Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

X Tydzień Biblijny

„Weźmijcie Pismo Święte” – pod tym hasłem odbył się X Tydzień Biblijny w diecezji zamojsko-lubaczowskiej, podczas którego rozważano w szczególny sposób słowa Listu do Rzymian

Niedziela zamojsko-lubaczowska 17/2018, str. IV

[ TEMATY ]

tydzień biblijny

Joanna Ferens

Podczas czytania Słowa Bożego

Podczas czytania Słowa Bożego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już na początku, niejako inaugurując obchody Tygodnia Biblijnego, zostały odczytane słowa z rozdziału ósmego tego listu: „Albowiem wszyscy ci, których prowadzi Duch Boży, są synami Bożymi. Nie otrzymaliście przecież ducha niewoli, by się znowu pogrążyć w bojaźni, ale otrzymaliście ducha przybrania za synów, w którym możemy wołać: «Abba, Ojcze!«. Sam Duch wspiera swym świadectwem naszego ducha, że jesteśmy dziećmi Bożymi. Jeżeli zaś jesteśmy dziećmi, to i dziedzicami: dziedzicami Boga, a współdziedzicami Chrystusa, skoro wspólnie z Nim cierpimy po to, by też wspólnie mieć udział w chwale”.

X Tydzień Biblijny rozpoczął się uroczystą Eucharystią w sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju, której przewodniczył bp Marian Rojek. Pasterza naszej diecezji powitał ks. dziekan Witold Batycki. – Trzecia niedziela wielkanocna jest zawsze obchodzona jako niedziela biblijna i dziś rozpoczyna ona Tydzień Biblijny i zachęca nas w szczególny sposób, abyśmy pochylali się na Biblią, nad Słowem Boga, które On na co dzień kieruje do nas, ku naszemu pożytkowi. Dlatego dziś szczególnie modlimy się o to wielkie dzieło biblijne i witam w naszej wspólnocie ordynariusza naszej diecezji, ks. biskupa Mariana Rojka i proszę o modlitwę w intencji dzieła biblijnego – powiedział we wprowadzeniu ks. Batycki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Trzymając się Słowa życia

Reklama

W homilii bp Marian Rojek nawiązywał do Ośmiu błogosławieństw, apelując o jak najczęstszy kontakt z Bożym Słowem zawartym w Piśmie Świętym. – Słowo Boże niech wnika w nas i porusza nasze serca i sumienie, objawia ważne prawdy dotyczące życia każdego z nas, jako chrześcijan, jako Polaków i dzieci narodu. Gdy te Jezusowe błogosławieństwa odniesiemy do nas na obecny czas, to można by je sformułować w poniższy sposób. Błogosławieni jesteście, gdy was w życiu rozpoznają jako katolików, gdy ludzie z niedowierzaniem pytają ciebie, co cię tak dzisiaj trzyma przy tym Kościele, a ty możesz dać im wiarygodną odpowiedź. Błogosławieni jesteście, gdy uwielbiacie oraz prosicie Jezusa, pokładacie w Nim nadzieję, gdyż wciąż szukacie, a także chcecie spotkać Zmartwychwstałego Pana w Jego Słowie i na niedzielnym łamaniu chleba. Błogosławieni jesteście, gdy karmicie się Słowem Życia i takimi bądźcie – mówił do zebranych Biskup Ordynariusz.

W mocy Słowa

Słowa podziękowania w stronę Księdza Biskupa i wszystkich uczestników popłynęły od ks. Krystiana Malca, doktoranta biblistyki KUL i organizatora Kursu Formacji Biblijnej w naszej diecezji. Po Mszy św. przy wyjściu ze świątyni każdy mógł wziąć ze sobą do domu karteczkę z wybranymi wersetami Listu do Rzymian i Księgi Przysłów, aby zapisane na niej sigla biblijne odnaleźć w domowym Piśmie Świętym i pochylić się choć na chwilę nad Bożym Słowem. – Niech będą one dla nas przewodnikiem w codziennej modlitwie, w rachunku sumienia na zakończenie każdego dnia i przed spowiedzią, a nade wszystko niech nas inspirują do życia według objawionej nam woli Boga. Możemy być pewni, że za każdym razem, gdy będziemy je sobie czytać albo przypominać z pamięci, będziemy wsłuchiwać się w głos Boga, a od Ducha Świętego będziemy otrzymywać Łaskę, która w danym dniu jest nam najbardziej potrzebna – zachęcał ks. Batycki.

Droga Słowa

Reklama

Bp Marian Rojek w rozmowie z nami wyjaśniał, jakie znaczenie dla nas, jako wspólnoty ludzi wierzących ma wydarzenie takie jak Tydzień Biblijny. – Pięknie, że taka inicjatywa powstała, bo ona nam uświadamia tę niezwykłą wartość i znaczenie Słowa Bożego, bo często zapominamy, że w Piśmie Świętym jest zawarty jego Autor – sam Bóg. Jednak obok czytania trzeba, aby to Słowo przeszło przez głowę, ale weszło do mojego serca i zamieniło się w konkretny czyn. Dlatego ważne jest, aby z tym Słowem przebywać, aby Go smakować i by ono przemieniało nasze myślenie, sposób naszego wartościowania i potem, aby się zaznaczało świadectwem naszego życia, gdyż drugi człowiek będzie widział w nas tego, którego my znamy i kochamy – Jezusa Chrystusa. My chcemy Go poznawać głębiej i dokładniej, aby Go coraz bardziej kochać, w sposób odpowiedzialny i bardziej pełny. Chcemy, by Jezus był z nas zadowolony i dumny, a możemy to zrobić właśnie przez realizację Słowa, które On nam przekazał – wskazał Pasterz diecezji.

Ks. Krystian Malec tłumaczy, czym dla niego osobiście jest lektura Pisma Świętego oraz podkreśla, że Tydzień Biblijny to również przypomnienie prawdy o tym, że bez znajomości Pisma Świętego nie można poznać Chrystusa. – Dla mnie Pismo Święte to jest osoba. Nie traktuję go tylko jako literatury, choć jako doktorant mógłbym traktować go jako materiał badawczy, ale wierzę, że jest to osoba i wiem, że poprzez czytanie Słowa Bożego spotykam się z Chrystusem i On mnie formuje. Czasami jestem uparty w tym słuchaniu i ciężko mi usłyszeć, co Bóg ma mi do powiedzenia, innym razem jest dużo łatwiej, ale zawsze jest to jak w relacjach z osobą, z drugim człowiekiem. Ale przede wszystkim w tym Słowie jest dla mnie ukryty Pan Jezus i wciąż kieruję się maksymą św. Hieronima, że nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa, a ja chcę Go poznawać coraz bardziej, dlatego Słowo Boże towarzyszy mi każdego dnia – stwierdził.

Wartość Słowa

Swoimi refleksjami na temat wartości Słowa Bożego podzieliła się uczennica Katolickiego Liceum w Biłgoraju Patrycja Sprysak. – Czytanie Pisma Świętego daje mi siłę i motywację do codziennych zadań, pokazuje mi również, że moja wiara ma sens. Daje mi to również poczucie, że to Słowo, mimo iż pisane wiele lat temu, to wciąż jest aktualne, wciąż jest żywe i nieraz pomaga mi przejść przez życiowe trudności i w podejmowaniu różnorakich decyzji. Wczytywanie się w Słowo Boga jakby na nowo odnawia moją relację z Panem Bogiem, pokazuje, że On wciąż ma mi coś do powiedzenia, że nie jest Bogiem obojętnym, lecz chce być wciąż żywy i obecny w moim życiu, ze chce mnie prowadzić każdego dnia – wskazała. Z kolei dla Agnieszki Złamańskiej, która na co dzień pracuje jako katechetka, Słowo Boże stanowi pocieszenie w trudnościach dnia codziennego. – Pismo Święte to dla mnie pokarm dnia codziennego, gdyż umacnia mnie i daje siłę, ale jest również wielką pociechą w momentach, kiedy jest mi bardzo trudno. Od wielu lat Słowo Boże jest u mnie codziennie czytane i wiem, że ma ono wielką moc przemiany, gdyż widzę, jak zmieniło się moje życie, od kiedy regularnie karmię się Słowem Bożym. Są momenty, gdy pewnych słów nie rozumiem, ale widzę tez ogromną łaskę i działanie Ducha Świętego, gdy nagle zaczynam rozumieć to, co Pan do mnie mówi i rozumiem, jak chce mnie kierować. Wiele osób nie czyta Pisma Świętego, dlatego czuję, że taki Tydzień Biblijny jest wspaniałą okazją do tego, aby przypomnieć wartość Słowa Bożego, a wiele osób sięgnie po Pismo Święte i zacznie je na nowo rozważać – stwierdziła.

15 kwietnia był również II Narodowym Dniem Czytania Pisma Świętego. Tydzień Biblijny został zorganizowany przez Dzieło Biblijne Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.

2018-04-25 11:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ekumeniczny Tydzień rozpoczęty

[ TEMATY ]

ekumenizm

tydzień biblijny

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Kościół pw. św. Brygidy w Rzymie

Kościół pw. św. Brygidy w Rzymie
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan rozpoczął się nieszporami w kościele pw. św. Brygidy w Rzymie w niedzielę 18-go stycznia 2015 r. Liturgii ekumenicznej przewodniczył kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan oraz biskup luterański Björn Vikström z Porvoo w Finlandii.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Szatan to szermierz lęku

2025-04-04 14:42

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

mat. prasowy

Historia z długą deską, zarówno na podłodze, jak i zawieszoną między dachami, doskonale ilustruje, jak różne sytuacje mogą wywoływać w nas strach. Choć deska jest ta sama, perspektywa zmienia wszystko. Lęk staje się narzędziem, które może nas paraliżować i ograniczać nasze działania. Tak jak w życiu, gdzie nowe wyzwania mogą wydawać się przerażające, ale ich pokonanie otwiera przed nami nowe możliwości.

Przeszłość często niesie ze sobą bagaż, który może nas przytłaczać, ale warto pamiętać, że trudne doświadczenia mogą prowadzić do przemiany. Historia Jacques’a Fescha, który w celi więziennej przeżył nawrócenie i odnalazł wiarę, jest tego dowodem. Nawet w najtrudniejszych chwilach Bóg może działać, przynosząc dobro z pozornie negatywnych sytuacji.
CZYTAJ DALEJ

Kard. C. Aós Braco kończy 80 lat – 136 purpuratów-elektorów

2025-04-05 21:01

[ TEMATY ]

kardynał

Episkopat Flickr

W niedzielę 6 kwietnia kończy 80 lat arcybiskup metropolita-senior Santiago de Chile kard. Celestino Aós Braco OFM Cap., tracąc tym samym prawo udziału w przyszłym konklawe. Obecnie liczba uprawnionych do wyboru kolejnego papieża wynosi 136, a pozbawionych tego prawa - 116. Purpurat chilijski (choć urodzony w Hiszpanii) jest jednym z pięciu kapucynów w Kolegium Kardynalskim.

Przyszły kardynał urodził się 6 kwietnia 1945 w mieście Artaiz w północno-zachodniej hiszpańskiej prowincji Nawarra (archidiecezja Pampeluna). Tam też ukończył szkołę podstawową i średnią, po czym w latach 1960-63 studiował filozofię w Saragossie, a w latach 194-68 - teologię w Pampelunie. 14 sierpnia 1963 rozpoczął nowicjat w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów w mieście Sangüesa w Nawarze. Równo w rok później złożył w nim śluby czasowe, a 16 września 1967 - śluby wieczyste. W latach 1972-80 uzupełniał studia na uniwersytetach w Saragossie i Barcelonie, uwieńczone licencjatem z psychologii. Dzięki tej specjalizacji kształcił się w latach 1980-81 na Papieskim Uniwersytecie Katolickim Chile.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję