W homilii bp Wętkowski odniósł się do odczytanej Ewangelii wg św. Jana o rozmnożeniu chleba i ryb. - Jeśli uświadomimy sobie, że ten moment Ewangelii zapowiada Eucharystię, to zrozumiemy, że nie chodzi tylko o zaspokojenie głodu fizycznego, ale duchowego. Przychodzimy tu dziś, aby nasycić swoją duszę, swoje serce, umocnić się na tej drodze, na której jesteśmy - powiedział biskup zaznaczając, że zgromadzony tłum bez obecności Chrystusa nie stanowi jedności i wspólnoty.
Odnosząc się do tematu tegorocznych spotkań trzeźwościowych, którym była nadzieja, bp Wętkowski zaznaczył, że można ją dostrzec w miłości, sukcesie, pozycji, pieniądzu, zdrowiu czy sprawach materialnych. Jednak człowiek z natury dąży do czegoś, co go przekracza. Do nadziei, która się nie kończy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
- W nadziei jest sam Bóg. On jest fundamentem nadziei. Jeśli słyszymy o Królestwie Bożym, to musimy pamiętać, że Jego Królestwo jest tam, gdzie Bóg jest kochany. Gdzie dociera do ludzi miłość Boga, tam jest Jego królestwo - wskazywał duchowny.
Tegoroczne licheńskie spotkania trzeźwościowe zgromadziły ok. 15 tysięcy osób uzależnionych oraz ich rodzin. Przez cały dzień trwały rozmowy z psychologami, terapeutami uzależnień oraz doradcami rodzinnymi. Poprzedziło je uczestnictwo w porannej Drodze Krzyżowej, której przewodniczył ks. Stanisław Kowalski.
W samo południe, na placu przed licheńską bazyliką nastąpiła oficjalna inauguracja tegorocznych spotkań trzeźwościowych, której dokonał ks. Jarosław Hybaza MIC, dyrektor Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym.
Tradycyjnie wręczono także statuetkę „Pelikan”, która przyznawana jest osobom zasłużonym dla środowisk trzeźwościowych w Polsce. W tym roku wyróżnienie z rąk bpa Tadeusza Bronakowskiego, przewodniczącego Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych odebrał Felek, alkoholik.
Podczas licheńskiego wydarzenia, w bazylice modlono się za osoby, które „odeszły na wieczny mityng”. Odnosząc się do hasła tegorocznych spotkań - „Bogaci w nadzieję” - bp Bronakowski stwierdził, że człowiek bogaty w chrześcijańską nadzieję odznacza się równocześnie głęboką wiarą i miłością, ponieważ te cnoty są nierozłączne. Podkreślił, że modlitwa za zmarłych ze środowisk trzeźwościowych to świadectwo wiary, że miłość jest silniejsza niż śmierć.
Reklama
W ramach Spotkań odbyły się mityngi tematyczne, wśród których znalazły się m.in. spotkania dla: anonimowych alkoholików, hazardzistów, nikotynistów, jedzenioholików, depresantów, przemocowców czy narkomanow.
Po Mszy św. wręczone także zostały pamiątkowe dyplomy dla osób, które wytrwały w trzeźwości 25 lub 30 lat. Przez cały dzień można było także nabyć fachową literaturę.
31. Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe w Licheniu zakończy niedzielna Msza św. przed cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej o godz. 7.30.
W przyszły roku tematem przewodnim 32. Ogólnopolskich Spotkań Trzeźwościowych w Licheniu będzie hasło „Wdzięczni za nowe życie”.