Reklama

Niedziela Wrocławska

Jesteśmy jednym Kościołem

Podczas 11. rocznicy ingresu abp Józef Kupny pobłogosławił do funkcji 90 nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej – w tym siostry zakonne – 80 ceremoniarzy i 70 lektorów.

Magdalena Lewandowska

Abp Józef Kupny odznaczył szczególnie zasłużonych dla archidiecezji medalem św. Jadwigi Śląskiej.

Abp Józef Kupny odznaczył szczególnie zasłużonych dla archidiecezji medalem św. Jadwigi Śląskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości odbyły się w katedrze wrocławskiej, wzięło w nich udział wielu kapłanów, sióstr zakonnych i wiernych z różnych stron archidiecezji. – Jesteśmy jednym Kościołem. Wspólnie mu służymy sprawując różne urzędy, posługi, jakie są do życia Kościoła potrzebne – mówił abp Józef Kupny wyrażając wdzięczność wobec diecezjan i radość z nowych posługujących. Metropolita wręczył także dwóm osobom zasłużonym dla archidiecezji wrocławskiej medale św. Jadwigi Śląskiej. Otrzymali je s. Dorota Zamojska, która przez ostatnie lata pełniła funkcję diecezjalnej referentki zakonnej i Tadeusz Rajter z parafii św. Jacka we Wrocławiu.

W homilii bp Maciej Małyga przywołał obraz płaszcza, który wielokrotnie pojawia się na kartach Pisma Świętego. – Prostokątny kawałek materiału, ale wiąże się z nim wiele biblijnych historii – zaznaczał. To m.in. historia Eliasza i Elizeusza – prorok narzuca na Elizeusza swój płaszcz i ten gest sprawia, że Elizeusz poświęca swoje życie Bogu. Jonatan przekazuje płaszcz Dawidowi jako znak przyjaźni i królewskiej gości. Booz rozciąga płaszcz nad znajdującą się w trudnej sytuacji Rut, biorąc ją w opiekę, ofiarując godność i miłość. Obraz płaszcza możemy odnaleźć także w ewangelicznym opisie chorej kobiety, która chce dotknąć płaszcza Jezusa, by zostać uzdrowioną. Bp Maciej podkreślał, że każdy jest wezwany, aby rozciągnąć swój płaszcz nad bliźnim: – Rozciągnąć swój płaszcz nad drugim. Każdy zgodnie ze swoim powołaniem i charyzmatem, jaki otrzymał w Kościele. Jak Eliasz i Elizeusz, czyli rozeznać charyzmat i wezwać do misji. Podarować przyjaźń i godność, jak Jonatan i Dawid. Otoczyć opieką i kochać jak Booz i Rut. Podnieść z poniżenia i zawrzeć przymierze, jak Bóg wobec Izraela. Leczyć i dawać nadzieję, jak Pan Jezus i cierpiąca kobieta. Taki jest Kościół, takie są nasze zadania.

– Przez Kościół Bóg rozciąga nad nami swój płaszcz dzięki sakramentom i Słowu. Każdy z nas jest w roli przyjmującego płaszcz drugiego człowieka w naszych rodzinach, w naszych parafiach, w naszych wspólnotach zakonnych. Ale też każdy z nas jest w misji Eliasza, Booza, Jonatana, powołany przez Jezusa. Każdy ma jakiś płaszcz, którym może okryć drugiego – tłumaczył hierarcha. Przekonywał, że nie warto otulać się samemu w ten płaszcz, zmieniając się w kokon, gdzie nie ma życia, a jest tylko samotność – Nikt z nas nie jest sam w Kościele. Jak podkreśla św. Paweł, żyjemy dla Chrystusa i dla siebie nawzajem. Każdy ma jakiś charyzmat, talent, jakieś posiadłości materialne, jakieś skarby duchowe. Płaszcz, który mamy rozciągać nad sobą nawzajem, nad innymi, tak jak Pan zrobił to dla nas.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2024-06-15 22:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co się dzieje u ks. Olszewskiego?

2024-07-23 10:01

[ TEMATY ]

Ks. Michał Olszewski

Profeto

Dr Michał Skwarzyński, który jest jednym z obrońców księdza Olszewskiego, w rozmowie z telewizją wPolsce ujawnił kolejne informacje na temat swojego klienta. Okazuje się, że niektóre szykany ze strony Prokuratury Krajowej jeszcze się nie zakończyły. Adwokat przekazał też, że w najbliższym czasie do instytucji europejskich trafią jego skargi ws. tortur, które stosowano wobec duchownego - czytamy na portalu wpolityce.pl.

Musimy zaprzeczyć informacjom przekazanym przez szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Ksiądz Olszewski nie otrzymywał na stacji benzynowej żadnej kawy, ani „przekąsek”, o których była mowa w komunikacie (w relacji duchownego znalazł się fragment o stacji paliowej znanego koncernu, gdzie zatrzymali się funkcjonariusze ABW, po zatrzymaniu go - red.). Mam więc apel do szefa ABW, proszę pokazać rachunki za zakup tych produktów mojemu klientowi - mówił mec. Skwarzyński w rozmowie z telewizją wPolsce.

CZYTAJ DALEJ

Jezus ze mnie nie zrezygnował

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mt 13, 1-9.

Środa, 24 lipca. Wspomnienie św. Kingi, dziewicy

CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk odwiedził uczestników oaz

2024-07-24 20:48

[ TEMATY ]

oaza

bp Adam Wodarczyk

flick.com

Bp Krzysztof Włodarczyk odwiedził uczestników rekolekcji oazowych w Suchej na Pomorzu. Spotkał się tam z młodymi biorącymi udział w Oazie Nowego Życia, Oazie Nowej Drogi i Oazie Ministranckiej.

Rekolekcje w ośrodku jezuitów w Suchej na Pomorzu, dedykowane są tym, którzy dołączyli do grup deuterokatechumenalnych. Tym, którzy przez roczną pracę pogłębiali zrozumienie tajemnicy chrztu świętego, wkraczając powoli i systematycznie na drogę dojrzałości chrześcijańskiej. - Oaza to miejsce, gdzie możesz poczuć się częścią czegoś większego, gdzie spotkasz ludzi z pasją, którzy pragną zmienić świat! Niektórzy mówią, że oaza to intensywne przeżycie wiary. I rzeczywiście, rekolekcje są pełne wyzwań, a program oazowy często pozostawi ślad na dalszej drodze życia uczestników. Ale to właśnie dzięki temu, wielu młodych decyduje się na kontynuowanie swojej drogi w Ruchu Światło-Życie - powiedział ks. Paweł Rybka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję