Reklama

Aspekty

Świątynia Najświętszego Zbawiciela

Na gorzowskim osiedlu Staszica od lat wznosi się majestatycznie kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Na północy osiedla wyrasta jednak coraz bardziej nowa świątynia, czyli kościół pw. Najświętszego Zbawiciela. Wieża, która jest ciągle w budowie, otrzymała niedawno dzwon

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 3/2019, str. I

[ TEMATY ]

parafia

Agata Zawadzka

Ks. Andrzej Tomys na tle wieży kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela w Gorzowie

Ks. Andrzej Tomys na tle wieży kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela w Gorzowie

Budowa kościoła trwa od 2011 r. Na dzień dzisiejszy wykonane są mury, częściowo dach, a także wieża o wysokości 38 m. W pierwszym półroczu 2019 planowane jest zamontowanie okien. Jedno okno zdobić będzie witraż, w pozostałych zostanie umieszczone tzw. kolorowe szkło. Jak mówi proboszcz ks. Andrzej Tomys, spora część odpowiedzialności finansowej opiera się na barkach parafian. Przypomina również i zapowiada wznowienie akcji „herbaty-cegiełki”, czyli rozprowadzania herbaty opakowanej w pudełko z wizerunkiem powstającej świątyni.

Oprócz strony materialnej parafianie angażują się w to dzieło także modlitewnie. – Każda druga niedziela jest dniem modlitwy za dzieło kościoła. Mamy relikwie św. Jadwigi, patronki budujących się kościołów, i to nas też motywuje do modlitwy – zauważa ks. Tomys. Wspomina również o trudnościach związanych z położeniem parafii. Osiedle, na którym powstaje świątynia, z jednej strony zamieszkują osoby starsze, a z drugiej są to właściciele nowo powstałych mieszkań. Jednak zauważa on ogrom serca, jaki parafianie na miarę swoich możliwości wkładają w to dzieło.

– Pamiętajmy, że wsparcie modlitewne jest niemniej ważne niż wsparcie finansowe – zaznacza duchowny. Wśród radości przy budowie kościoła proboszcz wymienia m.in. widoczne efekty stawiania murów, dachu, wykończoną zachodnią ścianę budynku oraz wieżę. – Chcieliśmy, aby wieża była widzialnym znakiem obecności świątyni – opowiada ks. Tomys. W zamyśle architekta jest również umieszczenie na wieży czterech podświetlanych zegarów, które będą miały za zadanie przywoływać świadomość czasu tym, którzy spojrzą w ich kierunku. Choć jeszcze nie ma dokładnej daty zakończenia prac budowlanych, ksiądz proboszcz wspomina, że rok 2019 będzie rokiem przełomowym dla ukończenia świątyni.

W grudniu 2018 r. bp Tadeusz Lityński poświęcił dzwon o wadze 800 kg. Został on ufundowany przez darczyńcę. Wykonano go w Taciszowie koło Gliwic, w firmie państwa Felczyńskich. Został już umieszczony na wieży. – Dzwon będzie zapraszał wiernych na spotkanie z Panem Bogiem – zapewnia ksiądz proboszcz.

2019-01-16 11:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz najstarszej dzierżoniowskiej parafii

Niedziela świdnicka 20/2019, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

jubileusz

Ks. Grzegorz Umiński

Msza św. pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca

Msza św. pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca

Święty Jerzy jest także patronem całego miasta, dlatego też rocznicowe uroczystości zainaugurowano spotkaniem przed tamtejszym Ratuszem, skąd przemaszerowano do kościoła pw. św. Jerzego. Przy wejściu do tej świątyni uroczyście liturgicznie powitał gości, parafian i mieszkańców miasta proboszcz ks. prał. Józef Błauciak. Wśród nich obecni byli m.in. ordynariusz diecezji bp Ignacy Dec, kapłani z dekanatów: bielawskiego i dzierżoniowskiego na czele z dziekanem tego drugiego ks. prał. Zygmuntem Kokoszką, kawalerowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie: Andrzej Ogrodnik i Mariusz Wiśniewski, burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski, przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Darakiewicz, starosta powiatu dzierżoniowskiego Grzegorz Kosowski.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Watykan: sześciolatek z Polski przywiózł list dla papieża

2022-06-25 16:14

[ TEMATY ]

dzieci

Franciszek

Grzegorz Gałązka

"Kochany Ojcze Święty! Nazywam się Staś. Mam sześć lat. Mieszkam w Polsce, w Katowicach. W tym roku obchodzę 3 rocznicę służby ministranckiej" - tak zaczyna się list, napisany w języku polskim i włoskim, który sześciolatek wraz z rodzicami przywiózł na Światowe Spotkanie Rodzin z nadzieją przekazania go Ojcu Świętemu.

Rodzicami chłopca są Jan i Aleksandra Tondera, promujący powołanie do życia rodzinnego hasłem "Rodzina to drużyna". Do Rzymu przyjechali, by zainspirować się świadectwami rodzin z całego świata, także z nadzieją na spełnienie marzenia ich dzieci: zobaczenia z bliska papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję