Reklama

Kościół

Rzecznik Praw Obywatelskich zainterweniuje w sprawie ks. Olszewskiego?

Niedawno minęło pół roku, odkąd ks. Michał Olszewski przebywa w areszcie, w którym traktowany jest jak groźny przestępca. Dzieje się to, pomimo że w świetle prawa cały czas jest osobą niewinną. Nie tylko sam areszt, ale także szereg innych okoliczności tej sprawy, rażąco naruszały prawa ks. Michała do obrony i uczciwego procesu, dlatego Fundacja Grupa Proelio przygotowała apel do Zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich o interwencję w tej sprawie Podpisało się pod nim ponad 25 tysięcy osób.

[ TEMATY ]

Ks. Michał Olszewski

Telewizja Republika

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzięki tak licznemu zaangażowaniu apel został potraktowany bardzo poważnie - pomimo że Fundacja kierowała go do Zastępcy Rzecznika (zajmował się sprawą prześladowań ks. Michała w pierwszych dniach po jego zatrzymaniu), odpowiedział na niego sam Rzecznik Praw Obywatelskich.

Prof. Marcin Wiącek przekazał, że już zajmuje się sprawą i bada zarówno kwestię naruszenia praw i wolności ks. Michała oraz urzędniczek Funduszu Sprawiedliwości po ich zatrzymaniu, jak i naruszenia ich prawa do obrony i rzetelnego procesu. Zapewnił, że rozważy podjęcie czynności, także w zakresie poruszonym w naszym wniosku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

CAŁOŚĆ APELU:

Szanowny Pan Wojciech Brzozowski, Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich

Bardzo dziękujemy za podjęcie interwencji w związku z doniesieniami o naruszeniu praw ks. Michała Olszewskiego podczas jego zatrzymania i poproszenie Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Komendanta Stołecznego Policji o wyjaśnienia.

Jednocześnie chcemy poprosić o dokonanie analizy także innych okoliczności sprawy. Zwracamy uwagę na poniższe fakty.

1. Zarówno sędziowie, którzy orzekli o skierowaniu ks. Michała do aresztu tymczasowego jak i oskarżający go prokuratorzy powinni wyłączyć się ze sprawy. Sprawa ma oczywisty wydźwięk polityczny, ewentualne skazanie ks. Michała, będzie obciążać poprzedni rząd, zwłaszcza Ministerstwo Sprawiedliwości.

Reklama

Z tego powodu skandalem jest to, że o areszcie tymczasowym ks. Michała decydowali sędzia Piotr Kluz, który był wiceministrem sprawiedliwości za rządów PO-PSL oraz sędzia Anna Kuzaj, należąca do skrajnie upolitycznionego stowarzyszenia Iustitia, której Mężowi postawiono za poprzedniej władzy zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Skandalem jest też to, że sprawę prowadzą zdegradowani przez Ministra Zbigniewa Ziobrę prokuratorzy Marzena Kowalska i Piotr Woźniak.

Zarówno sędziowie jak i prokuratorzy mogą nie być obiektywni, gdyż mają osobiste i polityczne motywy do tego, aby skazać ks. Michała Olszewskiego, niezależnie od tego czy faktycznie dopuścił się stawianych mu zarzutów

2. W czerwcu, w przededniu rozprawy, w czasie której miano rozstrzygnąć kwestie przedłużenia aresztu dla ks. Michała Olszewskiego, Minister Adam Bodnar zawiesił władze przedmiotowego Sądu Okręgowego. Sędziowie mają świadomość, że sprawa ks. Michała ma ogromne znaczenie polityczne. Zawieszenie władz Sądu mogło więc zostać odebrane jako forma presji na wydanie wyroku zgodnego z oczekiwaniem Ministra.

3. Decyzja Sądu Okręgowego z 28 sierpnia o przedłużeniu aresztu tymczasowego ks. Michałowi Olszewskiemu jest prawnym skandalem - sąd niższej instancji nie może kwestionować decyzji sądu wyższej instancji, chyba że pojawiły się nowe dowody lub okoliczności sprawy. Tymczasem prokurator na rozprawie sam przyznał, że żaden nowy materiał dowodowy się nie pojawił. Jedyną nową okolicznością miały być nowo postawione zarzuty o rzekomym działaniu w zorganizowanej grupie przestępczej.

Reklama

Prokuratura w sprawie ks. Michała Olszewskiego kolejny już raz zawnioskowała o przedłużenie aresztu dokładając nowy zarzut, który spokojnie mogła postawi kilka miesięcy wcześniej. Nie powinna tego robić, a sąd nie powinien ulegać takim manipulacjom.

4. Krzysztof Wąsowski, adwokat ks. Michała, podnosi, że uniemożliwia się mu udział w czynnościach procesowych m. in. w przesłuchaniu ważnych świadków i odmawia się dostępu do części akt sprawy. Jednocześnie prokuratura przyzwala na to, by mały świadek koronny Tomasz Mraz publicznie snuł własną narrację i wyrywkowo przedstawiał informacje dotyczące śledztwa, a media otrzymują z prokuratury „przecieki” z tajnych materiałów.

5. Media, politycy, a nawet przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości nieustannie przedstawiają księdza Michała Olszewskiego w sposób, mający go obrzydzić odbiorcom ich treści oraz przesądzający o jego winie, co może później rzutować na stosunek, jaki do księdza będą mieli sędziowie orzekający w jego sprawie.

Reklama

Media regularnie zarzucają ks. Olszewskiemu, że środki pozyskane z Funduszu Sprawiedliwości chciał wykorzystać na budowę „imperium medialnego”. Sugestię taką zawarł także Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar, który w wydanym oświadczeniu napisał, że „sposób realizacji inwestycji wskazywał, że jej działalność będzie odbiegała od celów Funduszu Sprawiedliwości.”. Ponadto, Koalicja Obywatelska niedawno przedstawiła go w swoim spocie jako malwersanta, który miał wyłudzić pieniądze z Funduszu dla ofiar przestępstw. Są to oczywiste kłamstwa. Sąd oceni czy Fundacja Profeto mogła otrzymać dotację z Funduszu Sprawiedliwości, ale nie ulega wątpliwości, że dotacja była wydatkowana zgodnie z przeznaczeniem – na budowę ośrodka pomocy dla ofiar przestępstw.

6. Naruszeniem praw ks. Michała jest sam fakt trzymania go tak długo w areszcie, gdy w tej sprawie nie ma obawy matactwa i gdy prokuratura nie zabezpiecza żadnych nowych dowodów. Areszt nie może być karą.

Wszystkie powyższe fakty naruszają zasadę domniemania niewinności oraz prawo ks. Michała Olszewskiego do sprawiedliwego procesu i obrony. Dlatego chcemy poprosić Pana o podjęcie interwencji w celu zapewnienia poszanowania tych konstytucyjnych praw.

Prosimy Pana także o podjęcie interwencji w sprawie urzędniczek funduszu Sprawiedliwości, których prawa łamane są niemal w identyczny sposób.

2024-10-02 08:06

Ocena: +22 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

[ TEMATY ]

modlitwa

protest

manifestacja

Areszt

publiczny różaniec

Ks. Michał Olszewski

Br. Kacper Grabowski CSsR, Radio Maryja

Protest pod Aresztem Śledczym w Warszawie-Służewcu w obronie ks. Michała Olszewskiego

Protest pod Aresztem Śledczym w Warszawie-Służewcu w obronie ks. Michała Olszewskiego

Przed Aresztem Śledczym w Warszawie-Służewcu zgromadziły się wczoraj tłumy manifestujących w obronie ks. Michała Olszewskiego. Wierni odmówili Różaniec w łączności z Radiem Maryja w intencji uwięzionego kapłana. Wydarzenie śledziły kamery Telewizji Trwam.

Jak informowaliśmy wcześniej, już w poniedziałek od rana pod miejscem przetrzymywania ks. Olszewskiego zbierały się osoby chcące zaprotestować przeciwko metodom, jakie stosuje prokuratura wobec zatrzymanego duchownego. To pokłosie pojawienia się w przestrzeni publicznej opisów przeżyć z pierwszych dni po zatrzymaniu, które kapłan relacjonował swoim najbliższym.
CZYTAJ DALEJ

Do stworzenia wizerunku człowieka z Całunu Turyńskiego potrzebna byłaby energia trzęsienia ziemi?

2025-02-04 20:30

[ TEMATY ]

całun turyński

Wikipedia (domena publiczna)

"Do stworzenia wizerunku człowieka z Całunu Turyńskiego potrzebna byłaby energia dużego trzęsienia ziemi?". Oto ono. 33 rok naszej ery. Epicentrum pod Jerozolimą, największy wstrząs w dniu ukrzyżowania, wstrząsy wtórne w dniu zmartwychwstania.

Czy w momencie śmierci Jezusa Chrystusa rzeczywiście doszło do trzęsienia ziemi? W Ewangelii według św. Mateusza czytamy: „A oto zasłona przybytku rozdarła się na dwoje, od góry aż do dołu, ziemia się zatrzęsła, a skały się rozpadły” (Mt 27,51). Teraz, po dwóch tysiącleciach, naukowcy wreszcie zaczynają łączyć biblijne opisy z fizycznymi dowodami. Badania geologiczne w rejonie Morza Martwego i Jerozolimy rzucają nowe światło na wydarzenia opisywane w Piśmie Świętym.
CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: Pasterz nie może być trzciną, która ugina się przy podmuchu wiatru

2025-02-05 18:25

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Abp Antonio Guido Filipazzi

Grzegorz Gałązka

5 lutego 2011 r., dokladnie 14 lat temu, Benedykt XVI udzielił sakry biskupiej pięciu kapłanom: Chińczykowi, Hiszpanowi, Wenezuelczykowi i dwom Włochom. Trzech z nich - ks. Savia Hona Tai-Fai, ks. prał. Marcella Bartolucciego i ks. prał. Celsa Morgę Iruzubietę - w grudniu ub.r. mianował sekretarzami różnych kongregacji Kurii Rzymskiej, a dwóch - ks. prał. Antonia Guida Filipazziego i ks. prał. Edgara Penę Parrę - w styczniu br., nuncjuszami apostolskim. Publikujemy homilię, którą wygłosił ówczesny papież.

«Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo» (Łk 10, 2). Te słowa z Ewangelii dzisiejszej Mszy św. w tej chwili dotyczą szczególnie bezpośrednio nas. Jest to czas misji: Pan posyła was, drodzy przyjaciele, na swoje żniwo. Powinniście współpracować w posłannictwie, o którym mówi prorok Izajasz w pierwszym czytaniu: «Pan (...) Posłał mnie, abym głosił dobrą nowinę ubogim, bym opatrywał rany serc złamanych» (Iz 61, 1). Na tym polega praca przy żniwie na polu Bożym, na polu historii ludzkiej — na niesieniu ludziom światła prawdy, na uwalnianiu ich od ubóstwa prawdy, które jest prawdziwym smutkiem i prawdziwym ubóstwem człowieka. Na niesieniu im radosnej wieści, która jest nie tylko słowem, ale wydarzeniem: sam Bóg, we własnej osobie, przyszedł do nas. Bierze nas za rękę, pociąga nas ku górze, do siebie, i dzięki temu zranione serce zostaje uleczone. Dziękujmy Panu za to, że posyła robotników na żniwo historii świata. Dziękujmy za to, że posyła was, za to, że powiedzieliście «tak» i że teraz ponownie wypowiecie swoje «tak», aby być robotnikami Pana dla ludzi.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję