Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Przybylski do LSO: bądźcie sługami słowa Bożego

– Ministrant, nie tylko lektor, ma być sługą słowa Bożego – powiedział bp Andrzej Przybylski. Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przewodniczył Mszy św. podczas XI Pielgrzymki Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej do sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej w Myszkowie-Mrzygłodzie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii podkreślił, że Maryja „przychodzi jako wielka nauczycielka służby ołtarza”. – Matka Boża chce przypomnieć: w czymkolwiek bierzecie udział, cokolwiek robicie, nie zapomnijcie, że jesteście przede wszystkim ministrantami Boga. Nie jesteście tylko sługami ampułek, gongu, dzwonków, wody, wina, takich czy innych czynności, chociaż one są niesłychanie ważnymi znakami. Jeśli jednak będzie służyć tylko znakom, a zapomnicie, że tam jest Pan Bóg, wasza służba będzie bezużyteczna – wyjaśnił bp Przybylski.

Hierarcha wskazał, że służyć prawdziwie Bogu to służyć słowu Bożemu i Ciału Chrystusa. Zwrócił również uwagę na znaczenie liturgii słowa, która jest tak samo ważna jak liturgia eucharystyczna. Jako zadanie na nowy rok formacyjny celebrans zostawił LSO troskę o słowo Boże. – Ministrant, nie tylko lektor, ma być sługą słowa Bożego. Bez niego trudno jest zrozumieć Eucharystię, trudno jest poznać Boga – zaznaczył bp Przybylski. – Jeżeli nie będziemy służyć słowu Bożemu, nie będziemy go słuchać i głosić, to na Mszy św. będzie coraz mniej ludzi. (...) Kiedy ludzie w Kościele zaczną na poważnie traktować słowo Boże, to ono będzie ich przemieniać. (...) Słowo Boże prowadzi do Eucharystii – kontynuował.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nawiązując do opisu powołania Elizeusza z Pierwszej Księgi Królewskiej, biskup zaapelował do członków LSO: – Bądźcie pomocnikami księży, który są prorokami Boga. Służcie słowu Bożemu.

Eucharystię poprzedziło spotkanie z klerykami Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Po Mszy św. z uczestnikami pielgrzymki spotkał się znany z TikToka ks. Sebastian Kosecki, a następnie przyszedł czas na losowanie nagród oraz gry i zabawy.

– Podsumowujemy dzisiaj kolejny rok szkolny, katechetyczny i formacyjny. Ta pielgrzymka ma na celu pokazać LSO z naszych parafii szerszą wspólnotę całej diecezji. Spotykamy się bez podziału na ministrantów, lektorów, ceremoniarzy i animatorów, żebyśmy poczuli, jak wielką i silną wspólnotą jesteśmy w Kościele i żebyśmy się też tym nawzajem umocnili i ucieszyli – powiedział ks. Mateusz Olejnik, diecezjalny duszpasterz LSO.

Reklama

W pielgrzymce wzięło udział ponad 500 uczestników.

Więcej w nr. 25 „Niedzieli Częstochowskiej” z datą 23 czerwca.

2024-06-15 18:44

Ocena: +5 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ratunek dla świata

– Różaniec to nasza codzienna, umiłowana modlitwa. Kochajmy Różaniec, kochajmy przez Różaniec Maryję, bo Różaniec to ratunek dla świata, jak mówiła Matka Boża w Fatimie, to siła duchowa. Naszą bronią zwycięstwa jest Różaniec. Bądźmy ludźmi Różańca – mówił ks. Jacek Gancarek, moderator krajowy Żywego Różańca, 3 października w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Mrzygłodzkiej w Myszkowie-Mrzygłodzie podczas pielgrzymki Kół Żywego Różańca archidiecezji częstochowskiej.

Wszystko postawili na Maryję i przybyli do sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej w Myszkowie-Mrzygłodzie w ramach dorocznej pielgrzymki Kół Żywego Różańca archidiecezji częstochowskiej. W tym miejscu powierzyli Maryi archidiecezję, ojczyznę, Kościół, świat, powołania kapłańskie oraz własne intencje, rozważali hasło, którym były słowa kard. Stefana Wyszyńskiego: „Wszystko postawiłem na Maryję”.

CZYTAJ DALEJ

„Wolność reprodukcyjna” – co proponuje Kamala Harris?

2024-07-24 10:58

[ TEMATY ]

aborcja

program

Kamala Harris

wolność reprodukcyjna

PAP/EPA/JEFFREY PHELPS

Kamala Harris od lat jest zaangażowaną agitatorką na rzecz aborcji i finansowania programów aborcyjnych na całym świecie - pisze Ewa Kowalewska z Human Life International Polska. Po rezygnacji prezydenta Bidena, Kamala Harris, od 2021 roku pełniąca funkcję wiceprezydenta USA, ma duże szanse na certyfikację Partii Demokratycznej jako kandydatka na prezydenta USA.

Jest powszechnie znana jako ekstremalna, proaborcyjna lewaczka, która dotychczas żadnym pozytywnym działaniem się nie zasłużyła. Jest mało lubiana - poparcie dla niej w czasie kadencji oscylowało w okolicach 34%. Delegowana przez prezydenta Bidena do rozwiązania problemów nielegalnych imigrantów na południowej granicy praktycznie nic nie zrobiła, aby chociaż załagodzić ten problem. Wygwizdano ją wówczas, wróciła więc do Waszyngtonu i zajęła się... promowaniem ekstremalnej aborcji.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: pożary szaleją w pobliżu sanktuarium w Fatimie

2024-07-24 19:44

[ TEMATY ]

Fatima

Portugalia

Adobe Stock

Kilkuset strażaków walczy w powiecie Ourem, w środkowej Portugalii, z dużych rozmiarów pożarami lasów. Jak poinformowała portugalska obrona cywilna, ogień rozprzestrzenia się z dużą szybkością z powodu porywistego wiatru oraz dużego wysuszenia terenu spowodowanego przez utrzymujące się od połowy lipca upały. Od soboty w kilku miejscach kraju temperatury sięgnęły 40 stopni Celsjusza, co utrudnia walkę strażaków z żywiołem. Według informacji portugalskich służb straż pożarna przejęła kontrolę nad pożarem, który rozprzestrzenia się około 6 km na zachód od należących do sanktuarium fatimskiego domów rodzinnych świętych Hiacynty i Francisco Marto oraz ich kuzynki Łucji dos Santos, które w 1917 r. doświadczały objawień maryjnych w Fatimie.

W akcjach gaszenia pożarów w powiecie Ourem bierze w środę udział ponad 220 strażaków wspomaganych przez 11 samolotów i śmigłowców gaśniczych. Z informacji przekazanych przez ekipy ratownicze do środowego wieczora ogień nie zbliżył się do terenów zabudowanych, choć lokalne służby rozważają ewakuację miejscowej ludności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję