Reklama

Temat tygodnia

W oczekiwaniu na kanonizację

Niedziela płocka 19/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

18 maja br. w Rzymie Ojciec Święty Jan Paweł II dokona kanonizacji dwojga Polaków: bł. Józefa Sebastiana Pelczara oraz bł. Urszuli Ledóchowskiej. Tego dnia do grona świętych Jan Paweł II zaliczy też dwie włoskie zakonnice - s. Marię de Matnia i s. Wirginię Centurione.
2 kwietnia br. w Sekretariacie Episkopatu Polski w Warszawie z inicjatywy Katolickiej Agencji Informacyjnej odbyła się konferencja prasowa z udziałem bp. Marka Jędraszewskiego, sufragana poznańskiego, bp. Adama Szala, sufragana przemyskiego, m. Jolanty Olech, prowincjalnej przełożonej Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego oraz m. Stellany Gajdy, prowincjalnej przełożonej Sióstr Sercanek. W konferencji prasowej uczestniczył też ks. prał. Tadeusz Nowak, krajowy koordynator narodowej pielgrzymki do Rzymu.
Podczas konferencji bp Marek Jędraszewski z Poznania bardzo obszernie przedstawił postać założycielki Urszulanek SJK bł. Urszuli Ledóchowskiej. Julia Ledóchowska urodziła się w 1865 r. w Loosdorf k. Wiednia w Austrii. Jej rodzicami byli: Antoni Ledóchowski, polski emigrant polityczny i Józefina Salis-Zizers, Szwajcarka. Rodzice stworzyli bardzo kochającą się rodzinę, w której przyszło na świat dziewięcioro dzieci. Dwoje z tego rodzeństwa Kościół zaliczył w poczet błogosławionych. Julię jako matkę Urszulę i siostrę Marię Teresę, założycielkę Sodalicji św. Piotra Klasera, zwaną Matką Afryki. Brat Włodzimierz był jezuitą i pełnił nawet funkcję generała zakonu. Kiedy Julia miała 18 lat, rodzice przenieśli się z Wiednia do Lipnicy Murowanej. Julia była już wtedy wszechstronnie wykształcona. W domu rodzinnym pobierała bowiem lekcje malarstwa, literatury, języków obcych, tańca, uprawiała również sport. Od najmłodszych lat uczyła się i doświadczała wzajemnej miłości, dobroci, radości. W wieku 21 lat (w 1886 r.) wstąpiła do zakonu Urszulanek Unii Rzymskiej w Krakowie. Po wyjeździe do Petersburga prowadziła bardzo ożywioną działalność pedagogiczną, następnie przebywała nad zatoką Fińską, w Rosji, Szwecji i Danii. W 1920 r. powróciła do Polski i osiadła w Pniewach k. Poznania, gdzie założyła Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego zwanych Urszulankami Szarymi. Zmarła w opinii świętości 29 maja 1939 r. w Rzymie. Jan Paweł II beatyfikował ją 20 czerwca 1983 r. w Poznaniu.
Matka Jolanta Olech, zebierając głos podczas konferencji, omówiła przebieg samej Mszy św. kanonizacyjnej, zwracając uwagę na akcenty polskie w tej liturgii na Placu św. Piotra w Rzymie.
Wiele publikacji już się ukazało o bł. Urszuli Ledóchowskiej i wiele powstanie. Mówi się o niej, że szerzyła "apostolstwo pogodą ducha", że propagowała "ekumenię serca". Warto zwrócić uwagę na jej europejskość. Poznała język fiński i postarała się, aby przetłumaczono na ten język katechizm i pieśni religijne. Będąc w Szwecji, poznała język szwedzki. Dla dzieci skandynawskich koło Sztokholmu założyła szkołę języków obcych wraz z internatem. Nauczyła się języka duńskiego i w Danii założyła dom dla sierot po polskich robotnikach sezonowych, a wkrótce potem szkołę społeczno-gospodarczą.
Urodzona i wychowana w Austrii w rodzinie mieszanej narodowo czuła się Polką i służyła Polsce w trudnych czasach. Przyjęła propozycję współpracy z Komitetem Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce, założonym w Szwajcarii z inicjatywy Henryka Sienkiewicza i Ignacego Jana Paderewskiego. W ciągu 3 lat wygłosiła ok. 80 konferencji w wielu miejscowościach Szwecji, Danii, Norwegii. Jej odczyty o historii i kulturze Polski, jak również o prawie narodu polskiego do niepodległości kształtowały wrażliwość społeczeństw skandynawskich na podstawowe wartości. Wydała również książkę pt. Polonica, która jest zbiorem artykułów o Polsce.
Odrodzona w 1918 r. Ojczyzna doceniła zasługi Matki Urszuli, przyznając jej 3 odznaczenia państwowe: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Niepodległości i Złoty Krzyż Zasługi za pracę społeczną dla kraju. Wróciła do Polski z Danii i za zgodą Stolicy Apostolskiej uzyskaną 7 czerwca 1920 r. założyła nową gałąź Urszulanek. Wracając do Polski, chciała wraz z siostrami służyć ubogim i najbardziej potrzebującym, a takich nigdy w naszej Ojczyźnie nie brakowało. Matka zakładała domy dziecka, przedszkola, szkoły, internaty dla niezamożnej młodzieży szkół średnich i dla studentek, prowadziła kursy kroju, szycia, świetlice, biblioteki, tanie kuchnie, kolonie letnie i tak jest do dziś.
Poznałem Siostry Urszulanki najpierw w Szewnej k. Ostrowca Świętokrzyskiego, potem na KUL-u, w Monachium i w Pniewach. Zawsze z najlepszej strony, zawsze starające się dorównać w świętości swojej założycielce.
Księżom naszej diecezji Siostry Urszulanki są znane, gdyż pracowały przez wiele lat w Niższym Seminarium Duchownym w Płocku. Wielu księży w diecezji płockiej i w całej Polsce jest wychowankami s. Augustyny Szczepańskiej (1907-97), s. Pauliny Jaskuły (1909-90), a także s. Angeliny Piekut. Wspomnienia o życiu i posłudze Siostry Augustyny i Siostry Pauliny zostały opublikowane w pracy Mistrzowie i nauczyciele, wydanej pod red. ks. prof. Ireneusza Mroczkowskiego przez Płocki Instytut Wydawniczy w 2001 r.
Pamiętam ponowny powrót Matki Urszuli Ledóchowskiej do Polski tym razem z Rzymu. Powróciła w 1989 r. w swoich relikwiach - doskonale zachowanych. Warszawa witała bł. Urszulę na Placu Zamkowym tłumnie, ale z wielką powagą i wzruszeniem. Archikatedra warszawska otwarta była całą noc, a ludzie prosili o różne łaski, modląc się przy trumnie. Miałem to wielkie szczęście uczestniczyć w tym wydarzeniu, kiedy przyszedłem na drugi dzień do katedry o godz. 5.00 rano zastałem dużo modlących się ludzi, sióstr różnych zakonów, a w stallach kanonickich modlił się biskup z Drohiczyna Władysław Jędruszuk. Po Mszy św. z udziałem kilku biskupów Warszawa pożegnała bł. Urszulę Ledóchowską, relikwie przewieziono do Poznania, a potem do Pniew, gdzie spoczywają w bocznej kaplicy klasztornego kościoła. Kanonizacja bł. Urszuli 18 maja br., w roku Jubileuszu Papieskiego, jest wielkim wydarzeniem dla naszej Ojczyzny.
Kolejna postać przybliżona podczas konferencji prasowej to sylwetka bł. Józefa Sebastiana Pelczara, żyjącego na przełomie XIX i XX w., z którą zapoznał słuchaczy bp Adam Szal z Przemyśla. Ojciec Święty beatyfikował bp. Józefa Pelczara 2 czerwca 1991 r. w Rzeszowie. Bp Adam Szal, mówiąc o bł. Józefie Sebastianie Pelczarze, podkreślił, że był człowiekiem wielkiej pracowitości, profesorem i rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, pasterzem Kościoła przemyskiego. Założył Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, był czcicielem Najświętszej Maryi Panny, przewodnikiem na drodze do świętości, pozostawił po sobie wiele prac ascetycznych. Biskup Pelczar był społecznikiem, a potrzeby w tamtych czasach w Galicji były bardzo wielkie. Stwarzały je: nędza, bezrobocie, emigracja. Zaborczym władzom austriackim nie zależało na poprawie bytu w tym rejonie, "w kraju zakarpackim", jak była nazywana przez Austriaków Galicja.
Prelegent podkreślił, że zarówno Kraków, jak i Przemyśl są po dziś pełne pamiątek materialnych po bł. Józefie Sebastianie Pelczarze.
10. rocznica beatyfikacji J. S. Pelczara była okazją do przybliżenia tej pięknej postaci mieszkańcom Ciechanowa, Sońska i okolic. 23 maja 2001 r. bp Adam Szal w cyklu Ciechanowskich Spotkań Muzealnych wygłosił wykład Działalność społeczno-polityczna bp. J. S. Pelczara. Organizatorzy Ciechanowskich Spotkań Muzealnych, poświęcając to spotkanie osobie bł. J. S. Pelczara, chcieli zwrócić uwagę na jego związki z Mazowszem, z naszą diecezją. Związek ten istniał przez m. Klarę Ludwikę Szczęsną urodzoną we wsi Cieszki w parafii Lubowidz. Matka Klara wspólnie z bł. Józefem Pelczarem była założycielką Sióstr Sercanek. Trwa jej proces beatyfikacyjny, zakończony obecnie na szczeblu diecezjalnym i toczący się już w Rzymie. Przed majowym spotkaniem 2001 r. CSM wiele spotkań poświęciły służebnicy Bożej matce Klarze Szczęsnej nie tylko w Ciechanowie, ale w Mławie, Żurominie, Bieżuniu i Lubowidzu. W maju 2001 r. do Ciechanowa Siostry Sercanki przywiozły relikwie bł. J. S. Pelczara. Przybyło ponad 30 sióstr wraz z generalną przełożoną matką Szczęsną Niemiec i przełożoną prowincjalną Stellaną Gajdą. Właśnie s. Stellana w trakcie konferencji prasowej przybliżyła charyzmat i duchowość Sióstr Sercanek.
W dalszej części konferencji ks. prał. Tadeusz Nowak omówił program Pielgrzymki Narodowej do Rzymu, która odbędzie się 18 maja br. W tym dniu oprócz kanonizacji wielkich Polaków przypadają 85. urodziny Ojca Świętego, a więc jest to okazja do wspólnego świętowania, bycia z Janem Pawłem II i złożenia życzeń. W tym dniu Polacy chcą również świętować jubileusz 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II.
W poniedziałek 19 maja również na Placu św. Piotra odbędzie się uroczystość dziękczynienia za kanonizację polskich błogosławionych, połączona z dziękczynieniem całego narodu za 25 lat pontyfikatu Jana Pawła II. "Ten dzień będzie nie tylko dla katolików, ale dla wszystkich, którzy szanują autorytet moralny Ojca Świętego Jana Pawła II oficjalnym dniem obchodów papieskiego jubileuszu 25-lecia" - powiedział koordynator Narodowej Pielgrzymki ks. prał. Tadeusz Nowak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki dziesięciorga dzieci

2024-06-07 22:02

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

Dzierżoniów

pogrzeb matki kapłana

ks. Tadeusz Chlipała

ks. Andrzej Adamiak

Ostatnie pożegnanie ś.p. Marii Chlipały

Ostatnie pożegnanie ś.p. Marii Chlipały

Jej dzieciom zabraknie teraz osoby, którą nazywały prawdziwą przyjaciółką, chętną i otwartą do szczerych rozmów, troskliwą i opiekuńczą mamą – powiedział bp Ignacy Dec o Marii Chlipale, mamie kapłana i siostry zakonnej.

Pogrzebowej liturgii w piątek 7 czerwca w kościele Chrystusa Króla w Dzierżoniowie przewodniczył biskup senior diecezji świdnickiej. Mamę ks. prał. Tadeusza długoletniego rektora Wyższego Seminarium Duchownego diecezji świdnickiej, dziś proboszcza parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Świebodzicach, mamę córki Reginy, dziś siostry zakonnej Ryszardy, żegnało dziesiątki kapłanów i sióstr zakonnych, liczna rodzina, przyjaciele, znajomi oraz parafianie.

CZYTAJ DALEJ

Jesteśmy jednym Kościołem

2024-06-15 22:46

Magdalena Lewandowska

Abp Józef Kupny odznaczył szczególnie zasłużonych dla archidiecezji medalem św. Jadwigi Śląskiej.

Abp Józef Kupny odznaczył szczególnie zasłużonych dla archidiecezji medalem św. Jadwigi Śląskiej.

Podczas 11. rocznicy ingresu abp Józef Kupny pobłogosławił do funkcji 90 nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej – w tym siostry zakonne – 80 ceremoniarzy i 70 lektorów.

Uroczystości odbyły się w katedrze wrocławskiej, wzięło w nich udział wielu kapłanów, sióstr zakonnych i wiernych z różnych stron archidiecezji. – Jesteśmy jednym Kościołem. Wspólnie mu służymy sprawując różne urzędy, posługi, jakie są do życia Kościoła potrzebne – mówił abp Józef Kupny wyrażając wdzięczność wobec diecezjan i radość z nowych posługujących. Metropolita wręczył także dwóm osobom zasłużonym dla archidiecezji wrocławskiej medale św. Jadwigi Śląskiej. Otrzymali je s. Dorota Zamojska, która przez ostatnie lata pełniła funkcję diecezjalnej referentki zakonnej i Tadeusz Rajter z parafii św. Jacka we Wrocławiu.

CZYTAJ DALEJ

Sosnowiec: bp Ważny skierował do diecezjan swój „list programowy”

2024-06-16 10:03

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

Episkopat News

- Nasza diecezjalna wspólnota nie jest wysokim drzewem. Jest drzewem, które trwa mimo licznych wichur i huraganów. Jest drzewem mocno doświadczonym, ale także drzewem, które się nie złamało, które walczy z przeciwnościami - napisał do diecezjan bp Artur Ważny. Z okazji swojego ingresu skierował do wiernych list pasterski o charakterze programowym. Pismo odczytywane jest we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji sosnowieckiej w niedzielę 16 czerwca 2024 r.

Zapowiada w nim tworzenie relacji i wspólne wędrowanie razem z wiernymi. Podstawą tych działań ma być Boża obietnica bycia jak cedr, znane biblijne drzewo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję