Reklama

Niedziela Częstochowska

Nowy rok na naszych kościelnych uczelniach

21 października br. oficjalnie rozpoczął się nowy rok studiów akademickich w Wyższym Instytucie Teologicznym im. Najświętszej Maryi Panny Stolicy Mądrości. 9 dni wcześniej zaś rok akademicki rozpoczęli częstochowscy klerycy, którzy przygotowują się do kapłaństwa w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. Obie uczelnie znajdują się w Częstochowie przy ul. św. Barbary 41

Jeśli chodzi o tę pierwszą uczelnię, w poprzednim numerze edycji częstochowskiej „Niedzieli” ukazał się tekst jej nowego dyrektora ks. dr. Mikołaja Węgrzyna, który prezentował obecne oblicze naszego instytutu. Natomiast dwa tygodnie temu można było zapoznać się z realiami naszego seminarium. Opowiadał o nich w specjalnym wywiadzie ks. dr Grzegorz Szumera, rektor tejże uczelni.

WIT

Uroczystości w Wyższym Instytucie Teologicznym rozpoczęła Msza św., której przewodniczył abp Wacław Depo. Metropolita Częstochowski w okolicznościowej kazaniu wskazał na główne zadania, jakie stoją przed wykładowcami i studentami instytutu, m.in. są nimi: wierność Chrystusowi i rzetelność w przekazie nauczania wiary. Po Eucharystii w auli instytutu miała miejsce dalsza część inauguracji roku akademickiego. Wysłuchano m.in. wystąpienia ks. prof. Jana Dziedzica, dziekana Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, który m.in. przypomniał słowa św. Jana Pawła II: „Nie lękaj się jutra – niech jutro lęka się ciebie. Wyznacz kierunek, a wszystko stanie się proste. To ty możesz sprawić, że jutro będzie działać na twoją korzyść”.

Reklama

Rozdano dyplomy absolwentom i wręczono indeksy studentom pierwszego roku oraz słuchaczom tzw. studiów okołoinstytutowych. Wykład inauguracyjny wygłosił ks. dr hab. Stanisław Zieliński, m.in. wykładowca Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Poruszył on temat Jezusa z Nazaretu w kontekście historii, teologii i wiary. Prelegent zaprezentował m.in. współczesne kierunki badań w teologii fundamentalnej, które odnoszą się do Chrystusa.

Na uroczystościach, jak zwykle zresztą, byli obecni delegaci częstochowskich wyższych uczelni.

WSD

Rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym tradycyjnie rozpoczęła Msza św., której oczywiście przewodniczył abp Wacław Depo. Koncelebrowali ją również bp Grzegorz Kaszak, ordynariusz sosnowiecki (Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Sosnowieckiej ma swoją siedzibę w Częstochowie), a także bp pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski. Towarzyszyło im kilkudziesięciu prezbiterów. W kościele seminaryjnym nie zabrakło też wspomnianych wyżej przedstawicieli świeckiego środowiska akademickiego.

Reklama

Metropolita Częstochowski w wygłoszonym kazaniu wskazał m.in. na specyfikę seminaryjnych studiów, do których przecież powołuje sam Jezus Chrystus. Mówił również, że słowo Pana Boże jest jak drabina, dzięki której wspinamy się ku Chrystusowi. Abp Depo przestrzegał też przed niebezpieczeństwem instrumentalnego traktowania Pana Jezusa i Jego przesłania oraz przed pokusą fragmentaryzacji prawdy.

Następnie w auli seminaryjnej odbyła się dalsza część uroczystości, podczas której nowi alumni: Andrzej Graczyk (Toporów, parafia św. Franciszka z Asyżu), Karol Iwańczak (Częstochowa, parafia św. Stanisława Kostki), Tomasz Nowak (Częstochowa, parafia Podwyższenia Krzyża Świętego), Kamil Płuska (Wieluń, parafia św. Stanisława, biskupa i męczennika), Nikodem Szymański (Częstochowa, parafia św. Wojciecha, biskupa i męczennika) oraz Sebastian Woźniak (Gorzkowice, parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa)otrzymali indeksy i złożyli uroczyste ślubowanie.

Uczestnicy uroczystości wysłuchali wykładu ks. prof. dr. hab. Antoniego Troniny pt. „Orędzie fatimskie w świetle Apokalipsy”. Ksiądz Profesor wykazał w nim, że zarówno Apokalipsa św. Jana Apostoła, jak i objawienia fatimskie to orędzie nadziei, a nie jakiejś katastrofy. Na końcu zawsze zwycięża Pan Bóg.

2017-10-25 12:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: dzieci przystroiły drzewka bożonarodzeniowe

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jasna Góra

choinka

Bożena Sztajner/Niedziela

Papier, słoma, włóczka, guziki czy kubki jednorazowego użytku – te niepozorne materiały w rękach małych artystów stały się unikatowymi i zachwycającymi świątecznymi ozdobami. Na Jasnej Górze odbyło się przystrajanie drzewek przez dzieci w ramach konkursu na „Wieczernikową Choinkę”. Wszystko po to, aby „piękniej” przygotować najmłodszych na święta Narodzenia Pańskiego, pielęgnować polskie tradycje bożonarodzeniowe i przypomnieć o znaczeniu choinkowych ozdób.

W Wieczerniku – namiocie udekorowanych zostało 40 świerków przez dzieci z 26 szkół i 14 przedszkoli archidiecezji częstochowskiej. Wcześniej przedstawiciele szkolnych placówek wylosowali jedno z drzewek.

CZYTAJ DALEJ

Francuska batalia przeciwko transpłciowej indoktrynacji dzieci

2021-09-23 15:16

[ TEMATY ]

gender

Magdalena Pijewska

Francuscy lekarze, sędziowie, adwokaci, intelektualiści, nauczyciele i rodzice wystosowali apel zdecydowanie sprzeciwiający się transpłciowej indoktrynacji dzieci. Piszą w nim o „kradzieży dzieciństwa” i „robieniu towaru z ciała” nieletnich coraz częściej indoktrynowanych do zmiany płci. Mediom zarzucają, że świadomie promują ideologię gender, mimo iż znane są jej zgubne skutki.

„Nie możemy dłużej milczeć, wobec tego, co uważamy za poważne wypaczenie w imię emancypacji «dziecka transpłciowego» (które twierdzi, że nie urodziło się we «właściwym ciele»). Radykalne dyskursy legitymizują żądania zmiany płci na podstawie zwykłej percepcji, przedstawianej jako prawda. Ale dzieje się to za cenę dożywotniego leczenia, a nawet zabiegów chirurgicznych (usunięcie piersi lub jąder) na ciałach dzieci i młodzieży” – piszą sygnatariusze apelu. Wskazują, że ideologiczna indoktrynacja, której współwinne są też media, przyczynia się do gwałtownego wzrostu liczby dzieci i nastolatków pragnących zmienić płeć. Jako przykład podają region Ile-de-France, gdzie dekadę temu takich próśb było dziesięć rocznie, a obecnie jest dziesięć miesięcznie. Wskazują, że takie dzieci stają się ofiarami na całe życie: stają się dożywotnimi niewolnikami środków hormonalnych sprzedawanych przez firmy farmaceutyczne oraz kolejnych operacji w pogoni za chimerycznym marzeniem o wymarzonym ciele.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: biskupi zawierzyli przyszłość Europy wstawiennictwu św. Jana Pawła II

2021-09-23 19:43

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Watykan

Europa

biskupi

Monika Książek

Biskupi biorący udział w jubileuszowym Zebraniu Plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy, zawierzyli przyszłość Starego Kontynentu wstawiennictwu św. Jana Pawła II, modląc się przy jego grobie.

Uczestnicy Zebrania Plenarnego CCEE, rozpoczynającego się w Rzymie z okazji 50. rocznicy powstania Rady Konferencji Biskupich Europy, udali się do grobu św.Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej po zakończeniu Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka, którą otworzyli czterodniowe obrady. Po odnowieniu wyznania wiary przy grobie św. Piotra, zebrali się w Kaplicy św. Sebastiana, gdzie odmówili modlitwę zawierzenia Europy, ułożoną przez św. Jana Pawła II i zawartą w jego adhortacji apostolskiej "Ecclesia in Europa". Modlitwę tę, w której Jan Paweł II zawierzał Europę opiece Maryi, odmówili przy grobie św. Jana Pawła II, gdzie umieszczono ikonę Maryi Matki Europy, przygotowaną przez siostry zakonne z Nazaretu z okazji sesji plenarnej CCEE, która odbyła się w 2015 r. w Ziemi Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję