Reklama

Niedziela Sandomierska

W mocy Ducha Świętego ku Światowym Dniom Młodzieży

Niedziela sandomierska 37/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

Ks. Adam Stachowicz

Bp Krzysztof Nitkiewicz pobłogosławił zebranym

Bp Krzysztof Nitkiewicz pobłogosławił zebranym

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Osoby związane z Ruchem Światło-Życie, ale i przybyli na spotkanie mieszkańcy Stalowej Woli, licznie uczestniczyli w dorocznym Dniu Wspólnoty. Takie spotkanie jest z jednej strony podsumowaniem wakacyjnych turnusów oazowych, a drugiej ma wymiar ewangelizacyjny. W tym roku w sposób szczególny chciano podkreślić zbliżające się dużymi krokami Światowe Dni Młodzieży (ŚDM). Zarówno podczas zawiązania wspólnoty, jaki i w czasie Mszy św., a potem Marszu Ewangelizacyjnego czy Koncertu Uwielbienia widoczne były znaki ŚDM, a organizatorzy zapraszali na to wielkie święto młodych.

Warsztaty muzyczne

Sekcja Muzyczna Światowych Dni Młodzieży oraz Diakonia Muzyczna Ruchu Światło-Życie były głównymi organizatorami Oazowych Rekolekcji Muzycznych (OReMuz). Prowadzenia zajęć, jak co roku, podjęli się: Piotr Pałka oraz Sebastian Iwanowicz. Takie szkolenia odbywają się od 2005 r. Jak podkreślali organizatorzy: – Warsztaty są elementem bezpośredniego przygotowania chóru i orkiestry na Dni Młodzieży w naszej diecezji, które poprzedzają główne spotkanie w Krakowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Warsztaty odbyły się w internacie przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sandomierzu-Mokoszynie w dniach 20-29 sierpnia. Jedna z uczestniczek Dominika Kułacz wspomina: – OReMuz to w pierwszej kolejności rekolekcje, a dopiero później warsztaty muzyczne. W tym roku rozważaliśmy temat błogosławieństw. Centralnym punktem każdego dnia była Eucharystia. Uczyliśmy się wielbić zmartwychwstałego Pana wykorzystując swoje talenty, a Koncert Uwielbienia stał się dla nas nie tyle samym koncertem, ale przede wszystkim wspólną modlitwą na chwałę Pana – zaznacza Dominika.

Uczestnicy warsztatów byli głównie prowadzącymi przedsięwzięcie muzyczno-modlitewne w Stalowej Woli.

Dzień Wspólnoty

Jak już wspomniano, Dzień Wspólnoty miał w tym roku nieco inny charakter i odbył się w innym miejscu niż tradycyjnie. Dzieci, młodzież i całe rodziny zostały zaproszone do Stalowej Woli. Spotkanie rozpoczęło się od zawiązania wspólnoty na placu przy ołtarzu koronacyjnym przed sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Stalowej Woli-Rozwadowie. Oazowicze dzielili się przeżyciami ze swoich turnusów.

Reklama

Katarzyna Smolarek uczestnicząca w tym roku w rekolekcjach trzeciego stopnia Oazy Nowego Życia w Sandomierzu tak wspomina swój turnus: – Jednym z celów „trójki” jest odnalezienie Boga żywego we wspólnocie. Co więcej, stworzyła się z nas prawdziwa rodzina! Duch Święty, do którego codziennie modliliśmy się, działał w nas cały czas i był (nadal jest) źródłem miłości do bliźniego. Poza tym codziennie mieliśmy okazję być w innym kościele, a także spotkać się z tzw. „żywym Kościołem” (ludźmi przynależącymi do różnych wspólnot), co pozwoliło nam bardziej rozeznać nasze powołanie, pokazać nam dobry wzór rodziny, siostry zakonnej, czy kapłana, a także pomóc w odnalezieniu swojego miejsca w Kościele. Chwała Panu za każdy dar, jaki dostaliśmy podczas tej Oazy! – podkreśla Katarzyna.

Tegoroczne spotkanie zgromadziło bardzo wiele osób, które wypoczywały na wakacyjnych turnusach, jak również tych, którzy na co dzień działają w parafialnych grupach oazowych oraz tych, którzy przed laty działali w Oazie. Przybywający oazowicze przedstawiali swoje wspólnoty oraz wspominali wakacyjne wyjazdy formacyjne podczas Godziny Świadectwa.

Siła płynie z Eucharystii

Mszy św., sprawowanej przez księży zaangażowanych w działalność Ruchu, przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. W homilii mówił o wartościach, których nigdy nie można utracić lub zamienić na inne. Źródłem ich poznania może być osobista rozmowa z Bogiem na modlitwie, lektura Ewangelii, nauczanie Kościoła, wychowanie w rodzinie, a także spotkania oazowe. – Odkrywajcie te wartości, starajcie się nimi żyć i przekazywać je innym. Dzięki nim życie staje się piękniejsze. Bądźcie jednocześnie solidarni z chrześcijanami, którzy z powodu wiary w Boga, z powodu wierności Ewangelii doświadczają męczeństwa na Bliskim Wschodzie, w Afryce i innych częściach świata. Jesteśmy jednym ludem Bożym, jednym Ciałem Chrystusa, który cierpi w tych naszych siostrach i braciach. Musimy być ich głosem, który będzie przypominał i orędował. Nie ustawajmy w solidarności ze wszystkimi, którzy cierpią – apelował Biskup Ordynariusz.

Reklama

Na zakończenie Eucharystii Ksiądz Biskup pobłogosławił nowym animatorom, wręczając im krzyże animatorskie oraz udzielił misji posłania małżonkom animującym działalność Kręgów Domowego Kościoła.

Ewangelizacja uliczna

Z emblematami oazowymi, z flagami ŚDM i przy śpiewie pieśni oraz z modlitwą na ustach uczestnicy przedsięwzięcia i mieszkańcy Stalowej Woli oraz okolic przeszli ulicami miasta. Z sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w kilkukilometrowym marszu, kilkaset osób przeszło ulicami Stalowej Woli na osiedle Centralne na miejscowy plac zabaw. Na nim ustawiona było ogromna scena. Posłużyła ona członkom Diecezjalnej Diakonii Ewangelizacji Ruchu Światło-Życie do przedstawienia okolicznościowej pantomimy. Tematyką nawiązywała ona do rocznej pracy w Ruchu: „W mocy Ducha Świętego”. Plac ustawiony w centrum bloków pozwalał mieszkańcom osiedla obserwować, a po jakimś czasie również czynnie włączać się w radość, jaka udzielała się uczestnikom zlotu. To był niezwykły wymiar ewangelizacyjny – nie słowem, ale postawą i radością z trwania przy Bogu.

Koncert Uwielbienia

W sposób płynny radość z zabawy i wspólnej agapy, dzięki uczestnikom OReMuz, którzy animowali śpiew przerodziła się we wspólną modlitwę. Młodzi artyści poprzez śpiew wprowadzili oazowiczów oraz licznie zebranych mieszkańców miasta w atmosferę modlitewną. Następnie w procesji wniesiono Najświętszy Sakrament i nastąpił czas prowadzonej adoracji przeplatanej śpiewem. Błogosławieństwa Bożego zebranym udzielił uczestniczący w modlitewnym skupieniu bp Krzysztof Nitkiewicz. Po zakończonej modlitwie Ordynariusz Sandomierski podziękował wszystkim za przygotowanie całego przedsięwzięcia i wspólne uwielbienie Boga. Po odśpiewanym Apelu Jasnogórskim uczestnicy spotkania rozjechali się do swoich miejscowości.

Uwaga: Program Dni Młodych w Staszowie na stronie VI

2015-09-10 09:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trwa oaza w Ochotnicy Górnej

[ TEMATY ]

oaza

Ruch Światło‑Życie

Lubuska Oaza

ks. Tomasz Dragańczuk

Oazowiczów odwiedził bp Adrian Put

Oazowiczów odwiedził bp Adrian Put

Nasi diecezjanie przebywają w Ochotnicy Górnej na Oazie Nowego Życia pierwszego stopnia. Jakie są ich plany na ten czas?

- Na pewno dwa razy chcemy się wybrać do Krościenka, gdzie jest Centrum Ruchu Światło-Życie. Jeden z tych wyjazdów będzie połączony z Dniem Wspólnoty. Przy okazji zwiedzimy tam nowo otwarte Centrum Ekologii Integralnej. Oczywiście obowiązkowa jest też Eucharystia w kaplicy Chrystusa Sługi i modlitwa przy grobie sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Nie ma chyba lepszego miejsca do opowiedzenia jego historii. Na Kopiej Górce znajdują się też Dróżki Nowego Człowieka, które pokazują, czym jest oaza – mówi ks. Tomasz Dragańczuk. - Liczymy na to, że uda nam się wyjście w góry. Zaplanowane były takie dwie wycieczki, ale pogoda na razie utrudnia realizację, bo w tej chwili góry są po prostu niebezpieczne. Chcemy pojechać do Starego Sącza, do św. Kingi oraz do Starej Wsi, gdzie jest dom generalny sióstr służebniczek – tam planujemy przeżyć drogę krzyżową.

CZYTAJ DALEJ

Z Czech przez Polskę do nieba

Niedziela Ogólnopolska 16/2018, str. 20-21

[ TEMATY ]

św. Wojciech

Tadeusz Jastrzębski

Św. Wojciech nauczający z  łodzi, malowidło ścienne. Chojnice, kościół pw. św. Jana Chrzciciela

Św. Wojciech nauczający z  łodzi, malowidło ścienne. Chojnice, kościół
pw. św. Jana Chrzciciela

Urodził się zaledwie 10 lat przed chrztem Polski. Śmierć męczeńską poniósł już jednak w czasach, kiedy nad Wisłą władcy zdawali sobie sprawę ze znaczenia świętych relikwii. Czy Polska byłaby dziś tym samym krajem, gdyby nie św. Wojciech, jego związki z naszym państwem oraz przyjaźń z cesarzem?

Św.Wojciech został biskupem Pragi jako 27-letni mężczyzna. Jak podają jego biografowie, do katedry miał wejść boso, co prawdopodobnie symbolizowało ewangeliczną prostotę przyszłego męczennika. Potwierdzeniem tej tezy są inne historyczne źródła, według których wiadomo dziś ponad wszelką wątpliwość, że Wojciech nie dysponował wielkim majątkiem. To, co posiadał, miało służyć sprawowaniu kultu, zaspokajaniu potrzeb miejscowego kleru oraz jego osobistemu utrzymaniu.

CZYTAJ DALEJ

Gniezno: Prymas Polski przewodniczył Mszy św. w uroczystość św. Wojciecha

2024-04-23 18:08

[ TEMATY ]

św. Wojciech

abp Wojciech Polak

Episkopat Flickr

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

„Ponad doczesne życie postawił miłość do Chrystusa” - mówił o wspominanym 23 kwietnia w liturgii św. Wojciechu Prymas Polski abp Wojciech Polak, przewodnicząc w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. ku czci głównego i najdawniejszego patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna.

„Wojciechowy zasiew krwi przynosi wciąż nowe duchowe owoce” - rozpoczął liturgię metropolita gnieźnieński, powtarzając za św. Janem Pawłem II, że św. Wojciech jest ciągle obecny w piastowskim Gnieźnie i w Kościele powszechnym. Za jego wstawiennictwem Prymas prosił za Ojczyznę i miasto, w którym od przeszło tysiąca lat biskup męczennik jest czczony i pamiętany.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję