Reklama

Niedziela Legnicka

Jezus zaprasza, by przechodzić przez Bramę Miłosierdzia

Niedziela legnicka 1/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

Rok Miłosierdzia

Przemysław Groński

Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia zainaugurował ks. Marian Kopko

Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia zainaugurował ks. Marian Kopko

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Legnickie Pole

Jednym z ośmiu kościołów jubileuszowych wyznaczonych przez bp. Zbigniewa Kiernikowskiego jest bazylika mniejsza św. Jadwigi w Legnickim Polu. Tutaj, podobnie jak w innych wyznaczonych świątyniach, w 3. niedzielę Adwentu, tj. 13 grudnia 2015 r. została uroczyście otwarta Brama Miłosierdzia.

Na uroczystość przybyli kapłani, służba liturgiczna ołtarza oraz wierni uczestniczący w tym wyjątkowym wydarzeniu, którzy jako pierwsi pielgrzymi przeszli przez Bramę Miłosierdzia. Drzwi bazyliki otworzył ks. Włodzimierz Gucwa – proboszcz miejscowej parafii. Od tego momentu każdy wierny, przechodząc przez Drzwi Święte i spełniając nakazane przez Kościół warunki, może uzyskać odpust zupełny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mszy św. inaugurującej Rok Miłosierdzia przewodniczył ks. Andrzej Tracz, dziekan dekanatu Legnica-Wschód. Homilię wygłosił ks. Bogusław Wolański, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Legnickiej Kurii Biskupiej. Ks. Wolański wyjaśniał pojęcie miłosierdzia oraz znaczenie otrzymywanej łaski Bożej. – Jezus zaprasza nas, by przechodzić, a On będzie obdarzał nas obficie łaskami. Bo Rok Jubileuszowy to szczególny czas łaski. Dlatego przez tę bramę przechodźcie często. To jest dla was ogromny zaszczyt, że macie tę bramę w swojej miejscowości. Jezus nas zaprasza, bo chce obdarzać nas łaskami. My bez tej Bożej łaski jesteśmy nic nie warci. Tylko łaska Boża prowadzi człowieka do zbawienia. Jezus pragnie wypełnić nasze życie, byśmy i my osiągnęli cel, jakim jest nasza świętość. Ta Boża łaska jest nam potrzebna, żeby zmienić siebie, zmienić egoistyczne myślenie i zmieniać ten świat – mówił kaznodzieja.

Eucharystia zakończyła się modlitwą Roku Miłosierdzia wypowiedzianą przez miejscowego proboszcza. Warto wspomnieć, że w uroczystości wzięli udział nie tylko wierni miejscowej parafii, ale także mieszkańcy gminy Legnickie Pole oraz wielu zaproszonych gości.

Monika Łukaszów

Krzeszów

Inauguracji Roku Jubileuszowego w sanktuarium pw. Matki Bożej Łaskawej przewodniczył kustosz ks. prał. Marian Kopko; homilię natomiast wygłosił o. Konrad Hejmo z Rzymu. W Eucharystii modlili się ks. Andrzej Bakun i ks. kapelan Władysław Sługocki oraz wierni z parafii i okolic.

Reklama

W związku z rozpoczęciem Roku Miłosierdzia duszpasterze wraz z wiernymi postanowili, że każdego dnia, aż do zakończenia obchodów Roku Miłosierdzia, w bazylice będzie odmawiany Różaniec.

W zachęcie skierowanej do wiernych, ks. Marian Kopko napisał: „Różaniec to najprostszy i najbardziej bezpośredni sposób przeżywania Miłosierdzia Bożego za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny. Dlatego w Roku Jubileuszowym w bazylice krzeszowskiej każdego dnia o godz. 16.30 w okresie zimowym, natomiast o godz. 17.30 w okresie letnim będziemy wspólnie odmawiać modlitwę różańcową”.

Jako parafianie i pielgrzymi będziemy zwracać naszą twarz do matczynego oblicza Tej, która jako pierwsza doświadczyła miłosierdzia Ojca, który to „wejrzał na uniżenie swojej Służebnicy”.

Myśl Roku Świętego koncentruje się w sposób szczególny na Matce Miłosierdzia. Czując na sobie spojrzenie i macierzyńską miłość Maryi, doznajemy również czułości Ojca. W bulli na rozpoczęcie Roku Jubileuszowego papież Franciszek, napisał: „Nikt tak jak Maryja nie poznał głębokości tajemnicy Boga, który stał się człowiekiem. Wszystko w Jej życiu zostało ukształtowane przez obecność Miłosierdzia, które stało się ciałem. Matka Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego weszła do sanktuarium miłosierdzia Bożego, ponieważ wewnętrznie uczestniczyła w tajemnicy Jego miłości” (MV 24).

Przemysław Groński

Zgorzelec

Z godnie z zaleceniem Biskupa Legnickiego w niedzielę 13 grudnia 2015 r. w kościele pw. św. Bonifacego w Zgorzelcu – wyznaczonym jako jeden z kościołów jubileuszowych – miała miejsce uroczystość otwarcia Bramy Miłosierdzia.

Tak oto wierni parafii, a także pierwsi pielgrzymi, którzy przywędrowali na uroczystość wraz ze swoim proboszczem ks. Kazimierzem Pietkunem z sąsiadującej parafii pw. św. Józefa, przekroczyli Bramę Miłosierdzia w kościele jubileuszowym.

Reklama

Przy śpiewie Hymnu Roku Miłosierdzia „Micericordes sicut Pater”, jaki wykonał chór, rozpoczęła się oczekiwana uroczystość. Po procesji wejścia, koncelebransi i asysta kościelna zatrzymali się przy przygotowanej i udekorowanej Bramie Miłosierdzia. Tam, według specjalnie ceremoniału, rozpoczęła się Liturgia. – Drodzy siostry i bracia. Rok Święty Miłosierdzia ogłoszony przez Ojca Świętego zaprasza nas wszystkich do głębokiego doświadczenia łaski pojednania – mówił przewodniczący Mszy św. ks. prał. Maciej Wesołowski, proboszcz parafii. – Przez pokropienie wodą święconą wspomnijmy wspólnie nasz chrzest. To wspomnienie jest przywołaniem miłosierdzia i zbawienia, które otrzymaliśmy mocą zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

W uroczystej procesji do ołtarza przeszli także proboszczowie zgorzeleckich parafii: ks. Jan Kułyna, ks. Marian Oleksy i ks. Kazimierz Pietkun, gdzie kontynuowano Mszę św.

W homilii proboszcz parafii ks. Maciej Wesołowski, zwracając się do wiernych, mówił: – Oto Pan czeka. W różnych miejscach. Ale szczególnie w tym roku w wybranych kościołach, abyśmy przekraczali Bramy Miłosierdzia. Zachęcam, zapraszam: przybywajcie tu często, przybywajcie codziennie. Indywidualnie i w pielgrzymkach, aby doświadczać miłosierdzia Bożego.

Świątynia została oznaczona specjalnym banerem, informującym o tym, że jest to jedna ze świątyń jubileuszowych. – Podjęliśmy decyzję, żeby kościół był otwarty cały dzień, aby pielgrzymi ze Zgorzelca i okolic, którzy przyjeżdżają tutaj do pracy, szkoły, urzędu czy na zakupy, mogli wstąpić na osobistą modlitwę – mówił o tym miejscu Ksiądz Proboszcz. – Oprócz tego, obok stałych dyżurów, spowiedzi, które już są w naszej parafii, wprowadzamy w dwa dni – środę i piątek dodatkowy dyżur w konfesjonale w godz. 14-16 z nabożeństwem Koronki do Miłosierdzia Bożego o godz. 15. Natomiast wszystkie soboty w ciągu całego roku są zarezerwowane dla pielgrzymek zorganizowanych.

Reklama

Ks. Piotr Nowosielski

Jelenia Góra

Trzecia niedziela Adwentu, zwana Gaudete, przyniosła prawdziwą radość parafii pw. Świętych Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze. W tej jeleniogórskiej świątyni 13 grudnia 2015 r. została otwarta Brama Miłosierdzia.

Uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka rozpoczęła się przy kościele pw. św. Anny. Stamtąd wyruszyła procesja, podczas której śpiewano Litanię do Wszystkich Świętych. Drzwi Święte – drzwi główne bazyliki – otworzył Ksiądz Biskup. Od tego momentu, aż do 20 listopada 2016 r. będą one stanowiły Bramę Miłosierdzia.

W homilii Ksiądz Biskup wskazał na radość każdego człowieka, która powinna wypływać z wiary w Chrystusa, a w sposób szczególny w życiu człowieka doświadczającego miłosierdzia.

Eucharystia licznie zgromadziła wiernych, którzy po Liturgii przeszli pod tablicę upamiętniającą ofiary stanu wojennego. W 34. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, parafianie złożyli znicze i kwiaty.

Ks. Robert Bielawski

* * *

Osiem kościołów jubileuszowych w diecezji legnickiej:

Katedra w Legnicy
Bazylika w Legnickim Polu
Bazylika w Krzeszowie
Bazylika w Jeleniej Górze
Bazylika w Bolesławcu
Kościół pw. św. Bonifacego w Zgorzelcu
Kościół pw. św. Jana Bosko w Lubinie
Kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski w Polkowicach

2015-12-23 13:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bramy Miłosierdzia w diecezji zamojsko-lubaczowskiej

[ TEMATY ]

Rok Miłosierdzia

pl.wikipedia.org

Stosownie do postanowień Papieża, kierując się pragnieniem duchowego dobra wszystkich diecezjan, dla którychMiłosierdzie Boże ma się stawać coraz bardziej drogą łączącą Boga z człowiekiem i otwierać serca na nadzieję, że będziemy kochani na zawsze, pomimo ograniczenia, jakim jest nasz grzech (por. Misericordiae Vultus 1-2), niniejszym ustanawiam następujące kościoły i kaplice szpitalne oraz klasztorne w naszej diecezji jako „miejsca jubileuszowe”, w których, oprócz Kościoła Katedralnego pw. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu i Kościoła Konkatedralnego pw. Św. Stanisława BM w Lubaczowie, przez wszystkie dni Roku Miłosierdzia, wierni będą mogli zyskiwać odpusty:

CZYTAJ DALEJ

Litania nie tylko na maj

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

litania

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Za nami już pierwsze dni maja – miesiąca poświęconego w szczególny sposób Dziewicy Maryi. To czas maryjnych nabożeństw, podczas których nie tylko w świątyniach, ale i przy kapliczkach lub przydrożnych figurach rozbrzmiewa Litania do Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywana Litanią Loretańską. Wielu z nas, także czytelników Niedzieli, pyta: jak powstały wezwania tej litanii? Jaka jest jej historia i co kryje się w niekiedy tajemniczo brzmiących określeniach, takich jak: „Domie złoty” czy „Wieżo z kości słoniowej”?

CZYTAJ DALEJ

Francuskie rekolekcje w drodze

2024-05-05 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum prywatne

Już kolejny raz parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Tomaszowie Mazowieckim oraz parafia św. Mikołaja w Wolborzu połączyły swoje siły, organizując niezapomniane rekolekcje w drodze, czyli pielgrzymkę, której tym razem celem była Francja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję