Reklama

Niedziela Łódzka

Rok temu papież Franciszek ogłosił abp. Rysia kardynałem Kościoła rzymskiego

2024-07-09 18:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Ks. Paweł Kłys

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dokładnie rok temu, 9 lipca, podczas południowej modlitwy Anioł Pański Ojciec Święty Franciszek ogłosił, że na dzień 30 września 2023 roku zwołuje Konsystorz, podczas którego kreuje 21 nowych kardynałów. Wśród nazwisk odczytanych przez Ojca Świętego znalazło się jedno nazwisko z Polski, nazwisko metropolity łódzkiego – arcybiskupa Grzegorza Rysia.

- Ja nie oglądałem niedzielnej modlitwy Anioł Pański, gdyż byłem umówiony, w takim wąskim gronie na zebranie na temat 600-lecia Łodzi, które przypada 29 lipca. Przyszły do mnie dwie osoby i zajęliśmy się tym tematem. Jakieś 10 czy 15 minut po godzinie dwunastej zaczęły się jakieś dziwne wiadomości i telefony, z których nic nie rozumiałem. W końcu ktoś mi tak wyraźnie napisał czy powiedział, że Ojciec Święty mianował mnie kardynałem, to był moment w którym – mój brat lekarz mówi, że serce nie boli, ale mnie rozbolało i siadłem tak dość mocno w fotelu – mówił kard. Ryś po swojej nominacji. - Cieszę z racji na Łódź. To jest jeszcze ciągle w takim dalekim echu 100-lecia diecezji. Ten rok jest również szczególny dla miasta, bo wiąże się to z 600-leciem lokacji miasta Łodzi. Dobrze, że w Kościele powszechnym ludzie dowiedzą się, że jest taki Kościół w Łodzi. Ja uważam, że ten Kościół ma do zaproponowania coś w Kościele powszechnym, ma czym się dzielić. Jak ta nominacja posłuży temu, żeby Kościół Łódzki gdzieś szerzej zaistniał w świadomości eklezjalnej to chwała Bogu! – zauważył metropolita łódzki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Należy podkreślić, że w 100-letniej historii Diecezji Łódzkiej to pierwszy kardynał, który jest również arcybiskupem, metropolitą łódzkim oraz drugi w Archidiecezji Łódzkiej po Łodzianinie kardynale Konradzie Krajewskim – jałmużniku papieskim. - Kiedy arcybiskup Ryś został ogłoszony kardynałem byłem wtedy w górach – w Beskidzie Sądeckim i nie mogłem oglądać ani słuchać modlitwy Anioł Pański – mówi kard. Krajewski. - Kiedy przyjechałem, ktoś ze znajomych powiedział do mnie – czemu nam nic nie powiedziałeś i ukrywałeś tak wielką rzecz! Jaką rzecz? – zapytałem. - No to, że arcybiskup Ryś został kardynałem – usłyszałem.

Reklama

Od razu pobiegłem do telefonu, który miałem przy krzyżu, bo tylko tam jest zasięg i próbowałem zadzwonić do Niego. Ja nie wiem, co ja wtedy mówiłem, ale mówiłem z tak wielką radością, ja się tak cieszyłem, gdyż kard. Ryś to jest człowiek na wskroś ewangeliczny. To jest człowiek, który żyje w środku Ewangelii. On jest cały Kościołem Łódzkim – zauważa kard. Ryś.

Konsystorz, podczas którego kard. Grzegorz Ryś otrzymał biret i pierścień kardynalski, odbył się w sobotę 30 września 2023 roku na Placu Świętego Piotra w Wtykanie. Uroczystości przewodniczył Ojciec Święty Franciszek. Aktualnie mamy 5 polskich kardynałów, a w śród nich są: kard. Stanisław Dziwisz – emerytowany metropolita krakowski, kard. Stanisław Ryłko - archiprezbiter bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie, kard. Kazimierz Nycz – metropolita warszawski, kard. Konrad Krajewski – jałmużnik papieski, kard. Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piotrków Tryb.: 53. Różaniec na ulicach maista

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum prywatne M. Hubki

Z Maryją w codzienności

Z Maryją w codzienności

Sierpień jest miesiącem, podczas którego w Kościele katolickim obchodzi się kilka ważnych świąt maryjnych. W pierwszą sobotę, tj. 5 sierpnia 2023 r. odbędzie się również 53. Męski Różaniec ulicami Piotrkowa Trybunalskiego.

CZYTAJ DALEJ

Prof. Bralczyk: dajmy językowi się rozwijać, ale nie głośmy chwały feminatywów

2024-07-21 10:10

[ TEMATY ]

język polski

Adam Koprowski

Prof. Jerzy Bralczyk

Prof. Jerzy Bralczyk

Dajmy językowi się rozwijać, ale nie głośmy chwały feminatywów, bo przecież nie na tym polega nasz stosunek do płci – powiedział PAP prof. Jerzy Bralczyk, językoznawca.

PAP: Dzień dobry, panie profesorze. A może powinnam raczej powiedzieć dobry wieczór?

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: pożary szaleją w pobliżu sanktuarium w Fatimie

2024-07-24 19:44

[ TEMATY ]

Fatima

Portugalia

Adobe Stock

Kilkuset strażaków walczy w powiecie Ourem, w środkowej Portugalii, z dużych rozmiarów pożarami lasów. Jak poinformowała portugalska obrona cywilna, ogień rozprzestrzenia się z dużą szybkością z powodu porywistego wiatru oraz dużego wysuszenia terenu spowodowanego przez utrzymujące się od połowy lipca upały. Od soboty w kilku miejscach kraju temperatury sięgnęły 40 stopni Celsjusza, co utrudnia walkę strażaków z żywiołem. Według informacji portugalskich służb straż pożarna przejęła kontrolę nad pożarem, który rozprzestrzenia się około 6 km na zachód od należących do sanktuarium fatimskiego domów rodzinnych świętych Hiacynty i Francisco Marto oraz ich kuzynki Łucji dos Santos, które w 1917 r. doświadczały objawień maryjnych w Fatimie.

W akcjach gaszenia pożarów w powiecie Ourem bierze w środę udział ponad 220 strażaków wspomaganych przez 11 samolotów i śmigłowców gaśniczych. Z informacji przekazanych przez ekipy ratownicze do środowego wieczora ogień nie zbliżył się do terenów zabudowanych, choć lokalne służby rozważają ewakuację miejscowej ludności.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję