Reklama

Z życia diecezji

27 kwietnia w Sanktuarium Matki Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie odbył się Diecezjalny Dzień Wspólnoty Ruchu Domowy Kościół oraz Diecezjalna Pielgrzymka Poradnictwa Rodzinnego i Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rokitno: Dzień Wspólnoty

Wypraszać miłosierdzie

Korzystając ze wspaniałej, słonecznej pogody, przy pełnej skupienia i modlitwy atmosferze, spotkanie rozpoczęły rozważania ustanowionych przez Ojca Świętego tajemnic światła. Idąc ukwieconymi i pełnymi zieleni dróżkami, pielgrzymi modlili się, rozważając tajemnice Różańca pod przewodnictwem diecezjalnego moderatora Ruchu Domowy Kościół ks. dr. Dariusza Orłowskiego.
Następnie w bazylice ks. dr Andrzej Pryba wraz z małżeństwem Mirosławą i Pawłem Kwasami z Otwocka podzielili się doświadczeniami z uczestnictwa w Światowym Spotkaniu Rodzin Katolickich w Manili. Hasło przewodnie tegorocznego Światowego Dnia Rodzin brzmiało: "Rodzina Chrześcijańska - Dobra Nowina na III Tysiąclecie".
"Filipiny jako jedyny katolicki kraj w Azji jest biedny, ale bardzo gościnny. Zgodnie z przysłowiem: Gość w dom, Bóg w dom, można tam spotkać wpływ Miłosierdzia Bożego na całe życie tego narodu - powiedzieli Mirka i Paweł. Uzupełniając ich relację, ks. A. Pryba dodał, że kongres zakończył się odczytaniem przesłania, aby troska o rodzinę zawsze była na pierwszym miejscu. Rodzina to wielka wartość, a małżeństwo to "Droga życia". Bez zdrowego małżeństwa nie da się zbudować zdrowego społeczeństwa.
Przed Eucharystią pielgrzymów powitał kustosz bazyliki ks. kan. Tadeusz Kondracki. Powiedział on, że każdy żywy człowiek to najważniejsza i najpiękniejsza figura. Jeśli człowiek przyjmie postawę służebną wobec Boga i drugiego człowieka, to na pewno nie zabraknie Miłosierdzia Bożego. W homilii ks. A. Pryba powiedział m. in.: "Trzeba teraz apostołów, którzy z wielką mocą będą świadczyć o Zmartwychwstałym Chrystusie. Kiedy człowiek otwiera się na działanie Ducha Świętego, to spełnianie Przykazań Bożych nie jest ciężkie, gdyż wypełnianie przykazań jest konsekwencją otwarcia się na Boga. Jeżeli uwierzymy, że Jezus jest Mesjaszem, Zbawicielem, to przykazania też nie będą ciężkie". Na koniec Kaznodzieja wezwał zebranych, by pytali siebie, czy działanie nasze ma związek z Ewangelią, jak korzystam z łaski Bożego Miłosierdzia w rodzinie?
Po zakończonej Eucharystii i wspólnej agapie przy kawie i herbacie odbyło się nabożeństwo połączone z aktem złożenia przyrzeczenia duchowej adopcji dziecka poczętego. Do przyjęcia zobowiązań codziennej modlitwy o ochronę życia dzieci poczętych przystąpiło 13 osób.
Na zakończenie pielgrzymki zebrane w Rokitnie rodziny wspólnie odmówiły Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Reklama

L. T.

Żary: Katolicka Szkoła Podstawowa

Język w praktyce

Najstarsze klasy z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Żarach pod kierunkiem swojego nauczyciela języka niemieckiego Alicji Ochonczenko biorą udział w realizacji europejskiej projektu "Poznajemy bliżej naszych sąsiadów zza Odry - sprawdzamy nasze umiejętności językowe w praktyce".
W pierwszym etapie projektu, 19 marca, przyjechali do KSP nauczyciele z Niemiec (Sagar) i poprowadzili lekcję języka niemieckiego. Uczniowie prezentowali swoje zainteresowania, słuchali wypowiedzi gości oraz śpiewali piosenki. Na koniec przeszli test sprawdzający rozumienie ze słuchu, który wypadł bardzo dobrze. Jako zadanie domowe mieli wykonać prospekt o Sagar i okolicy.
W drugim etapie, 26 kwietnia, żarscy uczniowie pojechali do Niemiec, gdzie poszerzali swoje wiadomości i umiejętności językowe. W muzeum uczniowie wykonywali m.in. projekty w drewnie i zapoznali się z procesem przygotowania "Knüppelkuchen", tj. rodzaju chleba pieczonego na patyku w ognisku. Do Sagar uczniowie przywieźli ze sobą wykonane prospekty. Pomysłowość i ciekawe techniki podobały się niemieckim opiekunom. Prace uczniów zostały wyeksponowane w muzeum Sagar.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

A. O.

Żary

Od niedawna w Sali Konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Żarach można obejrzeć makietę przedstawiającą centrum Żar w stanie z 1750 r. Makieta zbudowana została z około 600 drewnianych klocków i waży około 120 kg. Wykonanie całości makiety w skali 1: 300 trwało około 4 miesięcy. Jej wymiary to 180 x 240 cm. Makietę wykonał Cezary Ciesielski na zlecenie Urzędu Miasta Żary.

Reklama

Kłopot

26 kwietnia w wiosce Kłopot otwarto pierwsze w Polsce Muzeum Bociana Białego. Właśnie tam bowiem znajduje się jedna z największych w naszym kraju kolonia bociana białego, na którą składają się 37 bocianie gniazda (na 40 domów mieszkalnych). Kłopot otrzymał certyfikat "Bocianiej Wioski". W Muzeum zgromadzono eksponaty kulturowe, czyli obrazki, pocztówki, talerze, butelki itp. (z wizerunkiem bociana białego) oraz eksponaty prezentujące życia bociana oraz jego ochronę. Otwarcie Muzeum poprzedziła Msza św. w kaplicy, która mieści się w tym samym budynku, co Muzeum.

Ojcowizna

W X jubileuszowej edycji wojewódzkich eliminacji ogólnopolskiego konkursu "Poznajemy Ojcowiznę", której organizatorem był Oddział Regionalny PTTK w Zielonej Górze wzięło udział 268 autorów z 36 szkół. Spośród 188 prac nagrodzone zostały następujące:
- w kategorii szkół podstawowych: "Czy babcia mogła być tułaczką" - autor: Marta Zebel, Szkoła Podstawowa nr 1 w Żarach oraz "Żarskie pomniki przyrody" autor: Radosław Łukasiewicz, Krzysztof Porwisiak, Szkoła Podstawowa nr 3 w Żarach;
- w kategorii gimnazjów: "Gość z zaświatów" autor: Paula Zamorska, Publiczne Gimnazjum w Żarkach Wielkich oraz "Miasto lubiane i znane - Gorzów Wlkp." - autor: Celestyna, Maria Golis z Katolickiego Gimnazjum im. św. Tomasza z Akwinu w Gorzowie Wlkp.;
- w kategorii szkół średnich: "Przystanek Woodstock" - autor: Magdalena Klapa, Edyta Cwikła z LO im. B. Prusa w Żarach oraz "Zamki, pałace, dwory Zielonej Góry i okolic" autor: praca zbiorowa kl. III b z VII LO w Zielonej Górze;
- w kategorii "za wytrwałość": "Tarnopolska ojcowizna - na Łużycach napisana" autor: Marian Tarniowy, Grzegorz Tarniowy, Liceum Ogólnokształcące w Żarach.

Kolonie

Koło Dekanalne Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Zielonej Górze organizuje wypoczynek dla dzieci i młodzieży nad morzem.
Obóz letni we Wrzosowie koło Dziwnówka odbędzie się w dwóch turnusach: 24.06-8.07 oraz 8.07- 22.07. Kolonia letnia w Kołobrzegu odbędzie się w trzech turnusach: 23.06- 5.07, 5-17.07 oraz 17-29.07. Koszt uczestnictwa w każdym turnusie: 550 zł.
Zgłoszenia: Zespół Szkół Katolickich św. Stanisława Kostki, ul. Aliny 17, Zielona Góra, tel. 453-97-88.

Jednym zdaniem

26 kwietnia w Gnieźnie w przededniu uroczystości św. Wojciecha, patrona Polski bp Adam Dyczkowski wygłosił homilię w czasie uroczystych nieszporów, którym przewodniczył bp Paweł Socha.

26 kwietnia w Wyższym Seminarium w Paradyżu odbyła się Konferencja Rejonowa Księży Proboszczów, którą poprowadził bp Adam Dyczkowski. Księża omawiali współczesne wezwania dla duszpasterstwa parafialnego.

26 kwietnia w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Zielonej Górze odbyły się nieszpory za miasto, które poprowadziła wspólnota "Pustynia w mieście".

W dniach 26-27 kwietnia odbyła się Diecezjalna Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę. Niedzielnej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Edward Dajczak.

26 kwietnia w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Świebodzinie odbyło się spotkanie małżeństw, które uczestniczyły w marcu w rekolekcjach "Dialog we Dwoje" w Rokitnie.

26 kwietnia w parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Przylepie odbyło się spotkanie Podwórkowych Kółek Różańcowych z Zielonej Góry i okolic.

27 kwietnia w konkatedrze pw. św. Jadwigi w Zielonej Górze bp Adam Dyczkowski przewodniczył Mszy św. z okazji 25-lecia święceń kapłańskich ks. kan. Włodzimierza Langego.

27 kwietnia bp Paweł Socha wziął udział uroczystościach odpustowych z okazji patronalnego święta św. Wojciecha w Gnieźnie.

28 kwietnia w kościele pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. bp Adam Dyczkowski przewodniczył Mszy św. z okazji 25-lecia święceń kapłańskich ks. kan. Władysława Pawlika.

W dniach od 30 kwietnia do 2 maja bp diecezjalny Adam Dyczkowski wraz z bp. Pawłem Sochą wzięli udział w Konferencji Episkopatu Polski, która odbyła się w Częstochowie.

Zaproszenia

Oddział Zielonogórski Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich zaprasza na drugą część spotkania na temat: "Choroba psychiczna a opętanie", w ramach którego prelekcję wygłosi ks. Robert Patro. Spotkanie odbędzie się 15 maja po Mszy św. w kaplicy Sióstr Elżebietanek przy ul. Powstańców Wielkopolskich 4 w Zielonej Górze. Po Mszy św. zebranie w sali nad księgarnią św. Antoniego.

Akcja Katolicka przy parafii pw. św. Stanisława Biskupa we Wschowie zaprasza na spotkanie z dr. Stanisławem Krajskim na temat: "Czy grozi nam kolejny rozbiór Polski?". Spotkanie odbędzie się 18 maja o godz. 17.00 w domu katechetycznym przy kościele farnym.

Biuro Radia Maryja zaprasza na V Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Przyjaciół Radia Maryja, które odbędzie się 24 maja w Częstochowie. Mszę św. i homilię w czasie spotkania wygłosi bp Edward Dajczak. Zapisy w Biurze Radia Maryja przy konkatedrze w Zielonej Górze.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W związku z uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła zbiórka na tzw. "Świętopietrze"

2024-06-25 07:12

[ TEMATY ]

świętopietrze

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

W związku z przypadającą 29 czerwca w Kościele katolickim uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła planowana jest zbiórka na działalność apostolską i charytatywną papieża, nazywana świętopietrzem lub "Obolem św. Piotra".

Świętopietrze to ofiara wnoszona w okolicach uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła przez kraje katolickie na rzecz działalności Stolicy Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Trwają przygotowania do synodu nt. synodalności: pierwsza wersja dokumentu roboczego gotowa

2024-06-25 14:27

[ TEMATY ]

synod

episkopat

Gotowa jest pierwsza wersja dokumentu roboczego na październikową sesję synodu nt. synodalności. Instrumentum laboris jest aktualnie konsultowane przez ok. 70 osób reprezentujących lud Boży z całego świata, o różnej wrażliwości kościelnej i z różnych „szkół” teologicznych. Po zaaprobowaniu ostatecznej wersji dokumentu przez papieża Franciszka zostanie on opublikowany. Ma to nastąpić w pierwszej połowie lipca.

Jak informuje specjalny komunikat, pierwsza wersja Instrumentum laboris była dyskutowana przez członków Rady Zwyczajnej Sekretariatu Generalnego Synodu, którzy obradowali w Watykanie w dniach 23-24 czerwca i spotkali się z Ojcem Świętym. Dokument jest teraz konsultowany przez księży, osoby konsekrowane i ludzi świeckich, którzy reprezentują różne rzeczywistości kościelne. Kard. Mario Grech, który jest sekretarzem generalnym Synodu Biskupów wskazał, że jest to wyraz praktycznej synodalności.

CZYTAJ DALEJ

Katedralne organy to skarb Wrocławia

2024-06-25 15:20

Marzena Cyfert

Konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom

Konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom

W święto Jana Chrzciciela, patrona katedry wrocławskiej, Wrocławia i archidiecezji odbyła się konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom. O budowie instrumentu, jego remoncie i znaczeniu mówili: ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej, Włodzimierz Patalas, sekretarz miasta oraz organmistrz Dariusz Zych.

Organy zostały wybudowane w latach 1911-1913 dla Hali Stulecia i wówczas były największe na świecie. Mający obecnie ponad 13 tys. piszczałek instrument nadal utrzymuje się w światowej czołówce pod względem wielkości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję