Tymi słowami rozpoczyna się akt lokacyjny Biłgoraja z 10 września 1578 r, kiedy to ówczesny król Polski Stefan Batory, chcąc nagrodzić wierną służbę swemu majestatowi oraz Rzeczypospolitej Królestwa Polskiego, wydał we Lwowie przywilej lokacyjny podkomorzemu lubelskiemu Adamowi Gorajskiemu, zezwalając na założenie miasta według norm prawa magdeburskiego.
Z tej okazji, z inicjatywy Biłgorajskiego Towarzystwa Regionalnego, dokładnie w 440. rocznicę powstania Biłgoraja zostały zorganizowane urodzinowe uroczystości Świętowanie rozpoczęło się od wykładów dla biłgorajskiej młodzieży. Dotyczyły one lokacji Biłgoraja, decyzji króla oraz założeń prawa magdeburskiego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Lokacja Miasta – według norm prawa magdeburskie – była nagrodą za wierną służbę królowi oraz Rzeczypospolitej Królestwa Polskiego, jaką pełnił Adam Gorajski. – Utworzenie grodu na Ładą – w oparciu o powyższe prawo – przyczyniło się do powstania na przełomie XVI-XVII wieku prężnego ośrodka handlowo-rzemieślniczego, stanowiącego centrum wymiany gospodarczej pomiędzy wieloma miejscowościami na dawnym obszarze Puszczy Solskiej. Dzięki temu już w I połowie XVII wieku dołączył Biłgoraj do dziesięciu najbardziej rozwiniętych miast Małopolski, obok Krakowa czy Lublina, stając się znanym w kraju ośrodkiem sitarskim, a po wielu latach również siedzibą starostwa i stolicą powiatu – wyjaśniał prezes Biłgorajskiego Towarzystwa Regionalnego Piotr Flor.
Fragment aktu lokacyjnego odczytał członek Towarzystwa Piotr Kupczak. Ważnym punktem spotkania było podjęcie uchwały Biłgorajskiego Towarzystwa Regionalnego (BTR) w sprawie uczczenia 440-lecia lokacji Biłgoraja, w roku jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Przypomniano w niej historię początków lokacji Biłgoraja i jego rozwój. „Biłgorajskie Towarzystwo Regionalne składa obecną uchwałą hołd założycielom, budowniczym, pierwszym mieszkańcom oraz wszystkim obywatelom Biłgoraja, dzięki którym się on rozwijał i został rozsławiony. W sposób szczególny oddaje zaś cześć tym, którzy poprzez walkę na licznych polach bitew, bohaterstwo oraz codzienne zmagania o zachowanie tożsamości i tradycji narodowej, wnieśli swój nieoceniony wkład w odzyskanie niepodległości przez Polskę” – czytamy w końcowym fragmencie uchwały.
Jak na urodziny przystało, nie mogło zabraknąć okolicznościowego toastu i oczywiście urodzinowego tortu specjalnie przygotowanego na tę wyjątkową okazję. Tort został przygotowany w formie sita biłgorajskiego z herbem Miasta i datami 1578 – 2018.
Za pomysł, organizację wydarzenia i przypomnienie ważnej daty dla Biłgoraja i całego powiatu biłgorajskiego dziękował obecny na spotkaniu starosta biłgorajski Kazimierz Paterak. – Jest to sposobność, by mieszkańcy Biłgoraja i regionu, a szczególnie ludzie młodzi wzbogacili się o rzetelną wiedzę historyczną dotyczącą naszej małej Ojczyzny. Biłgorajskie Towarzystwo Regionalne robi dużo, jest inicjatorem wielu wydarzeń. Myślę, że instytucje samorządowe winny zrobić więcej, by w tej pracy pomóc. Przy tej okazji można nie tylko mówić o początkach naszego Miasta, ale także o osobach, wydarzenia i osiągnięciach Biłgoraja. Na to wygląda, że my, jako instytucje sprawę nieco przespaliśmy, tym bardziej słowa uznania i podziękowania dla BTR. Niemniej jednak takie rocznice i sam Biłgoraj zasługuje na świętowanie z większym rozmachem. Myślę, że możemy to zrobić wspólnie powiat z miastem i osobami, które będą się chciały zaangażować – przyznał starosta.
Ostatnim punktem wydarzenia była prezentacja 10. tomu rocznika popularno-naukowego „Nad Tanwią i Ładą. Przyczynki do historii i kultury ziemi biłgorajskiej”, której dokonał Piotr Kupczak oraz zaprezentował poruszane w nim tematy. Podczas dyskusji rozmawiano o roli historii w życiu społeczeństwa Biłgoraja, nauczaniu historii regionalnej w szkołach oraz propagowaniu ważnych wydarzeń związanych z miastem.