Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Świnoujskie wieczory organowe

Tore Bjorn Larsen

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Za nami pierwsze trzy czerwcowe koncerty festiwalowe, w których wystąpili w inauguracji Maciej Wota – organista i Kameralna Orkiestra Akordeonowa Art Sentemo, którą dyrygował jej założyciel Zbigniew Czuryło. Porywający koncert zakończono dwoma bisami. W następnym koncercie – włączonym w miejskie obchody Dni Morza – to wspaniała muzyka baroku. Oprócz gry organowej Alisy Biruli słuchaliśmy Luteduo – lutni barokowych, na których grali Anna Kowalska i Anton Birula.

Czerwcowe koncerty kończył Jarosław Ciecierski – organista i świnoujski Dziewczęcy Chór LOGOS, prowadzony przez założycielkę i dyrygentkę Elżbietę Naklicką. Publiczność miała okazję wysłuchania prapremiery utworu J. Ciecierskiego. W Roku Moniuszkowskim nie zabrakło pieśni tego kompozytora w znakomitym wykonaniu chóru. Muzycznie koncert ciekawy, programowo interesująco ułożony i świetnie wykonany, zakończony bisami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Lipcowe koncerty (5.07) rozpoczął duet Mariusz Ryś – organista, który oprócz solowej gry na organach akompaniował Małgorzacie Lasocie, która śpiewała wprost kryształowym sopranem. Nie zabrakło muzyki J. S. Bacha, a całość muzyczna to sacrum i profanum. W kolejnym koncercie wystąpili Adam Klarecki – znany świnoujskiej publiczności mistrz gry organowej oraz znakomity skrzypek, Karol Lipiński-Brańka – koncertmistrz Kapeli Jasnogórskiej, stale współpracujący z sanktuarium na Jasnej Górze. Piękna wirtuozowska gra obu muzyków w utworach od baroku po wiek XX. Nie zabrakło bisów.

Kolejny festiwalowy koncert, odbywający się w piątkowe wieczory w świnoujskim kościele Chrystusa Króla, gdzie znajdują się zabytkowe organy Steinmeyera z 1927 r., miał miejsce 19 lipca. Na organach grała Katarzyna Olszewska, absolwentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w klasie organów prof. Romana Peruckiego. Od 1992 r. jest organistką bazyliki archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie, gdzie dokonuje prezentacji słynnych organów oliwskich. K. Olszewska oprócz gry solowej akompaniowała tenorowi Jackowi Szymańskiemu, absolwentowi Akademii Muzycznej w Gdańsku na Wydziale Wokalno-Aktorskim w klasie śpiewu solowego legendarnej śpiewaczki Haliny Mickiewiczówny. W programie koncertu zostały wykonane utwory takich kompozytorów, jak: Alessandro Stradella, Andrea Lucchesi, Francesco Durante, Johann Sebastian Bach, Joseph Haydn, Wolfgang Amadeusz Mozart, Theodore Dubois, Adolf Doss, Luigi Luzzi i Cesar Franck.

Reklama

26 lipca wystąpili: Ewa Sawoszczuk – organistka, absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie organów prof. P. Grajtera i prof. R. Marca, która również akompaniowała Beacie Bobińskiej – sopran, absolwentce Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie śpiewu prof. dr hab. Hanny Michalak; trzecim wykonawcą był Janusz Bobiński – trębacz, absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie trąbki. W programie tego koncertu zostały wykonane utwory: J. S. Bacha, F. Durante, J. Stanleya, M. D. Głucha, A. Piazzolli i A. Stradelli. Sierpniowe (2.08.) festiwalowe Świnoujskie Wieczory Organowe rozpoczął Marcel Rode – niemiecki organista, który studiował muzykę kościelną i organową na Uniwersytecie Muzycznym w Monachium. W programie były kompozycje: S. Karg-Elerta, G. Bunka, Naji Hakim’a, G. Sherwooda oraz Marcela Rode. W kolejnym koncercie (9.08.) uczestnicy festiwalu usłyszeli grę Małgorzaty Klorek – szczecińskiej organistki, absolwentki Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie organów prof. R. Sroczyńskiego. W czasie piątkowego koncertu wykonała utwory: J. N. Lemmensa, G. Bunka, N. Lindberga, E. Gigout’a, tradycyjnej ludowej szwedzkiej muzyki, A. PIazzolli i F. Mendelssohna-Bartholdy.

W następnym koncercie (16.08.) wystąpił Tomasz Adam Nowak – organista wirtuoz, mistrz improwizacji organowych, którego gry fani tego artysty nie mogli się już doczekać. Ukończył z wyróżnieniem studia w warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Joachima Grubicha. Dalsze studia organowe kontynuował w Monachium, Amsterdamie i Paryżu. Ukończył też studia muzyki kościelnej w Wyższej Szkole Muzycznej w Essen. Współpracuje z wieloma orkiestrami symfonicznymi Europy. Obok muzyki organowej, w tym koncercie uczestnicy świnoujskich wieczorów posłuchali też szczecińskiego, rodzinnego tria fletowego Con Passione, które tworzą: Elżbieta Podleśny-Głowacka (absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy), Bartosz Głowacki (absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, pedagog w Zespole Szkół Muzycznych im. F. Nowowiejskiego w Szczecinie) i Weronika Głowacka (uczennicą klasy fletu B. Głowackiego w Zespole Szkół Muzycznych w Szczecinie; mimo młodego wieku jej dorobek artystyczny jest całkiem pokaźny – laureatka wielu konkursów krajowych i zagranicznych (Włochy, Serbia, Szwajcaria). Na program koncertu złożyły się utwory takich kompozytorów, jak: A. Freyer, J. J. Quantz, F. kuhlau, F. Nowowiejski, J. B. de Boismortier, T. A. Nowak I S. mercadante.

Reklama

Przedostatni koncert (23.08.) to występ Tore Bjorna Larsena – duńskiego organisty i kompozytora, absolwenta Carl Nielsen Academy w Odensy oraz Królewskiego Konserwatorium Muzycznego w Kopenhadze. W jego wykonaniu usłyszymy kompozycje: J. S. Bacha, T. B. Larsena, D. Buxtehudego, J. G. Rheinbergera.

XXI Świnoujskie Wieczory Organowe zakończy koncert wyjątkowy. Na życzenie publiczności ponownie wystąpią w finale wspaniali artyści. Na organach grać będzie prof. Andrzej Chorosiński, który oprócz gry solowej akompaniował będzie Servi Domini Cantores – trzem tenorom: ks. Zdzisławowi Madejowi, o. Rafałowi Kobylińskiemu i ks. Pawłowi Sobierajskiemu.

Prof. Andrzej Chorosiński – organista i kompozytor – ukończył studia w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie organów prof. F. Rączkowskiego i w klasie kompozycji prof. T. Paciorkiewicza. Doskonalił swe umiejętności gry, uczestnicząc w kursie mistrzowskim u prof. Floor Peetersa w Belgii. Jest profesorem klasy organów w Akademii Muzycznej w Warszawie. Prowadzi także kursy mistrzowskie w kraju i za granicą. Jest konsultantem i autorem projektów budowy organów w Polsce oraz w Niemczech, Kanadzie i w Japonii.

Reklama

Servi Domini Cantores – Śpiewający Słudzy Pańscy to grupa księży wokalistów, absolwentów wydziałów wokalno-aktorskich polskich akademii muzycznych. Założona w 2004 r. grupa wokalna wykonuje szeroki repertuar: pieśni sakralne i arie oratoryjno-kantatowe różnych kompozytorów oraz arie operowe i pieśni ze światowego repertuaru. Współpracują z wybitnymi pianistami, organistami i dyrygentami, prezentując muzyczne sacrum i profanum na festiwalach i koncertach w kraju i poza jego granicami.

Ks. Zdzisław Madej – tenor wykonujący muzykę operową i oratoryjno-kantatową, dysponujący głosem lyrico-spinto. Obecnie występujący gościnnie jako solista na scenie Opery Wrocławskiej. Współpracuje z wieloma orkiestrami, m.in. z Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej, Orkiestrą Filharmonii Sudeckiej. Koncertuje w Polsce i za granicą.

O. Rafał Kobyliński – jezuita, edukację muzyczną rozpoczął na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Jana Kunerta. Po trzech latach studiów podjął decyzję o wstąpieniu do Zakonu Jezuitów. Po ukończeniu studiów filozoficznych powrócił na Akademię Muzyczną, w Gdańsku, gdzie ukończył studia wokalne w klasie prof. Ryszarda Minkiewicza w 2003 r. Aktualnie przygotowuje doktorat z wokalistyki w Akademii Muzycznej w Katowicach.

Ks. Paweł Sobierajski – doktor nauk pedagogiczno-teologicznych i doktor habilitowany wokalistyki (Katowice). Absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie śpiewu solowego prof. Anny Kościelniak, uczennicy legendarnej Ady Sari. Jest adiunktem Instytutu Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Katowicach, wykładowcą śpiewu solowego, pedagogiki i metodyki nauczania. Opiekun Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Diecezji Sosnowieckiej.

Warto więc zarezerwować sobie jakiś wolny piątkowy wieczór i wybrać się na festiwalowy koncert w świnoujskim kościele pw. Chrystusa Króla. Początek koncertów – godz. 19.

2019-08-13 12:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Narodowo podczas koncertu

Niedziela legnicka 32/2018, str. II

[ TEMATY ]

wieczory organowe

Ks. Piotr Nowosielski

Podziękowanie na ręce artystek złożył przedstawiciel uczestników koncertu

Podziękowanie na ręce artystek złożył przedstawiciel uczestników koncertu

Legnica

Spotkania te organizowane są już po raz 27. Co miesiąc, a w okresie wakacyjnym nawet częściej, melomani mają okazję wziąć udział w koncertach, które odbywają się w murach legnickiej katedry.

CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk do salezjanów: pokora istotna w dialogu synodalnym

2024-04-17 17:54

[ TEMATY ]

salezjanie

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Istotną postawą w dialogu synodalnym jest pokora, która skłania każdego do bycia posłusznym woli Bożej i sobie nawzajem w Chrystusie” - uważa bp Krzysztof Włodarczyk, który był gościem XV Kapituły Inspektorialnej, jaka odbywa się w Pile. Uczestniczą w niej salezjanie z wielu krajów.

Ważnym wydarzeniem, wpisującym się w obrady członków Inspektorii św. Wojciecha, jest głos przedstawicieli II Kapituły Młodych, jaka miała miejsce w 2023 r. w Lądzie nad Wartą. Pomaga on salezjanom zweryfikować jakość pracy i wierność powołaniu. - Od kapłanów oczekujemy przede wszystkim, by byli, uczestniczyli w naszym życiu. By byli autentyczni i żyli charyzmatami. Cieszymy się, że podczas takiego wydarzenia, jakim jest kapituła, mamy swój głos. Oznacza to, że jesteśmy ważni, a księża chcą usłyszeć to, co mamy do powiedzenia - powiedziała Ewa Budny, która zaangażowana jest na co dzień w bydgoskim Oratorium „Dominiczek”.

CZYTAJ DALEJ

„Od Mokrej do Monte Cassino” – jutro wernisaż nowej historycznej wystawy na Jasnej Górze

2024-04-18 20:51

[ TEMATY ]

Jasna Góra

wernisaż

Monte Cassino

BPJG

„Od Mokrej do Monte Cassino - szlakiem 12 Pułku Ułanów Podolskich” - to temat najnowszej wystawy przygotowanej na Jasnej Górze, której wernisaż odbędzie się już jutro, 19 kwietnia. Na wystawie znajdą się także szczątki bombowca Vickers Wellington Dywizjonu 305 pochodzące ze zbiorów Jasnej Góry, które dotąd nie były prezentowane. Ekspozycja znajduje się w pawilonie wystaw czasowych w Bastionie św. Rocha.

Uroczystość otwarcia wystawy rozpocznie Msza św. sprawowana w Kaplicy Matki Bożej o godz. 11.00, po niej w południe odbędzie się wernisaż.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję