Reklama

W polskiej stolicy alpinizmu

Niedziela Ogólnopolska 49/2014, str. 54

Piotr Drzewiecki

Tormod Granheim zjechał na nartach ze szczytu Mount Everestu

Tormod Granheim zjechał na nartach
ze szczytu Mount Everestu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Łódź co roku w listopadzie zamienia się w stolicę alpinizmu, sportów ekstremalnych i wyzwań, jakie podejmują śmiałkowie z różnych krańców świata, by przekroczyć swoje granice i dokonać czegoś niezwykłego.

Prawdziwie polski festiwal

W tym roku w dniach 19-23 listopada aula Politechniki Łódzkiej wypełniła się podróżnikami oraz chętnymi usłyszenia o ich przygodach widzami. Organizatorzy Explorers Festival dbają, by co roku zapraszani goście reprezentowali różnorodne dziedziny i wyczyny, tak by nie był to tylko festiwal gór, ale i różnorodnych eksploracji. Edycja 2014 r. ukazała rekordową liczbę Polaków, którzy prezentowali swoje osiągnięcia podczas pięciodniowego spotkania. Cieszy fakt, że coraz więcej naszych rodaków podejmuje się rzeczy, które jeszcze jakiś czas temu (może z wyjątkiem himalaizmu, w którym od lat Polska wiedzie prym) były dostępne głównie dla mieszkańców innych krajów. A Polacy w wielu dziedzinach wyznaczają nowe standardy w światowej eksploracji i udowodnili to podczas spotkań w Łodzi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na krańce świata pieszo, biegiem, rowerem, autostopem

Jak w dwa lata przemierzyć dwa kontynenty - Amerykę Południową i Australię na „dwóch kółkach”, pokonując ponad 16 tys. km, opowiedzieli Agnieszka i Mateusz Waligórowie, którzy od lat zwiedzają świat z perspektywy siodełka roweru. Ten sam rodzaj środka transportu preferuje Kanadyjczyk Bertrand Lemeunier, który zaprezentował swoją wyprawę dookoła Kanady, podczas której poznał trudne życie ludzi północy, oraz cywilizacyjny pęd miast wschodu kraju. Z kolei Adrian Gronek wybiera się samotnie w trudno dostępne rejony świata. Niemałą śmiałość i odwagę musiał wykazać w trakcie samotnej wyprawy przez Alaskę. Tajniki niskobudżetowej autostopowej wyprawy po Tajlandii, Kambodży, Laosie, Birmie i Singapurze zdradzili Anna i Łukasz Kołodziejczykowie, którzy zrealizowali podróż przybliżającą ich do poznania i zrozumienia Azji. Michał Kiełbasiński od ponad 15 lat uczestniczy w ultramaratonach górskich i Adventure Racing, podczas których pokonuje niemałe dystanse w pionie i poziomie, mierząc się z wytrzymałością własnego organizmu.

Reklama

Magia gór przyciąga

Himalaista Adam Bielecki opowiedział o wejściu na K2 - najsłynniejszy ośmiotysięcznik oraz o swojej drodze zdobywania Korony Himalajów i Karakorum. Ekstremalnym wyczynem chodzenia po taśmie zawieszonej pomiędzy górskimi urwiskami w dolinie Yosemite pochwaliła się Basia Sobańska, będąca pierwszą Polką chodzącą po linie ponad tysiącmetrową przepaścią. Norweg Tormod Granheim w 24 godziny wszedł na szczyt Mount Everestu i zjechał z niego na nartach w stronę Tybetu. Ekstremalny wyczyn narciarza jest dziś punktem odniesienia dla innych entuzjastów sportów ekstremalnych. Podobnego wyczynu, z nieco niższego szczytu, dokonał Olaf Jarzemski, który stanął na Cho Oyu i na desce snowboardowej zjechał do podstawy góry. O ponad 40 latach swoich wspinaczek w górach całego świata opowiedział Brytyjczyk Michael Fowler, który w imponujący sposób pokonywał nawet najtrudniejsze drogi wspinaczkowe w górach Peru, Indii, Rosji, Chin i Nepalu. Z kolei Leszek Połaski przybliżył historię swojego wspinania się w górach wysokich, która rozpoczęła się od gór Teksasu i koncentrowała głównie na doskonaleniu logiki konkurencji, a nie na samej szybkości.

Pokonać opory przyrody i... siebie

O tym, że człowiek może pędzić na nartach z prędkością ponad 240km/h, opowiedział Jędrzej Dobrowolski, który ustanowił rekord Polski w zjeździe na nartach - najszybszym niezmotoryzowanym sporcie. Wielokrotny szybowcowy mistrz świata Sebastian Kawa podzielił się wspomnieniami o próbie historycznego lotu szybowcem nad Everestem, której przeszkodziła tylko i wyłącznie… biurokracja, gdyż możliwości sprzętu pozwalały na pokonanie znacznie większej wysokości. Pejzaże sfotografowane z pokładu paralotni w Brazylii, Karakorum, Indiach czy Beskidach zaprezentował Filip Jagła, który od ponad 20 lat, wykorzystując prądy powietrza, swobodnie „żegluje” w powietrzu w poszukiwaniu niezależności, adrenaliny i sportowej rywalizacji. Alpinista - sprinter Szwajcar Daniel Arnold przybliżył swoje ulubione drogi wspinaczkowe, podczas których bez asekuracji zdobywa w pięknym stylu upragnione szczyty i ściany.

Reklama

Imprezy towarzyszące

Jak co roku, Explorers Festival obfituje także w imprezy towarzyszące. Największą atrakcją dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych była Wielka Lekcja Geografii, która odbyła się na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Poprowadzili ją wykładowcy akademiccy z polskich uniwersytetów, a obejmowała ona problematykę ochrony przyrody - „w trosce o skarby krajobrazu”, jaskiń krasowych, będących fenomenem przyrody, oraz parku Yellowstone, jako najstarszego parku narodowego świata. Uczniowie wypełnili także Test Młodego Geografa. Na Politechnice Łódzkiej odbyło się „Laboratorium Przygody”, podczas którego zarówno naukowcy, jak i goście festiwalu opowiedzieli m.in. o aerodynamice i lotach szybowcami, o tarciu i narciarstwie szybkim oraz o tajemnicy światła i jego wykorzystania. Urozmaiceniem dla opowieści podróżników był koncert kapeli „Zagrali i Poszli”, brawurowo łączącej folk, blues, piosenkę turystyczną i poezję śpiewaną. Oczywiście, największym atutem festiwalu była możliwość rozmowy w cztery oczy z zaproszonymi gośćmi.

Kolejna, 17. edycja Explorers Festival w Łodzi już za rok!

2014-12-02 14:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Węgrzyniak: trwać w Chrystusie - to nasze zadanie

2024-04-28 15:22

[ TEMATY ]

ks. Wojciech Węgrzyniak

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Ks. Wojciech Węgrzyniak

My jesteśmy jak latorośle. Jezus jest winnym krzewem. I to tak naprawdę On dzięki swojemu słowu nas oczyszcza. Jego Ojciec robi wszystko, żeby ta winorośl funkcjonowała jak najlepiej, a naszym zadaniem, jedynym zadaniem w tej Ewangelii, to jest po prostu trwać w Chrystusie - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Piątej Niedzieli Wielkanocnej 28 kwietnia.

Ks. Wojciech Węgrzyniak zaznacza, że „od czasu do czasu zastanawiamy się, co jest najważniejsze, cośmy powinni przede wszystkim w życiu robić”. Biblista wskazuje, że odpowiedź znajduje się w dzisiejszej Ewangelii. „Przede wszystkim powinniśmy trwać w Chrystusie” - mówi.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: zaproszenie na uroczystość Królowej Polski

2024-04-29 12:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

uroczystość NMP Królowej Polski

Karol Porwich/Niedziela

Na Maryję jako tę, która jest doskonale wolną, bo doskonale kochającą, wolną od grzechu wskazuje o. Samuel Pacholski. Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. Podkreśla, że Jasna Góra jest miejscem, które rodzi nas do wiary, daje nadzieję, uczy miłości, a o tym świadczą ścieżki wydeptane przez miliony pielgrzymów. Zachęca, by pozwolić się wprowadzać Maryi w przestrzeń, w której uczymy się ufać Bogu i „wierzymy, że w oparciu o tę ufność nie ma dla nas śmiertelnych zagrożeń, śmiertelnych zagrożeń dla naszej wolności”.

- Żyjemy w czasach, kiedy nasza wspólnota narodowa jest bardzo podzielona. Myślę, że główny kryzys to kryzys wiary, który dotyka tych, którzy nominalnie są chrześcijanami, są katolikami. To ten kryzys generuje wszystkie inne wątpliwości. Trudno, by ci, którzy nie przeżywają wiary Kościoła, nie widząc naszego świadectwa, byli przekonani do naszych, modne słowo, „projektów”. To jest ciągle wołanie o rozwój wiary, o odrodzenie moralne osobiste i społeczne, bo bez tego nie będziemy wiarygodni i przekonujący - zauważa przeor. Jak wyjaśnia, jedną z głównych intencji zanoszonych do Maryi Królowej Polski będzie modlitwa o pokój, o dobre decyzje dla światowych przywódców i „byśmy zawsze potrafili budować relacje, w których jesteśmy gotowi na dialog, także z tymi, których nie rozumiemy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję