Reklama

Niedziela Rzeszowska

Dzień patrona szkoły

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Szkole Podstawowej im. Sybiraków w Nawsiu 17 września 2014 r. miał miejsce Dzień Patrona Szkoły. W tym roku dzień ten przypadł w 10. rocznicę Światowego Dnia Sybiraka.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. pod przewodnictwem biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby. Oprawę liturgiczną przygotowali nauczyciele i uczniowie szkoły oraz strażacka orkiestra dęta pod dyrygenturą Eugeniusza Stępaka. Bp Jan Wątroba w kazaniu wyraził wszystkim uznanie za pielęgnowanie pamięci o sybirakach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości zatrzymali się przy tablicy pamiątkowej znajdującej się na ścianie kościoła, upamiętniającej nazwiska mieszkańców Nawsia wywiezionych na Sybir. Delegacje zaproszonych gości złożyły pod tablicą kwiaty.

Kolejna część uroczystości odbyła się w Domu Kultury w Nawsiu. Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych szkół i OSP z gminy Wielopole Skrzyńskie i odśpiewaniu hymnu narodowego oraz szkolnego, dyrektor szkoły Krystyna Paryś powitała zebranych i wygłosiła okolicznościowe przemówienie.

Z historią dotyczącą sybiraków, a w szczególności tych, którzy wywodzili się z Nawsia, zapoznał wszystkich zebranych przewodniczący Rady Gminy, a zarazem nauczyciel tej szkoły Robert Pieczonka.

Reklama

Kolejnym punktem uroczystości była akademia przygotowana przez uczniów z klasy IV i V pod kierunkiem Doroty Pociask, Agnieszki Paseli i Tomasza Andreasika. Uczniowie przedstawili wzruszający program słowno-muzyczny „Dwunastu Sybiraków z Nawsia – ocalić od zapomnienia”. Po części artystycznej dyrektor Krystyna Paryś złożyła podziękowania bp. Janowi Wątrobie, któremu wręczyła okolicznościowy grawerton.

Na zakończenie uczestnicy uroczystości otrzymali pamiątkowy folder o szkole oraz publikację ks. Marcina Nabożnego „Historia szkolnictwa w Nawsiu (1882-2014)”.

Ostatnim punktem uroczystości było przejście do szkoły i zwiedzanie wystaw przedstawiających dzieje szkoły oraz prace uczniów i nauczycieli.

Święto Szkoły to okazja do refleksji nad tym, czego dokonaliśmy, i bodziec do dalszej wytężonej pracy.

2014-10-23 11:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Marek do Oxfordu

Niedziela warszawska 24/2015, str. 5

[ TEMATY ]

szkoła

Archiwum KG im.bł. Wł. Markiewicza

Tradycją w gimnazjum jest spotkanie uczniów i nauczycieli na „obiedzie czwartkowym”

Tradycją w gimnazjum jest spotkanie uczniów
i nauczycieli na „obiedzie czwartkowym”

Wystarczyło pięć lat, aby Katolickie Gimnazjum im. bł. Bronisława Markiewicza w podwarszawskich Markach dołączyło do najlepszych na Mazowszu. Teraz twórcy szkoły uruchamiają liceum i wraz z uczniami mierzą jeszcze wyżej

Michalita ks. dr Marcin A. Różański niedawno wrócił z Anglii, gdzie odbył serię rozmów na temat tamtejszego systemu edukacji. Spotkał się m.in. z członkami Stowarzyszenia Polskich Studentów w Wielkiej Brytanii. To oni opowiadali dyrektorowi gimnazjum w Markach o specyfice studiów na Wyspach. Ale najwięcej mówili o tym, co trzeba zrobić, aby jak najlepiej przygotować się do nauki na takich uczelniach jak Oxford, Cambridge, czy London School of Economic and Political Science.
CZYTAJ DALEJ

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

2025-04-27 07:14

[ TEMATY ]

śmierć Franciszka

PAP/EPA/CIRO FUSCO

"Cud Franciszka"- tak włoski dziennik "Il Messaggero" w niedzielę nazywa spotkanie prezydentów: USA Donalda Trumpa i Wołodymyra Zełenskiego w bazylice Świętego Piotra przed pogrzebem zmarłego papieża. Prasa pisze o sile homilii kardynała Giovanniego Battisty Re, który przywołał apele Franciszka, by budować "mosty, a nie mury".

We włoskiej prasie dominują komentarze, iż pogrzeb papieża Franciszka był wydarzeniem historycznym także dlatego, że w ogłoszonym przez niego Roku Świętym dedykowanym nadziei papież dał jej promyk na pokój na Ukrainie i większą zgodę wśród światowych przywódców, którzy zgromadzili się nad jego trumną.
CZYTAJ DALEJ

Filipiny stały się pierwszym krajem poświęconym Miłosierdziu Bożemu!

2025-04-28 21:39

[ TEMATY ]

Filipiny

Boże Miłosierdzie

Karol Porwich/Niedziela

W tegoroczną Niedzielę Miłosierdzia Bożego 27 kwietnia Filipiny stały się pierwszym krajem na świecie, który całkowicie poświęcił się Jezusowi dzięki Bożemu Miłosierdziu. W tym wyspiarskim dalekowschodnim państwie azjatyckim orędzie i nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego, nazywane największym ruchem oddolnym w historii Kościoła katolickiego, jest szczególnie popularne. W archidiecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w El Salvador koło Cagayan de Oro w prowincji Misamis Oriental w północnej części wyspy Mindanao odbywają się największe na świecie obchody tego święta, przyciągające ponad 57 tys. pielgrzymów z całej Azji.

„Jest to niezwykłe i bezprecedensowe wydarzenie. Nigdy wcześniej w historii świata nie zdarzyło się, aby cały kraj poświęcił się Miłosierdziu Bożemu. Wierzę, że biskupów natchnął Duch Święty, aby prowadzić nasz kraj [przez tę konsekrację] do świętości” - powiedział o. James Cervantes ze Zgromadzenia Marianów Niepokalanego Poczęcia (MIC), oddanego szerzeniu orędzia Miłosierdzia Bożego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję