Reklama

Serwis przemyski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Różaniec, właśnie wychodząc z doświadczenia Maryi, jest modlitwą wyraźnie kontemplacyjną. Pozbawiony tego wymiaru, okazałby się wyzuty ze swej natury, jak podkreślał Paweł VI: "Jeśli brak kontemplacji, różaniec upodabnia się do ciała bez duszy i zachodzi niebezpieczeństwo, że odmawianie stanie się bezmyślnym powtarzaniem formuł, oraz że będzie w sprzeczności z upomnieniem Chrystusa, który powiedział: «Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi jak poganie. Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani» (Mt 6, 7). Różaniec bowiem z natury swej wymaga odmawiania w rytmie spokojnej modlitwy i powolnej refleksji, by przez to modlący się łatwiej oddał się kontemplacji tajemnic życia Chrystusa, rozważanych jakby sercem Tej, która ze wszystkich była najbliższa Panu, i by otwarte zostały niezgłębione tych tajemnic bogactwa".
Jan Paweł II
(List apostolski "Rosarium Virginis Mariae", nr 11)

18 stycznia. W Instytucie Muzyki Sakralnej w Przemyślu gościł abp Józef Michalik, metropolita przemyski. Ksiądz Arcybiskup dzielił się opłatkiem z członkami Archidiecezjalnego Chóru "Magnificat", życząc im dalszych sukcesów w artystycznej twórczości. Założycielem i dyrygentem Chóru jest ks. Mieczysław Gniady, profesor śpiewu w przemyskim Seminarium Duchownym i dyrektor Studium Organistowskiego.

19 stycznia. Wierni obrządku greckokatolickiego obchodzili uroczystość Chrztu Pańskiego zwaną popularnie "Jordanem". W uroczystościach wziął udział bp Adam Szal. Tego samego dnia bp Adam sprawował Eucharystię w kościele Ojców Karmelitów w Przemyślu dla zrzeszonych w NSZZ "Solidarność", a wieczorem w bazylice archikatedralnej przewodniczył Mszy św. ku czci bł. Józefa Sebastiana Pelczara, w liturgiczne wspomnienie Błogosławionego.

19 stycznia. W kościele pw. Świętej Trójcy w Przemyślu odbył się koncert Przemyskiego Chóru "Gospel", pod dyrekcją Lucyny Rudawskiej. Niedzielna Msza św. zakończyła trzydniowe rekolekcje Chóru, które prowadził ks. Artur Ważny, duszpasterz młodzieży z Tarnowa, wraz z grupą ewangelizacyjną.

19 stycznia. W kościele pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Łańcucie-Przedmieściu miał miejsce koncert kolęd i pieśni maryjnych w wykonaniu artystów scen krakowskich, pod honorowym patronatem Przewodniczącego Rady Miasta Łańcuta oraz Prezydenta Królewskiego Miasta Krakowa. Koncert został zorganizowany przez parafię Chrystusa Króla oraz "Jazz Centrum" w Łańcucie przy wsparciu wielu darczyńców.

Oprac. ks. Tadeusz Biały


Z życia Seminarium Duchownego

22 stycznia. Zakończyły się rozgrywki sportowe w ramach seminaryjnego turnieju piłki siatkowej. Zwycięstwo przypadło drużynie roku II "FC Wacław", występującej w składzie: Paweł Bobola, Łukasz Gaweł, Piotr Kozioł, Bogusław Krok, Marcin Nowak, Marian Sieradzki, Marcin Śliwiński i Łukasz Świątoniowski. Kolejne miejsca zajęły drużyny: "Dzióbki" z kursu IV oraz "Narcyzki" z roku I. Zwycięzcy otrzymali z rąk dyrektora administracyjnego ks. Grzegorza Garbacza pamiątkowe dyplomy i upominki.

23 stycznia. W czytelni czasopism odbyło się (w ramach formacji stałej kapłanów) spotkanie, w którym uczestniczyli księża przełożeni i profesorowie Seminarium. Punktem wyjścia do kapłańskich przemyśleń i dyskusji były referaty wygłoszone przez ks. Józefa Srokę pt. Formacja kapłana na przewodnika życia duchowego wiernych w "Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii" oraz ks. Wacława Siwaka pt. "Extra Ecclesiam nulla salus" wczoraj i dziś. Spotkanie zakończyło się adoracją Najświętszego Sakramentu i uroczystymi nieszporami, którym przewodniczył bp Adam Szal.

24 stycznia. W posiedzeniu Rady Wydziału Teologicznego Papieskiej Akademii Teologicznej uczestniczył rektor przemyskiego Seminarium ks. Marian Rojek.

24-26 stycznia. 9 uczniów szkół średnich wzięło udział w szkole modlitwy drugiego stopnia, poświęconej modlitwie medytacyjnej. Zajęcia prowadził duszpasterz powołań duchownych ks. Janusz Trojnar wspierany przez seminaryjną grupę modlitewną "Wieczernik".

25 stycznia. Alumni wszystkich roczników zakończyli okres zaliczeń i czas nauki pierwszego semestru bieżącego roku akademickiego. Rozpoczęła się tym samym sesja egzaminacyjna, podczas której alumni wykazują się zdobytymi wiadomościami.

26 stycznia. W auli Instytutu Teologicznego miała miejsce pierwsza część spotkania opłatkowego, którego szczególnymi gośćmi byli rodzice alumnów roku II, IV i V. Spotkanie rozpoczęło się jasełkami wystawionymi przez alumnów roku IV. Po życzeniach świątecznych i łamaniu się opłatkiem miało miejsce spotkanie przy stole eucharystycznym w kaplicy seminaryjnej. Mszy św. koncelebrowanej przez księży przełożonych przewodniczył bp Adam Szal, on też wygłosił okolicznościową homilię. Na zakończenie spotkania ojciec duchowny ks. Stanisław Jamrozek wygłosił konferencję ascetyczną.

Oprac. ks. Kazimierz Gadzała

Kandydaci mający pragnienie wstąpienia do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu, aby realizować odczytany głos Bożego powołania do służby Jemu i Jego Ludowi w służebnym kapłaństwie winni - zgłaszając się do Rektoratu Seminarium na spotkanie kwalifikacyjne i dopuszczające do egzaminu wstępnego - przygotować następujące dokumenty:
1. Pisemną prośbę kandydata o przyjęcie do Seminarium;
2. Życiorys własnoręcznie napisany;
3. Świadectwo dojrzałości (oryginał);
4. Świadectwo chrztu;
5. Świadectwo bierzmowania;
6. Świadectwo ślubu kościelnego rodziców;
7. Opinię księdza proboszcza;
8. Opinię katechety;
9. Opinie i listy polecające kapłanów, którzy pomagali kandydatowi zaangażowanemu w ruchy i stowarzyszenia katolickie w rozpoznaniu powołania;
10. Aktualne zaświadczenie o stanie zdrowia i zdatności kandydata do podjęcia studiów;
11. 5 fotografii.
Egzamin wstępny w roku bieżącym odbędzie się 23 czerwca 2003 r. (poniedziałek) o godz. 8.30.

Wyższe Seminarium Duchowne
ul. Zamkowa 5
37-700 Przemyśl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył uroczystościom odpustowym na Kalwarii Pakoskiej, w Archidiecezjalnym Sanktuarium Męki Pańskiej, z okazji święta znalezienia Krzyża świętego. W homilii przypomniał, że właśnie na Krzyżu, w męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa, najpełniej objawiła się miłość Boga. „To miłość, która rodzi życie” - podkreślił, przypominając, że znakiem tej miłości każdy chrześcijanin został naznaczony w dniu swojego chrztu świętego. „I choć znaku tego nie widać na naszych czołach, to powinien być w naszym sercu”.

CZYTAJ DALEJ

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

o. Waldemar Pastusiak

Adobe Stock

Trwamy wciąż w radości paschalnej powoli zbliżając się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Chcemy otworzyć nasze serca na Jego działanie. Zarówno teksty z Dziejów Apostolskich, jak i cuda czynione przez posługę Apostołów budują nas świadectwem pierwszych chrześcijan. W pochylaniu się nad tajemnicą wiary ważnym, a właściwie najważniejszym wyznacznikiem naszej relacji z Bogiem jest nic innego jak tylko miłość. Ona nadaje żywotność i autentyczność naszej wierze. O niej także przypominają dzisiejsze czytania. Miłość nie tylko odnosi się do naszej relacji z Bogiem, ale promieniuje także na drugiego człowieka. Wśród wielu czynników, którymi próbujemy „mierzyć” czyjąś wiarę, czy chrześcijaństwo, miłość pozostaje jedynym „wskaźnikiem”. Brak miłości do drugiego człowieka oznacza brak znajomości przez nas Boga. Trudne to nasze chrześcijaństwo, kiedy musimy kochać bliźniego swego. „Musimy” determinuje nas tak długo, jak długo pozostajemy w niedojrzałej miłości do Boga. Może pamiętamy słowa wypowiedziane przez kard. Stefana Wyszyńskiego o komunistach: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”. To nic innego jak niezwykła relacja z Bogiem, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na drugiego człowieka. W miłości, zarówno tej ludzkiej, jak i tej Bożej, obowiązują zasady; tymi danymi od Boga są, oczywiście, przykazania. Pytanie: czy kochasz Boga?, jest takim samym pytaniem jak to: czy przestrzegasz Bożych przykazań? Jeśli je zachowujesz – trwasz w miłości Boga. W parze z miłością „idzie” radość. Radość, która promieniuje z naszej twarzy, wyraża obecność Boga. Kiedy spotykamy człowieka radosnego, mamy nadzieję, że jego wnętrze jest pełne życzliwości i dobroci. I gdy zapytalibyśmy go, czy radość, uśmiech i miłość to jest chrześcijaństwo, to w odpowiedzi usłyszelibyśmy: tak. Pełna życzliwości miłość w codziennej relacji z ludźmi jest uobecnianiem samego Boga. Ostatecznym dopełnieniem Dekalogu jest nasza wzajemna miłość. Wiemy o tym, bo kiedy przygotowywaliśmy się do I Komunii św., uczyliśmy się przykazania miłości. Może nawet katecheta powiedział, że choćbyśmy o wszystkim zapomnieli, zawsze ma pozostać miłość – ta do Boga i ta do drugiego człowieka. Przypomniał o tym również św. Paweł Apostoł w Liście do Koryntian: „Trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość, z nich zaś największa jest miłość”(por. 13, 13).

CZYTAJ DALEJ

Smagła Góralko z Rusinowej Polany, módl się za nami...

2024-05-05 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Karol Porwich/Niedziela

Po kilku dniach wędrówki powracamy na gościnną ziemię krakowską. Z dzisiejszego „przystanku” ucieszą się miłośnicy gór, zwłaszcza Tatr.

Rozważanie 6

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję