Reklama

Polska

W Episkopacie zakończyła się konferencja "Od konserwacji do misji. Wokół Evangelii Gaudium"

Socjalny wymiar ewangelizacji, rola modlitwy w tym dziele i nawrócenie się na ubogich - to niektóre z tematów, poruszonych podczas konferencji "Od konserwacji do misji". W spotkaniu w Episkopacie Polski uczestniczył m.in. abp Jose Octavio Ruiz Arenas - Sekretarz Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie odbyło się w oparciu o dwa dokumenty - adhotrację "Evangelii Gaudium" i Dokument z Aparecidy.

Gościem konferencji "Od konserwacji do misji. Wokół Evangelii Gaudium" był abp Jose Octavio Ruiz Arenas - Sekretarz Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. W swoim wystąpieniu abp zwrócił uwagę, że dokument będący owocem Konferencji Ogólnej Episkopatu Ameryki Łacińskiej i Karaibów z 2007 r. jest bardzo zbieżny z adhortacją "Evangelii Gaudium".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Sekretarz Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji wskazał na kluczowe kierunki jakie Kościołowi w Ameryce Łacińskiej wyznacza ten dokument, którego abp Bergoglio, wówczas metropolita Buenos Aires, był głównym redaktorem. Biskupi Ameryki Łacińskiej za kluczowe zobowiązania współczesnego Kościoła uznali m.in. opcję preferencyjna na rzecz ubogich, potrzebę nawrócenia pastoralnego i konieczność ciągłej misji.

Abp Arenas wyjaśniał, że opcja na rzecz ubogich nie oznacza opowiedzenia się za jakąś konkretną opcją polityczną lecz o wprowadzanie w życie woli Chrystusa który stał się ubogim aby głosić Dobrą Nowinę ubogim i grzesznikom. "Ewangelia daje nam wspaniała lekcję bycia ubogim w naśladowaniu Jezusa, który sam był ubogi oraz głoszenia dobrej Nowiny pokoju bez torby i laski i niepokładania ufności w pieniądzach ani mocach tego świata" – podkreślił gość konferencji.

Wskazując na konieczność nawrócenia pastoralnego abp Arenas cytował stwierdzenie latynoskich biskupów, że żadna wspólnota nie powinna się wymawiać od "nieustannego procesu misyjnej odnowy oraz rezygnacji z przestarzałych struktur, które nie są już pomocne w przekazywaniu wiary". Podkreślał - także za Dokumentem z Aparecidy że nawrócenie pastoralne wymaga przejścia do duszpasterstwa zachowawczego do zdecydowanie misyjnego.

Cele do zrealizowania w ramach tego nawrócenia są różne - chodzi tu m.in. o odnowienie katechezy poprzez zaproponowanie drogi formacji stałej. Nawrócenie to winno objąć różne grupy społeczne, szczególnie te działające na rzecz obrony małżeństwa i rodziny – mówił abp Arenas wskazując też na konieczność odnowienia ewangelizacji kultury "promując szczególnie w dziedzinie edukacji sens otwarcia na wymiar transcendentny".

Reklama

W Dokumencie z Aparecidy, przypomniał gość warszawskiej konferencji, biskupi Ameryki Łacińskiej wezwali tamtejszy Kościół do wielkiego zaangażowania misyjnego "zapraszając wszystkich do wyjścia naprzeciw osobom, rodzinom, wspólnotom i narodom" by podzielić się ze wszystkimi "darem spotkania z Chrystusem".

Sekretarz Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji wskazał na olbrzymie podobieństwo pomiędzy Dokumentem z Aparecidy a adhortacją Franciszka "Evangelii Gaudium". Abp Arenas przypomina np., że papież rozpoczyna adhortację mówiąc o "Kościele wyruszającym w drogę", który ma "podążać drogą duszpasterskiego i misyjnego nawrócenia, które nie może pozostawić rzeczy w takim stanie, w jakim są".

Zwracając się do uczestników konferencji sekretarz Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji podkreślił, że jest ogromnie zainteresowany polskim doświadczeniem tworzenia szkół nowej ewangelizacji.

W spotkaniu uczestniczyła także s. Małgorzata Chmielewska, założycielka wspólnoty Chleb Życia. Jej wystąpienie dotyczyło socjalnego wymiaru ewangelizacji.

Mówiąc o zadaniach chrześcijanina w świecie, s. Chmielewska powiedziała, że świat jest rozdarty - osobno są biskupi, osobno dominikanie, jezuici, osobno są biedacy. I - jak dodała przywołując słowa św. Pawła - Chrystus przyszedł na świat, aby go ze sobą pojednać i nam zlecił tę posługę jednania. - To my wszyscy mamy ten świat łatać. O tym przypomina nam papież Franciszek w "Evangelii Gaudium". Naszymi nauczycielami miłości są ci, którzy przeszli przez cierpienie, którzy na wzór Chrystusa w sposób zamierzony lub nie, zostali odrzucony i z tym muszą żyć. I oni są nauczycielami miłości. My od nich uciekamy - powiedziała s. Chmielewska.

Reklama

Jak poinformowała, w prowadzonych przez wspólnotę Chleb Życia domach, mieszka ponad 90 osób chorych. Są miejsca, do których przychodzą ludzie bardzo różni, od polityków absolutnie nie deklarujących się jako wierzący, którzy przychodzą i coś zostawiają, po najrozmaitsze grupy kościelne, aktorki czy artystów. W Polsce wspólnota prowadzi 7 domów, w których członkowie wspólnoty mieszkają z osobami bezdomnymi.

Uczestnicy konferencji wysłuchali również wystąpienia dr. Andrzeja Sionka, odbyła się także dyskusja panelowa i debata otwarta.

Podsumowując spotkanie bp Grzegorz Ryś zwrócił uwagę na dwie rzeczy - rolę modlitwy w ewangelizacji i nawrócenie się na ubogich i wykluczonych.

- Po pierwsze musimy się odnaleźć przed Bogiem - powiedział przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji. Podkreślając rolę modlitwy w dziele nowej ewangelizacji bp Ryś dodał, że chodzi o to, żeby widzieć oczyma ucznia bożego. Zobaczyć, to najpierw zobaczyć Boga, który działa, zobaczyć w jaki sposób działa i co chce czynić. Przywołując słowa papieża Franciszka biskup dodał, że trzeba też widzieć, jakie ma się oczy i czy są to oczy ucznia. - Jeśli nie mamy oczu ucznia, to nasze widzenie nie jest widzeniem wiary - powiedział bp Ryś.

Drugi ważny wniosek z konferencji to nawrócenie się na ubogich, wykluczonych i odrzuconych. Bp Ryś podzielił się swoim doświadczeniem służenia do stołu bezdomnym, podczas kolacji wigilijnej. - Było dla mnie nieznośna myślą, że mogę przeczytać to "Evangelii gaudium" i nic z tym nie zrobić - powiedział dodając, że jeśli nie nawrócimy się na ubogich, to sami będziemy biedakami.

Podczas konferencji zaprezentowano także projekt Nubes Dei - międzynarodową platformę cyfrową dla Nowej Ewangelizacji. Ewangelizatorzy chcą w przestrzeni internetu stworzyć miejsce, w którym będzie można nie tylko wymieniać się informacjami, ale także nawiązać kontakt z osobami z całego świata i poprosić o modlitwę.

Reklama

- To projekt dla każdego, komu jest bliskie świadectwo i głoszenie Ewangelii, ma pomóc ewangelizatorom z całego świata, żeby głosić w sposób nowoczesny - powiedział Piotr Sowa.

Projekt zakłada także stworzenie społeczności zaangażowanych w ewangelizację ludzi z całego świata, którzy będą mogli inspirować się swoimi działaniami, pisać co robią, kontaktować się ze sobą, ze swoim biskupem a może i z papieżem. Nubes Dei ma być też multimedialną bazą, z której będzie można swobodnie korzystać, szukając np. filmów, zdjęć, plików dźwiękowych. Takiej bazy często potrzebują np. katecheci. W tym miejscu będzie można takie pliki nie tylko znaleźć, ale też stworzyć z nich swoją prezentację.

Nubes Dei będzie też swoistą "kaplicą internetową", w której będzie można poprosić o modlitwę innych ewangelizatorów. - Będzie to wzajemne wsparcie. Na taką modlitwę będzie można też odpowiedzieć, pisząc np. "Modlimy się za ciebie w Polsce. Chcemy Ci pomóc w stworzeniu wspólnoty" - dodał Piotr Sowa.

Na zakończenie poinformowano o III Kongresie Nowej Ewangelizacji, który w maju 2015 roku odbędzie się w Skrzatuszu. Tematem kongresu będzie ewangelizacja w środowisku wiejskim.

W spotkaniu uczestniczyło ok. 130 osób. Wśród nich byli dyrektorzy wydziałów ds. Nowej Ewangelizacji w kuriach biskupich, proboszczowie, siostry zakonne, klerycy czy przedstawiciele Szkół Nowej Ewangelizacji. Ponadto, dzięki współpracy z radiem internetowym Profeto.pl, konferencji słuchało on-line 3400 osób.

2014-10-21 19:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konferencja "Bóg, rodzina, firma, hojność" - odpowiedź na potrzeby współczesnego przedsiębiorcy

Bóg, rodzina, firma, hojność – te najważniejsze wartości w życiu przedsiębiorcy, już po raz czwarty spotka w praktyczny sposób konferencja o tym właśnie tytule. 29 i 30 marca 2019 roku będziemy mogli doświadczyć tego osobiście, podczas wykładów, warsztatów i spotkań w Hotelu 500 w Tarnowie Podgórnym, niedaleko Poznania. Konferencja kierowana jest do przedsiębiorców wszystkich sektorów i branż; małych, średnich i dużych firm. Jej organizatorem jest Duszpasterstwo Pracodawców i Przedsiębiorców „Talent” w Archidiecezji Poznańskiej.

Tematyka konferencji będzie realizowana na podstawie Pisma Świętego i Nauki Społecznej Kościoła. Każdy z przedsiębiorców dowie się jak Kościół w XX i XXI wieku odczytuje Pismo Święte i jakie jest praktyczne przełożenie tej wiedzy na sukces bycia przedsiębiorczym w swojej firmie i rodzinie. Na tej podstawie prelegenci i uczestnicy odpowiedzą na pytanie co to znaczy być katolickim przedsiębiorcą. Dotyczyć to będzie takich aspektów jak w szczególności: zatrudnianie pracowników, praca, zapłata, odniesienie do kontrahentów, podatków…

CZYTAJ DALEJ

W imię Trójcy Świętej

2024-05-21 13:57

Niedziela Ogólnopolska 21/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

Andrej Rublow

Trójca Święta (ikona Andrieja Rublowa)

Trójca Święta (ikona Andrieja Rublowa)

Wszystko w Kościele zaczyna się od znaku Trójcy Świętej. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Wezwanie Trójcy Świętej rozpoczyna nabożeństwa, a błogosławieństwo w imię Trójcy Świętej posyła wierzących do ich życia. W ten sposób całe życie Kościoła, całe życie wierzących naznaczone jest tajemnicą Trójcy Świętej. Mimo że jest ona trudna do zgłębienia, liturgiczne wezwanie obecności Trójcy Świętej odkrywa rąbek tej tajemnicy. Od Boga Ojca, Syna Bożego i Ducha Świętego wszystko się zaczyna i w Nich znajduje swe spełnienie. Człowiek, który tak rozpoczyna swój dzień, tak samo go kończy. Kiedy wzywa obecności Osób Trójcy Świętej, zaprasza Je do swojego życia, żyje Nimi w swojej codzienności, i dzień po dniu odkrywa, jak ta tajemnica powoli przenika jego życie.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Gala Twórczości Maryjnej Dzieci i Młodzieży

2024-05-26 18:18

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Matka Boża

konkurs plastyczny

konkurs muzyczny

Biuro Prasowe Jasnej Góry

„Chwalcie łąki umajone”, „Była cicha i piękna jak wiosna” czy „Maryjo, śliczna Pani” m.in. te pieśni maryjne dla „Najukochańszej Mamy” z Jasnej Góry i wszystkich mam rozbrzmiewają dziś w Sali Papieskiej podczas Gali Twórczości Maryjnej Dzieci i Młodzieży Sancta Maria. W tym roku odbywa się ona pod hasłem: „W Drodze do Nieba z Maryją”. Koncert jest plonem konkursu muzycznego i plastycznego, w którym wzięło udział ponad 2,5 tys. uczniów z Polski i zagranicy.

W konkursie składającym się z dwóch kategorii - muzycznej i plastycznej - wybrano 128 laureatów. W tym roku Grand Prix w sumie otrzymały trzy osoby. Wszystkie dzieci zostały nagrodzone.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję