Reklama

Jan Paweł II

Polska leży w całym świecie

Każdy dzień pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski (2-10 czerwca 1979 r.) przeżyliśmy poza czasem znaczonym szarością i beznadzieją PRL-u. Gdy obserwowało się tłumy ludzi, którzy wychodzili wówczas na ulice polskich miast, aby witać Papieża, a potem uczestniczyli w nabożeństwach pod jego przewodnictwem, można było odnieść wrażenie, że reżim przestał istnieć, a Polska jest niepodległa

Niedziela Ogólnopolska 22/2019, str. 10-11

[ TEMATY ]

40. rocznica pontyfikatu

Adam Bujak, Arturo Mari/ Biały Kruk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Słowa, które Jan Paweł II wygłosił w ojczyźnie, wstrząsnęły światem. Wielkie homilie z jego pierwszej pielgrzymki do Polski: z Warszawy, Gniezna, Częstochowy, Oświęcimia i Krakowa, przeszły do historii, choć nie przestały być papieskim testamentem dla jego rodaków. Poeta i krytyk literacki prof. Jacek Łukasiewicz uznał te teksty za równe rangą „Trenom” Jana Kochanowskiego i „Kazaniom sejmowym” ks. Piotra Skargi.

W 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski do tej kolekcji trzeba dopisać jeszcze jeden tekst, dotąd nieznany, odkryty kilka miesięcy temu w Sekretariacie Prymasa Polski przez dr. Andrzeja Grajewskiego. To nie homilia, lecz zapis rozmowy Jana Pawła II z członkami Rady Głównej Episkopatu Polski, która miała miejsce 5 czerwca 1979 r. na Jasnej Górze. Protokół z tego spotkania, wraz z komentarzami, wydało w tych dniach Centrum Myśli Jana Pawła II razem z Wydawnictwem Paulinianum.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kościół polski ma pozycję światową

Reklama

Spotkania z Radą Główną Episkopatu nie było w programie pielgrzymki i nikt o nim jeszcze do niedawna nie wiedział. Doszło do niego na życzenie Papieża. Chciał on porozmawiać ze ścisłym kierownictwem Kościoła katolickiego w Polsce (razem z prymasem Stefanem Wyszyńskim w spotkaniu uczestniczyło siedmiu biskupów) o relacjach Kościół-państwo, o watykańskiej Ostpolitik i o dotychczasowym przebiegu pielgrzymki. Papież mówił swobodnie, nie musiał się posługiwać językiem dyplomacji, mówić aluzyjnie, bo był wśród przyjaciół, ludzi najbardziej zaufanych. I właśnie dlatego dokument ten jest rewelacyjny, bo Papież mówi jak niepapież.

„Musimy sobie zdać wspólnie sprawę u początku tej rozmowy – zaczyna Papież – że Polska nie leży tylko w Polsce, ale leży w całym świecie, nie tylko w Europie”. Nie miał wątpliwości, że znaczenie Kościoła w Polsce wzrosło po jego wyborze na Stolicę Piotrową. Świadczą o tym następujące słowa: „Pamiętajcie, że Kościół polski ma pozycję światową, czy chce, czy nie chce. Fakt, że papieża wybrali z Polski, jest tylko dowodem na to”.

Papież i Prymas szczerze o komunistach

Jan Paweł II docenił akt odwagi ze strony władz PRL, które zaprosiły go do Polski. Ale zaraz dodał: „«Pamiętajcie, Panowie, że papież, przyjeżdżając tu, ryzykuje więcej niż Wy w obliczu całego świata. Bo ryzykuje to, że daje Wam alibi, na które Wy nie zasługujecie». Tak trzeba im mówić w całości”.

Szczery w swojej diagnozie relacji Kościoła z państwem jest też kard. Wyszyński. Tak zrelacjonował swoją rozmowę z I sekretarzem KC PZPR Edwardem Gierkiem i jego najbliższymi współpracownikami: „Panowie, albo asceza w partii, albo zniknięcie. Czy dla nas jest korzystną rzeczą, gdy Wy znikniecie? Raczej wątpliwe, bo w tym układzie bloku jaka będzie ta partia następna? To już wolimy Was niż to niepewne”.

Czy tylko „tej ziemi”?

Reklama

Ten ciąg następujących po sobie wydarzeń wszyscy znamy: przywołanie Ducha Świętego, aby odnowił oblicze „tej ziemi”, powstanie rok później Solidarności i odzyskanie w 1989 r. niepodległości. Jan Paweł II – według słów George’a Weigla – był „duchowym inspiratorem ostatecznej rewolucji”, człowiekiem, który zmienił geopolitykę.

Czy w świetle wydarzeń w Europie środkowo-wschodniej, kiedy nastąpił upadek „imperium zła”, a kraje tego regionu odzyskały wolność, nie będzie uprawnione stwierdzenie, że modląc się przed 40 laty na placu Zwycięstwa w Warszawie, Jan Paweł II miał na myśli cały ten zniewolony przez komunistów region, nie tylko swoją ojczyznę?

Pytanie o tyle zasadne, że przecież dzień później w Gnieźnie, określając się jako „papież Słowianin”, rzucił wyzwanie Kremlowi – przypomniał o chrześcijańskich korzeniach Europy, także całej Słowiańszczyzny, co chciała wymazać ze świadomości Słowian ideologia komunistyczna. To był początek wielkiej strategii Jana Pawła II wobec naszych „narodów pobratymczych”, u których papieskie słowa wzmocniły nadzieje i aspiracje wolnościowe.

Zbrodnia na grekokatolikach

Papież podkreślił, jak ważna jest dla niego sprawa prześladowanego, zwłaszcza na terenie ZSRR, Kościoła greckokatolickiego, i poinformował Radę Główną Episkopatu o swoich kontaktach z ukraińską diasporą. Wyznał polskim braciom w biskupstwie, że w imię ekumenizmu nie będzie unikał prawdy w mówieniu o grekokatolikach. W tym kontekście nawiązał do „brutalnej likwidacji” tego Kościoła w Związku Radzieckim i Rumunii, dokonanej rękami prawosławnych patriarchów. „To jest z punktu widzenia chrześcijańskiego zbrodnia” – stwierdził.

Reklama

Wyobraźmy sobie, co by się stało, gdyby te słowa przedostały się wówczas na zewnątrz. Kontakty między patriarchatem moskiewskim a Watykanem zostałyby zamrożone na lata, tak samo stałoby się z dialogiem katolicko-prawosławnym na ogólnokościelnym szczeblu. Można też sobie wyobrazić wściekłość władców Kremla, którzy by zapewne nasilili prześladowania grekokatolików na Ukrainie i zaostrzyli kurs wobec Kościoła katolickiego w podległych sobie krajach.

Niech zobaczy to wróg Pana Boga!

Lektura tekstów papieskich po 40 latach może przynieść zaskakujące odkrycia i niespodzianki, nawet w homiliach najbardziej znanych. Czy ktoś np. zwrócił uwagę, że tuż przed słynną inwokacją do Ducha Świętego na stołecznym placu Zwycięstwa Jan Paweł II wspomniał „dzieje ludów, które żyły wraz z nami i wśród nas, jak choćby ci, których setki tysięcy zginęły w murach warszawskiego getta”?

Reklama

A cóż powiedzieć o tekstach nieznanych, jak przemówienia do księży i zakonnic, które na ogół nie są czytane, co wynika z przekonania, że odnoszą się do wąskiej grupy osób. Niesłusznie. Podczas spotkania z siostrami zakonnymi na Jasnej Górze, 5 czerwca, Jan Paweł II wygłosił wspaniałe przemówienie, w którym podkreślił heroiczną służbę ogromnej armii konsekrowanych kobiet, służbę, która jest nie do zastąpienia. Jego fragment jeszcze dzisiaj można by przytaczać jako argument dla tych, którzy kwestionują społeczną przydatność Kościoła i go nienawidzą. Papież mówi o kobietach, które „pełniej miłują człowieka”, także tam „gdzie już miłować inni nie potrafią”. Wyznał, jak wielkie wrażenie zrobiły na nim odwiedzane domy dla dzieci upośledzonych prowadzone przez siostry zakonne. „Niech tam przyjdzie najbardziej zagorzały wróg Pana Boga, niech postoi chwilę i niech popatrzy! Jeżeli jest w nim choć trochę człowieczeństwa, musi wyjść stamtąd wstrząśnięty do dna duszy! I to wstrząśnięty równocześnie obrazem tej niedoli człowieka małego, dziecka, a równocześnie wstrząśnięty miarą tego poświęcenia” – powiedział.

Ewangelia – trudne piękno

Czytane po 40 latach teksty przypominają fragmenty zapomniane albo wręcz nieznane, bo nigdy nieprzytaczane w opracowaniach z tej pielgrzymki. Raz po raz natykamy się na perełki, zdania-aforyzmy. Przemówienie do profesorów i studentów KUL-u na Jasnej Górze 6 czerwca Papież zakończył olśniewającą frazą: „Ewangelia to jest droga pięknego życia człowieka albo też droga trudnego piękna życia ludzkiego”. Tego właśnie życzył studentom KUL-u i wszystkim młodym Polakom.

Po pierwszej pielgrzymce charyzmatyczny duszpasterz ks. Jan Zieja napisał, że w czerwcu 1979 r. „przez Polskę przeszedł Jezus z Nazaretu, przeszedł, dobrze czyniąc”.

2019-05-28 13:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jego obecność dała wolność

Niedziela Ogólnopolska 22/2019, str. 12

[ TEMATY ]

40. rocznica pontyfikatu

Adam Bujak, Arturo Mari/ Biały Kruk

„40 lat temu Jan Paweł II zmienił Polskę” – podczas swoich wizyt w Częstochowie podkreśla to często Arturo Mari, fotograf Papieża Polaka

Jego obecność dała pokój, wolność. To jest rzeczywistość faktów. Pamiętam lata 1978 i 1979, kiedy przybyłem do Polski, aby przygotować materiał do papieskiej wizyty. Pamiętam to, co wówczas widziałem. I kiedy przypominam sobie rozmowy z kard. Wojtyłą podczas Soboru Watykańskiego II o „raju” na ziemi – komunizmie, to widziałem jedynie ludzi, którzy umierali z głodu, ludzi, którzy nie mogli mówić. Kiedy towarzyszyłem Ojcu Świętemu w Polsce w 1979 r., zobaczyłem, co znaczy żelazna kurtyna: cierpienie, głód, brak wolności słowa, dyktatura. Wtedy podróżowałem po Polsce polonezem. Teraz, kiedy jestem w Częstochowie, widzę bmw, ferrari, maserati, volkswageny, mercedesy...
CZYTAJ DALEJ

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Niedziela łowicka 11/2005

[ TEMATY ]

Niedziela

krzyż

Wielki Post

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas, w którym Kościół szczególną uwagę zwraca na krzyż i dzieło zbawienia, jakiego na nim dokonał Jezus Chrystus. Krzyże z postacią Chrystusa znane są od średniowiecza (wcześniej były wysadzane drogimi kamieniami lub bez żadnych ozdób). Ukrzyżowanego pokazywano jednak inaczej niż obecnie. Jezus odziany był w szaty królewskie lub kapłańskie, posiadał koronę nie cierniową, ale królewską, i nie miał znamion śmierci i cierpień fizycznych (ta maniera zachowała się w tradycji Kościołów Wschodnich). W Wielkim Poście konieczne było zasłanianie takiego wizerunku (Chrystusa triumfującego), aby ułatwić wiernym skupienie na męce Zbawiciela. Do dzisiaj, mimo, iż Kościół zna figurę Chrystusa umęczonego, zachował się zwyczaj zasłaniania krzyży i obrazów. Współczesne przepisy kościelne z jednej strony postanawiają, aby na przyszłość nie stosować zasłaniania, z drugiej strony decyzję pozostawiają poszczególnym Konferencjom Episkopatu. Konferencja Episkopatu Polski postanowiła zachować ten zwyczaj od 5 Niedzieli Wielkiego Postu do uczczenia Krzyża w Wielki Piątek. Zwyczaj zasłaniania krzyża w Kościele w Wielkim Poście jest ściśle związany ze średniowiecznym zwyczajem zasłaniania ołtarza. Począwszy od XI wieku, wraz z rozpoczęciem okresu Wielkiego Postu, w kościołach zasłaniano ołtarze tzw. suknem postnym. Było to nawiązanie do wieków wcześniejszych, kiedy to nie pozwalano patrzeć na ołtarz i być blisko niego publicznym grzesznikom. Na początku Wielkiego Postu wszyscy uznawali prawdę o swojej grzeszności i podejmowali wysiłki pokutne, prowadzące do nawrócenia. Zasłonięte ołtarze, symbolizujące Chrystusa miały o tym ciągle przypominać i jednocześnie stanowiły post dla oczu. Można tu dopatrywać się pewnego rodzaju wykluczenia wiernych z wizualnego uczestnictwa we Mszy św. Zasłona zmuszała wiernych do przeżywania Mszy św. w atmosferze tajemniczości i ukrycia.
CZYTAJ DALEJ

Franciszek i s. Francesca - nieoczekiwane spotkanie papieża z 94-letnią zakonnicą

2025-04-06 17:32

[ TEMATY ]

spotkanie

Watykan

papież Franciszek

Bazylika św. Piotra

s. Francesca

Włodzimierz Rędzioch

Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Siostra Francesca Battiloro przeżyła największą niespodziankę swojego życia w wieku 94 lat, z których 75 lat spędziła jako wizytka za klauzurą. „Poprosiłam Boga: 'Chcę spotkać się z papieżem'. I tylko z Nim! Nikt inny... Myślałam, że to niemożliwe, ale to Papież przyszedł się ze mną spotkać. Wygląda na to, że kiedy Go o coś proszę, Pan zawsze mi to daje...”. Podczas pielgrzymki z grupą z Neapolu, s. Francesca Battiloro, siostra klauzurowa modliła się dzisiaj w Bazylice św. Piotra, gdy nagle spotkała papieża.

Zakonnica, która wstąpiła do klasztoru w wieku 8 lat, złożyła śluby w wieku 17 lat, w czasie, gdy jej życie było zagrożone z powodu niedrożności jelit. Dziś opuściła Neapol wczesnym rankiem z jednym pragnieniem: przeżyć Jubileusz Osób Chorych i Pracowników Służby Zdrowia w Watykanie. Wraz z nią przyjechała grupa przyjaciół i krewnych. Poruszająca się na wózku inwalidzkim i niedowidząca siostra Francesca - urodzona jako Rosaria, ale nosząca imię założyciela Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny św. Franciszka Salezego, który, jak mówi, uzdrowił ją we śnie - chciała przejść przez Drzwi Święte Bazyliki św. Piotra. Biorąc pod uwagę jej słabą kondycję, pozwolono jej przeżyć ten moment całkowicie prywatnie, podczas gdy na Placu św. Piotra odprawiano Mszę św. z udziałem 20 000 wiernych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję