Reklama

Niedziela Lubelska

Wartościowa szkoła

Pallotyńskie Gimnazjum i Liceum im. Stefana Batorego jest jedną z najlepszych szkół w Lublinie

Niedziela lubelska 9/2016, str. 6-7

[ TEMATY ]

szkoła

Archiwum szkoły

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Elitarna placówka, prowadzona od 1995 r. przy Alejach Warszawskich 31 przez Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego (Księży Pallotynów) przez dwie dekady, zapracowała sobie na miano najlepszej prywatnej szkoły w mieście. W tym czasie mury „Batorego” opuściły setki absolwentów, dla których otwarły się drzwi najlepszych uczelni w Polsce i na świecie. Wysoki poziom nauczania, plasujący katolicką placówkę w 4% najlepszych szkół w Polsce, sprawia, że o możliwość uczenia się w niej ubiegają się kolejne roczniki młodzieży. Jednak największym atutem szkoły jest formacja uczniów, u której podstaw leży system wartości chrześcijańskich głoszony przez Kościół katolicki.

Wiedza i wychowanie

Reklama

Ks. Tomasz Makarewicz SAC, od kilkunastu lat prefekt i katecheta w „Batorym”, zwraca uwagę, że nauka i wychowanie w pallotyńskich szkołach, które znajdują się na terenie Polski (m.in. także w Krakowie, Ożarowie, Chełmnie i Wadowicach), nawiązuje do chlubnych, przedwojennych tradycji. – W naszym domu macierzystym w Wadowicach przed wojną mieściła się szkoła dla młodzieży męskiej, Niższe Seminarium Duchowne. Ta placówka, a przede wszystkim jej wychowankowie, wśród których znajduje się wielu moich współbraci, wypracowała pallotyński charyzmat nauki i wychowania, który opiera się na równoczesnym zdobywaniu wiedzy i duchowej formacji – wyjaśnia ks. Makarewicz. – Nasz założyciel ks. Wincenty Pallotti zobowiązał nas do tego, byśmy robili wszystko dla przybliżenia królestwa Bożego na ziemi. Realizując jego wezwanie do czynienia wszystkiego dla nieskończonej chwały Bożej, podejmujemy pracę także na polu oświaty i wychowania – dodaje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Formacja duchowa

W pallotyńskich szkołach duży nacisk położony jest na formację duchową. Codzienna Msza św., rekolekcje, dni skupienia i nabożeństwa, dają młodzieży szansę na prawdziwe spotkanie z Bogiem we wspólnocie rówieśników i nauczycieli. Myliłby się jednak ten, kto by sądził, że udział w religijnych praktykach jest obowiązkowy. – W duchu wolności uczniowie mają stałą okazję do poszukiwania i odkrywania Boga – mówi Ksiądz Prefekt. – Nie przymus, ale szansa. Bardzo potrzebne jest takie podejście, by w młodych rozbudzić chęć spotkania z Bogiem, potrzebę tworzenia wspólnoty wiary i modlitwy – dodaje. Służą temu jesienne dni skupienia, na które poszczególne poziomy udają się w różne strony Polski, a także prowadzone w niestandardowy sposób rekolekcje. – Zazwyczaj rekolekcje kojarzą się z kazaniem, czasem długim i nudnym, bo nie każdy rekolekcjonista ma dar zjednywania sobie młodzieży. Dlatego nasze ćwiczenia duchowe organizowane są w przyjaznej i odpowiedniej dla uczniów formie. Ostatnio zaprosiliśmy, już po raz drugi, grupę ewangelizacyjną „Wyrwani z niewoli”, która w niekonwencjonalny sposób ukazała wartość spotkania z Bogiem i wartość sakramentów – mówi ks. Makarewicz. – Oczywiście, nie mieliśmy żadnych problemów z frekwencją – dodaje z uśmiechem.

Reklama

Mimo wielu starań o duchowy rozwój uczniów, nie wszyscy korzystają z tej możliwości. Młodzież ucząca się w szkole nie pochodzi bowiem tylko i wyłącznie z głęboko wierzących rodzin. Szkoła jest katolicka, ale nie wyznaniowa. Są i tacy, którzy wcale lub rzadko uczestniczą w niedzielnej Eucharystii i nie pielęgnują swojej relacji z Bogiem. Dla nich wielkim dobrem są rówieśnicy, którzy w codziennych sytuacjach i wyborach kierują się Ewangelią. Być może to właśnie oni najbardziej przyczyniają się do nawrócenia i duchowego wzrostu kolegów. – To wielkie dobro, gdy uczniowie mogą zobaczyć, że wiara i życie w bliskości z Bogiem nie jest niczym ujmującym dla młodego człowieka – podkreśla katecheta.

Wysoki poziom kształcenia

Pytając o pallotyńską szkołę, częściej można usłyszeć o jej sukcesach naukowych. Wielu absolwentów i uczniów to laureaci olimpiad przedmiotowych na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim zarówno z przedmiotów humanistycznych, jak i ścisłych. Na wysoki poziom kształcenia wpływ mają nie tylko wybitni uczniowie, którzy wybierają naukę w „Batorym”, ale przede wszystkim systematyczna praca z uczniem, także tym mniej zdolnym. – Motywowanie młodzieży do nauki łatwiejsze jest w niewielkich grupach, dlatego klasy w naszej szkole są mniej liczne niż w innych placówkach. W małych grupach osiąga się zdecydowanie lepsze wyniki w pracy zarówno z uczniem zdolnym, jak i tym słabszym – podkreśla ks. Makarewicz.

Reklama

Pallotyn przytacza dane, które wskazują, że zarówno gimnazjum jak i liceum (100% uczniów przystępuje do matury i 100% ją zdaje) nieprzerwanie znajduje się w grupie najlepszych szkół w mieście, województwie i Polsce. Wpływ na wyniki ma zwiększona siatka godzin. Uczniowie mają więcej godzin z języka angielskiego i innych języków obcych, ale też z języka polskiego czy matematyki. Dzięki temu na wykresach wyników egzaminów gimnazjalnych i maturalnych słupki są znacznie wyższe niż w innych szkołach, a nierzadko osiągają 100%. Ks. Makarewicz dodaje, że szkoła cieszy się również wysokim wskaźnikiem edukacyjnej wartości dodanej; badanie wyników uczniów na początku i na końcu kolejnych etapów kształcenia pokazuje wyraźny wzrost.

Atutem placówki jest wysoko wykwalifikowana kadra z bardzo dużym doświadczeniem pedagogicznym. Znakomita większość nauczycieli posiada stopień nauczyciela dyplomowanego; to także czynni egzaminatorzy gimnazjalni i maturalni. Kadra, której zależy na dobru każdego ucznia, poświęca wiele czasu na pracę z młodzieżą także po obowiązkowych zajęciach lekcyjnych. Oferta zajęć pozalekcyjnych, od kółek przedmiotowych po zajęcia artystyczne, pozwala uczniom na wszechstronny rozwój.

Reklama

Jedynym mankamentem zdają się być finanse. Rodzice lub opiekunowie prawni muszą bowiem pokryć koszty nauki, które w perspektywie kilku lat są niebagatelne. Jednak czesne w „Batorym” jest najniższe w mieście, poza tym obejmuje wszystkie zajęcia lekcyjne i pozalekcyjne. Rodzice często podkreślają, że zamiast płacić za kosztowne korepetycje i zajęcia dodatkowe dla swoich dzieci, wolą je wysłać do takiej prywatnej placówki, w której jedną opłatą pokrywane są całkowite koszty edukacji. Jak przyznaje ks. Tomasz Makarewicz, zdarza się tak, że na opłacenie nauki ucznia składa się cała rodzina, np. dziadkowie, bowiem dostrzega w kształceniu dziecka w katolickiej placówce szansę na jego bezpieczną i dobrą przyszłość. W ciągu dwóch dekad istnienia szkoła wypracowała także system stypendialny, którym obejmuje zarówno najzdolniejszych, jak i najuboższych uczniów. Dodatkowo, laureaci olimpiad są zwolnieni lub mają obniżone czesne przez cały okres nauki.

W lutym rozpoczęła się rekrutacja do szkoły; do 17 marca przyjmowane są dokumenty do gimnazjum, a do 21 kwietnia do liceum. Zastanawiając się nad wyborem nowej szkoły, warto odwiedzić Pallotyńskie Gimnazjum i Liceum im. Stefana Batorego. 6 marca, w niedzielę, szkoła organizuje dzień otwartych drzwi. W godz. 10-14 wszyscy chętni będą mogli zwiedzić placówkę, spotkać się z uczniami i nauczycielami, a także odbyć niezapomnianą podróż przez Batoryland. Więcej informacji na: www.batory.lublin.pl .

* * *

Wychowujemy w tradycyjnych wartościach, wykorzystując jednocześnie nowoczesne formy i metody. Uczymy młodzież umiłowania prawdy, mądrości, wrażliwości sumienia, szacunku do przeszłości; rozwijamy aktywność, kreatywność i świadomość własnych predyspozycji; przygotowujemy do funkcjonowania w społeczeństwie i do pełnienia różnych ról.

Ks. Andrzej Zelek SAC, dyrektor Gimnazjum i Liceum im. Stefana Batorego w Lublinie

2016-02-25 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przed pierwszym dzwonkiem

Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas” – to motto Flory Edwards jest ważne dla każdego, kto działa dobrowolnie i bezinteresownie na rzecz innych. Wspaniale wpisuje się także w działalność Caritas, w tym naszej, sosnowieckiej, która już zanim dzieci rozpoczęły wakacje, pomyślała o nowym roku szkolnym. A ten już za pasem… Za kilka dni rozlegnie się pierwszy szkolny dzwonek, a dzięki przedsięwzięciu Caritas dzieci z ubogich rodzin z uśmiechem będą mogły powitać nowy szkolny rok. Wszystko za sprawą kampanii pod nazwą „Tornister pełen uśmiechów”. Jej celem jest zebranie funduszy na wyposażenie wyprawek szkolnych dla najuboższych dzieci i młodzieży.
CZYTAJ DALEJ

Miłosierdzie w Świątyni Opatrzności Bożej

2025-02-12 13:47

[ TEMATY ]

Świątynia Opatrzności Bożej

Wielki Post

Misjonarz Miłosierdzia

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Od 14 lutego do końca 2025 r. w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie, będącej kościołem jubileuszowym, posługiwać będzie o. Robert Wawrzeniecki OMI, Misjonarz Miłosierdzia, uprawniony do rozgrzeszania z grzechów zastrzeżonych Stolicy Apostolskiej.

Misjonarze Miłosierdzia to kapłani, którzy zostali specjalnie wybrani do posługi jednania i spowiadania. Mają oni szczególne uprawnienia do rozgrzeszania z grzechów, które na ogół wymagają rozgrzeszenia przez papieża. Są wśród nich: profanacja Najświętszego Sakramentu poprzez zabranie lub przechowywanie postaci konsekrowanych w celach świętokradczych; przemoc fizyczna wobec Ojca świętego; rozgrzeszenie wspólnika grzechu przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu; bezpośrednia zdrada tajemnicy spowiedzi przez spowiednika oraz nagrywanie i/lub rozpowszechnianie za pośrednictwem środków komunikacji treści Sakramentu Pokuty, tak rzeczywistego jak i pozorowanego. Misją tych kapłanów jest także przywracanie nadziei osobom, które szukają Bożego miłosierdzia i pomaganie ludziom w ponownym nawiązaniu relacji z Bogiem.
CZYTAJ DALEJ

Cyberatak na Konferencję Biskupów Niemiec

2025-02-13 09:32

[ TEMATY ]

Niemcy

haker

cyberatak

Konferencja Biskupów

Bonn

Adobe Stock

Hakerzy zaatakowali Konferencję Biskupów Niemiec

Hakerzy zaatakowali Konferencję Biskupów Niemiec

Sekretariat Konferencji Biskupów Niemiec w Bonn padł ofiarą profesjonalnego cyberataku. „Do ataku przyznała się grupa hakerów powiązana ze zorganizowaną przestępczością internetową” - poinformowała Konferencja Biskupów w Bonn.

Do ataku doszło późnym popołudniem w poniedziałek 10 lutego. Natychmiast uruchomiono plany awaryjne, odłączono od internetu systemy informatyczne i poinformowano właściwe organy śledcze oraz inspektora ochrony danych. „Obecnie zewnętrzni specjaliści ds. informatyki śledczej badają, w jaki sposób atakującym udało się zinfiltrować wielopoziomowe systemy bezpieczeństwa IT” - stwierdzono w oświadczeniu. Z powodu ataku sekretariat episkopatu jest obecnie dostępny tylko częściowo za pośrednictwem poczty e-mailowej.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję