Reklama

Ostatnie pożegnanie śp. Siostry Marii Eliany

"W połowie drogi odejść muszę"

Mszę św. za duszę śp. siostry Marii Eliany ze Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus celebrował bp Ireneusz Pękalski, w asyście 40 księży, w niedzielę 23 lutego br. w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Ksawerowie. W poniedziałek w kościele Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim obrzędom pogrzebowym przewodniczył bp Antoni Dydycz, pasterz diecezji drohiczyńskiej. Obie uroczystości zgromadziły rzesze wiernych, duchowieństwa i sióstr zakonnych. Siostra Eliana zmarła 21 lutego w Ksawerowie, przeżywszy 31 lat. Wywodziła się z rodziny owocującej powołaniami. Ks. Adam Hryniewicki (brat mamy) był proboszczem w Szkotowie k. Nidzicy, wśród jej najbliższych są też siostry zakonne.

Niedziela łódzka 17/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nauka, profesja zakonna

Siostra Maria Eliana od Najświętszej Eucharystii - Krystyna Zalewska urodziła się 18 listopada 1971 r. w Bielsku Podlaskim. Od 5. roku życia należała do scholi dziecięcej. W SP nr 4 należała do zespołu wokalno-tanecznego "Promyki". Równocześnie w latach 1982-88 uczęszczała do Szkoły Muzycznej I stopnia w Bielsku Podlaskim.
W 1986 r. rozpoczęła naukę w Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki w Bielsku Podlaskim. Tam również należała do zespołu wokalnego "Wagabunda", scholi młodzieżowej oraz 4-głosowego chóru kościelnego. Po maturze w czerwcu 1990 r. wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Łodzi. Od 1990 do 1999 r. przebywała w klasztorze w Łodzi. 26 sierpnia 1992 r. złożyła Bogu pierwsze śluby zakonne na okres jednego roku. Później je odnawiała. 26 sierpnia 1997 r. złożyła śluby wieczyste w Czernej k. Krakowa. Serce zawierzyła Chrystusowi według słów Psalmu 45.: "Posłuchaj, córko, spójrz i nakłoń ucha, zapomnij o twym narodzie, o domu twego ojca! Król pragnie twojej piękności: on jest twym panem; oddaj mu pokłon!". W latach 1993-2000 uczestniczyła w kursach organistowskich w Łodzi, jednocześnie pełniąc funkcję organistki. Uczyła siostry śpiewu, przez 1 rok prowadziła scholę dziecięcą w parafii Ojców Karmelitów w Łodzi przy ul. Liściastej.

Posługa w Ksawerowie, początki choroby

Od 1999 r. siostra Maria Eliana pełniła posługę w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Ksawerowie, gdzie od ponad roku pracowała również jej bliźniacza siostra Etiena - Ewa Zalewska. Podjęła pracę w przedszkolu prowadzonym przez siostry, prowadziła scholę dziecięcą "Jezusowe Promyczki" i "Promyki", zespół młodzieżowy "Słońce". Przez ostatnie 2 lata pełniła funkcję zakrystianki w kościele parafialnym.
Była skromną i pokorną osobą, dokładną nad podziw. Swoje plastyczne zdolności wykorzystywała do artystycznej dekoracji kościoła. Prowadziła scholę dziecięcą, która odnosiła sukcesy w festiwalach religijnych. Organizowała konkursy dla dzieci. Zorganizowała im również wycieczkę na Podlasie, do swojego rodzinnego miasta.
Rozpoznaną przez lekarzy 19 czerwca 2002 r. chorobę nowotworową określiła jako "wielkie doświadczenie miłości Boga". Hospitalizowana 24 czerwca 2002 r., nawiązując do słów Pisma Świętego, napisała: "Nie przelęknę się złej nowiny. Mocne serce zaufało Panu, wierne serce lękać się nie będzie". 1 lipca 2002 r. przeszła operację jelita grubego i wątroby. W trakcie leczenia przyjęła 8 cykli chemii. Z wiarą i pokorą znosiła chorobę. Proboszczowi ks. Stanisławowi mówiła: "Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej".
2 lutego napisała: "Nasza konsekracja zawiera w sobie pełnię miłości, tajemnicę krzyża oraz błogosławieństwo", zaś 5 lutego napisała: "Wewnętrzny spokój otwiera drzwi cudownej mocy". Jeszcze na kilka tygodni przed śmiercią, mimo postępującej od ośmiu miesięcy choroby, posługiwała w kościele.
21 lutego 2003 r. odnowiła śluby, trzymając gromnicę w ręku, w obecności Matki Generalnej Narcyzy, licznie zgromadzonych sióstr zakonnych, dwóch sióstr rodzonych i ks. kan. Stanisława Brachy, który udzielił jej absolucji i odpustu zupełnego. Z modlitwą na ustach "O Pani moja, o Matko moja, pamiętaj o tym, że jestem Twoja przeto mnie ocal, strzeż mnie i broń mnie jako własności i rzeczy swej" o godz. 18.10 odeszła do Pana. Po śmierci, wszystkich zaskoczył śliczny uśmiech na twarzy - znak uroczystego wejścia do nieba.
"Byłaś dla mnie jak matka, dziękuję ci za to" - taki m.in. napis pojawił się na papierowych serduszkach dzieci, które młodzi parafianie z Ksawerowa wkładali do trumny.
Ciało Siostry Eliany spoczęło na nowym cmentarzu parafialnym przy ulicy Narewskiej w rodzinnym Bielsku Podlaskim, ale jej osoba pozostanie na zawsze we wdzięcznej pamięci wszystkich, którzy mieli szczęście napotkać ją na drodze swojego życia.

Podziękowanie

Serdeczne podziękowanie bp. Ireneuszowi Pękalskiemu i bp. Antoniemu Dydyczowi za przewodniczenie uroczystościom pogrzebowym śp. siostry Marii Eliany - Krystyny Zalewskiej ze Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. Wszystkim Czcigodnym Kapłanom z diecezji łódzkiej i drohiczyńskiej; a przede wszystkim ks. kan. Stanisławowi Bracha, proboszczowi parafii Matki Bożej Częstochowskiej, gdzie siostra Eliana posługiwała, oraz ks. prał. Wojciechowi Wasakowi, proboszczowi parafii Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim, gdzie zrodziło się jej powołanie, a także ks. inf. Eugeniuszowi Borowskiemu, wikariuszowi generalnemu diecezji drohiczyńskiej, dziekanowi ks. Ludwikowi Olszewskiemu, proboszczowi parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, ks. Marianowi Wyszkowskiemu, proboszczowi z parafii Miłosierdzia Bożego, ks. Piotrowi Urbaniakowi, ks. Mariuszowi Ruckiemu, ks. Pawłowi Gabarze, ks. Tomaszowi Bartczakowi, Matce Generalnej Narcyzie, siostrom, rodzinie, parafianom z Ksawerowa, koleżankom i kolegom z LO w Bielsku, przyjaciołom za ofiarowaną modlitwę, obecność i wsparcie duchowe.
Serdeczne Bóg zapłać za modlitwy i dobre słowa składa pozostająca w bólu, ufna w Boże Miłosierdzie Siostra Etiena Ewa Zalewska wraz z rodziną i siostrami ze Zgromadzenia Karmelitanek Dzieciątka Jezus.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża
CZYTAJ DALEJ

Dlaczego Epifania przypada 6 stycznia?

Niedziela świdnicka 1/2019, str. VII

[ TEMATY ]

Epifania

Karol Porwich/Niedziela

Ustalenie daty obchodów uroczystości Objawienia Pańskiego nie dokonało się przypadkowo. Choć nie została wskazana przez Pismo Święte, to posiada symbolikę opartą na tekstach biblijnych

Zanim przejdziemy do omówienia symboliki kryjącej się pod datą dzienną 6 stycznia, należy najpierw wyjaśnić nazwę uroczystości, którą wówczas obchodzi Kościół. Ta najbardziej rozpowszechniona wśród wiernych w Polsce to święto Trzech Króli. Z kolei w polskiej edycji ksiąg liturgicznych figuruje określenie Objawienie Pańskie. Natomiast w księgach łacińskich i w całej tradycji chrześcijańskiej od początku funkcjonuje nazwa Epifania, pochodząca z języka greckiego (epifaneia), która oznacza „objawienie”, „ukazanie się”. Chodzi o objawienie się Jezusa Chrystusa, Wcielonego Syna Bożego jako Zbawiciela świata. Nazwą „epifania” określano narodzenie Jezusa, Jego chrzest w Jordanie i dokonanie pierwszego cudu na weselu w Kanie Galilejskiej. Taką treść miało pierwotne święto Epifanii, które powstało ok. 330 r. w Betlejem. Obejmowało ono początkowe tajemnice zbawienia, o których informują nas pierwsze rozdziały Ewangelii ze skupieniem się na tajemnicy narodzenia Chrystusa. Epifania ulegała ewolucji wraz z jej rozszerzaniem się poza Palestynę. Na Wschodzie stanie się pamiątką chrztu Jezusa w Jordanie, a na Zachodzie będzie stanowić obchód trzech cudownych wydarzeń (tria miracula) stanowiących początkowe objawienia chwały Bożej Zbawiciela: pokłon Mędrców ze Wschodu, chrzest w Jordanie i cud w Kanie Galilejskiej, przy czym z czasem hołd magów rozumiany jako objawienie się Chrystusa poganom zdominuje niemal wyłącznie łacińską celebrację Epifanii. W ludowej świadomości stanie się ona zatem świętem Trzech Króli ze względu utożsamienie mędrców z królami na podstawie niektórych biblijnych tekstów prorockich, a ich liczba zostanie ustalona w związku z trzema darami, jakimi zostało obdarowane Dzieciątko Jezus. Te różnice między Wschodem a Zachodem nie przekreślają jednak faktu, że istotną tematyką tego obchodu liturgicznego pozostaje objawienie się Boga w Chrystusie.
CZYTAJ DALEJ

Ks. Jerzy Kołodziej SDS biskupem w Australii

2025-01-06 15:14

[ TEMATY ]

biskup

Australia

Ks. Jerzy Kołodziej SDS

Magdalena Pijewska

W uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia, Ojciec Święty Franciszek mianował polskiego salwatorianina ks. Jerzego Kołodzieja SDS biskupem diecezji Bunbury w Australii - podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ur. 17 maja 1968 r. w Dobrej k. Limanowej. Droga zakonna ks. Jerzego w Zgromadzeniu Salwatorianów rozpoczęła się 7 września 1987 roku, kiedy to wstąpił do nowicjatu Polskiej Prowincji Towarzystwa Boskiego Zbawiciela w Bagnie. Profesję wieczystą złożył 8 września 1992 roku w Bagnie, a święcenia kapłańskie otrzymał 28 maja 1994 roku w Trzebini z rąk kardynała Franciszka Macharskiego, metropolity krakowskiego. Jeszcze w tym samym roku został skierowany do Regionu Australijskiego Salwatorianów, gdzie podjął pracę duszpasterską w Archidiecezji Perth oraz Diecezji Bunbury w Zachodniej Australii. 1 stycznia 1996 roku został mianowany wikariuszem w parafii św. Antoniego w Greenmount, a od 1997 roku rozpoczął pracę jako kapelan w ChisholmCatholic College. 1 grudnia 1999 roku został wybrany wicesuperiorem Regionu Australijskiego Salwatorianów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję