W listopadowym jeszcze nastroju doktoranci z Katedry Chrystologii KUL, prowadzonej przez ks. prof. Jerzego Szymika, zorganizowali seminarium otwarte na temat Misterium światła. Inspiracją do jego podjęcia był ostatni list apostolski Jana Pawła II Rosarium Virginis Mariae, a zwłaszcza zaproponowane w nim tajemnice świetliste. Stały się one pretekstem do tego, by wspólnie zastanowić się nad fenomenem światła, nad jego tajemnicą, nad misterium Chrystusa ostatecznie, bo to On jest przecież Światłością świata, Światłością ze Światłości.
Gościem honorowym tego spotkania był abp Józef Życiński. Jako filozof mówił o naturze światła od strony fizyki. Podkreślał, że nadzwyczajność światła nie polega na jego podwójnej naturze (korpuskularno-falowej), ale tkwi przede wszystkim w tym, że dzięki niemu człowiek może oglądać i opisywać całe piękno świata. Do misterium światła w swoich wystąpieniach starali się także zbliżyć studenci. Mówili oni o tajemnicy światła w Piśmie Świętym, u Ojców Kościoła, w teologii scholastycznej, w duchowości i mistyce, a także w tradycji Kościołów wschodnich, w teologii współczesnej oraz liturgii. Ich referaty były promykami, które razem stworzyły duży promień oświetlający tajemnicę światła.
To wspólne poszukiwanie prawdy o świetle nie pozostało jednak tylko w warstwie teoretycznej. Był także i czas na to, by wszyscy uczestnicy seminarium mogli aktywnie włączyć się do wspólnej pracy. Jej owocem były dopowiedzenia do nowych - świetlistych - tajemnic różańcowych.
Tęsknota za światłem jest w każdym z nas. A Chrystus - Światło prawdziwe - na tę tęsknotę dzisiaj odpowiada. Rodzi się w Betlejem. Rodzi się w naszych sercach.
Pomóż w rozwoju naszego portalu