Świątobliwości za modlitwy o pokój na Ukrainie, duchową bliskość z naszym narodem i pomoc humanitarną dla Ukraińców. Poinformowałem Papieża o konsekwencjach rosyjskiej agresji, terroru powietrznego i trudnej sytuacji energetycznej. Omówiliśmy Formułę Pokoju, rolę Stolicy Apostolskiej w ustanowieniu sprawiedliwego i trwałego pokoju oraz oczekiwania wobec Globalnego Szczytu Pokoju. Podziękowałem Stolicy Apostolskiej za udział w Szczycie i podkreśliłem jej wysiłki mające na celu przybliżenie pokoju, w szczególności powrót ukraińskich dzieci uprowadzonych przez Rosję" - czytamy we wpisie Wołodymyra Zełenskiego.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Andrzej Duda o bł. ks. Michale Rapaczu: wzór odwagi głoszenia prawdy nawet w obliczu prześladowań

2024-06-15 15:41

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Ks. Michał Rapacz

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

„Tragiczny los, jaki go spotkał, budzi głęboki smutek, ale jego posługa kapłańska i całe, niespełna 42-letnie, życie są wspaniałym świadectwem niezłomnego ducha. Ksiądz Michał Rapacz, który walczył o godność ludzką, stanowi wzór odwagi głoszenia prawdy nawet w obliczu prześladowań” - napisał prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników uroczystości beatyfikacyjnych proboszcza z Płok, które odbyły się dziś w krakowskich Łagiewnikach.

List w imieniu Andrzeja Dudy w Bazylice Bożego Miłosierdzia odczytał Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik. Prezydent zaznaczył, że dzisiejsza uroczystość w krakowskich Łagiewnikach przypomina o cierpieniach licznych polskich duchownych, zakonników i świeckich ludzi Kościoła prześladowanych w okresie komunizmu. „Męstwo i patriotyzm ks. Michała Rapacza stawiają go w długim rzędzie tych, którzy w duchowej walce o wolność zapłacili cenę najwyższą” - podkreślił prezydent wymieniając w tym kontekście także bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, bł. ks. Władysława Findysza, bł. s. Marię Paschalis Jahn i jej 9 towarzyszek ze zgromadzenia elżbietanek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję