Reklama

Wiadomości

Tłumy na proteście przeciwko obowiązkowej edukacji zdrowotnej w szkołach

Od września 2025 roku w polskich szkołach ma pojawić się obowiązkowy przedmiot edukacja zdrowotna. Treści, które będą prezentowane na lekcjach, budzą wiele kontrowersji wśród rodziców i nauczycieli. W odpowiedzi na sytuację, nauczyciele, rodzice oraz liczne organizacje postanowiły zorganizować 1 grudnia w Warszawie dużą demonstrację pod hasłem: „Tak – dla edukacji! Nie – dla deprawacji!”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tłumy protestujących w Warszawie

Plac Zamkowy w Warszawie wypełnił się tysiącami ludzi, którzy przybyli z całej Polski, aby wyrazić swój sprzeciw wobec arbitralnych zmian w systemie oświaty. Uczestnicy protestowali „przeciwko:

– antyrodzinnej  seksualizacji w ramach planowanego obowiązkowego przedmiotu edukacja zdrowotna,

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– wynaradawianiu uczniów poprzez wyrzucanie bohaterów z podstawy programowej,

– obniżaniu poziomu edukacji przez ograniczanie prac domowych i wdrażanie edukacji włączającej,

– ograniczaniu praw rodziców i nauczycieli,

– produkowaniu taniej siły roboczej zamiast świadomych, dojrzałych Polaków”.

Demonstracja przyciągnęła nie tylko rodziców i nauczycieli, ale także przedstawicieli różnych organizacji prorodzinnych oraz zwykłych obywateli zaniepokojonych kierunkiem, w którym zmierza polska edukacja. Głos zabrali m.in. prof. Jan Żaryn, dr Waldemar Jakubowski  (NSZZ „Solidarność), Hanna Dobrowolska („Ruch Ochrony Szkoły"), Marcin Perłowski („Centrum Życia i Rodziny"), Magdalena Czarnik („Rodzice Chronią Dzieci”) oraz Łukasz Bernaciński (Instytut Kultury Prawnej Ordo Iuris).

Kontrowersje wokół edukacji zdrowotnej

Reklama

Treści, które mają być prezentowane na lekcjach edukacji zdrowotnej, są głównym powodem protestów. Rodzice i nauczyciele obawiają się, że program będzie zawierał przekaz, który może nie być odpowiedni dla dzieci i młodzieży, a który może wprowadzać ich w błąd w kwestiach dotyczących zdrowia i seksualności. Niepokój budzi również fakt, że edukacja zdrowotna ma zastąpić dotychczasowy przedmiot wychowanie do życia w rodzinie zdaniem wielu rodziców i nauczycieli – lepiej odpowiadający na potrzeby uczniów.

Wsparcie organizacji prorodzinnych

Protest zyskał wsparcie wielu organizacji prorodzinnych, które od dłuższego czasu alarmują o zagrożeniach płynących z wprowadzenia kontrowersyjnych treści do programu nauczania. Organizatorzy demonstracji, w tym „Koalicja na rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły” oraz „Nauczyciele dla Wolności”, podkreślają, że ich celem jest ochrona dzieci przed deprawacją oraz zachowanie tradycyjnych wartości w polskich szkołach.

 –  Dodam tylko krótką informację o tym, kto edukację zdrowotną chce do polskich szkół wprowadzać. Pani Barbara Nowacka dzisiaj postrzegana jako polityk Platformy czy Koalicji Obywatelskiej, ale przypomnijmy sobie, że pani Nowacka kilka lat temu zaczynała w formacji „Twój Ruch” z panem Januszem Palikotem. On ganiał po konferencjach prasowych z gadżetami erotycznymi – mówił red. Jan Pospieszalski.

– Zabierali naszym uczniom ambicję, wiedzę, wartości. Teraz chcą zabrać ich niewinność. Nie ma na to naszej zgody! Zabrano 20 proc. z 18 przedmiotów z podstawy programowej, wycięto bohaterów narodowych, zlikwidowano praca domowe i wpędzono dzieci w większe uzależnienie od mediów cyfrowych – powiedziała podczas dzisiejszej manifestacji Hanna Dobrowolska koordynator Ruchu Ochrony Szkoły i Koalicji na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły.

Reklama

– Ostatnie tygodnie to systemowa precyzyjnie zaplanowana destrukcja polskiego systemu edukacji. To usuwanie z podstawy programowej treści patriotycznych. To usuwanie przedmiotów, które miały na celu danie dzieciom wiedzy potrzebnej do zrozumienia świata i procesów. To wreszcie walka z religią –wskazał Łukasz Bernasiński z Ordo Iuris.

Głos nauczycieli związkowców i rodziców

Nauczyciele uczestniczący w proteście wyrażali swoje obawy dotyczące wprowadzenia nowego przedmiotu.

– Edukacja zdrowotna, w formie proponowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Zamiast uczyć dzieci odpowiedzialności i szacunku do swojego ciała, może wprowadzać zamieszanie i niewłaściwe wzorce. – zgodnie powtarzali nauczyciele.

Ponadto, pedagodzy zrzeszeni w NSZZ „Solidarność” domagali się lepszych warunków pracy oraz lepszej szkoły dla dzieci; wzrostu wynagrodzenia, jak również przywrócenia prestiżu zawodu.

Rodzice również nie kryli swojego niezadowolenia. Na plakatach mieli hasła: „Chcemy Mickiewicza, nie seksualizacji!", „Ministerstwo Eliminacji Moralności!".

– Jako rodzice mamy prawo decydować, czego uczą się nasze dzieci. Nie zgadzamy się na narzucanie kontrowersyjnych treści bez naszej zgody – dodaje Katarzyna, mama dwóch uczniów szkoły podstawowej.

Demonstracja pod hasłem „Tak – dla edukacji! Nie – dla deprawacji!” pokazuje, jak ważnym i kontrowersyjnym tematem jest wprowadzenie obowiązkowej edukacji zdrowotnej w polskich szkołach. Tłumy protestujących, ich stanowcze stanowisko oraz wsparcie organizacji prorodzinnych wskazują, że zmiany w systemie edukacji powinny być dokładnie przemyślane i dyskutowane z rodzicami oraz nauczycielami w ramach konsultacji społecznych. Organizatorzy zachęcają do wysyłania e- maili do MEN z protestem przeciwko zmianom.

2024-12-01 15:14

Oceń: +87 -7

Reklama

Wybrane dla Ciebie

SN: praca nauczyciela ponad normę jest pracą w godzinach nadliczbowych

[ TEMATY ]

nauczyciele

Adobe Stock

Praca wykonywana przez nauczyciela ponad normę czasu pracy z Karty nauczyciela jest pracą w godzinach nadliczbowych w rozumieniu Kodeksu pracy – głosi środowa uchwała Sądu Najwyższego. Uchwała może mieć potencjalny wpływ na wynagrodzenie wielu nauczycieli.

"Trzeba podkreślić, że płacenie za przekroczenie norm czasu pracy, czyli za nadgodziny, jest zasadą w polskim systemie prawnym. Jak ktoś pracuje dłużej, to polskie prawo pracy mówi mu o tym, że ma prawo do dodatkowej zapłaty lub rozliczenia tych przekroczeń czasem wolnym" – podkreślił w uzasadnieniu uchwały sędzia SN Piotr Prusinowski. Jak przyznał Kodeks pracy przewiduje pewne wyjątki od tej reguły, ale w przepisach nie ma jednak wyraźnego wyjątku odnoszącego się do nauczycieli.
CZYTAJ DALEJ

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Niedziela łowicka 11/2005

[ TEMATY ]

Niedziela

krzyż

Wielki Post

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas, w którym Kościół szczególną uwagę zwraca na krzyż i dzieło zbawienia, jakiego na nim dokonał Jezus Chrystus. Krzyże z postacią Chrystusa znane są od średniowiecza (wcześniej były wysadzane drogimi kamieniami lub bez żadnych ozdób). Ukrzyżowanego pokazywano jednak inaczej niż obecnie. Jezus odziany był w szaty królewskie lub kapłańskie, posiadał koronę nie cierniową, ale królewską, i nie miał znamion śmierci i cierpień fizycznych (ta maniera zachowała się w tradycji Kościołów Wschodnich). W Wielkim Poście konieczne było zasłanianie takiego wizerunku (Chrystusa triumfującego), aby ułatwić wiernym skupienie na męce Zbawiciela. Do dzisiaj, mimo, iż Kościół zna figurę Chrystusa umęczonego, zachował się zwyczaj zasłaniania krzyży i obrazów. Współczesne przepisy kościelne z jednej strony postanawiają, aby na przyszłość nie stosować zasłaniania, z drugiej strony decyzję pozostawiają poszczególnym Konferencjom Episkopatu. Konferencja Episkopatu Polski postanowiła zachować ten zwyczaj od 5 Niedzieli Wielkiego Postu do uczczenia Krzyża w Wielki Piątek. Zwyczaj zasłaniania krzyża w Kościele w Wielkim Poście jest ściśle związany ze średniowiecznym zwyczajem zasłaniania ołtarza. Począwszy od XI wieku, wraz z rozpoczęciem okresu Wielkiego Postu, w kościołach zasłaniano ołtarze tzw. suknem postnym. Było to nawiązanie do wieków wcześniejszych, kiedy to nie pozwalano patrzeć na ołtarz i być blisko niego publicznym grzesznikom. Na początku Wielkiego Postu wszyscy uznawali prawdę o swojej grzeszności i podejmowali wysiłki pokutne, prowadzące do nawrócenia. Zasłonięte ołtarze, symbolizujące Chrystusa miały o tym ciągle przypominać i jednocześnie stanowiły post dla oczu. Można tu dopatrywać się pewnego rodzaju wykluczenia wiernych z wizualnego uczestnictwa we Mszy św. Zasłona zmuszała wiernych do przeżywania Mszy św. w atmosferze tajemniczości i ukrycia.
CZYTAJ DALEJ

Głos Boga jest pierwszym źródłem życia

2025-04-06 15:07

[ TEMATY ]

sanktuarium Otyń

Wielkopostne czuwanie kobiet

Karolina Krasowska

Wrażenie podczas spotkania robił kościół pełen kobiet

Wrażenie podczas spotkania robił kościół pełen kobiet

„Córka Głosu” – pod takim hasłem w sanktuarium w Otyniu odbyło się wielkopostne czuwanie dla kobiet.

Był czas na konferencję, modlitwę wstawienniczą, adorację Najświętszego Sakramentu i oczywiście Eucharystię. Czuwanie, które odbyło się 5 kwietnia, poprowadziła Wspólnota Ewangelizacyjna „Syjon” wraz z zespołem, a konferencję skierowaną do pań, które wyjątkowo licznie przybyły tego dnia na spotkanie, wygłosiła Justyna Wojtaszewska. Liderka wspólnoty podzieliła się w nim osobistym doświadczeniem swojego życia. – Konferencja jest zbudowana na moim świadectwie życia kobiety, która doświadczyła nawrócenia przez słowo Boże i która każdego dnia, kiedy to słowo otwiera, zmienia przez to swoją rzeczywistość. Składając swoje świadectwo chciałam zaprosić kobiety naszego Kościoła katolickiego do wejścia na tą drogę, żeby nauczyć się życia ze słowem Bożym i tak to spotkanie dzisiaj przygotowaliśmy, żeby kobiety poszły dalej i dały się zaprosić w tą zamianę: przestały analizować, zamartwiać się, tylko, żeby uczyły się tego, że głos Boga jest pierwszym źródłem życia, z którego czerpiemy każdego dnia. Taki jest zamysł tego spotkania, dlatego nazywa się ono „Córka Głosu” – mówi liderka Wspólnoty Ewangelizacyjnej „Syjon”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję