Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Przyszedł w imię Chrystusa!

W 2022 r. będziemy przeżywać 50. rocznicę powołania diecezji szczecińsko-kamieńskiej, której patronem jest św. Otton z Bambergu.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 27/2021, str. I

[ TEMATY ]

relikwie

Otton z Bambergu

Zygmunt P. Cywiński

Przekazanie relikwii św. Ottona dla parafii św. Ottona w Pyrzycach

Przekazanie relikwii św. Ottona dla parafii św. Ottona w Pyrzycach

Patronat ten ustanowiony został na mocy dekretu prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego, z 24 września 1972 r.

Kolejną ważną rocznicę, 900-lecie pierwszej wyprawy misyjnej biskupa z Bambergu na Pomorze, obchodzić będziemy natomiast w 2024 r. Nasz święty papież Jan Paweł II, w trakcie swego pobytu w Szczecinie, 11 czerwca 1987 r., w bazylice katedralnej św. Jakuba Apostoła odniósł się do postaci św. Ottona z Bambergu, wypowiadając wówczas jakże znamienne słowa: „Niech jego relikwie tu, w tej katedrze, będą otaczane najgłębszą czcią, bo Kościół w Polsce otacza głęboką czcią wszystkich tych, którzy głosili mu Ewangelię, bez względu na to, skąd pochodzili, czy z krajów słowiańskich, czy z Irlandii, czy z krajów germańskich. Przychodzili w imię Chrystusa i przychodzili jako nasi bracia”.

Książę Bolesław Krzywousty był głęboko przekonany o tym, że głównym gwarantem przynależności Pomorza do Polski będzie ewangelizacja tych ziem oraz włączenie ich do kościelnej organizacji polskiej. Z tego powodu począł on usilnie zabiegać o właściwego misjonarza, który podjąłby się tego wyjątkowego zadania. Poszukiwania właściwej osoby trwały aż trzy lata. Jak zaznaczają wszyscy żywociarze bp. Ottona: Mnich z Prüfening, Ebo i Herbord – Bolesław Krzywousty zabiegał o zgodę papieża Kaliksta II na misję chrystianizacyjną na Pomorzu w Stolicy Apostolskiej.

Reklama

Otton był dobrze znany zarówno w Polsce, jak i na dworze książęcym, dobrze posługiwał się językiem polskim. Był człowiekiem wielce lojalnym, a zarazem zręcznym politycznie. Nie angażował się nigdy w antagonizm polsko-pomorski, ponieważ nie był związany z metropolią magdeburską, knującą często spiski przeciwko Polsce. Wszystkie te walory, a także osobista znajomość Bolesława Krzywoustego z Ottonem wpłynęły na wybór jego osoby jako misjonarza tych ziem. Otton liczył sobie już 60 lat, przyjął propozycję księcia polskiego dotyczącą chrystianizacji Pomorza. Spytał o zgodę papieża Kaliksta II (1119-24) oraz cesarza Henryka V (1105-25). Misja, której się podjął od początku prowadzona była wyłącznie z ramienia księcia polskiego. Podczas wyprawy misyjnej, wielokrotnie podkreślano obszar terenów misyjnych oraz przyszłą ich przynależność do metropolii gnieźnieńskiej.

Niestety nie doczekał się erygowania biskupstwa pomorskiego z katedrą św. Wojciecha w Wolinie przez papieża Innocentego II 14 października 1140 r. Zmarł 30 czerwca 1139 r. i został pochowany 3 lipca w benedyktyńskim opactwie św. Michała k. Bambergu. 10 sierpnia 1189 r. został przyjęty do kanonu świętych. Lud pomorski czci go jako Apostoła Pomorza.

2021-06-29 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieskie relikwie u O. Pijarów

Habemus Papam! Mamy Papieża! A dokładniej - Jego relikwie. Takim zawołaniem mogą posługiwać się mieszkańcy parafii O. Pijarów pw. św. Jana Chrzciciela w Jeleniej Górze-Cieplicach, od Niedzieli Bożego Miłosierdzia.

Potrójna uroczystość

CZYTAJ DALEJ

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

[ TEMATY ]

spowiedź

Adobe Stock

Dlaczego właściwie warto się spowiadać? Bo tego nauczyli mnie rodzice? Bo tak wypada? Nic z tych rzeczy. Oto 5 prawdziwych powodów dla których warto klęknąć do kratek konfesjonału!

1. Uporządkowanie życia

CZYTAJ DALEJ

Lwów: dobroczynna pizza od Szkotów

2023-02-03 18:51

[ TEMATY ]

Lwów

Szkocja

pizza

Adobe.Stock.pl

Organizacja SIOBHAN'S TRUST karmiła ubogie dzieci w szkockich szkołach. Od początku wojny organizacja przyjechała na Ukrainę, aby docierać do bombardowanych miast oraz uchodźców. W dużych furgonetkach przygotowują ciepła pizzę. 2 lutego wolontariusze Joe Roberts z Anglii i Finn Riddell ze Szkocji przy kościele św. Jana Pawła II we Lwowie zgromadzili uchodźców mieszkających w parafialnym domu i w całym mieście.

Dystrybucja żywności odbywa się w miłej atmosferze, z zasadami sztuki kulinarnej. Rozdali ponad 130 porcji pizzy: smacznej, wegetariańskiej, ciepłej, prosto z pieca. Wybrzmiała szkocka muzyka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję