Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Mali tułacze z Litzmannstadt

2024-07-08 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na Placu Katedralny im. św. Jana Pawła II można oglądać wystawę zatytułowaną „Mali tułacze z Litzmannstadt. Dzieci wysiedlane przez Centralę Przesiedleńczą w Łodzi w latach 1939-1944”.

W postaci fotografii i tekstów przedstawia ona losy najmłodszych wysiedleńców z łódzkich obozów Centrali Przesiedleńczej – dziecięcych ofiar niemieckiego planu demograficznej przebudowy Europy. Każdy z pięciu zbiorów posterów opowiada o innym aspekcie akcji wysiedleńczej. Ogromne wrażenie robią duże fotografie dzieci, które były więzione m.in. w obozie przy ulicy Łąkowej czy w obozie przesiedleńczym Radogoszczy w Łodzi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Część ze zdjęć jest podpisanych imieniem, ale są też fotografie dzieci „bezimiennych”. Osobna plansza opowiada o akcji wysiedleńczej jakiej Niemcy dokonali w nocy na osiedlu Montwiłła-Mireckiego na Zdrowiu. Inne plansze mówią o germanizacji polskich dzieci oraz selekcji dzieci, jaką stosowali okupanci. Ostatnie banery ukazują dramatyczne liczby dotyczące liczby przesiedlonych dzieci.

Reklama

– Do 1941 r. z Generalnego Gubernatorstwa do kraju Warty wysiedlono ponad 280 tysięcy osób. Do 1944 roku 345 tysięcy osób usunięto z ich domów i przesiedlono w obrębie kraju Warty. Aż 250 tysięcy osób trafiło do obozów w Łodzi i Konstantynowie Łódzkim. Przepustowość łódzkich obozów wynosiła około 15 tysięcy osób – tyle osób mogło jednocześnie przebywać w placówkach centrali przesiedleńczej w Łodzi. 4 tysiące osób poniosło śmierć w łódzkich obozach przesiedleńczych. Większość stanowiły dzieci – głosi fragment wystawy. Autorem wystawy jest Jacek Wawrzynkiewicz, scenariusz wystawy i opracowanie treści stworzyła dr Katarzyna Czekaj-Kotynia i dr Ludwika Majewska, zaś za projekt graficzny odpowiadała Edyta Łaszkiewicz. Przygotowania obiektów dokonał Dział Zbiorów Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

Wystawa zrealizowana została w ramach projektu pn. „Obóz przesiedleńczy na Radogoszczu jako przyczynek do badań i popularyzacji wiedzy o wysiedleniach z Łodzi i Kraju Warty” współfinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w ramach programu „Miejsca pamięci i trwałe upamiętnienia w kraju 2023” oraz ze środków dotacji celowej Urzędu Miasta Łodzi.

Wcześniej wystawę można było obejrzeć m.in. na dziedzińcu Muzeum Tradycji Niepodległościowych na łódzkiej Radogoszczy.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łask: Wierzący nie może kierować się opinią innych o Eucharystii

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa po uroczystej mszy świętej w kolegiacie, ulicami Łasku przeszła tradycyjna procesja do czterech ołtarzy.

CZYTAJ DALEJ

Co się dzieje u ks. Olszewskiego?

2024-07-23 10:01

[ TEMATY ]

Ks. Michał Olszewski

Profeto

Dr Michał Skwarzyński, który jest jednym z obrońców księdza Olszewskiego, w rozmowie z telewizją wPolsce ujawnił kolejne informacje na temat swojego klienta. Okazuje się, że niektóre szykany ze strony Prokuratury Krajowej jeszcze się nie zakończyły. Adwokat przekazał też, że w najbliższym czasie do instytucji europejskich trafią jego skargi ws. tortur, które stosowano wobec duchownego - czytamy na portalu wpolityce.pl.

Musimy zaprzeczyć informacjom przekazanym przez szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Ksiądz Olszewski nie otrzymywał na stacji benzynowej żadnej kawy, ani „przekąsek”, o których była mowa w komunikacie (w relacji duchownego znalazł się fragment o stacji paliowej znanego koncernu, gdzie zatrzymali się funkcjonariusze ABW, po zatrzymaniu go - red.). Mam więc apel do szefa ABW, proszę pokazać rachunki za zakup tych produktów mojemu klientowi - mówił mec. Skwarzyński w rozmowie z telewizją wPolsce.

CZYTAJ DALEJ

Sejm ustanowił rok 2025 Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów w Gnieźnie

2024-07-24 18:55

[ TEMATY ]

sejm

król

wikipedia.org

Mieszko II

Mieszko II

Sejm ustanowił rok 2025 Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów w Gnieźnie. "Pielęgnowanie pamięci o początkach polskiej państwowości jest naszym obowiązkiem. To również świadectwo roli, jaką Polska odgrywała na świecie przez minione tysiąclecia" - głosi uchwała.

Za uchwałą głosowało 245 posłów, 181 było przeciw, 18 wstrzymało się od głosu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję