Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 28/2013, str. 6

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jubileusz kapłański księży paulistów

Dziękczynienie za 25 lat kapłaństwa

Trzej księża pauliści: ks. Tomasz Lubaś, ks. Ryszard Rosa i ks. Sławomir Sznurkowski dziękowali 27 czerwca na Jasnej Górze za 25 lat kapłaństwa. Mszy św. dziękczynnej odprawionej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy.

Srebrni jubilaci przyjęli święcenia kapłańskie 30 czerwca 1988 r. z rąk bp. Jerzego Dąbrowskiego, ówczesnego zastępcy Sekretarza Episkopatu Polski. Uroczystość miała miejsce w parafii św. Franciszka z Asyżu w Częstochowie. Były to drugie święcenia kapłańskie w zgromadzeniu po odrodzeniu na ziemiach polskich. Towarzystwo Świętego Pawła powstało 20 sierpnia 1914 r. we Włoszech i było pierwszym zgromadzeniem Rodziny Świętego Pawła, założonej przez włoskiego kapłana - bł. Jakuba Alberione. Zgromadzenie liczy obecnie ok. 1100 członków w 120 wspólnotach w 30 krajach świata na wszystkich kontynentach. - Wasz założyciel wyprzedził sprawy, które są ważne również dzisiaj, np. to, że mamy szukać nowych dróg ewangelizacji. A on przez swój charyzmat pokazuje, jak można trafić do człowieka nie tylko suchym słowem, ale różnymi formami oddziaływania. Wszystkie wasze radości, tajemnice chwalebne i bolesne czynię intencją tej Mszy św. - powiedział bp Długosz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W uroczystości uczestniczyli m.in.: ks. Innocenzo Dante, odnowiciel Zgromadzenia Paulistów w Polsce; ks. Bogusław Zeman, prowincjał Towarzystwa Świętego Pawła; s. Marina Beretti, matka generalna Sióstr Apostolinek, oraz licznie zgromadzeni kapłani, członkowie Rodziny Świętego Pawła, rodziny i przyjaciele jubilatów. W imieniu jubilatów ks. Sławomir Sznurkowski dziękował Bogu i zebranym gościom.

Nauczyciele i wychowawcy

„Wierzę w Jezusa”

Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców po raz 76. odbyła się na Jasnej Górze 2 lipca, pod hasłem: „Wierzę w Jezusa”. Zgromadziła ok. 10 tys. osób. - Nauczyciele przyjeżdżają na pielgrzymkę, zostawiając swoją rzeczywistość, by się umocnić. Uczą się wiary, mówiąc najprościej. To nie jest instruktaż zawodowy, tu, na Jasnej Górze, oni nie uczą się kolejnych metod pedagogicznych, lecz uczą się wiary - zaznaczył bp Edward Dajczak, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Krajowego Duszpasterstwa Nauczycieli.

Mszy św. na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej Wiesław Śmigiel. W modlitwie uczestniczyli m.in.: bp Edward Dajczak oraz biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger.

- Trzeba mieć silne powołanie i dużo siły, aby w natłoku biurokracji, sprawozdawczości i zmieniających się programów nauczania nie stracić z oczu ucznia i jego problemów. Czasem można odnieść wrażenie, że każda formacja polityczna stawia sobie za punkt honoru, aby przeprowadzić kolejną reformę szkolnictwa. Można się pogubić w tych zmianach, uzupełnieniach i korektach - mówił w homilii bp Śmigiel.

Pielgrzymkę poprzedziło 12. Ogólnopolskie Sympozjum Nauczycieli Katolickich.

Rzemiosło

Wierni Bogu i Kościołowi

Reklama

Pod hasłem: „Rzemieślnicy zawsze wierni Bogu i Kościołowi” odbyła się 30 czerwca 32. Pielgrzymka Rzemiosła z udziałem ponad 2 tys. osób. Pielgrzymi wraz ze starszyzną cechową, ubraną w tradycyjne stroje z insygniami cechowymi, reprezentowali wiele rzemieślniczych izb branżowych. Organizatorem tegorocznej pielgrzymki była Izba Rzemieślnicza Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Szczecinie. Mszy św. na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. - Przy was, przy waszych warsztatach, może wyrastać nowe pokolenie, wasi uczniowie, którzy będą patrzyli nie tylko na cząstkę procesów przetwarzania, ale będą patrzyli, jak się daje innym gotowy produkt, często wręcz dzieło sztuki, dzieło artystyczne - mówił do rzemieślników abp Dzięga.

Rekolekcje: „Z Maryją w walce duchowej”

Bractwo Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski zaprasza na rekolekcje, które odbędą się w dniach 19-21 lipca 2013 r. na Jasnej Górze.

Program

19 lipca - piątek
13.00 - wprowadzenie - konferencja I;
15.00 - Droga Krzyżowa - kaplica Domu Pielgrzyma;
17.00 - konferencja II;
18.30 - Msza św. w Kaplicy Matki Bożej;
19.30 - kolacja;
20.00 - adoracja Najświętszego Sakramentu;
21.00 - Apel Jasnogórski.

20 lipca - sobota
7.30 - śniadanie;
8.00 - Jutrznia;
9.00 - konferencja I;
10.30 - konferencja II;
12.00 - adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą;
13.30 - obiad;
15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego i konferencja III;
16.00-18.00 - sakrament pokuty i adoracja Najświętszego Sakramentu;
18.30 - Msza św.;
19.30 - kolacja;
20.00 - modlitwa i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem;
21.00 - Apel Jasnogórski - Kaplica Matki Bożej.

21 lipca - niedziela
7.30 - śniadanie;
8.00 - Jutrznia;
8.45 - Msza św.;
10.30 - konferencja i Adoracja dziękczynna;
13.00 - obiad;
14.00 - pytania rekolektantów i odpowiedzi księdza rekolekcjonisty;
15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego i błogosławieństwo.

Zapowiedzi

15-16 lipca - Odpust Matki Bożej Szkaplerznej

15-21lipca - Paulińskie Dni Młodych

19-20 lipca - 20. Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich

21 lipca - 42. Pielgrzymka Nowogrodzian

www.jasnagora.com

2013-07-08 14:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Aptekarka odmówiła sprzedaży specyfiku "dzień po" klientce. Co było dalej?

2025-04-10 10:22

[ TEMATY ]

Pigułka „dzień po”

Adobe Stock

Pigułka dzień po

Pigułka dzień po

W środę Sąd Najwyższy pozostawił bez rozpoznania kasację krakowskiej farmaceutki od orzeczenia sądu aptekarzy. Orzeczenie uznające za przewinienie dyscyplinarne odmowę z powodów światopoglądowych sprzedaży pigułki "dzień po" klientce z receptą jest ostateczne.

"SN uznał, że wniesiona w tej sprawie kasacja jest niedopuszczalna z mocy ustawy, co obligowało sąd do pozostawienia jej bez rozpoznania" - powiedział sędzia SN Marek Siwek.
CZYTAJ DALEJ

Świdnica. 29. OKWB. Młodzi znawcy Pisma Świętego

2025-04-10 18:20

[ TEMATY ]

Civitas Christiana

bp Adam Bałabuch

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej

okwb

Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana

Joanna Rudy

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bartosz Pajdak, zwycięzca diecezjalnego etapu 29. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, wraz z komisją konkursową i swoją katechetką Anetą Klinke-Osadnik

Bartosz Pajdak, zwycięzca diecezjalnego etapu 29. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, wraz z komisją konkursową i swoją katechetką Anetą Klinke-Osadnik

Na progu Wielkiego Tygodnia 10 kwietnia, w murach Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy odbył się diecezjalny etap 29. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. W zmaganiach wzięło udział 18 uczniów szkół średnich z Wałbrzycha, Świdnicy, Dzierżoniowa i Ząbkowic Śląskich.

Zanim młodzież przystąpiła do części pisemnej, uczestnicy zgromadzili się na Eucharystii w seminaryjnej kaplicy. Mszy świętej przewodniczył bp Adam Bałabuch, który w homilii mocno podkreślił, że nie wystarczy tylko znać treść Pisma Świętego – trzeba nim żyć. – Można mieć dużą wiedzę na temat Pisma Świętego. Ale o ile ważniejsze jest to, czy ja tym żyję? Czy to słowo oświeca moje życie? Przekłada się na moje uczynki, moją codzienność? – pytał biskup pomocniczy. – Prawdziwe zwycięstwo to życie słowem, które prowadzi do przemiany relacji z Panem Bogiem i drugim człowiekiem – dodał.
CZYTAJ DALEJ

Kiedyś to oni będą odpowiadać za ten świat

2025-04-10 20:17

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Młodzieżowa Agencja Informacyjna MAIKA

Konferencja ekologiczna

Karolina Krasowska

Do dyskusji zostali zaproszeni zarówno specjaliści z zakresu ekologii, jak i młodzież z zielonogórskich szkół

Do dyskusji zostali zaproszeni zarówno specjaliści z zakresu ekologii, jak i młodzież z zielonogórskich szkół

Czyste powietrze, jego jakość, wpływ na nasze zdrowie i świat przyrody – to tylko niektóre zagadnienia poruszane w ramach konferencji ekologicznej, która 10 kwietnia odbyła się na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Do dyskusji zostali zaproszeni zarówno specjaliści z zakresu ekologii, jak i młodzież z zielonogórskich szkół. Wszystko po to, by podnieść świadomość ważności tego zagadnienia, jak i kształtować postawy ekologiczne wśród młodego pokolenia. Konferencje z udziałem młodzieży szkół średnich – wczorajsza, która odbyła się w Gorzowie Wlkp. i dzisiejsza, w auli zielonogórskiego uniwersytetu – wpisują się w projekt edukacyjny: „Lubuszanie ambasadorami czystego powietrza”, który obecnie realizowany jest na terenie województwa lubuskiego. – Konferencja, finansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i jego wojewódzki oddział, dedykowana jest przede wszystkim młodzieży. To jest typowy projekt edukacyjny, kierowany do młodych ludzi. On ma różne formuły, bo to jest kwestia filmów, jak i różnych materiałów dla szkół. Chodzi tu przede wszystkim o przekaz dla młodego pokolenia, bo kiedyś to oni będą odpowiadać za ten świat. Tam już nie będzie czasu na przemyśliwanie tych spraw, tam trzeba wejść przygotowanym - mówi ks. dr Zbigniew Kucharski. – Konferencja jest dedykowana tematom związanym z czystym powietrzem. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że ten temat to nie jest tylko kwestia kominów, które kopcą, ale że to jest bardziej złożone zjawisko. Kto myśli o tym, że my oddychamy, ale ziemia też oddycha. Jeżeli powietrze jest niskiej jakości i jest zanieczyszczone, to to się dostaje wszędzie, na przykład do wód gruntowych, które pobieramy. To jest złożone zjawisko, to jest ekosystem, który jest pewną całością. Pan Bóg jak stworzył ten świat i go nam powierzył, to nie po to, żeby on był porzucony i zdegradowany, to nie jest cel. Ten świat jest naszym domem, dlatego musimy o niego zadbać – dodaje prezes Młodzieżowej Agencji informacyjnej MAIKA, odpowiedzialnej za przeprowadzenie konferencji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję