Reklama

Niedziela Kielecka

Więcej niż schola

Niedziela kielecka 2/2016, str. 1, 7

[ TEMATY ]

zespół

Archiwum scholi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Schola „Albertowe Słoneczka” od kilku lat co niedziela w kościele św. Brata Alberta w Busku-Zdroju radosnym śpiewem uwielbia Boga, pomagając wszystkim w modlitwie i przeżyciu Mszy św. W okresie bożonarodzeniowym wystąpią z koncertem kolęd, czerpiąc inspirację muzyczne ze starego i nowego skarbca.

– Bardzo lubię ich ekspresję muzyczną. Śpiewają z zaangażowaniem, które wypływa z ich spontanicznej radości i naturalności. I to jest najpiękniejsze – mówi opiekun scholi Beata Bitner-Sarna, na co dzień mama dwójki dzieci prowadząca pensjonat w Busku. Dwa lata temu przejęła opiekę nad zespołem. – Poprzedni opiekun, Joanna Szir, spodziewała się dziecka, zauważyłam, że jest potrzebna pomoc i zdecydowałam się, że poprowadzę zespół – opowiada o początkach. W czasie studiów w Krakowie była animatorem służby liturgicznej na Papieskiej Akademii Teologicznej, teraz mogła wykorzystać swoją wiedzę dla dobra parafii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Podczas Mszy św. ciężko jest rozśpiewać ludzi, dlatego wykorzystujemy różnorodny repertuar pieśni inspirowanych kręgiem Odnowy w Duchu Świętym, Oazą, Taizé oraz tradycyjnymi pieśniami – mówi. Oprawę instrumentalną tworzą trzy gitary oraz keyboard. W tle usłyszeć można bongosy, trójkąt, cymbałki, marakasy. Scholę tworzą dzieci od szkoły podstawowej po młodzież z technikum i liceum.

Reklama

Schola występuje nie tylko w parafii. Niedawno zespół prezentował się na Turnieju Piosenki Poetyckiej w Busku-Zdroju w utworze „Dla duszy gram” Andrzeja Poniedzielskiego. W 2013 r. zdobył na tym turnieju nagrodę. Nagrodzono go również podczas Festiwalu Piosenki Religijnej. Od trzech lat dzieci biorą udział w buskich warsztatach gospel. Spotkanie z wybitnymi zagranicznymi muzykami, szkolenia są dla nich cennym doświadczeniem i inspiracją, ubogacają ich kulturę śpiewu, dają możliwość nauki i wykorzystania języka angielskiego.

Występ finałowy scholi zawsze przychodzi zobaczyć proboszcz ks. Marek Podyma, dopingując artystów. – Nic dziwnego, że w takim klimacie dorastają talenty muzyczne. Dla mnie, jako opiekuna, wielką radością jest to, że dzieci mogą tutaj odkryć swoje talenty, aż sześcioro dzieci poszło do szkół muzycznych. Wiem, że ta praca biegnie gdzieś dalej i przynosi owoce – mówi pani Beata. Schola powiększa się. Jeszcze dwa lata temu było osiemnaścioro dzieci, dziś jest ich dwadzieścia siedem.

Obecność i pracę dzieci i młodzieży docenia zarówno parafia, jak i władze miasta. Z grantów unijnych specjalne wyjazdy, będące spotkaniem ze sztuką, organizował Marek Bębenek. W teatrze w Warszawie zobaczyli „Aidę” i „Królową Śniegu”. Parafia z Księdzem Proboszczem co roku zabiera „Albertowe Słoneczka” i służbę liturgiczną na zimowy wypoczynek. Dla wielu dzieci są to piękne przeżycia, które zostają im w pamięci. Niektóre z nich nie miałyby możliwości wyjazdu podczas ferii.

Opiekun Beata Bitner-Sarna docenia pomoc innych, aby schola mogła się rozwijać. Pan Janek co niedzielę opiekuje się sprzętem, ktoś wcześniej włącza ogrzewanie, by piątkowe próby śpiewu odbywały się w ciepłym pomieszczeniu. Zespół ma też zapewnioną opiekę duszpasterską. Mszę św. sprawuje dla nich wikariusz ks. Adam Ślósarek. I tak tworzy się wspólne dobro ku radości całej buskiej parafii.

2016-01-05 11:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mekka zespołów muzyki dawnej

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 6/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

zespół

Parafia katedralna w Pelplinie

40 km na wschód od Gorzowa znajduje się Drezdenko – miejscowość leżąca nad Notecią, na pograniczu Pojezierza Wielkopolskiego i Pojezierza Pomorskiego, słynąca nie tylko z zabytków architektury świeckiej i sakralnej, ale także z powodzeniem działających kilku zespołów muzyki dawnej

Działalność zespołów związana jest z osobą mieszkającego w pobliskim Bierzwniku Adama Deneki. Jednym z prowadzonych przez niego zespołów jest Zespół Muzyki Dawnej Flauti Incantati, działający przy Zespole Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Drezdenku.
CZYTAJ DALEJ

Wielki Post: Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

[ TEMATY ]

krzyż

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas, w którym Kościół szczególną uwagę zwraca na krzyż i dzieło zbawienia, jakiego na nim dokonał Jezus Chrystus.

Krzyże z postacią Chrystusa znane są od średniowiecza (wcześniej były wysadzane drogimi kamieniami lub bez żadnych ozdób). Ukrzyżowanego pokazywano jednak inaczej niż obecnie.
CZYTAJ DALEJ

Odpowiedzialni za Kościół

2025-04-06 20:05

Marzena Cyfert

Abp Józef Kupny z młodzieżą parafii pw. Ducha Świętego

Abp Józef Kupny z młodzieżą parafii pw. Ducha Świętego

– Jeżeli zaprosicie Ducha Świętego do swojego serca, jeżeli pozwolicie, by obdarował was swoimi siedmiorakimi darami, jeżeli otworzycie się na to działanie, będziecie tacy, jak byli uczniowie Pana Jezusa. Będziecie mieli dość siły do dawania pięknego świadectwa swojej wiary i miłości do Chrystusa – mówił w parafii Ducha Świętego we Wrocławiu abp Józef Kupny.

Metropolita wrocławski przeprowadził wizytację kanoniczną w parafii a podczas Eucharystii udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania, zaś zasłużonych parafian uhonorował Medalami św. Jadwigi Śląskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję