Reklama

Niedziela Rzeszowska

Gdyby nie Wasza wiara...

Powstanie parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Jaśle jest przykładem ogromnego zaangażowania kapłanów i wiernych, których wiara wyraża się w życiu tej wspólnoty.

Niedziela rzeszowska 11/2022, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Archiwum parafii

Kościół dzisiaj

Kościół dzisiaj

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gdyby nie Wasza wiara nie byłoby tego kościoła – to słowa, które skierował do wiernych tej parafii bp Jan Wątroba, biskup rzeszowski w 25-lecie jej erygowania, które obchodzono 27 czerwca 2021 r.

Wojenne zniszczenia

Reklama

Jasło zostało tragicznie doświadczone w czasie II wojny światowej. Wszystkie świątynie zostały uszkodzone lub zburzone tuż przed jej zakończeniem. Z tej racji okres powojenny to trudny i żmudny wysiłek wiernych z Jasła włożony w odbudowanie świątyń i budowanie nowych na powstających osiedlach. Parafia św. Stanisława miała niewielką świątynię i już w latach 80. XX-wieku rozważano jej rozbudowę lub budowę nowej. Kiedy powstała diecezja rzeszowska, bp Kazimierz Górny, biskup rzeszowski, poparł prośbę ks. kan. Stanisława Kołtaka, proboszcza parafii św. Stanisława (1971-95), by w zachodniej części parafii św. Stanisława (Osiedle Szajnochy), gdzie wybudowano nowe osiedla i szkoły, została utworzona nowa parafia. W powstanie parafii zaangażował się ks. kan. Stanisław Kołtak, przekonując wiele osób do tego dzieła. Bezpośrednio do budowy świątyni biskup rzeszowski skierował ks. Tadeusza Gąsiorowskiego, wikariusza parafii św. Stanisława w Jaśle (1993-94). 3 maja 1995 r. w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski bp Kazimierz Górny dokonał poświęcenia placu pod budowę kościoła, który znajduje się przy ul. A. Mickiewicza i ul. Szkolnej. Autorem projektu nowego kościoła był mgr inż. Wojciech Pąprowicz. Przewodniczącym budowy był Juliusz Jankisz, a wspierali go Jan Gorczyca, Stanisław Skórski, Kazimierz Baczyński, Józef Bobula, Bolesław Czeluśniak, Stanisław Soczek, Edward Kozioł i inni. Prace budowlane przy fundamentach kościoła rozpoczęły się 7 lipca 1995 r. Parafia została utworzona dekretem bp. Kazimierza Górnego 3 grudnia 1995 r., a jej pierwszym proboszczem mianowany został ks. Tadeusz Gąsiorowski, wikariuszem zaś ks. Kazimierz Franczak. Nowa parafia powstała z podziału parafii św. Stanisława i św. Antoniego (Ojcowie Franciszkanie). Do parafii należą także Jareniówka, Bryły i Kaczorowy. W dniu erygowania parafii na plac budowy przybył bp Edward Białogłowski, biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej, i poświęcił prowizoryczną kaplicę, która od początku stanowiła część kościoła – zakrystię.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Szybkie tempo budowy

Reklama

Prace przy budowie świątyni postępowały bardzo szybko i mieszkańcy wraz z duszpasterzami cieszyli się tzw. surowym stanem świątyni już w lipcu 1996 r. W następnym roku założono okna i wytynkowano wnętrze. Od 26 sierpnia 1997 r. w kościele odprawiano już regularnie Msze św. Rok 1997 był czasem kolejnych zaawansowanych robót budowlanych. Wtedy bowiem wybudowano w stanie surowym plebanię. Kolejny rok to przygotowanie prezbiterium, posadzki, witraża w oknie centralnym oraz nagłośnienia, jak również ukończenie prac wewnątrz plebanii. W 1999 r. wykonano elewację zewnętrzną kościoła i plebanii, wykonano także marmurowy ołtarz i ambonę, ławki i oświetlenie kościoła. Konsekracji kościoła i ołtarza dokonał bp Kazimierz Górny 3 grudnia 2000 r. Podczas uroczystości wmurowano kamień węgielny poświęcony przez papieża Jana Pawła II we wrześniu 1996 r. w Rzymie. Konsekracja kościoła nie zwieńczyła etapu wszystkich prac materialnych. Kolejne dwa lata przeznaczono na budowę Domu Parafialnego, który został poświęcony 26 sierpnia 2002 r. przez bp. Edwarda Białogłowskiego. Zakupiono 31-głosowe organy, a wewnątrz kościoła wykonano polichromię, którą poświęcił 11 grudnia 2005 r. bp Kazimierz Górny. Następnie przeprowadzono prace w otoczeniu świątyni – wybudowano parking i dzwonnicę, na której zamontowano dzwony. Poświęcił je bp Edward Białogłowski 26 sierpnia 2008 r. Niestety 4 czerwca 2010 r. Jasło dotknęła wielka powódź. Ucierpiały także kościół i plebania. Prace remontowe trwały przez cały następny rok. W 2012 r. powstał ogród różańcowy z kaplicami różańcowymi, które poświęcił bp Kazimierz Górny 7 października 2012 r.

Architektura i wyposażenie

Kościół ma nieregularną bryłę z dachem dwuspadowym nad zasadniczą częścią kościoła i mniejszymi dachami nad kaplicą. Ściana frontowa kościoła z dużą powierzchnią została przecięta bryłą kaplicy i głównym wejściem z zadaszeniem oraz oknami witrażowymi. Wnętrze kościoła jest przestronne, ponieważ nie ma żadnych filarów. Posadzka wykonana z marmuru jest dobrze skomponowana z prezbiterium, w którym ołtarz i ambonka oraz nastawa ołtarzowa również są wykonane z marmuru. Nastawa ołtarzowa jest wykonana w formie Golgoty. Marmurowa ściana tworzy formę wzgórza, w którym umieszczone jest tabernakulum, a nad nim duży krzyż z korpusem Pana Jezusa. Obok krzyża jest Matka Boża i św. Jan. Całość otoczona jest światłem przebijającym przez duży witraż znajdujący się za tą sceną. Dopełnieniem tego jest scena z Wieczernika wykonana w formie polichromii.

Kapłani

U początku parafii Matki Bożej Częstochowskiej stał ks. Stanisław Kołtak, proboszcz parafii św. Stanisława w Jaśle i dziekan dekanatu Jasło. Jak napisała senator Alicja Zając: „Ks. Stanisław Kołtak był kapelanem niezłomnym, odważnym i światłym. Nie bał się komunistycznej bezpieki, wielokrotnych przesłuchiwań i szykan. Był inicjatorem budowy kościołów: w Dąbrówce, Sobniowie, Brzyszczkach i Jaśle (obecny kościół Matki Boskiej Częstochowskiej)”.

Reklama

Pierwszym proboszczem i budowniczym świątyni jest ks. kan. Tadeusz Gąsiorowski. On też organizował duszpasterstwo parafialne i ofiarnie kieruje parafią do dziś, inicjując wiele akcji duszpasterskich. W parafii w ciągu jej historii pracowało 18 księży wikariuszy.

Powołania do służby Bożej

Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Jaśle cieszy się wieloma powołaniami kapłańskimi i zakonnymi. Z parafii pochodzi ks. prof. Piotr Steczkowski, ks. Grzegorz Czeluśniak, ks. Łukasz Soczek, saletyn, ks. Jakub Czajka, franciszkanin, ks. Arkadiusz Ochałek, karmelita bosy, ks. Grzegorz Serwa, kameduła, ks. Rafał Wroński. Z parafii pochodzą także siostry zakonne: michalitki s. Joanna Krejza i s. Paulina Wojdyła oraz s. Małgorzata Lechwar, albertynka.

Duszpasterstwa w parafii

Parafia cieszy się dużą aktywnością wiernych, którzy działają w wielu grupach i stowarzyszeniach katolickich. W parafii działa Rada Duszpasterska, chór AVE, Parafialny Zespół Caritas, koło Akcji Katolickiej, Liturgiczna Służba Ołtarza, Oaza dzieci i młodzieży oraz Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. W parafii działa także 19 róż różańcowych. W każdą środę odprawiana jest nowenna ku czci Matki Bożej Częstochowskiej, a w każdy trzeci piątek miesiąca nabożeństwo ku czci Bożego Miłosierdzia. W sezonie letnim od 2018 r. odprawiane są nabożeństwa fatimskie.

2022-03-08 13:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wzniesiony dzięki modlitwie

Niedziela łódzka 40/2022, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Archiwum parafii

Wierni przed obrazem Zwiastowania Pańskiego, znajdującym się w ołtarzu głównym sanktuarium

Wierni przed obrazem Zwiastowania Pańskiego, znajdującym się w ołtarzu głównym sanktuarium

Na środku było tylko niebo... – wspomina ks. Stanisław Rękawek, pallotyn, budowniczy sanktuarium Świętości Życia w Łodzi, w rozmowie z Justyną Kunikowską.

Justyna Kunikowska: Jak doszło do tego, że na jednym ze wzgórz, znajdującym się na terenie Bałut, widnieje tak majestatyczna budowla? Ks. Stanisław Rękawek: Z historii tego miejsca wiemy, że ziemia została przekazana od darczyńcy Pani Rzewuskiej, pod warunkiem, że kiedyś powstanie na tym terenie kościół. To było jeszcze przed wojną. W czasie I wojny światowej były to tereny walk i wiemy, że byli tutaj pochowani żołnierze walczący. Tu znajdował się kiedyś cmentarz. Gdy zaproponowano, abym przyjechał do Łodzi i zajął się budową świątyni, teren, który zastałem, był porośnięty, a większość placu zasypana śmieciami. Rozpocząłem budowę w 1991 r. od domu parafialnego i kaplicy, którą ówczesny abp Władysław Ziółek poświęcił pod wezwaniem Matki Boskiej Fatimskiej. Wyznaczono granice parafii i już 8 grudnia 1993 r. erygowano parafię pod wezwaniem założyciela naszego stowarzyszenia – św. Wincentego Pallottiego.
CZYTAJ DALEJ

W rankingach szkół decydowały wyniki matur i olimpiad. Teraz dodano LGBT+

2024-12-04 12:06

[ TEMATY ]

perspektywy

LGBT+

ideologia w szkołach

matury

olimpiady

ranking

Adobe Stock

Popularny Ranking Liceów i Techników „Perspektyw” zmienia reguły oceny placówek edukacyjnych. Do tej pory brano pod uwagę wyniki matur i olimpiad. Od 2026 r. dojdzie do tego kryterium „otwartości”, w tym „przyjazności LGBT+”. To kolejny raz, gdy ideologia próbuje przesłonić zdrowy rozsądek.

Zarówno młodzi ludzie planujący swoją przyszłość, jak i ich rodzice dbający o wychowanie swoich pociech, często potrzebują wskazówek, gdzie szukać najbardziej skutecznych form edukacji. W poszukiwaniu najlepszych szkół średnich, w których warunki i kadra mogą przewidywalnie zagwarantować dobry start i dostanie się na wymarzone uczelnie wyższe, wertują rankingi placówek edukacyjnych.
CZYTAJ DALEJ

Bodnar: trzeba przyjąć ustawę o uzgodnieniu płci

2024-12-04 19:53

[ TEMATY ]

sejm

płeć

PAP

Trzeba przyjąć ustawę o uzgodnieniu płci; rozmawiam na ten temat z ministrą ds. równości Katarzyną Kotulą; rozpoczęcie prac legislacyjnych to kwestia miesięcy - mówił w środę minister sprawiedliwości Adam Bodnar.

W połowie października weszła w życie nowelizacja rozporządzenia MS - Regulaminu urzędowania sądów powszechnych, której głównym założeniem jest zaliczenie spraw o ustalenie płci do kategorii spraw pilnych trafiających na terminy rozpraw poza kolejnością.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję