Reklama

Niedziela Łódzka

Zmiany proboszczowskie w czterech parafiach Archidiecezji Łódzkiej

2024-07-08 10:14

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zgodnie z decyzjami metropolity łódzkiego, kard. Grzegorza Rysia, z dniem 6 lipca br. dokonały się zmiany personalne proboszczów w czterech parafiach na terenie Archidiecezji Łódzkiej.

Uroczyste wprowadzenie w urząd proboszcza tzw. instalacja odbyła się w niedzielę, 7 lipca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nowymi proboszczami zostali: ks. Robert Nowak, ks. Marek Milcarek, ks. Bogdan Marciniak, Andrzej Borczyk.

Reklama

Nowym proboszczem parafii pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela w Łodzi został ks. Robert Nowak, dotychczasowy proboszcz parafii Świętego Stanisława Kostki i Najświętszej Maryi Panny – Matki Kościoła w Karlinie, który pełnił ten urząd przez ostatnie 5 lat.

Natomiast ks. kan. Grzegorz Klimkiewicz, dotychczasowy proboszcz parafii Najświętszego Zbawiciela w Łodzi, pełniący ten urząd od 5 VII 2007, a więc 17 lat, odchodzi w stan spoczynku.

W minioną niedzielę posługę proboszczowską w parafii pw. Świętego Stanisława Kostki i Najświętszej Maryi Panny – Matki Kościoła w Karlinie rozpoczął ks. Marek Mielcarek, który dotychczas był wikariuszem parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Łodzi na Placu Kościelnym.

Proboszczem parafii pod wezwaniem Świętego Wawrzyńca, Diakona i Męczennika w Solcy Wielkiej został mianowany ks. Bogdan Marciniak, dotychczasowy proboszcz parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Łodzi, który pełnił ten urząd przez ostatnie 12 lat.

Do parafii Zmartwychwstania Pańskiego na łódzkich Chojnach został mianowany proboszczem ks. Andrzej Borczyk, który przez ostatnie 10 lat pełnił urząd proboszcza w parafii pw. Świętego Wawrzyńca, Diakona i Męczennika w Solcy Wielkiej.

Każdy z wyżej wymienionych duchownych rozpoczynając posługę proboszczowską w myśl Kodeksu Prawa Kanonicznego (Kan. 528-§1) jest obowiązany - zatroszczyć się o to, ażeby przebywającym w parafii głoszone było nieskażone Słowo Boże. Stąd zabiega o to, by wierni byli właściwie o prawdach wiary pouczeni, zwłaszcza przez głoszenie homilii w niedziele i święta nakazane oraz przez nauczanie katechetyczne. Popiera też dzieła, poprzez które jest propagowany duch ewangeliczny, również w zakresie sprawiedliwości społecznej. W sposób szczególny troszczy się o katolickie wychowanie dzieci i młodzieży. Wszelkimi siłami zabiega, korzystając także z pomocy wiernych, ażeby ewangeliczne orędzie dotarło również do tych, którzy przestali praktykować albo nie wyznają prawdziwej wiary.

Natomiast w §2 Kodeks Prawa Kanonicznego wskazuje na to, że - Proboszcz troszczy się o to, ażeby sprawowanie Eucharystii stało się centrum parafialnego zgromadzenia wiernych. Pracuje nad tym, by wierni wzmacniali się przez pobożne uczestniczenie w sakramentach, a zwłaszcza często przystępowali do sakramentów Najświętszej Eucharystii i pokuty. Stara się również o to, by wierni modlili się, także w rodzinach, oraz świadomie i czynnie uczestniczyli w liturgii. Proboszcz, pod władzą biskupa diecezjalnego, winien kierować liturgią w swojej parafii i czuwać nad tym, by nie wkradły się do niej nadużycia.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Wspólna pomoc w przeddzień rocznicy tragedii

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Caritas Archidiecezji Łódzkiej

W związku ze zbliżającą się rocznicą tragicznej eksplozji, która miała miejsce w Bejrucie, 4 sierpnia 2020 roku, Arcybiskup Łódzki Grzegorz Ryś wraz z Caritas Archidiecezji Łódzkiej, Stowarzyszeniem „Dom Wschodni” oraz parafiami archidiecezji łódzkiej organizują pomoc – materialną i duchową – dla chrześcijan Libanu, którzy cały czas potrzebują wsparcia.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2024 r.

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: pożary szaleją w pobliżu sanktuarium w Fatimie

2024-07-24 19:44

[ TEMATY ]

Fatima

Portugalia

Adobe Stock

Kilkuset strażaków walczy w powiecie Ourem, w środkowej Portugalii, z dużych rozmiarów pożarami lasów. Jak poinformowała portugalska obrona cywilna, ogień rozprzestrzenia się z dużą szybkością z powodu porywistego wiatru oraz dużego wysuszenia terenu spowodowanego przez utrzymujące się od połowy lipca upały. Od soboty w kilku miejscach kraju temperatury sięgnęły 40 stopni Celsjusza, co utrudnia walkę strażaków z żywiołem. Według informacji portugalskich służb straż pożarna przejęła kontrolę nad pożarem, który rozprzestrzenia się około 6 km na zachód od należących do sanktuarium fatimskiego domów rodzinnych świętych Hiacynty i Francisco Marto oraz ich kuzynki Łucji dos Santos, które w 1917 r. doświadczały objawień maryjnych w Fatimie.

W akcjach gaszenia pożarów w powiecie Ourem bierze w środę udział ponad 220 strażaków wspomaganych przez 11 samolotów i śmigłowców gaśniczych. Z informacji przekazanych przez ekipy ratownicze do środowego wieczora ogień nie zbliżył się do terenów zabudowanych, choć lokalne służby rozważają ewakuację miejscowej ludności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję