Słowa z nauczania sługi Bożego Stefana kard. Wyszyńskiego: „Idzie nowych ludzi plemię” były mottem XIX Pielgrzymki Pracowników i Czytelników Tygodnika Katolickiego „Niedziela” na Jasną Górę, która odbyła się 19 września 2015 r.
„Niedziela” – jasny przekaz
Pielgrzymka rozpoczęła się w Bazylice Jasnogórskiej Mszą św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo – metropolity częstochowskiego, przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. Wśród koncelebransów byli: o. Arnold Chrapkowski – generał Zakonu Paulinów, ks. Roman Szpakowski – prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, ks. Jerzy Bielecki – zastępca redaktora naczelnego „Niedzieli” oraz kapłani z całej Polski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
O roli, jaką odgrywa „Niedziela”, mówił w słowach powitania o. Marian Waligóra – przeor jasnogórskiego klasztoru. – Nasz częstochowski, a obejmujący całą Polskę Tygodnik Katolicki „Niedziela” pięknie wpisuje się w kształtowanie w nas nowego człowieka – podkreślił Ojciec Przeor. – Poprzez jasny przekaz treści ewangelicznych i poprzez podejmowanie tematów dotyczących życia społecznego i politycznego odgrywacie ważną rolę w formowaniu nas – waszych czytelników – wyznał. O. Waligóra podziękował także „Niedzieli” za „pomaganie w prześwietlaniu Bożym spojrzeniem wszystkich wymiarów naszej rzeczywistości”.
Nie rozdzielać świata Bożego i ludzkiego
Reklama
Do pielgrzymkowego hasła nawiązał w homilii abp Wacław Depo. Przypomniał, że 23 września 1972 r. kard. Wyszyński powiedział: „Polsce potrzebne jest nowych ludzi plemię, ludzi, jakich jeszcze nie widziano”, natomiast 8 lat później wypowiedział myśl, która ukierunkowuje nas także dzisiaj: „W każdej pracy dla dobra Ojczyzny potrzeba modlitwy. Błędem naszych braci, którzy wzięli odpowiedzialność za współczesny okres życia Polski, było i jest to, że usiłowali rozdzielić świat Boży i ludzki, jakby chcieli powiedzieć: my sobie sami poradzimy, nam nie potrzeba zabobonów i religii, my jesteśmy ludźmi postępowymi, my opanujemy ziemię techniką i ludzką mądrością”. Jak podkreślił abp Depo, nie trzeba się bać Ewangelii, nie trzeba się bać Kościoła, bo Chrystus nie przyszedł po to, aby potępiać i zabijać, ale po to, by zbawić każdego – bez wyjątku – człowieka, który przyjmie Jego samego, Jego program życia. Zwrócił uwagę, że przytoczone słowa Prymasa Tysiąclecia skłaniają nas do zadania pytania o to, co uczyniliśmy z dziedzictwem prawdy i wolności, a także o to, kto wkłada dzisiaj w ręce kilkunastoletniej dziewczynki transparent z napisem: „Wolna szkoła, religia do kościoła”. Ze zdziwieniem pytamy również, dlaczego europejskie gremia uczą nas rachunku sumienia na fundamencie miłości Boga i bliźniego, skoro niemal wszystkie narody Europy obojętnie przyjęły brak odwołania się do chrześcijaństwa w preambule do traktatu konstytucyjnego Unii Europejskiej. W odniesieniu do niektórych mediów głównego nurtu wtórujących pewnym politykom abp Depo użył trafnego określenia: „mętniactwo” – za ks. prof. Czesławem S. Bartnikiem.
Uwiarygodnić słowo przez świadectwo
– Jeśli dzisiaj gromadzimy się na Jasnej Górze, by otaczać stół słowa Bożego i Chleba Eucharystycznego w gronie ludzi związanych z Tygodnikiem Katolickim „Niedziela”, to przede wszystkim po to, byśmy stawali się żyzną glebą pozwalającą zaowocować ziarnu prawdy i mądrości Bożej, która nigdy nie jest przeciwko człowiekowi – zaznaczył abp Depo.
Ważnym wskazaniem dla ludzi mediów było podkreślenie, że słowo przepowiadane czy drukowane musi być uwiarygodniane przez świadectwo, by nie jawiło się jedynie jako piękna filozofia czy utopia, ale jako rzeczywistość wiary, która przez Chrystusa daje życie, i to życie wieczne. Arcybiskup przypomniał, że dziennikarz katolicki musi szukać codziennego zrozumienia słowa Bożego, aby je przełożyć na nasze współczesne doświadczenia i wyzwania. Jako człowiek wiary i misji Kościoła nie może być głosicielem swojej, nawet najbardziej błyskotliwej teorii, ale musi być wiernym głosicielem słowa Bożego i Jezusa Chrystusa.
Reklama
Arcybiskup upomniał się o przywracanie właściwych znaczeń pojęciom, którymi się posługujemy, aby na nowo odkrywać tablicę wartości, która jest tablicą od Boga samego, idącą w głąb naszych ludzkich sumień. W imię genderowego zrównania płci nie mogą zniknąć z formularzy przyjęć do szkół takie pojęcia, jak ojciec i matka. Homilię abp Depo zakończył przesłaniem: – Tajemnica zwycięstwa prawdy nad kłamstwem, dobra nad złem leży w wierności Bogu i współpracy z Jego łaską, która zwycięża świat.
Na zakończenie Mszy św. red. Lidia Dudkiewicz – redaktor naczelna „Niedzieli” odczytała Akt Zawierzenia wszystkich dzieł „Niedzieli”: Maryi Jasnogórskiej. Oprawa muzyczna Liturgii należała do zespołu „Cantate Deo” pod dyrekcją Włodzimierza Krawczyńskiego oraz Haliny Frąckowiak, która wraz z „Niedzielą” pielgrzymowała na Jasną Górę.
Wykłady, koncerty, odznaczenia
Druga część pielgrzymki, na której program złożyły się wykłady, wręczenie odznaczeń osobom związanym z „Niedzielą” oraz występy artystyczne, odbyła się w redakcyjnej auli. Red. Lidia Dudkiewicz serdecznie powitała wszystkich zgromadzonych. Wyjaśniła, że troska o przyszłość naszej Ojczyzny jest szczególnym kontekstem towarzyszącym wyborowi jako hasła pielgrzymki słów: „Idzie nowych ludzi plemię”, które – jak się okazuje – przed kard. Wyszyńskim pojawiły się w „Przedświcie” Zygmunta Krasińskiego i u Eugeniusza Małaczewskiego.
W wykładzie „Pytanie o sumienie dzisiaj” ks. prof. Jerzy Szymik stwierdził, że atak na nasze sumienia prowadzony jest podstępnie, najgroźniejszy polega na odcinaniu sumienia od korzeni. Mistyfikacją jest wciąż powtarzana informacja, że każdy ma żyć zgodnie ze swoimi przekonaniami. Zło trzeba nazywać złem, a dobro dobrem. Sumienie jest organem – nie wyrocznią, dlatego wymaga kształtowania i formowania.
Reklama
W wykładzie „Proroctwo Papieża rodziny” red. Paweł Zuchniewicz – pisarz i publicysta przypomniał nauczanie Jana Pawła II na temat rodziny, ludzkiej seksualności i związku między miłością i płodnością. Podkreślił, że upowszechnienie pigułki antykoncepcyjnej spowodowało zerwanie tej więzi.
Zgodnie z tradycją, podczas pielgrzymki osoby zaangażowane w dzieło „Niedzieli” otrzymały przyznane przez Redakcję tygodnika odznaczania. Medal specjalny „Mater Verbi” otrzymał abp Wacław Depo za duszpasterską opiekę nad mediami – „jako wyraz uznania za mistrzostwo słowa głoszonego i pisanego, a szczególnie za apelowe «głosów zbieranie» przy sercu Matki Jasnogórskiej, obejmujące wszystkie nasze dzienne sprawy w wieczornej modlitwie Polaków”. Szczególnym wydarzeniem było wręczenie statuetki „Sursum corda” o. dr. Jerzemu Tomzińskiemu – paulinowi, który m.in. jako generał Zakonu Paulinów uczestniczył w Soborze Watykańskim II. Laureata uhonorowano długą owacją na stojąco. Podarunek muzyczny dedykowała nagrodzonym Halina Frąckowiak. Ks. inf. Ireneusz Skubiś w serdecznych słowach skierowanych do o. Jerzego Tomzińskiego podziękował za to, że był u początku powszechnej już dzisiaj tradycji Apelu Jasnogórskiego. Stwierdził, że powinien to być codzienny wieczorny pacierz nie tylko Polaków, ale ludzi na całym świecie.
Reklama
Następnie abp Depo i red. Dudkiewicz wręczyli medale „Mater Verbi”. Odpowiedzialna generalna Stanisława Grochowska odebrała medal dla Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Nagrodzono ks. prof. Kazimierza Szymonika, ks. prał. Stanisława Gasińskiego, o. dr. Piotra Polka OSPPE, Artura Matiaszczyka z Konsorcjum Polskich Biur Podróży w Łodzi, Marka Kępińskiego – fotoreportera Biura Prasowego Jasnej Góry. Wśród medalistów znalazły się także osoby współpracujące z edycjami diecezjalnymi „Niedzieli”.
Z krótkim koncertem w auli „Niedzieli” wystąpił zespół „Basilica Cantans” pod dyrekcją Włodzimierza Krawczyńskiego. Ponownie na scenie pojawiła się również Halina Frąckowiak.
Rozstrzygnięcie konkursu papieskiego
Podczas spotkania pielgrzymkowego odbyło się podsumowanie konkursu „Niedzieli”: „Święty Janie Pawle II – pamiętamy!”.
Główną nagrodę – pielgrzymkę do Ziemi Świętej zdobyła Urszula Paśnik (Czemierniki). Pobyty wypoczynkowe w ziemi kłodzkiej uzyskali: ks. Henryk Stępień (Szczecin), Marianna Filarowska (Głubczyce), Stefania Marczak i Patrycja Malec (Tomaszów Lubelski), Wanda i Celestyn Findlingowie (Grudziądz) oraz Edyta Palczak (Wrocław). Fundatorem nagród jest Konsorcjum Polskich Biur Podróży w Łodzi.
Pielgrzymkę „Niedzieli”, która odbywała się w Roku św. Jana Pawła II, zamknął wspólny śpiew „Abba, Ojcze”, a ks. dr Jerzy Bielecki zaprosił wszystkich do ogrodów redakcyjnych na „niedzielny” bigos.