Proponowana nowelizacja polega a uzupełnieniu artykułu 200b Kodeksu karnego. Obecnie brzmi on: „Kto publicznie propaguje lub pochwala zachowania o charakterze pedofilskim, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”. Komitet chce dodania w tym miejscu paragrafu 2 o treści: „tej samej karze podlega, kto publicznie propaguje lub pochwala podejmowanie przez małoletnich poniżej lat 15 zachowań seksualnych lub dostarcza im środków ułatwiających podejmowanie takich zachowań.”
Projekt ten poparło 250 tys. osób.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Mariusz Dzierżawski, pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop pedofiilii” uzasadniając potrzebę zmian w Kodeksie karnym podkreślił, że proponowana zmiana ma wzmocnić prawną ochronę dzieci i młodzieży przed molestowaniem i demoralizacją, a to - jak stwierdził "wydaje się szczególnie konieczne w ostatnim czasie". – Przemawia za tym bezkarność działań różnego rodzaju instytucji podejmujących się prowadzenia tzw. edukacji seksualnej tzw. edukatorów seksualnych. - Nie ma wątpliwości, że takie zajęcia mogą być szkodliwe dla psychiki i rozwoju dzieci i młodzieży, bowiem pod pozorem edukacji seksualnej prowadzone są działania niebezpieczne dla zdrowia fizycznego i psychicznego młodzieży, a także przyczyniające się ich do demoralizacji – uzasadniał.
Reklama
Wprowadzenie karania propagowania i pochwalania podejmowania przez małoletnich zachowań seksualnych Dzierżawski uzasadniał zjawiskiem seksualizacji. Tłumaczył, że ma ono miejsce, gdy „seksualność jest narzucana nieadekwatnie do wieku i sytuacji”.
Pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop pedofilii” mówił, że ze„Standardów Edukacji Seksualnej” wynika, iż dzieci są uczone, aby zaufać instynktowi i poszukiwać przyjemności, a normy moralne są przedstawione jako zmienne i względne”. Dzierżawski podkreślił, że „sugerowanie, iż jeśli seks jest dobrowolny jest tym samym dobry, wystawia dzieci na wielkie niebezpieczeństwo”. – Pedofile często uwodzą dzieci dając lub obiecując im prezenty. Proponowana edukacja seksualna przez przedwczesne rozbudzenie seksualne dzieci i banalizowanie aktów seksualnych, faktycznie ułatwia wykorzystywanie dzieci – twierdził.
Dzierżawski wyraził też nadzieję, że wprowadzenie projektu zmian w życie powstrzyma „narastającą demoralizację dzieci i młodzieży” oraz „zmniejszy liczbę dzieci narażonych na zagrożenie ze strony pedofilów, którzy obecnie mogą działać jako edukatorzy seksualni”.
Podczas debaty nad obywatelskim projektem ustawy o zmianie ustawy z dnia 6 czerwca 1997 roku – Kodeks karny kluby parlamentarne PO, SLD i Twój Ruch wnioskowały o jego odrzucenie. Natomiast PiS, PSL i Solidarna Polska opowiedziały się za skierowaniem projektu do dalszych prac w komisji. Jutro odbędzie się głosowanie w tej sprawie.