Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Święcenia kapłańskie

2024-06-08 16:38

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kard. Grzegorz Ryś udzielił w sobotnie przedpołudnie święceń prezbiteratu czterem diakonom archidiecezji łódzkiej.

Uroczystość święceń kapłańskich odbyła się w Bazylice Archikatedralnej w Łodzi. Wzięli w niej udział wszyscy łódzcy biskupi, licznie zgromadzeni kapłani, w tym kadra pedagogiczna Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, rodziny, przyjaciele i wierni parafii, z których pochodzą nowo wyświęceni kapłani Kościoła Łódzkiego. Ksiądz Kami Bielicki i ks. Krystian Lota pochodzą z par. św. Witalisa Męczennika w Tuszynie, ks. Marek Kudła z par. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Herbach (diecezja gliwicka) oraz ks. Piotr Zarczuk z par. Nawiedzenia Matki Boskiej Kodeńskiej w Żukowie (diecezja siedlecka). 

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po Ewangelii nastąpiło przedstawienie metropolicie łódzkiemu kandydatów do święceń przez rektora Wyższego Seminarium Duchownego ks. dr. Sławomira Sosnowskiego. Kardynał Ryś, jak to ma w zwyczaju, homilię do nowo wyświęcanych kałanów, skierował siedząc na tronie biskupim przed głównym ołtarzem. - Czujecie, że to jest taki moment w waszym życiu? Skończyło się! Nie będzie dzwonków, nie będzie regulaminu, nie będzie rozpisanego programu dnia, nie będzie wyznaczonego terminu na wszystko. Koniec! Jest czas zobowiązania, które jest wewnątrz, które się nie rodzi czego innego jak tylko z tak intymnej relacji z Bogiem, której ludzie patrzący na was z boku nie potrafią nawet pojąć! O taką paschę chodzi!- mówił kard. Ryś. - Możecie mieć taki przekonanie w konkretnych momentach życia, że ani Kościół, ani biskup was nie rozumieją. I że to czego od was oczekują, że to czego wymagają jest szaleństwem, i że to was raczej zabije, niż rozwinie. Na wszystkie takie momenty docierajcie do serca i do tego Słowa, które ufam w waszym sercu zostanie, był im poddany i wzrastał. Był poddany im także wtedy, gdy Go nie rozumieli! – zaznaczył metropolita łódzki.

Reklama

Po homilii nastąpił najważniejszy moment liturgii – diakoni podchodzili do metropolity łódzkiego i złożyli przysięgę, w której zobowiązali się wiernie wypełniać swoją służbę kapłańską. W trakcie śpiewanej przez chór dominikański Litanii do Wszystkich Świętych, którą Kościół śpiewa zawsze w ważnych momentach, diakoni leżeli krzyżem przed ołtarzem, zaś wierni modlili się w ich intencji. Następnie metropolita łódzki, wszyscy biskupi oraz kapłani obecni w katedrze, nałożyli ręce na głowy nowo wyświeconych. Kard. Ryś namaścił dłonie neoprezbiterów olejem Krzyżma Świętego oraz wręczył im patenę z hostią i kielich z winem. Po ubraniu się w ornaty i otrzymaniu braw od zgromadzonych w katedrze wiernych, neoprezbiterzy koncelebrowali swoją pierwszą w życiu Eucharystię. Na zakończenie Mszy św. wszyscy czterej nowo wyświęcenie kapłani podziękowali biskupom oraz swoim wykładowcom i opiekunom za lata przygotowań do stanu kapłańskiego, a wiernym świeckim i przyjaciołom za modlitwę.

Na zakończenie liturgii kard. Grzegorz Ryś wręczył pierwsze dekrety kierujące nowych kapłanów dl pracy w najbliższym czasie. I tak ks. Kamil Bielicki posługiwać będzie w parafii Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Bełchatowie, ks. Krystian Lota w parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Tomaszowie Mazowieckim, ks. Marek Kudła w parafii Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzgowie, zaś ks. Piotr Zarczuk w parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Łodzi na Placu Wolności.

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Śluby pustelnicze

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

- Ufamy, że nie wybieracie ucieczki tylko wielką miłość, komunię z Jezusem w Eucharystii, w Jego słowie i wielką komunię z Kościołem, który ma nasze twarze – mówił abp Grzegorz Ryś podczas profesji wieczystej pustelnic.

W Bazylice Archikatedralnej odbyła się profesja wieczysta s. Anuncjaty i s. Marii Teresy od Jezusa Ukrzyżowanego. Mszy św. przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który podczas homilii mówił, że wybór pustelnic jest odpowiedzią na słowo Boże. Liturgia słowa kieruje przede wszystkim wzrok na Jezusowe słowo, które należy nieustannie wypełniać. – Znaczy, że ten moment, kiedy zaczynamy próbować wcielić słowo w czyn, odsłania przed nami nowe znaczenie. Jak zaczynamy je realizować, to ono się jeszcze odsłania, widzimy w nim jeszcze coś dalej. Nigdy byśmy tego nie widzieli, gdybyśmy nie spróbowali przełożyć tego słowa na działanie – wyjaśnił duchowny. Na zakończenie zwrócił się do sióstr, podkreślając, że dzisiejsza uroczystość jeszcze bardziej ma otworzyć je na życie z Chrystusem i wspólnotą Kościoła. - Ufamy, że nie wybieracie ucieczki tylko wielką miłość, komunię z Jezusem w Eucharystii, w Jego słowie i wielką komunię z Kościołem, który ma nasze twarze – zakończył abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Zanim na boisku, najpierw przy ołtarzu

2024-06-15 09:35

ks. Łukasz Romańczuk

Do Brzegu przyjechały drużyny piłkarskie LSO z Archidiecezji Wrocławskiej, a także jedna z diecezji świdnickiej. Na boisku Stadionu Miejskiego w Brzegu, gdzie na co dzień trenuje Stal Brzeg do rywalizacji przystąpili zarówno ministranci jak i lektorzy i ceremoniarze. Zanim rozpoczęły się rozgrywki sportowe, wszyscy spotkali się na Eucharystii w kościele pw. Miłosierdzia Bożego.

Mszy świętej przewodniczył bp Maciej Małyga, który w homilii nawiązał do czytań mszalnych, w których Eliasz nakłada płaszcz Elizeuszowi. Wskazując na ten moment w Piśmie Świętym hierarcha porównał przekazanie płaszcza prorockiego do nałożenia koszulki piłkarskiej. To duża odpowiedzialność, wymagająca dyscypliny i zaangażowania. To powierzone zadanie, które należy wykonywać sumiennie i uczciwie. W związku z tym nie zabrakło także odniesienia do postawy fair-play zarówno na boisku piłkarski, jak i w życiu codziennym.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Andrzej Duda o bł. ks. Michale Rapaczu: wzór odwagi głoszenia prawdy nawet w obliczu prześladowań

2024-06-15 15:41

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Ks. Michał Rapacz

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

„Tragiczny los, jaki go spotkał, budzi głęboki smutek, ale jego posługa kapłańska i całe, niespełna 42-letnie, życie są wspaniałym świadectwem niezłomnego ducha. Ksiądz Michał Rapacz, który walczył o godność ludzką, stanowi wzór odwagi głoszenia prawdy nawet w obliczu prześladowań” - napisał prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników uroczystości beatyfikacyjnych proboszcza z Płok, które odbyły się dziś w krakowskich Łagiewnikach.

List w imieniu Andrzeja Dudy w Bazylice Bożego Miłosierdzia odczytał Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik. Prezydent zaznaczył, że dzisiejsza uroczystość w krakowskich Łagiewnikach przypomina o cierpieniach licznych polskich duchownych, zakonników i świeckich ludzi Kościoła prześladowanych w okresie komunizmu. „Męstwo i patriotyzm ks. Michała Rapacza stawiają go w długim rzędzie tych, którzy w duchowej walce o wolność zapłacili cenę najwyższą” - podkreślił prezydent wymieniając w tym kontekście także bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, bł. ks. Władysława Findysza, bł. s. Marię Paschalis Jahn i jej 9 towarzyszek ze zgromadzenia elżbietanek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję