Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Piotr Sawczuk. Obecni byli również biskup senior Antoni Dydycz, przedstawiciele Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, seminariów z Siedlec, Białegostoku, wykładowcy i moderatorzy Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie, przedstawiciele władz samorządowych i instytucji kultury, osoby życia konsekrowanego oraz alumni.
Reklama
Biskup Sawczuk w homilii zaznaczył, że rozpoczęcie roku akademickiego przypada w pierwszy czwartek miesiąca, a więc w dniu szczególnej modlitwy o powołania. Jest to również dzień, w którym Kościół wspomina św. Teresę od Dzieciątka Jezus. Pasterz podkreślił w homilii: – Kościół przyznał jej tytuł doktora Kościoła, mówiąc, że Tereska może nas wszystkich wiele nauczyć i może nam wiele wymodlić. Przypomniał również słowa, które święta wypowiedziała po wstąpieniu do klasztoru: „Przybyłam tutaj, aby zbawić dusze, a nade wszystko, by modlić się za kapłanów”. Wspomniał również o potrzebie wsparcia modlitewnego kandydatów do kapłaństwa: – Chcemy wytrwale prosić Boga o pomoc, o łaskę robotników gotowych do pracy przy wielkim żniwie. Chcemy to czynić z pokorą i oddaniem, chcemy w to wołanie angażować całą wspólnotę Kościoła drohiczyńskiego – powiedział ksiądz biskup. A następnie zapewnił: – Chcemy też z wdzięcznością wobec Boga witać każdego kandydata do kapłaństwa, towarzyszyć mu w drodze formacji i na różne sposoby wspierać, by mógł upewnić się, co do słuszności wyboru i jak najlepiej przygotować, by mógł też zabezpieczyć się przed zagrożeniami, które mogą przyjść.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Kolejna część uroczystości miała miejsce w auli seminaryjnej. Ksiądz rektor Tadeusz Syczewski przywitał wszystkich zebranych na uroczystości. Zostało również przedstawione sprawozdanie z przebiegu ubiegłego roku akademickiego w seminarium. Ważnym elementem uroczystości było ślubowanie alumna pierwszego roku – Sylwestra Drużby, pochodzącego z parafii św. Michała Archanioła w Starejwsi. Przedstawiciel Papieskiego Wydziału Teologicznego ks. dr Andrzej Persidok wręczył indeks nowo przyjętemu alumnowi.
Nieodłączną częścią każdego rozpoczęcia nowego roku akademickiego jest pierwszy wykład inauguracyjny. Ksiądz prof. Waldemar Cisło, przewodniczący polskiej sekcji Pomoc Kościołowi w Potrzebie, podjął temat „Sytuacja chrześcijan na Bliskim Wschodzie”. Podkreślił, że chrześcijanie w Europie mogą wiele nauczyć się od bliskowschodnich. Przypomniał, że na Bliskim Wschodzie ciągle giną chrześcijanie, którzy są prześladowani za swoją wiarę. Zwrócił również uwagę, że cały czas potrzebują oni naszej, Europejczyków, pomocy, mimo że w ostatnim czasie nieco mniej mówi się, a nawet zapomniano, o sytuacji chrześcijan w Syrii czy Libanie.
Oprawę muzyczną zarówno podczas Mszy św., jak i części naukowej przygotował chór KOE z Sokołowa Podlaskiego.