Ks. Zdzisław Wójcik: - Oto filozoficzne zalecenie Horacego: "trwać w spokoju ducha pośród doświadczeń´", "choć burza huczy wkoło nas". Oto natchnione pouczenie psalmisty: "wprowadziłem ład i spokój do mojej duszy".
Brat Stanisław Rybicki: - To taki na czasie morał. Idzie o to, by nie ulec takiej czy innej nerwicy, by samowychowawczo nad sobą panować bez szukania porad psychiatry.
- Jesteśmy świadkami wielu lęków.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- W tej rzeczywistości konieczna jest autopsychoterapia, by wbrew mrokom widzieć światło, akceptując i siebie, i historię. Niech naszym ideałem będzie SURSUM CORDA! Odczuwana słabość fizyczna czy psychiczna nie powinna człowieka blokować, ale powinna mobilizować go do uruchomienia mechanizmów kompensujących. W krytycznej sytuacji własnych doświadczeń osobistych albo wspólnotowych, społecznych trzeba nam strzec się defetyzmu, pesymistycznego przeświadczenia, że sytuacja jest beznadziejna.
- Czy nie lepiej w takim wypadku ufać wbrew nadziei, contra spem sperare, mając przekonanie, że cząstkowe dobro też jest dobrem?
Reklama
- Niechaj do głosu dojdzie raczej mądrość nadprzyrodzona niż tylko osobisty rozum. O tym nas poucza Pawłowy List do Koryntian, "Mądrość bowiem tego świata jest u Boga głupotą" (1 Kor 3, 19). Pozornie najgenialniejsze pomysły mędrców tego świata są puste, jeśli się je snuje bez inspiracji nadprzyrodzonej, danej przez Ducha. Jemu zaufać, to powinność wierzącego, ale też gwarancja zachowania równowagi. W przeciwnym wypadku, rozumując czysto po ludzku, bylibyśmy podobni do zatrudnionych w winnicy Pańskiej od rana do wieczora "za denara´" i potraktowanych na równi z tymi, co pracowali tylko jedną godzinę. Od gospodarza, który okazał się bardziej niż dobry, "wiele możemy się nauczyć". "Memento!" apeluje Horacy pod adresem nie tylko filozofów, ale też pospólstwa spragnionego "panem et circenses", chleba i cyrku.
- Czy inna jest postawa tłumów kibiców sportowych naszych czasów?
- Zamiast ich krytykować, słusznie czy niesłusznie, spróbujmy ocenić pozytywny sens sportu wymagającego zachowania równowagi, wyrzeczeń, treningów, harmonijnego współdziałania, przestrzegania obowiązujących norm. O, gdybyśmy dla wartości nadprzyrodzonych umieli się zdobyć na tyle trudu!