W dniach 16-17 listopada br. w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbył się V Międzynarodowy Kongres „Katolicy i kultura: szanse i zagrożenia”.
Kongres otworzył o. dr Zdzisław Klafka, rektor uczelni, zaś wykład inauguracyjny wygłosił kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej. W referacie zatytułowanym „Człowiek jako osoba podmiotem i celem kultury” podkreślił, że kultura, pochodząc od człowieka, jest zogniskowana wokół człowieka i przenika do jego wnętrza, jego natury i egzystencji. Wyjaśnił, że to właśnie chrześcijaństwo wydobyło najgłębszy i najważniejszy poziom bycia człowiekiem w wymiarze uniwersalnym, a więc odnoszącym się do każdego człowieka.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Na temat katolicyzmu w Azji na przykładzie Chin i Filipin mówił prof. Alfredo Co z Uniwersytetu św. Tomasza w Manili na Filipinach. Podkreślił, że Filipiny są jedynym katolickim krajem w południowo-wschodniej Azji. Zwrócił uwagę, że katolicka ewangelizacja w Chinach przechodzi najtrudniejszy czas.
Reklama
Reprezentantem Afryki był dr Aimable-André Dufatanye z Nigerii, mówiący na temat kulturowych, socjologicznych i religijnych przemian w Afryce w kontekście globalizacji. Za bolączkę afrykańskich społeczeństw - poza ubóstwem -uznał „antykulturę” ucisku, korupcji, niesprawiedliwości i morderstw. - Ja nazywam się Dufatanye, co dosłownie znaczy „Pokażmy solidarność”. Moi rodzice, dając mi to nazwisko, wierzyli mocno, że solidarność jest wielką wartością i jednocześnie ważną cnotą - wyjaśniał prelegent.
O zagrożeniach wobec australijskiej kultury ze strony rosnącej dominacji sekularyzmu, postmodernizmu i multikulturalizmu mówił Robert Dugdale, artysta operowy z Antypodów. - Jako że Australia zmierza w kierunku dominacji sekularyzmu, coraz trudniej jest zwolennikom prawdy i tradycyjnej sztuki mówić o Bogu w sferze publicznej.
Jednym z amerykańskich prelegentów był aktor Chuck Huber, który przyznał, że katolicka publiczność często bije mu brawo, kiedy mówi o swojej rodzinie: że ma żonę i sześcioro dzieci, ponieważ oznacza to, że jest za życiem.
W kongresie uczestniczyli także prelegenci z Indii, Wenezueli, Hiszpanii, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Polski - nasz kraj reprezentował prof. Piotr Jaroszyński.